Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: samovolné zapínání pc  (Přečteno 4738 krát)

beer

  • Host
samovolné zapínání pc
« kdy: 26 Března 2012, 00:56:46 »
Mám problém s automatickým zapínáním pc. Projevovalo se to v ubuntu, nyní mám tento problém na debianu. Windows tento problém nemá. Již jsem zde taky možná někdy řešil, a řešili to i jiní, ale nenarazil jsem na vyřešení, které by fungovalo, až na reinstalaci. Vzhledem k tomu, že se ale i tak problém může začít kdykoliv vyskytovat znovu, tak už k reinstalaci sahat nechci.

Problém není nikde v biosu, žádné zapnutí tam není načasováno a problém není ve wake on lan.

Pokud vypnu pc přes halt nebo poweroff, znovu se zapne během několika desítek minut až hodin. Pokud vypnu přes poweroff -f, vypadá to, že se již samo nezapne.

Pokud vypnu tlačítkem napájením, opětovně se samo zapne.

Zná někdo řešení?

Základní deska NVIDIA nForce4-SLI.

kotik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Re:samovolné zapínání pc
« Odpověď #1 kdy: 26 Března 2012, 06:33:23 »
No to jsi si tedy přivstal, 1.4. je až v neděli.  :D

Ale vážně: "dělaj to všechny". A to bez ohledu na systém, jenže win má oproti linuchu podstatně rozšířenou autodekci hardware, takže systém win při startu používá nízkoúrovňový kód "auto detection brainORhuman(inter)face", a případně se sám zase vypne aniž to zaregistruješ. Co vím, tak Linus odmítá patch do kernelu přidat, protože tam byly vznešeny nároky ze strany SCO. Pokud si kompiluješ jádro sám, tak stabilní patch se jmenuje "NSAunsecurebackdoor_for_all" příp. vývojový "everythingpasswordset2null_byM$forNSA".

Nebo to máš rozbitý  :P

Aeyes

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 121
  • skype : aeyesx
Re:samovolné zapínání pc
« Odpověď #2 kdy: 26 Března 2012, 16:52:39 »
Nebo autostart v BIOSU  ;D

RNA

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 630
Re:samovolné zapínání pc
« Odpověď #3 kdy: 26 Března 2012, 18:10:59 »
Nebo krátkodobá přepětí/podpětí v síti.
Je tam UPSka?

beer

  • Host
Re:samovolné zapínání pc
« Odpověď #4 kdy: 27 Března 2012, 00:07:22 »
Kotik, ty jsi vtipálek.
Aeyes, žádný autostart v biosu nastavený nemám, není tam nastaveno žádné probouzení, atd.
RNA: žádné podpětí ani přepětí v síti nemám, těch spotřebičů mám málo a mám měděné rozvody a jsem v Praze. Používám přepěťovou ochranu. V síti zde proud rozhodně nekolísá. Navíc to by se to projevovalo u libovolného způsobu vypnutí a libovolného os. Při vypnutí z windows se to nestane nikdy, při vypnutí poweroff -f jsem se s tím taky ještě nesetkal.

Zerog

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 473
    • Zerog blog
Re:samovolné zapínání pc
« Odpověď #5 kdy: 27 Března 2012, 09:53:34 »
Me se jednou takto samozapinalo pc s windows XP a nikdy jsem neprisel na to cim to bylo. V biosu nic. Podle me to bylo chatrnym el. privodem. Navic jsem si vsiml, ze skrin, kdyz jsem se ji dotknul treba loktem nebo tak (dlani ne, ta je asi malo citliva), jo zapesti bylo dobre .... tak me to desive koplo ...nebo aspon zacalo brnet :)
Distro:  Debian
WM:      Awesome
NT:       Latitude D620

beer

  • Host
Re:samovolné zapínání pc
« Odpověď #6 kdy: 27 Března 2012, 12:13:31 »
moje skříň neprobíjí.

kacerek99

  • Host
Re:samovolné zapínání pc
« Odpověď #7 kdy: 27 Března 2012, 12:20:38 »
beer zkus přepěťovou ochranu odpojit a počítač zapojit do sítě normálně  klidně by se mohlo stát že by to dělala ona...

