Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Neviditelné oddíly disku /vyřešeno/  (Přečteno 11872 krát)

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6531
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Neviditelné oddíly disku
« Odpověď #25 kdy: 16 Června 2012, 11:51:09 »
Pripajaju sa ti automaticky pri starte? Cize mas ich v fstab?
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 24.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Neviditelné oddíly disku
« Odpověď #26 kdy: 16 Června 2012, 11:58:57 »
nevím proč si nedal vše jako primarní particie? Takhle jsem to nikdy neřešil a možná to blbne právě z tohoto důvodu. Ale opravdu nemám zkušenost. Hoď jsem to fstab jak psal TIBOR.

mira.ko

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
Re:Neviditelné oddíly disku
« Odpověď #27 kdy: 16 Června 2012, 12:13:13 »
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc                                       /proc  proc  nodev,noexec,nosuid  0  0 
# / was on /dev/sda1 during installation
UUID=072a2ad0-cd43-48f7-9692-f3d392c7e0ae  /      ext4  errors=remount-ro    0  1 
# /home was on /dev/sda6 during installation
UUID=b1cc0d0b-5c19-49a2-aa70-90cb69f0a4a6  /home  ext4  defaults             0  2 
# swap was on /dev/sda5 during installation
UUID=fc103a00-9643-4ef8-a99a-ab188975c667  none   swap  sw                   0  0 
mia@mia-netbook:~$

mira.ko

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
Re:Neviditelné oddíly disku
« Odpověď #28 kdy: 16 Června 2012, 12:26:42 »
nevím proč si nedal vše jako primarní particie? Takhle jsem to nikdy neřešil a možná to blbne právě z tohoto důvodu. Ale opravdu nemám zkušenost. Hoď jsem to fstab jak psal TIBOR.

Abych řekl pravdu, tak jsem počítal s větší blbuvzdorností  ;D . . .
Vzhledem k tomu, že jsem očekával komplikace, tak jsem evakuoval všechna data na externí harddisk a nedělá mi problém reinstalace  ;)
Laický dotaz . . . kdyby to bylo jak píšeš, tak by se měla teda zobrazit alespoň ta primární čás, ne? A ta se také nezobrazuje . . .  :(

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6531
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Neviditelné oddíly disku
« Odpověď #29 kdy: 16 Června 2012, 12:44:51 »
Nuz. Ide o to ze tebe sa nema co zobrazovat v bocnej liste. Mas 3 particie. sda1 je system a je pripojena ako pevna, cize v paneli sa nezobrazuje. sda5 je swap, ten sa tiez nemoze zobrazovat. sda6 mas ako /home a ten sa tiez nezobrazuje ako pripojitelne medium. Obsah sda6 by si mal vidiet v tvojom /home. Ak si chcel pouzivat sda6 ako svoj domovsky adresar tak si ho mal pri instalacii pripajat ako /home/tvoje_uzivatelske_meno_zadavane_pri_instalacii.(osobne to nepouzivam tak presnejsie nenapisem) sda2 je rozsirena particia a sluzi iba ako kontajner pre sda5 a sda6.
« Poslední změna: 16 Června 2012, 12:47:15 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 24.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

mira.ko

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
Re:Neviditelné oddíly disku
« Odpověď #30 kdy: 16 Června 2012, 12:51:24 »
Nuz. Ide o to ze tebe sa nema co zobrazovat v bocnej liste. Mas 3 particie. sda1 je system a je pripojena ako pevna, cize v paneli sa nezobrazuje. sda5 je swap, ten sa tiez nemoze zobrazovat. sda6 mas ako /home a ten sa tiez nezobrazuje ako pripojitelne medium. Obsah sda6 by si mal vidiet v tvojom /home. Ak si chcel pouzivat sda6 ako svoj domovsky adresar tak si ho mal pri instalacii pripajat ako /home/tvoje_uzivatelske_meno_zadavane_pri_instalacii.(osobne to nepouzivam tak presnejsie nenapisem) sda2 je rozsirena particia a sluzi iba ako kontajner pre sda5 a sda6.

