Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: JAVA, jak nastavit proměnnou CLASSPATH?  (Přečteno 3824 krát)

Campa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
JAVA, jak nastavit proměnnou CLASSPATH?
« kdy: 17 Února 2012, 23:14:49 »
Prosím o pomoc, učím se programovat v JAVA a nejde mi v Ubuntu 11.10 nastavit proměnné. Mám nainstalováno openjdk-6-jre 6b23~pre11-0ubuntu1.11.10.1  v /usr/lib/jvm/java-1.6.0-openjdk Je mi jasné, že je to v nastavení cesty k balíkům. Budu vděčný za postup, který Ctrl C, Ctrl V pošlu do Terminálu, ale dvakrát bych byl vděčný za polopatické vysvětlení, abych byl napříště soběstačný.

pacholik

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2072

Campa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:JAVA, jak nastavit proměnnou CLASSPATH?
« Odpověď #2 kdy: 19 Února 2012, 12:35:15 »
Díky, ale nějaký návody jsem našel, můj problém je, že jim nerozumím. Vycházím z knihy Začínáme programovat v jazyce JAVA, kde hned z kraje vyžadují přidat balíček chapman.io ten jsem stáhnul a vložil do složky packages, přímom do HOME/packages, potud si myslím, že to je v pořádku, ale v knize chtějí abych upravil soubor .profile případně .login ale ty nemůžu nalézt. (mám zobrazeny i skryté soubory) zkoušel jsem i výše uvedený návod a nahrál soubory do /usr/lib/jvm/java-1.7.0-openjdk-i386/bin a podobně a furt nic.

pacholik

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2072
Re:JAVA, jak nastavit proměnnou CLASSPATH?
« Odpověď #3 kdy: 19 Února 2012, 13:54:24 »
pokud používáš IDE:
Netbeans
Eclipse

Zerog

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 473
    • Zerog blog
Re:JAVA, jak nastavit proměnnou CLASSPATH?
« Odpověď #4 kdy: 19 Února 2012, 20:41:23 »
Napis jake pouzivas IDE (viz predchozi prispevek).

To mas tak, kdyz das neco do CLASSPATH, tak java tam automaticky hleda uzivatelske tridy (tebou definovane). Ale daleko pouzitelnejsi je pridat primo balicek (jar soubor) k projektu (jako knihovnu). Takze davat jar do classpath neni nezbytne.
Distro:  Debian
WM:      Awesome
NT:       Latitude D620

Campa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:JAVA, jak nastavit proměnnou CLASSPATH?
« Odpověď #5 kdy: 20 Února 2012, 14:53:01 »
První pokusy byl txt a terminál, teď mám nahraný NetBeans IDE 7.1 a situace je stejná. Když napíšu jednoduchý program vše je OK, ale končím na import chapman.io*; V Tools Libraries, jsem k tomu zadal cestu a nic. Odkazy v Libraries vedou k souborům .jar a já mám k dispozici .class a .java , nevím jestli v tom je chyba, nebo to mám přiřadit někam jinam? Zkoušel jsem to  přidat vlevo přímo do projektu a to se mi taky nezdařilo. Jestli píšu blbosti, tak se omlouvám, jsem na začátku a ve svém okolí se nemám koho zeptat.

Zerog

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 473
    • Zerog blog
Re:JAVA, jak nastavit proměnnou CLASSPATH?
« Odpověď #6 kdy: 20 Února 2012, 15:30:18 »
Takze v Netbeans si klikni na projekt kterej si vytvoril. Je v zalozce Projects a ta zalozka je standartne vlevo a ma na sobe zlutou ikonu.

Tak klikni na ni pravym a zvol "properties" a v okne vyber "Libraries".

V pravo klikni na "Add Jar/Folder"

Proklikej se k te rozbalene knihovne a tam by jsi mel najit soubory:
chapman_packages.zip
chapman_packages_doc.zip
chapman_packages_src.zip

tak vyber:
chapman_packages.zip dej "Open" ....okno je fuc pak "OK" a v projektu import chapman.io.*; zacne fungovat.

--------
Jinak v
Doc je dokumentace (JavaDoc) vygenerovana ze zdroj. kodu.
src = source, zdrojovy kod aneb to co napises v NetBeans
a v tom packages jsou class soubory ....coz jsou prelozene zdrojove kody do bytecode (http://cs.wikipedia.org/wiki/Byte_code)


Kdyz napises java kod ulozi se do *.java souboru, zkompiluji se do bytecodu (*.class) a ty spousti JVM.

Ale to je v te knizce urcite vysvetlene.
« Poslední změna: 20 Února 2012, 15:38:33 od Zerog »
Distro:  Debian
WM:      Awesome
NT:       Latitude D620

Campa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:JAVA, jak nastavit proměnnou CLASSPATH?
« Odpověď #7 kdy: 20 Února 2012, 23:46:55 »
Tak hlásím dílčí vítězství. Tvůj návod je excelentní, já jsem se o to pokoušel přes Tools/Libraries, ale podle tvého návodu to šlo na 100%. Ale program stále hlásil chybu. V zoufalství jsem si řek', že tu io knihovnu nahradím jinou a když jsem smazal řádek import chapman.io.*; tak mě napadlo prohlídnout volání StdIn u kterého svítila chyba a NetBeans mi nabídl vložit knihovnu chapman, což mě udivilo a využil jsem to a vložil do programu import chapman.io.StdIn; od té chvíle to chodí. V tuto chvíli nevím, jestli je na vině chyba v knize, nebo 10let od jejího vydání. O znaku * vím, že nahrazuje určitým způsobem víc možností..., ale jak to pan Chapman myslel? Dík

Zerog

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 473
    • Zerog blog
Re:JAVA, jak nastavit proměnnou CLASSPATH?
« Odpověď #8 kdy: 21 Února 2012, 10:48:19 »
No ten znak * nacita vsechny knihovny (tridy) z urciteho baliku.

Dnes se doporucuje to nepouzivat, protoze to zbytecne loaduje i knihovny, ktere se pak treba v kodu nepouziji. Navic kazde IDE dnes s importy pracuje automaticky, takze do importu rucne temer zasahovat nemusis.

Ta * funguje ....jen asi netbeans k tomu napise ze to neni doporucovany. Tak asi tak :)
Distro:  Debian
WM:      Awesome
NT:       Latitude D620

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.