Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Flash Player pro Linux skončí!  (Přečteno 5636 krát)


RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Flash Player pro Linux skončí!
« Odpověď #1 kdy: 01 Března 2012, 17:40:12 »
Huráááá... Ať žije HTML5  8)
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Flash Player pro Linux skončí!
« Odpověď #2 kdy: 01 Března 2012, 18:27:23 »
Huráááá... Ať žije HTML5  8)
Ať žijí těžko blokovatelné js+canvas reklamy, huráá...</irony>
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re:Flash Player pro Linux skončí!
« Odpověď #3 kdy: 01 Března 2012, 18:42:05 »
Huráááá... Ať žije HTML5  8)
Ať žijí těžko blokovatelné js+canvas reklamy, huráá...</irony>

tak nejak. nehlede na to, ze HTML5 je dle meho odhadu o neco vice vypocetne narocne nez soucasny flash. Tim se ale proprietarniho flashe vubec nechci zastavat, nemam ho rad. Jeho jedina prednost je, ze jde dobre blokovat...
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

Vojta7

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 124
    • PCTipy
Re:Flash Player pro Linux skončí!
« Odpověď #4 kdy: 01 Března 2012, 18:59:20 »
Huráááá... Ať žije HTML5  8)
A v čem budeš přehrávat videa na YouTube? A co třeba Pixlr, SplashUp a další online editory...? Hry nehraješ?
Mimochodem ta diskuze je moderovaná, nemá smysl tam psát.

František Zatloukal

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1799
    • frantisek.zatloukalu.eu
Re:Flash Player pro Linux skončí!
« Odpověď #5 kdy: 01 Března 2012, 19:37:58 »
O youtube bych se nebál - je tu možnost použití html5 (viz. youtube.com/html5)
Pak taky ostřílenější mohou použít youtube-dl
First they ignore you, then they laugh at you,
then they fight you, then you win.
Powered by Fedora 22 | Ubuntu 15.10

Rover623

Re:Flash Player pro Linux skončí!
« Odpověď #6 kdy: 01 Března 2012, 20:07:40 »
Flash nekončí, jen nebudou vycházet nové verze, Adobe bude udržovat pouze stávající verzi (oznámeno udržování po dobu nejméně 5 let).

Nové verze budou pro Linux k dispozici jen jako součást API (PPAPI), v současné době má ale tohle API implementované jen Chrome, což ovšem neznamená, že se to nezmění.

Na druhou stranu je otázka jaká je vlastně životnost Flash, navíc je otázka do jaké míry bude současný Flash 11 co je v Linuxu nekompatibilní s tím nejnovějším. Osobně si myslím, že i za těch 5 let bude vše pořád fungovat.

Další možností je, že Gnash se dostane tak daleko jako současné OpenJDK, tedy 98% věcí prostě poběží naprosto bez problému pod svobodnou alternativou

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Flash Player pro Linux skončí!
« Odpověď #7 kdy: 01 Března 2012, 20:21:37 »
Další možností je, že Gnash se dostane tak daleko jako současné OpenJDK, tedy 98% věcí prostě poběží naprosto bez problému pod svobodnou alternativou
To by bylo asi nejlepší. Zatím jsem osobně s OpenJDK nenarazil na žádný problém.
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Rover623

Re:Flash Player pro Linux skončí!
« Odpověď #8 kdy: 01 Března 2012, 22:00:14 »
Gnash už také není tak pozadu jak býval, hodně věcí v něm už bez potíží funguje.

Jenže je tu pořád PPAPI v Chrome, dá se očekávat, že tohle API přijme i Chromium a možná i FF, tím by se Flash stal nativní součástí prohlížeče jako je tomu právě u Chrome.

Deadly

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 280
Re:Flash Player pro Linux skončí!
« Odpověď #9 kdy: 02 Března 2012, 14:20:07 »
Takže, zatím není třeba panikařit?

Doma počítač s Ubuntu používá celá rodina, ale pokud by webové stránky nefungovali se vším všudy, tak bych s Ubuntu neobstál.  :-[
̶I̶n̶t̶e̶l̶ ̶C̶o̶r̶e̶2̶ ̶Q̶u̶a̶d̶ ̶C̶P̶U̶ ̶Q̶9̶4̶0̶0̶ ̶2̶.̶6̶6̶G̶H̶z̶ ̶I̶n̶t̶e̶l̶,̶ ̶4̶ ̶G̶B̶ ̶R̶A̶M̶,̶ ̶G̶e̶F̶o̶r̶c̶e̶ ̶G̶T̶X̶ ̶7̶5̶0̶ ̶T̶i̶,̶ ̶A̶S̶U̶S̶ ̶X̶o̶n̶a̶r̶ ̶D̶S̶,̶ ̶U̶b̶u̶n̶t̶u̶ ̶1̶4.̶0̶4̶ ̶6̶4̶b̶i̶t̶
Intel Core i5-4690K 3.50GHz, 16 GB RAM, GeForce GTX 1060 6GB, ASUS Xonar DGX, U̶b̶u̶n̶t̶u̶ ̶1̶8̶.̶0̶4̶ ̶6̶4̶b̶i̶t̶,̶ Ubuntu 22.04 64bit

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re:Flash Player pro Linux skončí!
« Odpověď #10 kdy: 02 Března 2012, 14:26:09 »
Pět let je dlouhá doba, ono to nějak dopadne.

