Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Tisk na nepodporovanou tiskárnu.  (Přečteno 2859 krát)

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Tisk na nepodporovanou tiskárnu.
« kdy: 20 Června 2012, 18:33:16 »
Ahoj,
znáte někdo rozumné řešení tisku na nepodporovanou tiskárnu?
Zatím pomalu dávám dohromady jakési řešení (viz níže), ale nechci nosit dříví do lesa. Pokud někdo znáte jiné řešení, tak mě velice zajímá.

Zatím se snažím dát dohromady následující systém:
Tiskárna je na serveru s Windows XP, na nich běží služba (nejspíš to ale bude jen script), kontrolující adresář třeba C:\tisk, jakmile se v adresáři objeví pdf soubor, služba ho okamžitě vytiskne na tiskárnu.
Na PC s Ubuntu mám nainstalovánu PDF tiskárnu (cups-pdf), ta mi někam uloží vytisknutý pdf dokument (konkrétně ~/PDF). Současně mi v Ubuntu běží skript nebo demon, který jakmile zjistí vytisknutý pdf dokument odešle ho na server do příslušného adresáře (c:\tisk). Zde bude dokument vytisknut běžící službou (nebo skriptem). Vše by bylo jednodušší v případě PDF tiskárny pro linux, u které by se dalo nastavit místo, kam bude tisknout pdf dokumenty.
Sice je to poněkud komplikované, ale nic jiného jsem zatím nedokázal vymyslet.

děkuji za vaše rady a tipy.

Myrmica

Tiskárna, na kterou chci tisknout je multifunkce: CANON i-sensys MF3220 (ovladače se mi zatím nepodařilo nalézt, tiskárnu už mám pár let)
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

pacholik

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2072
Re:Tisk na nepodporovanou tiskárnu.
« Odpověď #1 kdy: 20 Června 2012, 20:16:35 »
cílovou složku můžeš nastavit v /etc/cups/cups-pdf.conf

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Tisk na nepodporovanou tiskárnu.
« Odpověď #2 kdy: 20 Června 2012, 22:57:42 »
Až to dáš dohromady tak sem hoď kompletní návod...
Je to sice divoké ale občas by se to mohlo hodit :)
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Tisk na nepodporovanou tiskárnu.
« Odpověď #3 kdy: 22 Června 2012, 16:07:35 »
Tak software pro win mám celkem rozdělaný, pokud pdf dokument zkopíruji do příslušného adresáře, tak je vytištěn. Software má ještě závažné nedostatky, ale to opravím.
Hlavní problém má s přesvědčováním cups-pdf. Dnes mám ale snížený inteligenční kvocient až někam k nule. Nejsem schopen napsat odkaz na sdílený adresář samby. Pokud se do toho adresáře proklikám ručně v GNOME commanderu vypadá adresa takto: \\MERLIN\print. Nefunguje mi ani následující:
Kód: [Vybrat]
pepik@dolphin:~$ cp ~/PDF/ubuntu_tipy.pdf smb:\\MERLIN\print
pepik@dolphin:~$ cp ~/PDF/ubuntu_tipy.pdf \\MERLIN\print
pepik@dolphin:~$ cp ~/PDF/ubuntu_tipy.pdf smb://MERLIN/print
cp: nelze vytvořit obyčejný soubor „smb://MERLIN/print“: Adresář nebo soubor neexistuje
pepik@dolphin:~$ cp ~/PDF/ubuntu_tipy.pdf //MERLIN/print
cp: nelze vytvořit obyčejný soubor „//MERLIN/print“: Adresář nebo soubor neexistuje
pepik@dolphin:~$ cp ~/PDF/ubuntu_tipy.pdf SMB://MERLIN/print
cp: nelze vytvořit obyčejný soubor „SMB://MERLIN/print“: Adresář nebo soubor neexistuje
pepik@dolphin:~$ cp ~/PDF/ubuntu_tipy.pdf ~
pepik@dolphin:~$
(tak kde není chybová hláška mi to zkopírovalo ten soubor pod pozměněným názvem do HOME)
poradíte mi někdo jak to mám napsat?
« Poslední změna: 22 Června 2012, 17:22:25 od RRadek Neužil »
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Tisk na nepodporovanou tiskárnu.
« Odpověď #4 kdy: 22 Června 2012, 17:15:00 »
Musíš si tuším nejdřív ten sdílený adresář přimountovat, například takto...
Kód: [Vybrat]
sudo mkdir /media/print
Kód: [Vybrat]
sudo mount -t cifs //MERLIN/print /media/print -o username=pepik
Kód: [Vybrat]
cp ~/PDF/ubuntu_tipy.pdf /media/print/
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Tisk na nepodporovanou tiskárnu.
« Odpověď #5 kdy: 22 Června 2012, 22:31:06 »
děkuji,
má to ale háček,
Kód: [Vybrat]
cp ~/PDF/ubuntu_tipy.pdf /media/print/
cp: nelze vytvořit obyčejný soubor „/media/print/ubuntu_tipy.pdf“: Operace zamítnuta
nefunguje, musím kopírovat s právy root.
Kód: [Vybrat]
sudo cp ~/PDF/ubuntu_tipy.pdf /media/print/ale opačně to funguje i bez root práv:
Kód: [Vybrat]
cp /media/print/ubuntu_tipy.pdf ~a
Kód: [Vybrat]
pepik@dolphin:~$ chmod 777 /media/print/ -R
chmod: práva „/media/print/“ nelze změnit: Operace není povolena
chmod: práva „/media/print/ubuntu_tipy.pdf“ nelze změnit: Operace není povolena
jak je vidět nefunguje.
Můžete mi někdo poradit jak zpřístupnit adresář samby pro zápis?
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Tisk na nepodporovanou tiskárnu.
« Odpověď #6 kdy: 22 Června 2012, 23:23:39 »
A co takhle před ten chmod dát sudo? ;)
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Tisk na nepodporovanou tiskárnu.
« Odpověď #7 kdy: 23 Června 2012, 00:00:20 »
ani sudo nepomůže. Neuvedl jsem ho omylem, měl jsem tolik varinat a pokusů, že jsem nevybral ten nejsprávnější.

