Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: 100 GB ve /var/log  (Přečteno 4015 krát)

Roman Sikora

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
100 GB ve /var/log
« kdy: 30 Května 2012, 14:59:30 »
Zdravím.
Už chvíli řeším obrovskou spotřebu místa na HDD.
Mám Lubuntu, nově aktualizované na 12.04, ale už u 11.10 mi něco neuvěřitelně žralo místo na disku.
Zjistil jsem, že je to adresář var/log a v něm divný, skoro 100 GB soubor s názvem uvcdynctrl-udev.log.
Nevíte, co to je? Případně, co se stane, když to smažu?
Je to jak rakovina, co mi sežrala 2/3 kapacity HDD.

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:100 GB ve /var/log
« Odpověď #1 kdy: 30 Května 2012, 15:12:37 »
Smažte ho (možná bude chtít práva roota), restartujte, chvíli pracujte a pak sem dejte
Kód: [Vybrat]
cat /var/log/uvcdynctrl-udev.log | uniq -u
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:100 GB ve /var/log
« Odpověď #2 kdy: 30 Května 2012, 15:26:37 »
http://manpages.ubuntu.com/manpages/jaunty/en/man8/logrotate.8.html

jde tam nastavit, aby to mazal .. podle me default logrotate udev log ignoruje
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

Roman Sikora

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re:100 GB ve /var/log
« Odpověď #3 kdy: 30 Května 2012, 16:45:44 »
Divné. Tak přes správce souborů to smazat nejde.
Zkusil jsem ten příkaz v terminálu, ale asi pů hodiny mi to házelo hlášku:

"of the V4L2_CTRL_FLAG_NEXT_CTRL flag. It does not return the next higher
  control ID if a control query fails. A workaround has been enabled.
[libwebcam] Warning: The driver behind device video0 has a slightly buggy implementation"

a pak jsem to zavřel.

A soubor zůstal, kde byl a stejně velký.

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:100 GB ve /var/log
« Odpověď #4 kdy: 30 Května 2012, 16:47:45 »
protoze nejaka aplikace na nej ma asi permanentni open() misto aby tam jen flushovala buffer a po kazdem flushi to zavrela

njn, nic neni perfektni

pouzij pfiles nebo lsof abys zjistil ktera, zastav ji, smaz log a pust ji znova
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

Roman Sikora

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re:100 GB ve /var/log
« Odpověď #5 kdy: 30 Května 2012, 17:09:26 »
Jo tak tyhle rady budu potřebovat podat trochu víc polopatě, poněvadž vůbec nevím, co je to pfiles nebo isof.
Dá se to někde koupit?  ;D
Na mě se musí opatrně. Jsem sice fanda Ubuntu, ale poněkud nezasvěcený.
To s tím zastavením jsem ale pochopil. :)

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:100 GB ve /var/log
« Odpověď #6 kdy: 30 Května 2012, 17:12:38 »
lsof | grep var/log/uvcdynctrl

^^ potom aplikaci zastavit (zabit nebo vypnout), smazat log a pustit si ji znova
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

Roman Sikora

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re:100 GB ve /var/log
« Odpověď #7 kdy: 30 Května 2012, 17:20:30 »
Bude se mnou asi složitější.
Po zadání příkazu v terminálu mi nic nevyjelo.

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:100 GB ve /var/log
« Odpověď #8 kdy: 30 Května 2012, 17:23:23 »
lsof | grep /var/log/uvcdynctrl-udev.log

Zabití uděláte "sudo killall <nazev_aplikace_z_predchoziho_prikazu>"
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Roman Sikora

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re:100 GB ve /var/log
« Odpověď #9 kdy: 30 Května 2012, 17:34:54 »
Jestli to chápu správně:
po zadání příkazu "lsof | grep /var/log/uvcdynctrl-udev.log" by se mi měl zobrazit název aplikace, která zaměstnává ten otřesně velký soubor.
Jenže ten se mi právě nezobrazí. Nezobrazí se mi nic. Jenom zas naskočí "roman@roman-Aspire-one:"

Roman Sikora

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re:100 GB ve /var/log
« Odpověď #10 kdy: 30 Května 2012, 18:11:14 »
No nic. Díky za rady.
Celé to přeinstaluju znova na 12.04 a budu pozorovat, co to dělá. Beztak je to spíš cestovní psaní stroj.