corax

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 20
Re:samovolné zapínání pc
« Odpověď #8 kdy: 27 Března 2012, 23:07:24 »
No, já jsem měl takový problém taky jednou . Vymyslel jsem asi tucet konspiračních teorií, čím to může být (některé se mi podařilo na nějaký čas experimentálně potvrdit). Nakonec jsem došel k závěru, že se to děje vždy, když u počítače nepiju čaj  . Naštěstí se , dřív než jsem si propil ledviny, ukázalo, že mám pod základní deskou zapadlý šroubek , který  mi to zkratoval . Konev čaje v tom nebyla nevinně , protože když tam nebyla , nebo byla prázdná, větrák v počítači jinak rezonoval o desku stolu a šroubek pod desku se třásl o malinko víc ........

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3412
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:samovolné zapínání pc
« Odpověď #9 kdy: 27 Března 2012, 23:22:10 »
Tohle přece nemůže souviset s OS.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

beer

  • Host
Re:samovolné zapínání pc
« Odpověď #10 kdy: 28 Března 2012, 02:02:14 »
ano, souvisí to s OS. Pokud by to bylo pravidelné zapínání, dá se nastavit v biosu a snad dokonce i windows s tím umí pracovat (upravovat hodnoty přímo z OS) a ubuntu to umí také. PC zapínáme a vypínáme několikrát za den, pokud bylo vypnuté z windows, nezapne se samo nikdy.

Docela zajímavý byl příspěvek http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=25305.msg193042#msg193042.

Já soubor /proc/acpi/alarm nemám, ale s čím by to mohlo u mne souviset, nezdají se mi položky enabled v souboru /proc/acpi/wakeup:


Kód: [Vybrat]
medved@medved:/proc/acpi$ cat /proc/acpi/wakeup
Device S-state   Status   Sysfs node
HUB0   S5 *disabled  pci:0000:00:09.0
XVR0   S5 *disabled  pci:0000:00:0e.0
XVR1   S5 *disabled  pci:0000:00:0d.0
XVR2   S5 *disabled  pci:0000:00:0c.0
XVR3   S5 *disabled  pci:0000:00:0b.0
UAR1   S5 *disabled  pnp:00:07
PS2M   S4 *disabled  pnp:00:09
USB0   S4 *enabled  pci:0000:00:02.0
USB2   S4 *enabled  pci:0000:00:02.1
MMAC   S5 *disabled  pci:0000:00:0a.0
MMCI   S5 *disabled 

V biosu samotném probouzení pomocí myši povolené nikde nemám a pokud pohnu myší cíleně, samo se nezapne.

Řekl bych, že bude problém někde okolo řešení ACPI na linuxu a vzhledem k tomu, že to dělá jak v debianu a vyskytovalo se i v ubuntu, viděl bych to na nějakou nešťastnou kombinaci se základní deskou. Bios jsem již jednou aktualizoval a myslím, že to bylo tenkráte právě kvůli tomuto problému.
« Poslední změna: 28 Března 2012, 02:11:05 od beer »

beer

  • Host
Re:samovolné zapínání pc
« Odpověď #11 kdy: 30 Března 2012, 12:19:36 »
Tak disabled  nepomohlo, včera se zase po vypnutí z linuxu se před 12. hodinou dopoledne pc samo zaplo, vypnuté bylo cca 2 hodiny.

Zerog

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 473
    • Zerog blog
Re:samovolné zapínání pc
« Odpověď #12 kdy: 30 Března 2012, 12:48:33 »
Neco se resi taky tu: http://www.suseportal.cz/forum/automaticke-zapinani-pc nakonec update OS pomohl. (Takze to souvisi s OS)

Asi bych to udelal stejne jak radi. Vypni pc a odpoj vse co tam je ..LAN a vsechny USB. Pokud se pc nespusti ...aspon budes vedet co to dela. Kdyz se spusti tak jsme zas na zacatku.

