Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Neviditelné oddíly disku /vyřešeno/  (Přečteno 11785 krát)

mira.ko

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
Neviditelné oddíly disku /vyřešeno/
« kdy: 11 Června 2012, 21:53:51 »
Zdravím,
mám takový problém. Nějakou dobu jsem zkoušel Live CD Ubuntu 12.04 a fakt mě to přesvědčilo, tak jsem se rozhodl, že celý počítadlo nechám Ubuntu k dispozici (čili skutečně JEN Ubuntu, bez Windowsů). Po přečtení místních přízpěvků jsem se rozhodl, že všechno raději zazálohuji na externí HDD, takže jsem se zvesela pustil do "likvidace" počítače  ;). Velice mě překvapilo, že se mi instalace zadařila, protože jsem se někde dočetl, že varianta vytváření více diskových oddílů není pro lamy jako jsem já . . .
. . . po instalaci se mi ukázaly disky (bývalé C i D) na boční liště a pokud se pamatuji, tak v "C" bylo několik adresářů a v "D" k mému překvapení nějaké dva adresáře. Nicméně nic jsem s nimi nedělal a uposlechl zprávu na ploše, že mám restartovat. Po restartu už na liště ani v jiných nabídkách oddíly disku nevidím a vlastně ani pořádně nevím, kde je ubuntu nainstalováno.
Při instalaci jsem vytvořil tři oddíly disku
1) 30GB          Ext4      dev/sda1               /                    (měl být pro Ubuntu a ostatní instalace, bývalé C)
2) 218GB        Ext2      dev/sda6               /usr/local         (měl být datovým diskem - bývalé D)
3) 2,1GB                     dev/sda5               odkládací prostor
Nedělá mi problém počítadlo znovu přeinstalovat, protože mám data v bezpečí mimo počítač, ale při mých opakovaných pokusech se problém opakoval - tzn. po instalaci tam oddíly disky jsou vidět (v liště i v domovské složce) a po vypnutí/restartu už ne  :(. Při připojení externího HDD či flashky se mi jejich ikony normálně v postranní liště i v domovské složce objeví.
Budu rád, když mi někdo trpělivý poradíte, páč už z toho začínám být krapet zoufalý a podobné diskuze zde na fóru mě k řešení nepřivedly . . . Vím že podobné problémy se tu řešily, ale asi už mám moc Windosovské myšlení  >:(.
Předem díky
« Poslední změna: 19 Června 2012, 16:21:47 od mira.ko »

C++odeG++irl-o.cc

  • Host
Re:Neviditelné oddíly disku
« Odpověď #1 kdy: 11 Června 2012, 22:01:28 »
Pokud jsem to pochopila správně a win. oddíly už nepotřebuješ, tak bych zvolila instalaci na celý disk a vše je vyřešeno.
http://wiki.ubuntu.cz/Pr%C5%AFvodce%20instalac%C3%AD

mira.ko

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
Re:Neviditelné oddíly disku
« Odpověď #2 kdy: 11 Června 2012, 22:07:52 »
Pokud jsem to pochopila správně a win. oddíly už nepotřebuješ, tak bych zvolila instalaci na celý disk a vše je vyřešeno.
http://wiki.ubuntu.cz/Pr%C5%AFvodce%20instalac%C3%AD

Ano, pochopené je to správně, nicméně z několika důvodů a především ze zvyku, bych měl jeden disk pouze na instalace a druhý jen a pouze na data  :-\. Jeden disk pro mě není řešní i kvůli mému seniorskému otci, který si roky zvykal na to, že má své soubory na Dčku a teď by je hledal ve změti ubunťácích souborů . . .
Právě podle Tebou zaslaného návodu v odkazu jsem se snažil postupovat, nicméně jen do bodu, kdy se mé představy začaly rozcházet s návodem . . . pak už jsem musel improvizovat  :(
« Poslední změna: 11 Června 2012, 22:13:35 od mira.ko »

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Neviditelné oddíly disku
« Odpověď #3 kdy: 11 Června 2012, 22:41:49 »
Samozřejmě doporučujeme oddělit systém / a domovské adresáře v /home. Takže při instalaci vlastní->naklikat cca 10GB pro systém (bohatě stačí) a zbytek pro /home.

