Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Problém pri Bootovaní na netbooku  (Přečteno 2447 krát)

zino

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Problém pri Bootovaní na netbooku
« kdy: 17 Února 2012, 22:50:45 »
Ahoj,

nedávno som (po tom, čo som stratil nervy s Win7, ktoré tam boli nepoužiteľné) nainštaloval najnovšiu verziu Ubuntu na netbook Toshiba NB200-136. Všetko funguje ok, ale pri zapnutí (aj pri reštarte) ako keby zmrzlo bootovanie systému. Hodí mi fialové pozadie (bez loga a načítacej animácie) a dlhú dobu sa nič nedej. Trvá to cca 3 minúty a potom akoby sa zobudil, nabehne a v pohode funguje. Čo som zistil je, že keď sa zobrazí to fialové pozadie, tak keď podržím chvíľku ESC, tak sa zrazu rozbehne a systém nabehne. Vadí mi to a nemám potuchy o tom ako to vyriešiť... Nestretol sa s tým niekto? Ja som k tomu nič nenašiel.

A ešte jedna otázka, samotná inštalácia mi nezistila typ grafickej karty netbooku, ale aj napriek tomu všetko funguje zdá sa ok. Systém ale píše, že grafická karta je neznáma. Je potrebné nahodiť tam ručne nejaké ovládače alebo môžem fungovať aj bez toho? S linuxom moc skúseností nemám, tak by som uvítal ak by niekto vedel lepšie poradiť.

Technické špecifikácie: http://eu.computers.toshiba-europe.com/innovation/jsp/SUPPORTSECTION/discontinuedProductPage.do?service=EU&com.broadvision.session.new=Yes&PRODUCT_ID=1075704

Ďakujem!

Rover623

Re:Problém pri Bootovaní na netbooku
« Odpověď #1 kdy: 17 Února 2012, 23:45:12 »
Otevři terminál a zadej
Kód: [Vybrat]
lspci výpis sem (do code, je to ten křížek)

Taky si zkus přehodit start na textový režim, to uděláš takhle, do terminálu
Kód: [Vybrat]
sudo gedit /etc/default/grub najdi řádek
Kód: [Vybrat]
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash" a uprav ho aby vypadal takhle
Kód: [Vybrat]
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash text" ulož a zavři gedit a zadej
Kód: [Vybrat]
sudo update-grub po dalším restartu by měl systém nabíhat s textovým výpisem, bez loga, takže by jsi měl vidět na čem to tak dlouho visí

zino

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:Problém pri Bootovaní na netbooku
« Odpověď #2 kdy: 18 Února 2012, 11:49:06 »
Po "lspci" mi vypísal toto:
Kód: [Vybrat]
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile 945GME Express Memory Controller Hub (rev 03)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 945GME Express Integrated Graphics Controller (rev 03)
00:02.1 Display controller: Intel Corporation Mobile 945GM/GMS/GME, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller (rev 03)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation N10/ICH 7 Family High Definition Audio Controller (rev 02)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation N10/ICH 7 Family PCI Express Port 1 (rev 02)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation N10/ICH 7 Family PCI Express Port 2 (rev 02)
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation N10/ICH 7 Family PCI Express Port 3 (rev 02)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation N10/ICH 7 Family PCI Express Port 4 (rev 02)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation N10/ICH 7 Family USB UHCI Controller #1 (rev 02)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation N10/ICH 7 Family USB UHCI Controller #2 (rev 02)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation N10/ICH 7 Family USB UHCI Controller #3 (rev 02)
00:1d.3 USB Controller: Intel Corporation N10/ICH 7 Family USB UHCI Controller #4 (rev 02)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation N10/ICH 7 Family USB2 EHCI Controller (rev 02)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev e2)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801GBM (ICH7-M) LPC Interface Bridge (rev 02)
00:1f.1 IDE interface: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) IDE Controller (rev 02)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 82801GBM/GHM (ICH7 Family) SATA AHCI Controller (rev 02)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation N10/ICH 7 Family SMBus Controller (rev 02)
03:00.0 Network controller: Atheros Communications Inc. AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01)
04:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller (rev 02)