našel jsem tento návod http://wiki.ubuntu.cz/Trval%C3%A9%20p%C5%99ipojen%C3%AD%20sd%C3%ADlen%C3%BDch%20slo%C5%BEek%20Windows,
ale ani s ním jsem zatím neuspěl....
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Tisk na nepodporovanou tiskárnu.
« Odpověď #8 kdy: 23 Června 2012, 00:15:50 »
Tak si to namountuj do nějaké složky v domovském adresáři.
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Tisk na nepodporovanou tiskárnu.
« Odpověď #9 kdy: 23 Června 2012, 00:59:02 »
do /etc/fstab jsem přidal řádek:
Kód: [Vybrat]
//merlin/print /home/pepik/print smbfs credentials=/home/pepik/.smbpassword,gid=sambashare 0 0no a jednoduchá kontrola:
Kód: [Vybrat]
pepik@dolphin:~$ ls ~/print/
pom.txt
pepik@dolphin:~$ cp ~/PDF/ubuntu_tipy.pdf ~/print/
cp: nelze vytvořit obyčejný soubor „/home/pepik/print/ubuntu_tipy.pdf“: Operace zamítnuta
"pom.txt" je skutečně obsah adresáře na serveru.
.smbpassword obsahuje uživatelské jméno a heslo, je správně, jinak bych ani nepřečetl obsah sdíleného adresáře.
tím pádem jsou dobré i obě cesty jak k serveru tak k adresáři pro mount.
V souboru /etc/group je řádek:
Kód: [Vybrat]
sambashare:x:124:pepikskupina tedy existuje a uživatel pepik je jejím členem

Proč jde číst a ne zapisovat?
nechám to, "jitro moudřejší večera"
zatím díky za rady

EDIT: zapoměl jsem dodat, že jsem kontrolu prováděl po restartu PC
a ještě musím uvést že to dělám na: Ubuntu 12.04
« Poslední změna: 23 Června 2012, 01:11:31 od Myrmica »
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

lednak

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 214
Re:Tisk na nepodporovanou tiskárnu.
« Odpověď #10 kdy: 23 Června 2012, 14:54:03 »
Přimlouvám se za dokončení a zveřejnění, takové udělátko bych také súrne potřeboval.

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Tisk na nepodporovanou tiskárnu.
« Odpověď #11 kdy: 25 Června 2012, 01:09:09 »
Rozšťoural jsem si systém, tak jsem ho znovu instaloval, nejdříve chci dokončit software pro win, který bude zajišťovat vlastní tisk. Pak se vrátím k problémům v Ubuntu a budu je řešit. Nemám dost volného času, tak to bude nějakou dobu trvat, ale tuto myšlenku opustím až v případě, že narazím na nepřekonatelný problém, a to se zatím nestalo :-).
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.