Teda panééé,
tomu říkám jasné a srozumitelné instrukce pro lamu jako jsem já  ;)
Vyzkouším teda postupovat podle Tvého "návodu"
Díííky ;)

proč se mi tam ale po instalaci objevují (do prvního restaru)? Těsně po instalaci (do restartu) to bylo ve stavu, který se mi moc líbil :)

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6531
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Neviditelné oddíly disku
« Odpověď #31 kdy: 16 Června 2012, 12:53:01 »
Pretoze mas system spusteny z livecd/usb a ten ich berie iba ako particie z ineho disku. Po restarte sa ovsem uz tieto particie pripajaju do systemu a v podstate su systemove a nie pripojitelne media.
V podstate sda1 potom vidis v nautiluse ako suborovy system. sda6 by mal byt ako domovsky priecinok a sda5 ako swap ovsem ten sa nezobrazuje ani v nautiluse.
« Poslední změna: 16 Června 2012, 12:56:28 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 24.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

mira.ko

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
Re:Neviditelné oddíly disku
« Odpověď #32 kdy: 16 Června 2012, 12:56:26 »
Pretoze mas system spusteny z livecd/usb a ten ich berie iba ako particie z ineho disku. Po restarte sa ovsem uz tieto particie pripajaju do systemu a v podstate su systemove a nie pripojitelne media.

Jasné a pochopitelné ;)
Díííky

O výsledku budu informovat ;)

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Neviditelné oddíly disku
« Odpověď #33 kdy: 16 Června 2012, 13:36:55 »
TIBOR mě předběhnul a jen potvrzuji co ti napsal podle toho fstab. Pokud by si chtěl udělat nějaké úpravy typu, aby se ti určitá partišna zobrazovala na definovaném místě, toho lze docílit buď úravou v fstab, nebo pomocí mount. Uvedu příklad u mě: mám externí 2TB usb disk s filmy, který je připojen přes mount ve složce /home/cuore/videa. Mám totiž na HTPC zakázány jakékoliv reakce systému na media, aby nemohlo nic překrýt okno mythtv. No a v něm je pak cesta na filmy do této složky. Takže upravit si lze co potřebuješ  ;)

mira.ko

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
Re:Neviditelné oddíly disku
« Odpověď #34 kdy: 18 Června 2012, 01:50:14 »
TIBOR mě předběhnul a jen potvrzuji co ti napsal podle toho fstab. Pokud by si chtěl udělat nějaké úpravy typu, aby se ti určitá partišna zobrazovala na definovaném místě, toho lze docílit buď úravou v fstab, nebo pomocí mount. Uvedu příklad u mě: mám externí 2TB usb disk s filmy, který je připojen přes mount ve složce /home/cuore/videa. Mám totiž na HTPC zakázány jakékoliv reakce systému na media, aby nemohlo nic překrýt okno mythtv. No a v něm je pak cesta na filmy do této složky. Takže upravit si lze co potřebuješ  ;)

Tak nějak jsem zapracoval na oddílech - už jsou všechny primární. Přidal jsem i nějaké ty neznámé hesla za /, ale kýžený výsledek se nedostavuje  :(
Je možné, aby mi někdo přímo napsal, jaký postup zvolit, či co napsat do terminálu, aby to zobrazilo ikonu toho "Dčka" v boční liště (kdyby to bylo i s nějakým vysvětlením, tak bych byl velevděčný). Nějak ty návody na ubuntu.cz moje hlava nebere, potřeboval bych to s komentářem . . .  :D
Díííky

# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc            /proc           proc    nodev,noexec,nosuid 0       0
# / was on /dev/sda1 during installation
UUID=7e362ea4-156c-4cfa-b112-d75fbdf1c6f0 /               ext4    errors=remount-ro 0       1
# /home/mia was on /dev/sda2 during installation
UUID=4a8d4a99-1101-41b3-b32a-e0d25e26f6ba /home/mia       ext4    defaults        0       2
# swap was on /dev/sda3 during installation
UUID=04b7f873-9d29-49cc-b228-c1d8ed2cd8ef none            swap    sw              0       0
mia@mia-netbook:~$