« Poslední změna: 30 Března 2012, 13:02:16 od Zerog »
Distro:  Debian
WM:      Awesome
NT:       Latitude D620

beer

  • Host
Re:samovolné zapínání pc
« Odpověď #13 kdy: 30 Března 2012, 13:11:11 »
PC nepoužívám jen já, ale i manželka, nemůžu PC nechat v nefunkčním stavu a odejít. Navíc, to samovolné zapínání je nevyzpytatelné. Třeba několik dní po sobě se vůbec samo pc nezapne. Na odkaz mrknu, díky.

Zerog

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 473
    • Zerog blog
Re:samovolné zapínání pc
« Odpověď #14 kdy: 30 Března 2012, 13:18:54 »
Uznavam ze se to testuje dost blbe.

Zajimavej link je tu EN ...https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/acpi/+bug/235539 resi tam ze se ubuntu budi o pulnoci.

Vic uz asi neporadim. Jak jsem psal muj pc se budil a kdyz jsem se prestehoval uz se nebudil tudiz to bylo asi el.
Distro:  Debian
WM:      Awesome
NT:       Latitude D620

Aeyes

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 121
  • skype : aeyesx
Re:samovolné zapínání pc
« Odpověď #15 kdy: 30 Března 2012, 15:20:32 »
Nevím ,ale jestli to nedělá pod Winama tak to s OS souvisí jinak bych odsoudil základovku (nebo zdroj)

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3412
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:samovolné zapínání pc
« Odpověď #16 kdy: 30 Března 2012, 18:41:43 »
A jak se to chová, pokud PC uspíte do paměti? Jinak nejjednodušší je asi vypínat mu zdroj, nebo prodlužku s vypínačem...Já osobně PC přes den uspávám.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

beer

  • Host
Re:samovolné zapínání pc
« Odpověď #17 kdy: 30 Března 2012, 22:07:31 »
To uspání mi nefunguje, když dám uspat, pc se jako by restartuje - zhasne monitor, sáhne si to na zařízení (mechaniky,atd) a monitor se rozsvítí a je to tam, kde to bylo předtím. Tedy de facto se uspí, ale okamžitě probudí. Hibernace na disk taky nefunguje, probudí se okamžitě. Vypadá to, že bude skutečně problém někde s ACPI nebo asi IO-APIC. Samozřejmě S1 a S3 v biosu je povoleno. Dále je povoleno Cool n guiet a amd live, nevím, jestli to má souvislost.

Možná bude souviset toto při startu:
MP-BIOS BUG 8254 timer not connected to IO-APIC
« Poslední změna: 30 Března 2012, 22:11:34 od beer »

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3412
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:samovolné zapínání pc
« Odpověď #18 kdy: 31 Března 2012, 11:04:37 »
To uspání mi nefunguje, když dám uspat, pc se jako by restartuje - zhasne monitor, sáhne si to na zařízení (mechaniky,atd) a monitor se rozsvítí a je to tam, kde to bylo předtím. Tedy de facto se uspí, ale okamžitě probudí. Hibernace na disk taky nefunguje, probudí se okamžitě. Vypadá to, že bude skutečně problém někde s ACPI nebo asi IO-APIC. Samozřejmě S1 a S3 v biosu je povoleno. Dále je povoleno Cool n guiet a amd live, nevím, jestli to má souvislost.

Možná bude souviset toto při startu:
MP-BIOS BUG 8254 timer not connected to IO-APIC
Přesně to co popisuješ mi pc dělalo, když jsem vyměnil hw bez reinstalace systému a v /etc/pm/sleep.d/ jsem si nesmazal skript, který při uspání odstranil modul síťové karty a při probuzení ho zase zavedl. Bez toho mi totiž po probuzení na staré desce nefungovala síťovka VIA. Taky jsem si myslel že je to hardwarem, přišel jsem na to při prozkoumání logů. Když jsem skript smazal, uspávání i hibernace probíhala naprosto bez problémů..
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

beer

  • Host
Re:samovolné zapínání pc
« Odpověď #19 kdy: 31 Března 2012, 23:20:03 »
je pravda, že jsem loni měnil grafickou kartu, ale dělo se to i dříve na ubuntu. Nějakou dobu  mezi se to nedělo. Mrknu tam, jestli tam nebude nějaký podezřelý soubor. Teda jestli nabootuju, hrál jsem si s bootovacíma parametrama v /etc/default/grub a při nabootování nemám funkční klávesnici, nemohu se přihlásit.

