Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jak bezpecne kopirovat/zalohovat soubory a adresare ?  (Přečteno 1808 krát)

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Jak bezpecne kopirovat/zalohovat soubory a adresare ?
« kdy: 24 Května 2012, 13:14:57 »
Ahoj, rad bych se zeptal na nejlepsi resp. nejpohodlnejsi zpusob jak bezpecne prekopirovat soubory z disku A na disk B tak, abych mel jistotu ze se mi po ceste nic neztratilo. (mam v notebooku napriklad non-ECC pameti)  Napadlo me udelat normalni kopii a mak porovnat MD5 sumy, Jenze md5sum neumi nativne pracovat s adresari, nasel jsem ruzny reseni pomoci fin a pipe na md5sum ale moc pohodlne mi to neprijde.

Pak jsem se dival na programek unison, ale nevim jak moc je na nej spoleh. Predevsim jestli si krome synchronizace take umi pohlidat shodu prenesenych dat.

Ma nekdo nejake vlastni zkusenosti a umel by poradit ? Diky K
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Jak bezpecne kopirovat/zalohovat soubory a adresare ?
« Odpověď #1 kdy: 24 Května 2012, 13:37:33 »
find . -type f -exec md5sum {}\; | md5sum -

^^ ve zdroji i v zaloze

pripadne asi bude lepsi ukladat ten md5sum z findu nekam do souboru s datem, abys mohl pomoci diff dohledat prislusne soubory kde by to pripadne nesedelo

ad.pohodlnost) to co neprijde pohodlne tobe mozna prijde dostatecne pohodlne jinym ;)
« Poslední změna: 24 Května 2012, 13:41:23 od ntz_reloaded »
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Re:Jak bezpecne kopirovat/zalohovat soubory a adresare ?
« Odpověď #2 kdy: 24 Května 2012, 14:02:03 »
Diky, nasel jsem ze existuje i programek md5deep ktery ma parametr na rekurzivni hledani. Jediny problem je ze na cca. 50GB souboru to docela trva vecnost.

Ted jsem jeste vygooglil :

Citace
The rsync suggestion is perfect and can be executed like this:
Code:
rsync -lrthvcn --delete /home/source/dir /home/destination/dir
Normally rsync would sync destination to be identical to source, but not in this case as it's a dry run, so it just checks whether or not there are any differences.

Porad to ale znamena ze nejdriv nakopituju data z ADRES1 do ADRES2 a pak pul hodiny porovnavam hashe. Spis by me zaujimalo reseni ktere si hlida, jestli pri kopirovani z A do B neutekly data. Bohuzel jsem zatim narazil spis na nastroje k synchronizaci, ktere porovnavaji obsah zdrojoveho a ciloveho adresare.
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Jak bezpecne kopirovat/zalohovat soubory a adresare ?
« Odpověď #3 kdy: 24 Května 2012, 14:04:24 »
openssl md5 $soubor

je mnohem rychlejsi
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

daysleeper

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1206
Re:Jak bezpecne kopirovat/zalohovat soubory a adresare ?
« Odpověď #4 kdy: 24 Května 2012, 21:25:21 »
...

Porad to ale znamena ze nejdriv nakopituju data z ADRES1 do ADRES2 a pak pul hodiny porovnavam hashe. Spis by me zaujimalo reseni ktere si hlida, jestli pri kopirovani z A do B neutekly data. Bohuzel jsem zatim narazil spis na nastroje k synchronizaci, ktere porovnavaji obsah zdrojoveho a ciloveho adresare.
Tak to dělá rsync automaticky už při kopírování (rsync -av ADRES1/ ADRES2), takže data pak není potřeba znova kontrolovat. Udělá hash původního souboru, ten pošle s ním, a pak zkontroluje hash souboru v cíli (on the fly).

rsync tímto chrání proti ztrátě/poškození dat při přenosu; je ale třeba dodat, že pokud se v cíli data poškodí při ukládání třeba na disk, pak to rsync už nezjsití, a je potřeba použít nějaký ten nástroj na porovnávání checksumů zdroj - cíl.

man rsync
Kód: [Vybrat]
Note that rsync always verifies that each transferred file was correctly reconstructed on the receiving side by checking a whole-file checksum  that  is  generated as the file is transferred
« Poslední změna: 24 Května 2012, 21:29:23 od daysleeper »

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Re:Jak bezpecne kopirovat/zalohovat soubory a adresare ?
« Odpověď #5 kdy: 24 Května 2012, 23:00:16 »
Tak to dělá rsync automaticky už při kopírování (rsync -av ADRES1/ ADRES2), takže data pak není potřeba znova kontrolovat. Udělá hash původního souboru, ten pošle s ním, a pak zkontroluje hash souboru v cíli (on the fly).


Diky moc, chci to pouzit k nahrani souboru na domaci server. Pak by tedy mel stejne fungovat i unison, ktery rsync vyuziva. No kazdopadne nez data smazu se soucasneho umisteni tak to jeste ke konci vsechno porovnam - treba ten postup co jsem nasel pro rsync s tim dry-run funguje docela dobre. Tedy rovnou vyplive pripadne rozdilne soubory.
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.