Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Instalace Ubuntu a volba disku  (Přečteno 1758 krát)

Janošec

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 33
Instalace Ubuntu a volba disku
« kdy: 08 Května 2012, 09:00:55 »
Mám disk 80GB a na něm Win XP profi. Je po kompletním formátu a čerstvé instalaci se všemi aktualizacemi. Pak mám disk 160GB, který slouží jako záložní disk na fotky data ap. Chci instalovat Ubuntu na 80GB, ale nabízí mi to k výběru jen disk 160GB. Proč? Když ten 80GB rozdělím ručně v třetí možnosti instalace, tak je Ubuntu OK, ale zase nejde spustit Win. Už jsem disk i defragmentoval, ale nepomohlo to. Poraďte co s tím. Děkuji.

janek-m

  • Host
Re:Instalace Ubuntu a volba disku
« Odpověď #1 kdy: 08 Května 2012, 10:35:43 »
Pokiaľ viem, tak ručné delenie disku pri inštalácii Ubuntu je možné, iba ak si dopredu pripravíš voľné miesto na disku. Pri výbere "Nainštalovať Ubuntu vedľa Win" inštalátor vyberá vhodnejší disk. Ak si nainštaloval Ubuntu vedľa Win s možnosťou "Ručné delenie", bez prípravy voľného miesta, tak si si pravdepodobne zmazal na 80 GB disku  Win. 

janek-m

  • Host
Re:Instalace Ubuntu a volba disku
« Odpověď #2 kdy: 08 Května 2012, 11:15:14 »
Ešte by som poopravil, že pri ručnom delení disku možno zmenšiť tento 80 GB disk a to tak, že v tabuľke oddielov naň klikneš, dáš zmeniť, napíšeš novú veľkosť oddielu pre Win, dáš použiť ako: ntfs a prípojný bod bude /media/windows - oddiel neformátovať. Po potvrdení by malo ostať voľné miesto - teda zvyšok z toho 80 GB, na ktorý možno nainštalovať Ubuntu. Osobne som túto možnosť ešte nepoužil.
« Poslední změna: 08 Května 2012, 11:19:30 od janek-m »

Janošec

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 33
Re:Instalace Ubuntu a volba disku
« Odpověď #3 kdy: 08 Května 2012, 13:50:05 »
Já to ručně zmenšil o 20 GB a přípojný bod /Windows, a na to prázdné 20 GB místo nainstalovat ext4 19 GB a odkládací prostor 1GB. Po nahrání Ubuntu pracuje, ale když zvolím  volbu Windows po restartu tak to hlásí chybu čtení disku a: Zadejte CTRL+ALT+DEL a jde spustit zase jen Ubuntu.

hepet

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 235
Re:Instalace Ubuntu a volba disku
« Odpověď #4 kdy: 08 Května 2012, 13:59:16 »
Pokiaľ viem, tak ručné delenie disku pri inštalácii Ubuntu je možné, iba ak si dopredu pripravíš voľné miesto na disku. Pri výbere "Nainštalovať Ubuntu vedľa Win" inštalátor vyberá vhodnejší disk. Ak si nainštaloval Ubuntu vedľa Win s možnosťou "Ručné delenie", bez prípravy voľného miesta, tak si si pravdepodobne zmazal na 80 GB disku  Win.
Jak jsi na takovouto moudrost přišel?

janek-m

  • Host
Re:Instalace Ubuntu a volba disku
« Odpověď #5 kdy: 08 Května 2012, 14:10:48 »
Pokiaľ viem, tak ručné delenie disku pri inštalácii Ubuntu je možné, iba ak si dopredu pripravíš voľné miesto na disku. Pri výbere "Nainštalovať Ubuntu vedľa Win" inštalátor vyberá vhodnejší disk. Ak si nainštaloval Ubuntu vedľa Win s možnosťou "Ručné delenie", bez prípravy voľného miesta, tak si si pravdepodobne zmazal na 80 GB disku  Win.
Jak jsi na takovouto moudrost přišel?
Keď si prečítaš nižšie, tak som sa poopravil. Dá sa zmenšovať aj dodatočne oddiel s Win. Ale keďže to osobne nemám odskúšané, tak som to nechcel spomínať. Pripraviť si oddiel pred inštaláciou Ubuntu je najspoľahlivejší spôsob - aspoň podľa mňa.
« Poslední změna: 08 Května 2012, 14:14:56 od janek-m »