Pak když přeinstaluješ systém, všechno nastavení a data zůstanou v /home nedotčena a vymění se jen systém :)

Osobně mám 10GB systém, plus 5GB /home + zbytek disku truecrypt :)
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2446
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Neviditelné oddíly disku
« Odpověď #4 kdy: 11 Června 2012, 23:01:43 »
Opraveno: Já dávám vždy vše na jeden oddíl a nikdy jsem kvůli tomu nepřišel o data.
« Poslední změna: 12 Června 2012, 09:36:10 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Neviditelné oddíly disku
« Odpověď #5 kdy: 11 Června 2012, 23:19:28 »
nechápu to tvoje rozdělení a zejména použití ext2, nicméně pokud si nechceš udělat disky jak bylo psáno třeba výš, tzn. / a /home + swap a tohle ti vyhovuje, tak tvé řešení problému se nachází zde http://wiki.ubuntu.cz/P%C5%99ipojen%C3%AD%20disku/fstab Ubuntu ti připojí automaticky jen oddíl se systémem a popř, oddělené home pokud ho máš. Vše ostatní si nastavíš v fstab.

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Neviditelné oddíly disku
« Odpověď #6 kdy: 12 Června 2012, 01:12:24 »
Doporučuji dát vše na jeden oddíl. V případě potřebné "přeinstalace" si předem zazálohovat složku /home.
ty to delas naschval ?
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Neviditelné oddíly disku
« Odpověď #7 kdy: 12 Června 2012, 07:18:39 »
Este by som to skusil inak. Nevidis v novom ubuntu tie disky iba na ploche alebo ani v nautiluse v bocnej liste. Moze byt ze mas len vypnute zobrazovanie pripojitelnych medii na ploche.
K instalacii. Ak mas rozdeleny disk uz pred instalaciou tak pocas instalacie vyber rucne rozdelenie disku a nastav / (system), swap a odielu kde chces mat data nastav cestu napriklad /media/data. O ostatne sa postara instalator a vsetko sa bude pripajat pri starte. Samozrejme da sa to nastavit aj po instalacii v fstab ako pisal Cuore.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:Neviditelné oddíly disku
« Odpověď #8 kdy: 12 Června 2012, 08:23:55 »
Doporučuji dát vše na jeden oddíl. V případě potřebné "přeinstalace" si předem zazálohovat složku /home.

Už nic prosím nedoporučuj!
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2446
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Neviditelné oddíly disku
« Odpověď #9 kdy: 12 Června 2012, 09:38:26 »
Doporučuji dát vše na jeden oddíl. V případě potřebné "přeinstalace" si předem zazálohovat složku /home.

Už nic prosím nedoporučuj!

OK. Nebudu... Ale i standardní instalace vytvoří jeden oddíl...
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:Neviditelné oddíly disku
« Odpověď #10 kdy: 12 Června 2012, 09:43:06 »
Doporučuji dát vše na jeden oddíl. V případě potřebné "přeinstalace" si předem zazálohovat složku /home.

Už nic prosím nedoporučuj!

OK. Nebudu... Ale i standardní instalace vytvoří jeden oddíl...

Ano, ale následně se všichni "běžní uživatelé" diví, že v kritický moment musí dělat všechno znova nebo že přišli o data... Takže když už chci něco doporučovat, tak tu variantu, která je možná z pohledu BFU náročnější, nicméně ušetří spoustu času s následným nastavením.

A záloha? Tu dělám vždy, i když se jedná o separé /home particii.
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2446
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Neviditelné oddíly disku
« Odpověď #11 kdy: 12 Června 2012, 09:48:27 »
Doporučuji dát vše na jeden oddíl. V případě potřebné "přeinstalace" si předem zazálohovat složku /home.

Už nic prosím nedoporučuj!

OK. Nebudu... Ale i standardní instalace vytvoří jeden oddíl...

Ano, ale následně se všichni "běžní uživatelé" diví, že v kritický moment musí dělat všechno znova nebo že přišli o data... Takže když už chci něco doporučovat, tak tu variantu, která je možná z pohledu BFU náročnější, nicméně ušetří spoustu času s následným nastavením.

A záloha? Tu dělám vždy, i když se jedná o separé /home particii.