Pri tom bootovaní sa zasekne na nejakých príkazoch, ktoré ale tak rýchlo preblikávajú, že nie som schopný to prečítať. Jediné čo som zaregistroval z tých príkazov, ktoré sa menia rýchlo blikajú boli slovíčka "device" a "security". Viac som neprečítal. Skúšal som to viac-krát, raz sa zastavil pri tomto:
Kód: [Vybrat]
Start Bridge socket events into upstart

Rover623

Re:Problém pri Bootovaní na netbooku
« Odpověď #3 kdy: 18 Února 2012, 13:22:15 »
Takže to zkusíme jinak, při startu podrž stisknutý SHIFT, měla by se ti objevit nabídka GRUBu, vyber recovery mode a potom následně zavedení systému obvyklým způsobem, uvidíme jestli se to neumoudří.

Nevím sice jak jsi instaloval, ale ozkoušej to stažené ISO jestli je v pořádku, vypočítej si MD5Sum (postup tady http://wiki.ubuntu.cz/Kontrola%20MD5 ) a následně si na stránce https://help.ubuntu.com/community/UbuntuHashes ověř, že součet souhlasí.

Pokud k instalaci používáš CD, je dobré také ozkoušet čitelnost toho CD, při startu (z toho CD) když se objeví ten piktogram dole na obrazovce něco zmáčkni a následní dej ověřit integritu (nebo disk na chyby, tak nějak se to jmenuje).

Pokud ti něco z toho selhalo, pravděpodobně se instalace neprovedla správně (poškozený nějaký soubor) a bude nutné udělat ji znova.

Ještě bych měl doplňující otázku, když ti ten systém stojí, tak už ti nahoře v levém rohu asi nebliká kurzor?

Taky můžeš už v běžícím systému zkusit tohle
Kód: [Vybrat]
sudo dpkg --configure -a co to udělá

zino

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:Problém pri Bootovaní na netbooku
« Odpověď #4 kdy: 18 Února 2012, 13:34:12 »
Inštaloval som to z boot USB (použil som na vytvorenie návod, ktorý je na stránke Ubuntu). Idem vyskúšať čo si napísal.

Rover623

Re:Problém pri Bootovaní na netbooku
« Odpověď #5 kdy: 18 Února 2012, 13:41:13 »
V tom případě můžeš tu část s CD vynechat, mimochodem z té flashky to naběhlo normálně?

zino

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:Problém pri Bootovaní na netbooku
« Odpověď #6 kdy: 18 Února 2012, 15:09:59 »
Takže takto:
Skontroloval som .iso z ktorého som robil flashku a MD5Sum sedí.

Vypol som to nabiehanie s logom a nastavil textový výpis. Výsledok - najskôr dlho ostane fialové pozadie, tak ako predtým. Až po cca 1-2 minútach sa vypne a začne vypisovať textový výpis. Vypíše len toto:
Kód: [Vybrat]
* Starting bluetoohth [OK]
* PulseAudio configured for per-user sessions saned disabled; edit /etc/default/saned [OK]
* Checking battery state... [OK]
- potom dlho dlho nič (visí) a potom:
Kód: [Vybrat]
Skipping profile in /etc/apparmor.d/disable: usr.bin.firefox- potom zasa vypíše len toto:
Kód: [Vybrat]
speech-dispatcher disabled; edit /etc/default/speed-dispatcher
Checking for running unattended-upgrades:
* Starting bluetoohth [OK]
* PulseAudio configured for per-user sessions saned disabled; edit /etc/default/saned [OK]
* Checking battery state... [OK]
- a už ostane komplet visieť. Momentálne už nespustí systém vôbec... :( Kurzor vľavo hore nemám. Bliká mi len na začiatku posledného riadku pod tými výpismi podtržník. Nereaguje už ani na ten ESC.
- asi to nemá žiadny vplyv/význam ale hviezdička pri PulseAudio nie je biela ale žltá.

K inštalácii: Najskôr sa mi nepodarila, keďže som mal skrytú recovery partíciu na disku, ktorú som pôvodne chcel zanechať ale keď po nainštalovaní Ubuntu nabiehal, tak automaticky načítaval recovery Windowsu. Preto som inštaloval druhýkrát, kedy som vymazal všetky partície (zrušil rozdelenia na disky) a všetko som spojil do jedného so žurnálovacím souborovým systémom ext4. Potom som Ubuntu nainštaloval úplne od začiatku a už bolo všetko ok.
« Poslední změna: 18 Února 2012, 15:12:12 od zino »

Rover623

Re:Problém pri Bootovaní na netbooku
« Odpověď #7 kdy: 18 Února 2012, 16:02:11 »
Takže jak to vypadá, tak problém je reportován hlavně s uzavřenými ovladači nVidia, jenže to se tě netýká protože máš Intel a ten má ovladače otevřené a začleněné v jádru, takže bych nejdříve zkusil updatovat ty ovladače. Přidej si repozitář
Kód: [Vybrat]
ppa:ubuntu-x-swat/x-updates a pak už jenom proveď aktualizaci.