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:100 GB ve /var/log
« Odpověď #11 kdy: 30 Května 2012, 19:13:02 »
jako root
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

Roman Sikora

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re:100 GB ve /var/log
« Odpověď #12 kdy: 31 Května 2012, 00:26:38 »
No víte, nezlobte se na mě, ale já jsem bežný uživatel, který si dopřává komfort mít na svých počítačích nainstalované L/Ubuntu.
Jinak se zabývám divadlem. Asi by Vám moc neřeklo, kdbych vám sdělil, že režijní klíč byl chybný, mizanscéna se míjela s dramatickou situací, gesta a situace nebyly vypointované, a že to bylo spíš divadlo témbru než deklamace, ze scénologického hledika ovšem přijatelné.
Mějte trochu ohledy! :)
Ale děkuju za trpělivost. Kdysi jsem si někde nastudoval, jak se přihlásit nebo jako root. Mezitím, co jsem neměl s L/ubuntu problémy jsem to zapomněl. Protože jsem neměl čas zjišťovat, jak se přihlásit jako root.
A tak jsem to celé přeinstaloval. Budu to sledovat a kdyby se to i v nové verzi Lubuntu opakovalo, určitě budu zas otravovat.
Díky moc.

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re:100 GB ve /var/log
« Odpověď #13 kdy: 31 Května 2012, 05:41:49 »
No víte, nezlobte se na mě, ale já jsem bežný uživatel, který si dopřává komfort mít na svých počítačích nainstalované L/Ubuntu.
Jinak se zabývám divadlem. Asi by Vám moc neřeklo, kdbych vám sdělil, že režijní klíč byl chybný, mizanscéna se míjela s dramatickou situací, gesta a situace nebyly vypointované, a že to bylo spíš divadlo témbru než deklamace, ze scénologického hledika ovšem přijatelné.
Mějte trochu ohledy! :)
Ale děkuju za trpělivost. Kdysi jsem si někde nastudoval, jak se přihlásit nebo jako root. Mezitím, co jsem neměl s L/ubuntu problémy jsem to zapomněl. Protože jsem neměl čas zjišťovat, jak se přihlásit jako root.
A tak jsem to celé přeinstaloval. Budu to sledovat a kdyby se to i v nové verzi Lubuntu opakovalo, určitě budu zas otravovat.
Díky moc.

+++ :D
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

jmp

  • Host
Re:100 GB ve /var/log
« Odpověď #14 kdy: 31 Května 2012, 08:32:05 »
No víte, nezlobte se na mě, ale já jsem bežný uživatel, který si dopřává komfort mít na svých počítačích nainstalované L/Ubuntu.
Jinak se zabývám divadlem. Asi by Vám moc neřeklo, kdbych vám sdělil, že režijní klíč byl chybný, mizanscéna se míjela s dramatickou situací, gesta a situace nebyly vypointované, a že to bylo spíš divadlo témbru než deklamace, ze scénologického hledika ovšem přijatelné.
Mějte trochu ohledy! :)

podle mne je toto rozšířený omyl - on na to existuje totiž i jiný pohled

pokud nikdo z nás nebude chtít dělat divadlo, tak ony termíny a jejich význam opravdu nebudeme potřebovat
ale pokud Vy chcete používat počítač, tak nějaké základy budete tak jako tak potřebovat (a je úplně jedno s jakým to bude operačním systémem)

čím méně toho budete vědět sám, tak o to více budete hledat pomoc a ta bývá obvykle buď placená (servis, hotline, ...) nebo zdarma (komunita, nějací známí, ...)
pokud budete chtít zůstat počítačovým oborem nepoznamenán a počítače používat, tak servisu to bude jedno, když tam budete obden... (bude z toho mít peníze a nebudou si stěžovat)

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:100 GB ve /var/log
« Odpověď #15 kdy: 31 Května 2012, 09:12:21 »
No víte, nezlobte se na mě, ale já jsem bežný uživatel, který si dopřává komfort mít na svých počítačích nainstalované L/Ubuntu.
Jinak se zabývám divadlem. Asi by Vám moc neřeklo, kdbych vám sdělil, že režijní klíč byl chybný, mizanscéna se míjela s dramatickou situací, gesta a situace nebyly vypointované, a že to bylo spíš divadlo témbru než deklamace, ze scénologického hledika ovšem přijatelné.
Mějte trochu ohledy! :)
Ale děkuju za trpělivost. Kdysi jsem si někde nastudoval, jak se přihlásit nebo jako root. Mezitím, co jsem neměl s L/ubuntu problémy jsem to zapomněl. Protože jsem neměl čas zjišťovat, jak se přihlásit jako root.
A tak jsem to celé přeinstaloval. Budu to sledovat a kdyby se to i v nové verzi Lubuntu opakovalo, určitě budu zas otravovat.
Díky moc.