Souhlasím, máš pravdu. Předpokládal jsem (asi chybně), že běžný BFU nainstaluje jeden systém běžným způsobem, nešpekuluje ,a potom ho používá několik let (tím ušetří spoustu času s následným nastavením).
V případě, že chce vyzkoušet každých 14 dnů jiné distro (v mých očích to není BFU) je lepší použít několik oddílů, jestli chce  experinemtovat s několika distry najednou, může si vytvořit i oddíl pro /boot, ale jestli je toto spolehlivější... no nevím...
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Neviditelné oddíly disku
« Odpověď #12 kdy: 12 Června 2012, 09:51:47 »
ty to delas naschval a moc dobre to vis .. uz jsme jednou resili pres PM domelou *zakernost ze tve strany .. jsi tu sice dlouho ale rekl bych, ze treba zamklou obecnou diskusi pro zapis jednoznacne zaslouzis .. ja to treba dostal .. svet se zblaznil, proc ne ty uz davno ?
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

Martin - ViPEr*CZ*

Re:Neviditelné oddíly disku
« Odpověď #13 kdy: 12 Června 2012, 10:17:39 »
Každopádně je spolehlivé mít data (svá soukromá jako například fotky z dovolených) na jiné partition než samotný systém (a je jedno jestli jsou to nějaké systémové jako /home nebo nějaké vlastní přípojné body, které mohou být i na jiných zařízeních)! Už z toho důvodu, že když nenastartuje systém (ať už z jakýchkoliv příčin), pak mohu okamžitě instalovat a nemusím se starat o to jak si ona data vytáhnout.
Compaq má asi štěstí, ale jednou se mu to nevyplatí a až přijde o data, pak se možná vrátí k tomuto vláknu.

Pokud je dotyčný zvyklý na systém rozdělení A, B, C, D, E... pak v linuxu ať na to zapomene!!! Tady je to možná na první pohled zmatená změť jak píšete, ale po čase používání zjistíte, že to je dotažené do konce. A není nic jednoduššího, když dotyčný začíná, mu udělat odkaz (ikonku) rovnou z plochy k jeho "Déčku".
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2446
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Neviditelné oddíly disku
« Odpověď #14 kdy: 12 Června 2012, 10:25:34 »
Compaq má asi štěstí, ale jednou se mu to nevyplatí a až přijde o data, pak se možná vrátí k tomuto vláknu.

O data jsem přišel jednou v životě instalací hovadsky udělaného ovladače na webkameru, který při odinstalaci po sobě uklidil tak, že půlku /home natvrdo smazal. Ještě, že jsem neměl jeho tvůrce po ruce...
Jinak jsem sklerotik a osobně bych si víc oddíly udělal víc bordelu a chyb.
Kdyby se něco stalo a systém nenabootoval, spustím si systém z flešky či Live CD a ihned si /home uložím jinam. Stejně se snažím systém takto nejdřív opravit. Potom instaluji na čerstvě formátovaný oddíl.

Nevěřím instalaci "do starého /home".
Nevěřím jednomu /home pro dvě distra.
Nevěřím povyšování systému.
Nevěřím převodu profilu.

Ale nic zde nikomu nedoporučuji, jen píšu, jak to dělám já...
« Poslední změna: 12 Června 2012, 10:32:04 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Martin - ViPEr*CZ*

Re:Neviditelné oddíly disku
« Odpověď #15 kdy: 12 Června 2012, 10:34:09 »
Správně a ten krok Live Distra já vynechávám neboť mám svoje data na druhém disku a mimo /home. Prostě se ten přípojný bod jmenuje třeba /Data
Souhlasím, také systém nepovyšuji a mám rád čistou instalaci. Staré /home ovšem není tak špatné, ale dá se bez toho obejít (ale spoustu věcí pak zase znovu a znovu nastavuješ znovu). Mít data jinde (pokud mám možnost i jiný disk či síť) je výhodnější. ;)
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2446
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Neviditelné oddíly disku
« Odpověď #16 kdy: 12 Června 2012, 10:36:47 »
Mít data jinde (pokud mám možnost i jiný disk či síť) je výhodnější. ;)

www.crashplan.com
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re:Neviditelné oddíly disku
« Odpověď #17 kdy: 12 Června 2012, 11:26:37 »
Doporučuji dát vše na jeden oddíl. V případě potřebné "přeinstalace" si předem zazálohovat složku /home.

Už nic prosím nedoporučuj!

OK. Nebudu... Ale i standardní instalace vytvoří jeden oddíl...
Prosím, nech si ty blbiny pro sebe.