Janošec

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 33
Re:Instalace Ubuntu a volba disku
« Odpověď #6 kdy: 08 Května 2012, 14:15:17 »
Na tuto moudrost jsem přišel v Ubuntu Česko Průvodce instalací Krok 4.3 - ruční rozdělení disku . Přesně tak jak to tam popisují.

jiri.podvolecky

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 72
Re:Instalace Ubuntu a volba disku
« Odpověď #7 kdy: 08 Května 2012, 16:03:13 »
Nechápu jeden rozpor. Jak můžeš dát přípojný bod /windows, když nastavuješ instalaci Ubuntu ? Přípojný bod se pokud vím nastavuje při vytváření oddílu a ten v tvém případě je tedy /.

Janošec

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 33
Re:Instalace Ubuntu a volba disku
« Odpověď #8 kdy: 08 Května 2012, 18:11:17 »
Já tomu moc nerozumím, ale v návodu je to tak napsáno!!!!!!!!!!!!!
Tak jsem to tak udělal. Asi ve svých letech bych se měl zajímat spíše o dřevěný spacák než o nějaké Ubuntu, které podle návodu na instalaci stejně nechodí!!!!!!
Volba disku nejde a já to na 160 GB instalovat nechci, protože tam mám archív. Tak jak to udělat, abych měl na té 80 GB Win-XP profi cca 60GB a Ubuntu cca 20 GB. Dokud nebylo Unity, tak já jsem žádný problém neměl. prostě jsem to podle návodu nainstaloval a bylo vše OK. Ještě bych se mohl vrátit k verzi 10.10 jestli ji tam někde najdu.

janek-m

  • Host
Re:Instalace Ubuntu a volba disku
« Odpověď #9 kdy: 08 Května 2012, 19:21:41 »
Keďže nevieš teraz spustiť Win, tak si pri prvom pokuse inštalácie Ubuntu niečo zle urobil. Takto na diaľku je radiť nie bohviečo, keďže neviem presne, ako si postupoval. Píšeš, že voľba diskov nefunguje, tak ako si inštaloval Ubuntu?
Napadá ma niekoľko možností, ako zmenšiť ten 80 GB disk. Buď cez GParted, alebo priamo vo Win cez tabuľku diskových oddielov. Ak si postupoval presne podľa návodu na Wiki, krok 4.3, malo by byť všetko v poriadku.
Ešte si tu uviedol, že si čerstvo nainštaloval Win. Keď si vedel, že chceš inštalovať aj Ubuntu, mohol si pri inštalácii Win rozdeliť 80 GB disk na oddiely a mal by si o starosť menej.

Milou3

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 58
Re:Instalace Ubuntu a volba disku
« Odpověď #10 kdy: 08 Května 2012, 20:31:51 »
zdá se mi hodně divné, že by ti instalátor nenabídnul možnost výběru disku. Nastal ti tam v tom nějaký zmatek - zkus si ještě pořádně instalátor prohlédnout, volba disku tam musí jednoduše být (!) Případně se podívej do BIOSu, jestli tam není ten HDD 80GB zakázaný.

Pokud se s tím nedokážeš poprat v instalátoru, nebo pomocí nastavení hdd v biosu, napadá mě trošku neandrtálské řešení:
(ostatní mě za to možná zdrbou) nebojíš-li se ručního zásahu do PC - jednoduše ten hdd s archivem odpoj, zapni PC a spust instalaci znova, potom už ti instalátor musí 100% nabídnout systémový disk.

Na který disk jsi umístil při instalaci GRUB? Předpokládám, že se ti to "zadařilo" na ten Archiv ??


editace:  tak jsem přehlídnul tvůj další příspěvek, že Ubuntu máš už nainstalované a nešlapou windows.
« Poslední změna: 08 Května 2012, 20:39:34 od Milou3 »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.