beer

  • Host
Re:samovolné zapínání pc
« Odpověď #20 kdy: 01 Dubna 2012, 02:33:59 »
Citace
Přesně to co popisuješ mi pc dělalo, když jsem vyměnil hw bez reinstalace systému a v /etc/pm/sleep.d/ jsem si nesmazal skript, který při uspání odstranil modul síťové karty a při probuzení ho zase zavedl. Bez toho mi totiž po probuzení na staré desce nefungovala síťovka VIA. Taky jsem si myslel že je to hardwarem, přišel jsem na to při prozkoumání logů. Když jsem skript smazal, uspávání i hibernace probíhala naprosto bez problémů..
V /etc/pm/sleep.d/ mám jediný skript 10_unattended-upgrades-hibernate, jehož obsahem je:

Kód: [Vybrat]
#!/bin/sh

# Action script ensure that unattended-upgrades is finished
# before a hibernate
#
# Copyright: Copyright (c) 2009 Michael Vogt
# License:   GPL-2
#

PATH=/sbin:/usr/sbin:/bin:/usr/bin
SHUTDOWN_HELPER=/usr/share/unattended-upgrades/unattended-upgrade-shutdown

if [ ! -x /usr/share/unattended-upgrades/unattended-upgrade-shutdown ]; then
exit 0
fi

case "${1}" in
        hibernate)
                if [ -e $SHUTDOWN_HELPER ]; then
              python $SHUTDOWN_HELPER
                fi
                ;;
        resume|thaw)
# nothing
                ;;
esac

Odebral jsem spustitelný přiznak.

Tak jsem zjistil, že parametr noapic znemožňuje používat klávesnici, takže jsem ho odstranil.

Nyní bootuji s těmito parametry:

Kód: [Vybrat]
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet acpi_use_timer_override hpet=disable"
Tím se mi podařilo odstranit hlášku o bugu MP-BIOS BUG 8254 timer not connected to IO-APIC.

Stále však nefunguje hibernace a suspend. Zajímavé je, že změna v souboru /proc/acpi/wakeup byla jen dočasná:

Kód: [Vybrat]
root@medved:/# cat /proc/acpi/wakeup
Device S-state   Status   Sysfs node
HUB0   S5 *disabled  pci:0000:00:09.0
XVR0   S5 *disabled  pci:0000:00:0e.0
XVR1   S5 *disabled  pci:0000:00:0d.0
XVR2   S5 *disabled  pci:0000:00:0c.0
XVR3   S5 *disabled  pci:0000:00:0b.0
PS2M   S4 *disabled  pnp:00:07
USB0   S4 *enabled   pci:0000:00:02.0
USB2   S4 *enabled   pci:0000:00:02.1
MMAC   S5 *disabled  pci:0000:00:0a.0
MMCI   S5 *disabled

Ještě jsem do souboru /etc/modules nad loop přidal
Kód: [Vybrat]
apm power_off=1 a k bootovacím parametrům doplnil apm=power_off, nevím jestli nedělám nějakou blbost :-):
Kód: [Vybrat]
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet acpi_use_timer_override hpet=disable apm=power_off"
« Poslední změna: 01 Dubna 2012, 02:41:59 od beer »

beer

  • Host
Re:samovolné zapínání pc
« Odpověď #21 kdy: 01 Dubna 2012, 03:05:55 »
V tuto chvíli nemohu ověřit, zdali úpravy samovolného zapínání PC zabraly, to ukáže až čas. Hláška o bugu 8254 zmizela, ale předpokládám jen proto, že je časovač vypnutý, to že není připojen na IO-APIC se tedy nevyřešilo.

Pokud se problém ještě objeví, zkusím bootovat takto
Kód: [Vybrat]
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet acpi=off hpet=disable apm=power_off".

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.