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Neviditelné oddíly disku
« Odpověď #18 kdy: 12 Června 2012, 12:15:53 »
Pokud je dotyčný zvyklý na systém rozdělení A, B, C, D, E... pak v linuxu ať na to zapomene!!! Tady je to možná na první pohled zmatená změť jak píšete, ale po čase používání zjistíte, že to je dotažené do konce. A není nic jednoduššího, když dotyčný začíná, mu udělat odkaz (ikonku) rovnou z plochy k jeho "Déčku".
Přesně tak. Já rodičům ještě udělal záchytný link v rootu /__D__/...
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

mira.ko

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
Re:Neviditelné oddíly disku
« Odpověď #19 kdy: 13 Června 2012, 21:30:17 »
Děkuji Vám všem za aktivní přístup  ;)
Dnes večer se pustím do přeinstalace podle těchto Vašich vzkazů a dám potom vědět, jak to dopadlo . . .

Samozřejmě doporučujeme oddělit systém / a domovské adresáře v /home. Takže při instalaci vlastní->naklikat cca 10GB pro systém (bohatě stačí) a zbytek pro /home.

Pak když přeinstaluješ systém, všechno nastavení a data zůstanou v /home nedotčena a vymění se jen systém :)

Osobně mám 10GB systém, plus 5GB /home + zbytek disku truecrypt :)

dále

nechápu to tvoje rozdělení a zejména použití ext2, nicméně pokud si nechceš udělat disky jak bylo psáno třeba výš, tzn. / a /home + swap a tohle ti vyhovuje, tak tvé řešení problému se nachází zde http://wiki.ubuntu.cz/P%C5%99ipojen%C3%AD%20disku/fstab Ubuntu ti připojí automaticky jen oddíl se systémem a popř, oddělené home pokud ho máš. Vše ostatní si nastavíš v fstab.
Jaký formát doporučujete místo nevhodného Ext2? Mě to bylo doporučeno myslím při instalaci, tak jsem si programem "nechal poradit"  :(

a

Este by som to skusil inak. Nevidis v novom ubuntu tie disky iba na ploche alebo ani v nautiluse v bocnej liste. Moze byt ze mas len vypnute zobrazovanie pripojitelnych medii na ploche.
K instalacii. Ak mas rozdeleny disk uz pred instalaciou tak pocas instalacie vyber rucne rozdelenie disku a nastav / (system), swap a odielu kde chces mat data nastav cestu napriklad /media/data. O ostatne sa postara instalator a vsetko sa bude pripajat pri starte. Samozrejme da sa to nastavit aj po instalacii v fstab ako pisal Cuore.

. . . ještě jednou díky VŠEM za snahu - budu informovat u výsledku a případně změním diskuzi na VYŘEŠENO  ;)
« Poslední změna: 13 Června 2012, 21:33:25 od mira.ko »

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Neviditelné oddíly disku
« Odpověď #20 kdy: 14 Června 2012, 10:13:43 »
Citace
Jaký formát doporučujete místo nevhodného Ext2
dej všude ext4

mira.ko

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
Re:Neviditelné oddíly disku
« Odpověď #21 kdy: 16 Června 2012, 10:54:33 »
Děkuji Vám všem za aktivní přístup  ;)
Dnes večer se pustím do přeinstalace podle těchto Vašich vzkazů a dám potom vědět, jak to dopadlo . . .

Samozřejmě doporučujeme oddělit systém / a domovské adresáře v /home. Takže při instalaci vlastní->naklikat cca 10GB pro systém (bohatě stačí) a zbytek pro /home.

Pak když přeinstaluješ systém, všechno nastavení a data zůstanou v /home nedotčena a vymění se jen systém :)

Osobně mám 10GB systém, plus 5GB /home + zbytek disku truecrypt :)

dále

nechápu to tvoje rozdělení a zejména použití ext2, nicméně pokud si nechceš udělat disky jak bylo psáno třeba výš, tzn. / a /home + swap a tohle ti vyhovuje, tak tvé řešení problému se nachází zde http://wiki.ubuntu.cz/P%C5%99ipojen%C3%AD%20disku/fstab Ubuntu ti připojí automaticky jen oddíl se systémem a popř, oddělené home pokud ho máš. Vše ostatní si nastavíš v fstab.
Jaký formát doporučujete místo nevhodného Ext2? Mě to bylo doporučeno myslím při instalaci, tak jsem si programem "nechal poradit"  :(

a

Este by som to skusil inak. Nevidis v novom ubuntu tie disky iba na ploche alebo ani v nautiluse v bocnej liste. Moze byt ze mas len vypnute zobrazovanie pripojitelnych medii na ploche.
K instalacii. Ak mas rozdeleny disk uz pred instalaciou tak pocas instalacie vyber rucne rozdelenie disku a nastav / (system), swap a odielu kde chces mat data nastav cestu napriklad /media/data. O ostatne sa postara instalator a vsetko sa bude pripajat pri starte. Samozrejme da sa to nastavit aj po instalacii v fstab ako pisal Cuore.

