Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Acer Aspire One D-257 s Ubuntu 12.04  (Přečteno 4923 krát)

Rover623

Acer Aspire One D-257 s Ubuntu 12.04
« kdy: 17 Června 2012, 16:16:47 »
Tenhle netbook prodává Acer se systémem MeeGo, náhrada za nějaké distro Linuxu je asi žádoucí, ať už proto že MeeGo nepodporuje češtinu nebo nelze použít repozitáře. Tedy lze, je k dispozici repozitář Aceru, ale stejně jako u konkurenčního Asusu, není v něm skoro nic.

Výběr prostředí

Prvně je nutné vybrat si prostředí, v případě Xubuntu a Lubuntu je to celkem jedno co si zvolíte. Na Kubuntu rovnou zapomeňte odezvy na Atomu jsou žalostné. Pokud se rozhodnete pro standardní Ubuntu, velmi doporučuji 32bit verzi, její odezvy jsou na Atomu daleko lepší a i zatížení procesoru je menší.

Instalace

Instalace je bezproblémová. Klasický postup, ověřit stažené ISO, převést na nějaký Flash disk (v Ubuntu máte "Tvůrce spouštěcího disku", ve Windows doporučuji "Unetbootin).

Jak jsem psal výše vlastní instalace je bez potíží, já sám jsem použil jako obvykle instalaci s ručním dělením disku a odděleným "/home".

Po instalaci

V poslední verzi systému by již mělo ovládání jasu i wifi fungovat správně, není tedy nutné zadávat parametr do GRUBu a blacklistovat acer_wmi. Bohužel Wifi zlobí ještě víc, viz. sekce Wifi

Prvotní radost z toho, že vše funguje vystřídá velmi rychle vystřízlivění.
Nefunguje restart a ovládání jasu se chová divně
Obojí napravíme velmi rychle v konfiguraci GRUBu
Kód: [Vybrat]
sudo gedit /etc/default/grub nejdeme řádek
Kód: [Vybrat]
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash" a upravíme ho takhle
Kód: [Vybrat]
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash acpi_backlight=vendor" pak nejdeme řádek
Kód: [Vybrat]
GRUB_CMDLINE_LINUX="" a upravíme takhle
Kód: [Vybrat]
GRUB_CMDLINE_LINUX="reboot=efi" uložit a provést
Kód: [Vybrat]
sudo update-grub
Disk

Já měl opět štěstí na WD (díky bohu bez AF), bohužel stejně disk cvaká jako šílenec. Prvně je to krajně otravné, za druhé to při kopírování na USB disky zvyšuje nechutně latenci systému (při provozu na baterii). Je tedy vhodné to příšerné parkování zastavit, zadáme
Kód: [Vybrat]
sudo gedit /etc/hdparm.conf a na jeho konec přidáme tohle
Kód: [Vybrat]
/dev/sda {
apm_battery = 254
}
pokud nechcete parkování úplně zastavit a jen o málo prodloužit interval, pak tohle
Kód: [Vybrat]
/dev/sda {
apm_battery = 180
}
Povšimněte si struktury souboru, před přidávaným blokem musíte mít jeden řádek mezeru, zároveň musíte mít i jeden řádek prázdný na konci souboru, jinak zápis nefunguje.

Plymouth

Jako obvykle nejde Plymouth, je to zcela normální jev od Ubuntu 10.04, oprava je naštěstí lehká
Kód: [Vybrat]
sudo gedit /etc/initramfs-tools/conf.d/splash to by mělo vytvořit prázdný soubor s názvem "splash", do něj vložte
Kód: [Vybrat]
FRAMEBUFFER=y uložit a zadat
Kód: [Vybrat]
sudo update-initramfs -u
Wifi

Věc která mě pěkně potrápila je Wifi, netbook podporuje pouze draft-n, pokud tedy máte router s podporou normy "N", ověřte že má podporu i pro draft-n, jinak se dočkáte otravného odpojování (ne moc často, ale stejně) nebo mu rovnou přepněte "radio" jen na b/g. Pokud to stále blbne změňte nastavení routeru v sekci zabezpečení na WPA (ne WPA2) a šifrování na AES.