No vidíte, wiki.ubuntu.cz můžete brát jako scénář, který je vhodné se naučit, abyste nemusel stále spoléhat na nápovědu ze zákulisí fora ;)
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6023
Re:100 GB ve /var/log
« Odpověď #16 kdy: 31 Května 2012, 11:04:34 »
sudo příkaz

Kód: [Vybrat]
lsof: WARNING: can't stat() fuse.gvfs-fuse-daemon file system /home/rovano/.gvfs
      Output information may be incomplete.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re:100 GB ve /var/log
« Odpověď #17 kdy: 31 Května 2012, 19:03:45 »



podle mne je toto rozšířený omyl - on na to existuje totiž i jiný pohled

pokud nikdo z nás nebude chtít dělat divadlo, tak ony termíny a jejich význam opravdu nebudeme potřebovat
ale pokud Vy chcete používat počítač, tak nějaké základy budete tak jako tak potřebovat (a je úplně jedno s jakým to bude operačním systémem)

čím méně toho budete vědět sám, tak o to více budete hledat pomoc a ta bývá obvykle buď placená (servis, hotline, ...) nebo zdarma (komunita, nějací známí, ...)
pokud budete chtít zůstat počítačovým oborem nepoznamenán a počítače používat, tak servisu to bude jedno, když tam budete obden... (bude z toho mít peníze a nebudou si stěžovat)


Tak ja ho docela chapu. Nainstalil si user friendly system a o nejakem terminalu nic nevedel. Taky na strankach ubuntu.cz pri predstavovani Ubuntu neni ani zminka o nutnosti nejakyho tukani do konzole...
A najednou si tadyk precte nakou lajnu..., ze ma neco killalovat...- a jeste mu ani radci nenapisou, ze to musi udelat jako root...Dobre si vzpominam sam na sebe, jak jsem z toho pred lety byl uplne v pr... a taky mi to trvalo, nez jsem to jakztakz pochopil - to jeste Ubuntu ten terminal vyzadovalo casteji.
Zkuste se vzit do cloveka, ktery si precte par slov o Ubuntu, nainstaluje si ho kompletne v grafickym rezimu...a pak si tady precte nakou lajnu, pry zabit nejaky log???... :D
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re:100 GB ve /var/log
« Odpověď #18 kdy: 31 Května 2012, 23:23:32 »



podle mne je toto rozšířený omyl - on na to existuje totiž i jiný pohled

pokud nikdo z nás nebude chtít dělat divadlo, tak ony termíny a jejich význam opravdu nebudeme potřebovat
ale pokud Vy chcete používat počítač, tak nějaké základy budete tak jako tak potřebovat (a je úplně jedno s jakým to bude operačním systémem)

čím méně toho budete vědět sám, tak o to více budete hledat pomoc a ta bývá obvykle buď placená (servis, hotline, ...) nebo zdarma (komunita, nějací známí, ...)
pokud budete chtít zůstat počítačovým oborem nepoznamenán a počítače používat, tak servisu to bude jedno, když tam budete obden... (bude z toho mít peníze a nebudou si stěžovat)


Tak ja ho docela chapu. Nainstalil si user friendly system a o nejakem terminalu nic nevedel. Taky na strankach ubuntu.cz pri predstavovani Ubuntu neni ani zminka o nutnosti nejakyho tukani do konzole...
A najednou si tadyk precte nakou lajnu..., ze ma neco killalovat...- a jeste mu ani radci nenapisou, ze to musi udelat jako root...Dobre si vzpominam sam na sebe, jak jsem z toho pred lety byl uplne v pr... a taky mi to trvalo, nez jsem to jakztakz pochopil - to jeste Ubuntu ten terminal vyzadovalo casteji.
Zkuste se vzit do cloveka, ktery si precte par slov o Ubuntu, nainstaluje si ho kompletne v grafickym rezimu...a pak si tady precte nakou lajnu, pry zabit nejaky log???... :D
Každý jsme se nějak učili, někdo víc, někdo míň. Ale snahu mít musí a základy si musí taky sehnat sám. Pamatuji si, jak mne před léty nettezaumana poslal do riti, když jsem s blbostma otravoval. A vyplatilo se.