. . . ještě jednou díky VŠEM za snahu - budu informovat u výsledku a případně změním diskuzi na VYŘEŠENO  ;)

Pokusil jsem se o instalaci podle rad a výsledek je krapet rozpačitý . . .
Po přerozdělení disků a instalaci ubuntu se mi disky zobrazily jak v domovské složce tak i v launcheru, ale po restartu jsem je opět nenašel. Zajímavé je, že pokud k počítači připojím externí disk, flashku nebo dám do čtečky paměťovou kartu z fotoaparátu, tak se zobrazí připojené médium přesně podle mých představ . . . jen ty oddíly interního harddisku furt nic  :(
Myslím, že celý problém je v nějaké prkotině, jen v tom ubuntu zatím tápu . . .
Nainstaloval jsem i Storage device manager, ale po spuštění chvíli něco dělá (kurzor se změní na to ubíhající kolečko) a potom se mi zobrazí jen v levé části "sda" (zbytek okna programu se tváří nepoužitelně), dál už s tím nejde nic . . .
Napadá někoho nějaké řešení?
Díííky

mira.ko

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
Re:Neviditelné oddíly disku
« Odpověď #22 kdy: 16 Června 2012, 11:02:19 »
Jestli to něčemu pomůže, tak zde přikládám toto . . .

Disk /dev/sda: 250.1 GB, 250059350016 bytes
hlav: 255, sektorů na stopu: 63, cylindrů: 30 401, celkem 488 397 168 sektorů
Jednotky = sektory po 1 * 512 = 512 bajtech
Velikost sektoru (logického/fyzického): 512 bajtů / 512 bajtů
Velikost I/O (minimální/optimální): 512 bajtů / 512 bajtů
Identifikátor disku: 0x0005bd75

Zařízení Zavádět   Začátek       Konec    Bloky    Id  Systém
/dev/sda1   *        2048    54691839    27344896   83  Linux
/dev/sda2        54693886   488396799   216851457    5  Rozšířený
/dev/sda5       484384768   488396799     2006016   82  Linux swap/Solaris
/dev/sda6        54693888   484382719   214844416   83  Linux

Diskové oddíly jsou chybně seřazeny

Ten poslední řádek asi bude důležitý, že?  ;D
Také mě mate, proč se mi tam zobrazují čtyří sda a proč nejsou čislovány 1, 2, 3, 4 ale (pro mě) nelogicky 1, 2, 5 a 6.
Teď už jen vědět, jak na to . . .
« Poslední změna: 16 Června 2012, 11:06:23 od mira.ko »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Neviditelné oddíly disku
« Odpověď #23 kdy: 16 Června 2012, 11:41:26 »
Cislovanie. Pri tabulke disku msdos mozes mat 4 primarne particie a potom musis vytvarat rozsirene. Prave toto vyuzivas ty. Mas particiu cislo 1 primarnu. Particiu cislo 2 rozsirenu a v nej vytvorene particie 5 a 6. Aby bolo cislovanie 1,2,3,4 museli by byt vsetky particie primarne.
Skus sem dat vypis prikazu
Kód: [Vybrat]
cat /etc/fstab
« Poslední změna: 16 Června 2012, 11:49:21 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

mira.ko

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
Re:Neviditelné oddíly disku
« Odpověď #24 kdy: 16 Června 2012, 11:49:00 »
Cislovanie. Pri tabulke disku msdos mozes mat 4 primarne particie a potom musis vytvarat rozsirene. Prave toto vyuzivas ty. Mas particiu cislo 1 primarnu. Particiu cislo 2 rozsiremu a v nej vytvorene particie 5 a 6. Aby bolo cislovanie 1,2,3,4 museli by byt vsetky particie primarne.
Skus sem dat vypis prikazu
Kód: [Vybrat]
cat /etc/fstab

OK a jak je "zviditenit"?

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.