Ta horší věc je, že velmi často po probuzení Wifi prostě nejde, zkusil jsem různé postupy jak ji rozjet, ale vše je na houby, prostě musíte resetovat počítač, pak to naskočí. Nakonec mě napadlo delegovat řízení pouze na systém. HW řízení Wifi zastává modul acer_wmi, ten v kostce dělá asi tolik, že imituje signály, které u Acerů vysílá originální ovladač (pro Windows) a tím po stlačení klávesové zkratky adaptér povoluje a zakazuje (řízení je pouze SW). Bohužel, právě tenhle modul má v Ubuntu na svědomí, že karta po probuzení prostě nejde a resetnout ji do funkčního stavu je nemožné. Systém si totiž myslí, že karta funguje, ale netbook ji drží vypnutou. Zakázáním modulu acer_wmi si sice znefunkčníme klávesovou zkratku pro zapnutí a vypnutí Wifi (Fn+F3), ale převedeme kompletně řízení rádia na systém, což by mělo vyřešit problém s nefunkční Wifi po probuzení. Postup je následující
Kód: [Vybrat]
sudo gedit /etc/modprobe.d/blacklist.conf a na konec souboru přidáme
Kód: [Vybrat]
blacklist acer_wmi
V poslední verzi jádra zlobí Atheros 9485 naprosto neskutečným způsobem, skoro každých 30 minut spadne spojení a karta má mizerný výkon, síla signálu 2 metry od routeru je asi 60%, naštěstí to se vzrůstající vzdáleností už exponenciálně neklesá.

Bohužel nemám řešení jak na nestabilně se chovající kartu, zkombinoval jsem několik postupů, ale díky naprosté nahodilosti problému, pořád ještě testuji co vlastně funguje. Nicméně, zatím jsem se dobral ke 4 postopům, které lze zkusit dohromady.

Nastavení BIOSu

Někomu pomohlo zapnout v BIOSu boot z LAN a přesunout ho na první místo bootovací sekvence.

Vypnutí HW cryptování

Tenhle postup zabírá pro více karet Atherosu, které používají ovladač ath9k (při změně konfiguračního souboru na ath5k, to zabírá i na karty s ovladačem ath5k). Postup je následující
Kód: [Vybrat]
sudo gedit /etc/modprobe.d/ath9k.conf to by mělo vytvořit prázdný textový soubor jehož obsahem bude toto
Kód: [Vybrat]
options ath9k nohwcrypt=1 majitelé karet s ovladačem ath5k asi již pochopili, že jediné co musí udělat je vyměnit "9" za "5".

Blacklistování atl

Někomu pomohlo toto
Kód: [Vybrat]
sudo gedit /etc/modprobe.d/blacklist.conf a na konec souboru přidat
Kód: [Vybrat]
blacklist atl1c uložit a provést
Kód: [Vybrat]
sudo update-initramfs -u
Vypnutí správy napájení

Na tomhle Aceru se to na výdrži baterie u mě podepsalo snížením doby běhu na baterku asi o 10 minut. Postup je následující
Kód: [Vybrat]
sudo gedit /etc/pm/power.d/wireless to by mělo vytvořit prázdný soubor, do kterého se vloží tohle
Kód: [Vybrat]
#!/bin/sh

/sbin/iwconfig wlan0 power off
uložit a přidělit spustitelný příznak
Kód: [Vybrat]
sudo chmod +x /etc/pm/power.d/wireless
Update jádra

Někomu prý pomohlo updatovat jádro na verzi 3.4 (verze 3.3 je prý postižena stejně jako 3.2.0-26). U mě update na verzi 3.4 rc4 nic nevyřešil a ještě to rozhodilo několik dalších věcí v systému které fungovaly.

U mě žádná ze 4 metod použitých samostatně nefunguje, v kombinaci všech to snad i vypadá, že vše funguje. Pokud máte nějakou z problémových karet Atheros, napište mi sem co vám pomohlo, případně kombinace jakých postupů vám pomohla.

Hibernace

V Ubuntu 12.04 na většině HW nefunguje hibernace (uspání na disk), stejně tomu je i na tomto Aceru, provedl jsem tedy několik testů a zjistil, že hibernace zde funguje naprosto spolehlivě a je možné ji tedy povolit. Zadáme
Kód: [Vybrat]
sudo gedit /etc/polkit-1/localauthority/50-local.d/hibernate.pkla
to nám vytvoří prázdný soubor, do kterého vložíme
Kód: [Vybrat]
[Re-enable hibernate by default]
Identity=unix-user:*
Action=org.freedesktop.upower.hibernate
ResultActive=yes
uložit a restartovat
Kód: [Vybrat]
sudo shutdown -r now Po restartu by měla být hibernace povolena.
« Poslední změna: 02 Července 2012, 12:48:55 od Rover623 »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.