Roman Sikora

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re:100 GB ve /var/log
« Odpověď #19 kdy: 13 Dubna 2014, 00:53:51 »
No víte, nezlobte se na mě, ale já jsem bežný uživatel, který si dopřává komfort mít na svých počítačích nainstalované L/Ubuntu.
Jinak se zabývám divadlem. Asi by Vám moc neřeklo, kdbych vám sdělil, že režijní klíč byl chybný, mizanscéna se míjela s dramatickou situací, gesta a situace nebyly vypointované, a že to bylo spíš divadlo témbru než deklamace, ze scénologického hledika ovšem přijatelné.
Mějte trochu ohledy! :)

podle mne je toto rozšířený omyl - on na to existuje totiž i jiný pohled

pokud nikdo z nás nebude chtít dělat divadlo, tak ony termíny a jejich význam opravdu nebudeme potřebovat
ale pokud Vy chcete používat počítač, tak nějaké základy budete tak jako tak potřebovat (a je úplně jedno s jakým to bude operačním systémem)

čím méně toho budete vědět sám, tak o to více budete hledat pomoc a ta bývá obvykle buď placená (servis, hotline, ...) nebo zdarma (komunita, nějací známí, ...)
pokud budete chtít zůstat počítačovým oborem nepoznamenán a počítače používat, tak servisu to bude jedno, když tam budete obden... (bude z toho mít peníze a nebudou si stěžovat)

Tak jsem rád, že jsem vás pobavil. Kouknul jsem se sem teda po dost dlouhé době, za což se omlouvám. Ale pokud o linuxu přemýšlíte v rozměrech ghetta zasvěcenců, tak ghettem prostě zůstanete. O ghettech něco vím, protože čeští divadelnící jsou na tom dost podobně. Nevýhodou ghetta je, že se jeho členové navzájem utvrzují o své výlučnosti, ale většině populace jsou v podstatě u *censored*. Měl jsem z distribuce Ubuntu a jejích variací pocit, že se právě z toho programátorského ghetta snaží vylézt k běžnému uživateli, který počítač prostě používá a není úplně schopen se vrtat v detailech. Ale možná jsem se mýlil.
Jistě divadelní terminologii nemusí ledaskdo potřebovat, zatímco počítače používáme všichni. Ale on stačí jeden elektromagnetický puls a celá tahle počítačová kultura bude s prominutím v prdeli, zatímco já si s maňásky vystačím i nadále. :)
A jen tak na okraj, ač vzděláním jsem informatice a počítačům vzdálený, přesto už mám na svých počítačích Ubuntu a jeho varianty nainstalované zhruba od roku 2008, potýkal se skrze tohle fórum s všemožnými překážkami jako nefungující wifi, grafické karty apod.  a doporučuji je ve svém prostředí kudy chodím. Ale třeba je vám to jedno a vystačíte si mezi sebou. Tak hodně štěstí.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6023
Re:100 GB ve /var/log
« Odpověď #20 kdy: 13 Dubna 2014, 06:51:59 »
Každej jsme jinej. Každej je unikát. Zvláštní exemplář. Nejde brát jednu odpověď jako dogma. Nějak si ju více brát, když se nám nelíbí. I když.. jak se říká.. na každým šprochu, trochu pravdy. :-)

Za chvílu tu máme Ubuntu 14.04. Je nač se těšit. Jen doporučuji s upgradem počkat na verzi 14.04.01. S čistou instalací měsíc dva po vydání.

Zajímalo by mě, kolik takových latentních ubuňtáků existuje. Lidi, co se podívaj na fórum jednou za 2 roky.

BTW: Vůbec nechápu smysl toho, proč jsem tu tehdá postoval, to, co jsem sem postoval. :-)
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

jmp

  • Host
Re:100 GB ve /var/log
« Odpověď #21 kdy: 13 Dubna 2014, 07:44:50 »
Citace
Tak jsem rád, že jsem vás pobavil.

tohle nepobaví - tohle je spíš k naštvání...
když na mne něco podobného zkoušel jeden profesor, tak jsem mu řekl, že až si nebudu v jeho oboru vědět rady, že se přijdu zeptat a ten se tak navztekal, že málem chodil po stropě (pravda - pak si zašel i stěžovat :-))

napíšu to polopaticky - autem jezdit musím, hlubší zájem o jeho funkci nemám a když se něco pokazí, tak holt musím do servisu, protože sám si s tím neporadím
pokud se mi pokazí počítač, tak nemusím nikam a dám si to dopořádku sám (a občas i pár lidem kolem, pokud mají zájem a nemyslí si, že _musím_)

EDIT: ještě záludný dotaz - maňásky si vyrábíte a opravujete sám, nebo je za to placen někdo jiný?

« Poslední změna: 13 Dubna 2014, 07:50:42 od jmp »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.