Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu - light verze  (Přečteno 2439 krát)

Jeyekomon

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
    • Osobní stránky
Ubuntu - light verze
« kdy: 17 Května 2012, 22:29:47 »
Zdravím
Vzhledem k povaze mojí otázky je mi už předem jasné, že se proti mně zvedne vlna nevole, takže se za ni předem omlouvám.

Vlastním trochu postarší jednojádrové PC, 1GB RAM, a v 99% času se na něm vyskytuje Windows XP. Vzhledem k výuce ve škole jsem nucen nainstalovat si nějakou verzi linuxu, nejlépe Ubuntu, abych se moc nelišil od toho, co používáme ve škole, a taky jelikož se tváří docela novice-friendly. Dobře, "nucen" není to pravé slovo, myšlenka změny OS mě i docela láká.

Předem bych měl poznamenat, že pro práci do školy z 90% procent potřebuju pouze terminál a Firefox. A mé osobní preference jsou podobného rázu - rozhodně netoužím po super vymakaných grafických obrázcích. OS má být podle mě hlavně jednoduchý a funkční, hezké můžou být až programy v něm.

Tak. Zkusil jsem tedy nejnovější Ubuntu 12.04. Po více než hodinové instalaci odpadlo slůvko "lehký", ale budiž. Instalace přece probíhá jen jednou. Když se mi ale pak během používání chvílemi sekala myš, okno terminálu a každá aplikace se načítala několik sekund, tak jsem si uvědomil, že je to na můj vkus příliš těžkopádný animovaný moloch, který se svými nároky a směrem, kterým se ubírá, až nepříjemně podobá Windows 7.

Proto bych se rád těch, kteří ještě zhnusením nepřestali číst, zeptal, jestli náhodou neexistuje nějaká light verze Ubuntu nebo něco podobného, co by mohlo vyhovovat tomu, co potřebuju.
Docela pravděpodobně si taky zkusím nainstalovat nějakou starší verzi Ubuntu (MAN a LS jsou snad ve všech verzích stejné), tak bych se rád zeptal, jestli mezi některými dvěma verzemi existoval nějaký výrazný skok. Například mám dojem, že od verze 11 má Ubuntu komplet nové grafické prostředí, tak by stálo za to vyzkoušet verzi 10.
Ale nebojím se zkusit i mnohem starší verze.

Díky za odpověď a za shovívavost.
« Poslední změna: 17 Května 2012, 22:33:28 od Jeyekomon »

geblina

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 326
  • Bez pivka a metalu si svět nedovedu představit.:-)
Re:Ubuntu - light verze
« Odpověď #1 kdy: 17 Května 2012, 22:36:37 »

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re:Ubuntu - light verze
« Odpověď #2 kdy: 17 Května 2012, 22:37:41 »
Skôr lubuntu.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

Krysař

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
Re:Ubuntu - light verze
« Odpověď #3 kdy: 17 Května 2012, 22:38:00 »
nebo jeste "lehci" http://www.lubuntu.cz/
„Nepropadejte naději, jste z nejhoršího vevnitř.“

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re:Ubuntu - light verze
« Odpověď #4 kdy: 17 Května 2012, 23:31:18 »
Nebo nejlehčí žádné, jako já, mám jiná distra. Co třeba openSUSE či Rosa, případně KahelOS, ten ale musí být na sda1 /

Jeyekomon

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
    • Osobní stránky
Re:Ubuntu - light verze
« Odpověď #5 kdy: 17 Května 2012, 23:37:35 »
Wow, jakožto windowsák jsem neměl tušení, že říše Ubuntu je takhle bohatá. :)
O xubuntu jsem se dočetl, že to je na ubuntu založený odlehčený systém, s úvodním balíkem obsahujícím jen několik základních aplikací, s rychlým, ale stále atraktivním uživatelským prostředím... Což je přesně to, co jsem hledal!!
Asi jsem se zamiloval...  ;D

Co jsem tak okoukal, tak Xubuntu je asi takový střed mezi Lubuntu a klasickým Ubuntu. Asi zkusím obojí a uvidím, který mi sedne víc..
« Poslední změna: 17 Května 2012, 23:39:13 od Jeyekomon »

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re:Ubuntu - light verze
« Odpověď #6 kdy: 17 Května 2012, 23:56:43 »
Ještě bych vyzkoušel Linux Mint s LXDE
http://blog.linuxmint.com/?p=1937

geblina

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 326
  • Bez pivka a metalu si svět nedovedu představit.:-)
Re:Ubuntu - light verze
« Odpověď #7 kdy: 18 Května 2012, 07:08:43 »
Xubuntu je fakt dobrý,Lubuntu mě osobně něják neoslovilo.Ale,záleží na každém jednotlivci co mu sedne víc. ;)

TUX IN MACHINE

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 576
Re:Ubuntu - light verze
« Odpověď #8 kdy: 19 Května 2012, 03:46:54 »
a uz ste zkusili http://puppylinux.org/ ? je kur...y rychlej , malej, vse se loadne do ramky je primarne urcen na flashku ale umi se instalovam kamkoli. ja mel jen problem ze mi nenasel driver na bluetooth + sitovku +wifi na ntb. acer 5742ZG ale asi by to neLame slo zprovoznit kdyz ubuntu to zvladne  :D

Tomáš Břinčil

  • Občanské sdružení Ubuntu ČR
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1610
  • moje obrázky ↓
    • TomasBrincil.cz
Re:Ubuntu - light verze
« Odpověď #9 kdy: 19 Května 2012, 10:04:03 »
Xubuntu, Lubuntu.
Jen trosku pozvednu poklicku nevole: ubuntu 12.04 je mesic stary system, ktery se snazis dostat na pet let (minimalne) stare zelezo. Srovnani s w7 je nasnade. U12.04 je novejsi system nez w7.

Zkusil bych 10.04 LTS, nebo potom xubuntu a lubuntu...
Ono by tam slo i U11.04 a vychozi prostredi si dat Gnome.

Filip Dominec

  • [Proplesk] [Piškot]
  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1157
Re:Ubuntu - light verze
« Odpověď #10 kdy: 19 Května 2012, 10:39:59 »
Wow, jakožto windowsák jsem neměl tušení, že říše Ubuntu je takhle bohatá. :)

Těch různých distribucí postavených na Ubuntu je hromada. Upravit instalační CD do detailů není těžké, sami jsme to dělali.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Ubuntu-based_distributions#Ubuntu-based
http://www.vrattenamstat.cz/ | Buďme tolerantní k triviálním dotazům; neznamenají "neumím to najít", ale "nejsem si jist, že to je správná cesta".

Tomas Sedlarik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 64
Re:Ubuntu - light verze
« Odpověď #11 kdy: 20 Května 2012, 20:14:52 »
Pokud jseš začátečník, mysli taky na to jak je která distribuce rozšířená. Určitě prospěje když na stejný problemy jako ty narazí víc lidí.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.