Někdo taky píše, že se toho zbavil když vyměnil lightDM za GDM, nainstaluj si tedy Synaptic a přes něj do systému dodej balík
Kód: [Vybrat]
gdm potom spusť tohle
Kód: [Vybrat]
sudo dpkg-reconfigure lightdm a jako výchozího manažera zvol GDM

zino

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:Problém pri Bootovaní na netbooku
« Odpověď #8 kdy: 20 Února 2012, 17:44:29 »
To pridanie repozitáru... No nejak mi to nejde. Podrobnejší postup by si mi nemohol napísať? Ak to vypíšem do terminálu, nič sa nedeje.

Ten Synaptic som nainštaloval. Tak teraz idem skúsiť či sa dopracujem k tomu gdm...

Rover623

Re:Problém pri Bootovaní na netbooku
« Odpověď #9 kdy: 20 Února 2012, 18:06:15 »
Musíš spustit Centrum SW a v jeho nabídce zvolit zdroje (pod položkou "Upravit"), pak přejít na druhou záložku, dát přidat zdroj a do řádku APT potom okopírovat to PPA

zino

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:Problém pri Bootovaní na netbooku
« Odpověď #10 kdy: 20 Února 2012, 18:36:33 »
Tak najskôr som sa pohral s výmenou lightDM za GDM a výsledok žiadny. Teraz sa mi podarilo dostať sa už k tým aktualizáciam, ale ako spustím aktualizácie, tak mi vypíše, že sa pokúšam aktualizovať z nedôveryhodných zdrojov a nechce ma to pustiť ďalej... :( Ako to obísť?

Konkrétne vypíše: "vyžaduje inštaláciu nedôveryhodných balíkov" - operácia by vyžadovala inštaláciu balíkov z neautentifikovaných zdrojov. Ak rozkliknem podrobnosti, tam je:
Kód: [Vybrat]
libva1 xserver-xorg-video-savage
EDIT: v nastaveniach systému mám inštalovanie nepodporovaných aktualizácií (oneiric-backports) povolené.
« Poslední změna: 20 Února 2012, 18:48:12 od zino »

Rover623

Re:Problém pri Bootovaní na netbooku
« Odpověď #11 kdy: 21 Února 2012, 09:47:05 »
Já spíš myslím, že se ti k tomu repozitáři nestáhl podpisový klíč, zadej do terminálu tohle
Kód: [Vybrat]
sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys AF1CDFA9

zino

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:Problém pri Bootovaní na netbooku
« Odpověď #12 kdy: 22 Února 2012, 11:51:49 »
Po zadaní do terminálu mi vypísal, že bol bol importovaný verejný kľúč "Launchpad PPA for Ubuntu-X" ale po spustení aktualizácie, žiadna zmena. Stále vypisuje, že vyžaduje inštaláciu nedôveryhodných balíkov a nepohne sa to ďalej. Už mám chuť vyhodiť to von oknom!

Rover623

Re:Problém pri Bootovaní na netbooku
« Odpověď #13 kdy: 22 Února 2012, 18:07:53 »
Musíš tam mít nějaký repozitář bez podpisového klíče, jinak to není možné

zino

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:Problém pri Bootovaní na netbooku
« Odpověď #14 kdy: 22 Února 2012, 21:30:52 »
To ako zistím?

Rover623

Re:Problém pri Bootovaní na netbooku
« Odpověď #15 kdy: 22 Února 2012, 22:06:12 »
Zkontroluj dostupné repozitáře a na poslední záložce seznam klíčů, jestli jsou tam klíče ke všemu co je ve zdrojích

Dál sem můžeš dát obsah souboru
Kód: [Vybrat]
/etc/apt/sources.list z toho by mělo být vidět jaké repozitáře jsou v systému dostupné

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.