Rover623

Re:Flash Player pro Linux skončí!
« Odpověď #11 kdy: 02 Března 2012, 14:42:17 »
Flash mi nevadí, co se může stát, po 5 letech přestane Adobe vydávat aktualizace a distribuce buď přejdou na prohlížeče s podporou nového API a tedy nový Flash integrují do sebe po vzoru Chrome nebo se to nahradí něčím jiným jako JAVA byla vyměněna za OpenJDK.

Spíš se bojím aby se nerozmohl Silverlight, protože Moonlight není ani pořádná částečná náhrada. Ale spousta tvůrců webu si zvykla dělat stránky se Silverlightem na základě šablon, které dává MS k dispozici a tam s ničím jiným než s oficiálním MS Silverlightem nepochodíte

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1070
    • Lords Of Tech
Re:Flash Player pro Linux skončí!
« Odpověď #12 kdy: 02 Března 2012, 14:50:14 »
Tak ja mám síce obecne s OpenJDK slušné skúsenosti, ale kvôli práci som nútený používať Oracle Java JDK (a JRE) 1.6
https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Flash Player pro Linux skončí!
« Odpověď #13 kdy: 02 Března 2012, 14:57:03 »
Spíš se bojím aby se nerozmohl Silverlight, protože Moonlight není ani pořádná částečná náhrada. Ale spousta tvůrců webu si zvykla dělat stránky se Silverlightem na základě šablon, které dává MS k dispozici a tam s ničím jiným než s oficiálním MS Silverlightem nepochodíte
Naprostý souhlas. Silverlight je problém který pomalu roste. Ještě do nedávna nešlo v Ubuntu http://voyo.nova.cz/ vůbec nic přehrávat ale teď koukám že pokud nejde Silverlight tak se automaticky přepne na Flash což je pokrok, ale né každý se snaží myslet na všechny.
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Rover623

Re:Flash Player pro Linux skončí!
« Odpověď #14 kdy: 02 Března 2012, 15:05:35 »
Prima na to kašle, navíc weby jejich pořadů jsou udělané tak blbě, že se ten prvek ani nesnaží říct prohlížeči co je obsahem aby mohl prohlížeč použít vhodnou součást (jako třeba web Českého rozhlasu), ale stránka se rovnou shání po originálním Silverlightu a pokud ho nenajde, neustále člověku cpe jeho instalaci.

V Linuxu to má hned 2 problémy, jednak není moonlight oficiální plugin a jednak v prohlížeči kde jsou uložena rozšíření není na rozdíl od Windows ten plugin ani umístěn, je tam jen symlink (ale to by se dalo řešit).

To už starý web ČT s videem ve WMV byl proti tomuhle vrcholem geniality.

matee

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 370
HP 550 /Intel Core2 Duo T5270 / Intel GMA 950 / 2GB / 160GB / Ubuntu 8.10 -> ... -> Linux Mint 17 - Cinnamon
S linuxem jde vše, ale nikdy ne hned:)

Rover623

Re:Flash Player pro Linux skončí!
« Odpověď #16 kdy: 03 Března 2012, 09:41:42 »
Citace
viz :( http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=61630.msg439135
Tenhle dotaz mě k tomu přivedl, abych se trochu pošťoural v kódu těch webů pořadů Primy. Jinak web Autosalonu je ubohost, špatně napsané stránky (prakticky kdokoli by to dokázal napsat líp) a vydávat tu bandu šašků co tam prezentují za experty na auta, to už taky můžu tvrdit, že jsem expert NASA na lety na měsíc

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Flash Player pro Linux skončí!
« Odpověď #17 kdy: 03 Března 2012, 12:59:58 »
Hned jak jsem si to přečetl, vzpomněl jsem si na gnash ;). Osobně jsem nenarazil na stránku, kromě tv.hokej.cz (po změně provozovatele běží ve flashi), která by jela v silverlightu, myslím video. Voyo nesleduji, bohudík  ;D. Český rozhlas mi normálně běží ihned po nakliknutí živého vysílání...Jo k tomu silverlightu a tv.hokej.cz - zpočátku byl problém pod linuxem s moonlightem, většinou to nechodilo, protože vývoj ML byl jaksi pomalejší, než SL. Ovšem než to začli provozovat ve flashi, tak to naopak  neběželo pod windows, ale v linuxu ano.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

moje17

  • Host
Flash Player pro Linux končí ...
« Odpověď #18 kdy: 16 Března 2012, 16:20:58 »

Jak se to bude resit ?

Citrisin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 138
Re:Flash Player pro Linux končí ...
« Odpověď #19 kdy: 16 Března 2012, 16:58:01 »
Pokud vím tak končí jen vývoj, opravy a stabilitu budou zajišťovat ještě nějakou dobu, otázka je jestli Adobe má vůbec zájem vydat další verze flashe.
EDIT:
Jinak trochu mě to hlava nebere. Ten firefox chce aby se updatoval flash, ale sám hlásí své zastarání.
« Poslední změna: 16 Března 2012, 17:01:17 od Citrisin »
†Asus M51Va
*Lenovo Ideapad Y580, intel i5 Ivi bridge, Nvidia GTX660, 8GB ram, 32GB ssd (Samsung), 1TB hdd.
Ubuntu 12.10, Gnome shell.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.