A teď na to čumím . . . copa ten error??? To jsem z toho blázen :(
« Poslední změna: 18 Června 2012, 01:54:57 od mira.ko »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6531
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Neviditelné oddíly disku
« Odpověď #35 kdy: 18 Června 2012, 08:08:47 »
Stale vsetky oddiely pripajas ako systemove. Chces mat /home ako zvlast particiu?
Ak nie tak ju pripoj do napr. /media/data. Ak ju chces mat ako zvlast particiu a chces mat aj zvlast particiu na data tak vytvor sda4 a pripoj ho do toho /media/data.
V bocnej liste unity uvidis iba particiu ktoru mozes odpojit za behu systemu co /, /home/ ani swap nemozes.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 24.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

mira.ko

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
Re:Neviditelné oddíly disku
« Odpověď #36 kdy: 18 Června 2012, 21:13:17 »
V bocnej liste unity uvidis iba particiu ktoru mozes odpojit za behu systemu co /, /home/ ani swap nemozes.

ÁÁÁha, tak tady byl ten pes zakopanej . . .
. . . sorry, že otravuju s blbostma, ale asi mám pomalejší starty  ;D.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6531
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Neviditelné oddíly disku
« Odpověď #37 kdy: 18 Června 2012, 21:30:11 »
Pohoda. Treba vyskusat a casom to pride. :D
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 24.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

mira.ko

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
Neviditelné oddíly disku /vyřešeno/
« Odpověď #38 kdy: 19 Června 2012, 07:34:07 »
Tak konečně to šlape  ;)

Díky za pomoc
« Poslední změna: 19 Června 2012, 16:05:43 od mira.ko »

mira.ko

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
Re:Neviditelné oddíly disku /vyřešeno/
« Odpověď #39 kdy: 19 Června 2012, 16:12:56 »
Tak konečně to šlape  ;)

Díky za pomoc

Tak jsem se krapet unáhlil . . .
. . . v boční liště se mi už sice zobrazuje "souborový systém 230GB", ale pokud si do něj chci přehrát z externího harddisku zazálohované data, tak mi to napíše "že nejsem vlastník a nemám práva atd."
Zabere mi na to tento postup? http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=37376.msg274543#msg274543

mira.ko

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
Re:Neviditelné oddíly disku /vyřešeno/
« Odpověď #40 kdy: 19 Června 2012, 16:21:13 »
Odpovím si sám  ;D

zabralo to!  ;)

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6531
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Neviditelné oddíly disku /vyřešeno/
« Odpověď #41 kdy: 19 Června 2012, 17:10:43 »
Ako si zistil tak ano. Ak by si to chcel robit v grafike tak spustis terminal a tam zadas
Kód: [Vybrat]
gksudo nautilusv otvorenom okne sa preklikas k adresaru kde mas pripojeny oddiel. Kliknes nan pravym-vlastnosti-prava a nastavis si ich na seba.(citanie a zapis)
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 24.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

mira.ko

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
Re:Neviditelné oddíly disku /vyřešeno/
« Odpověď #42 kdy: 20 Června 2012, 23:12:28 »
Ako si zistil tak ano. Ak by si to chcel robit v grafike tak spustis terminal a tam zadas
Kód: [Vybrat]
gksudo nautilusv otvorenom okne sa preklikas k adresaru kde mas pripojeny oddiel. Kliknes nan pravym-vlastnosti-prava a nastavis si ich na seba.(citanie a zapis)

TIBORe díky  ;)
Tvé rady (a rady ostatních) zabraly, čili se ze mě stal spokojený uživatel ubuntu . . .
. . . nicméně mám obavy, že tu ještě do budoucna budu otravovat nějakýma blbostma :-D

PS: změnu vlastníka jsem provedl podle postupu uvedeného v mém před-předchozím vzkazu (než jsi stihl odpovědět), ale v každém případě díky za rozšíření obzorů ;-)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.