Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: "Vyhoda" nebo "Budouci pruser"  (Přečteno 5428 krát)

Hobit

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 76
"Vyhoda" nebo "Budouci pruser"
« kdy: 24 Ledna 2007, 16:32:01 »
takze o co jde: muzu preinstalovat wokna, aniz by mi prepsaly MBR, tj v pohode po jejich reinstalaci nabehne grub a mam pristup do obou systemu.

podle mne to neni normalni. pac by se tu furt neresilo, ze mi ten nebo ten system prepsal MBR. pokud vas to zajima, napisu na cem a jak beham, a co si o tom myslim.

ted mi de jen o vas nazor, je to samozrejmost nebo to smrdi?
Ubuntu Dapper Drake > Debian Etch > uvidime jake bude Ubuntu Gutsy Gibbon

Belly

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 192
"Vyhoda" nebo "Budouci pruser"
« Odpověď #1 kdy: 24 Ledna 2007, 17:02:06 »
To je spíš otázka na druhou stranu...  No že to není normální, souhlasím.... a jestli to stálo za založení vlákna v Obecné podpoře-to si nemyslím. Je to spíš fylozofická otázka  :) Suma sumárum nevidím takovej problém v obnovení grubu. Super Grub Disk na disketě nikoho nezabije. viz naše wiki.
Ubuntu 10.10, AMD Athlon II X2 240, Gigabyte MA785GMT-UD2H, DDR3 2x 1GB 1333  CL9 , Seagate Barracuda 500 GB, Samsung 2443BW 24" 1920x1200

drat

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 394
"Vyhoda" nebo "Budouci pruser"
« Odpověď #2 kdy: 24 Ledna 2007, 17:33:56 »
Hm normální to není normální a vypnout se to podle mě nedá. Protožr tohle není samozrejmě namířený jen vůči jiným systémům je to i způsob managmentu MS. Prostě když upgraduješ tak vše. Chceš si nechat w2000 a nainstalovat XP? Muzes ale NTLOADER pobezi z XP. Chces nejnovejsi office? Jiste ale na w2000 zapomen tam uz ti nepobezi. Tak takhle nejak se mi jevi jejich strategie. Nehlede na to potichoucku pres update cpat pocitacove negramotnymu prumernemu uzivateli nejnovejsi verze vseho mozneho. Uprimne po nainstalovani SP2 do XP jsem se lekl co to tam vsude skace a porad nejaky hlasky ohledne bezpecnosti, jedny drivery prestaly jet. Pfuj na to ;) Prostě kdyby jen 40% zarytých windowsáku mělo vedle sebe člověka co ma z poloviny mravy jak MS tak je mrdne.

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
"Vyhoda" nebo "Budouci pruser"
« Odpověď #3 kdy: 24 Ledna 2007, 18:35:47 »
Ohledně MBR se mi líbí tento návod. Jednou to použiju. :)

Citace
Z diskuse: http://www.abclinuxu.cz/clanky/tipy/dual-boot-pomoci-zavadece-windows
Dualboot na jednom disku: instalace GRUBu do boot sektoru linuxovýho oddílu (mini-HOWTO)
situace:

    * nainstalovaný windows (/dev/hda1)
    * nainstalovanej linux na primární partition (/dev/hda2)
    * GRUB v MBR disku /dev/hda

postup:

    * instalace GRUBu na /dev/hda2:
         1. nabootovat do linuxu, otevřít si terminál
         2. pomocí su získat práva roota, spustit grub
         3. v konzoli GRUBu použít příkaz root (hd0,1), kde (hd0,1) je partition s /boot/grub/stage1, v našem příkladu /dev/hda2
         4. stále v konzoli GRUBu spustit setup (hd0,1), tj. nainstalovat zavaděč na začátek oddílu /dev/hda2
         5. opustit GRUBí konzoli pomocí quit
    * nastavit boot flag /dev/hda2, např. pomocí gparted (klik pravým tl. myši na příslušnou partition, zvolit Manage Flags a zatrhnout boot)
    * kontrola boot flagu :) ve výpisu oddílů disku pomocí sfdisk -l má bootovací partition ve sloupci Boot hvězdičku
    * zakomentování/smazání případné volby makeactive v konfiguračním souboru GRUBu (/boot/grub/menu.lst) u bootu windows. pokud na to zapomenete (jako já), po prvním bootu do windows se změní boot flag a příště budou bootovat hned windows :D
    * obnovení MBR disku: nabootovat z instalačního CD windows do tzv. recovery konzole a spustit fixmbr

výsledek:

    * při bootu se zavede GRUB, pomocí něj můžu bootovat do kterého OS se mi zlíbí
    * při nové instalaci windows se sice přepíše MBR disku, ale zavaděč je jinde: nemusím nic opravovat :)
    * při odinstalaci linuxu (tj. mazání jeho partition) např. pomocí livecd GParted stačí pro správný boot windows nastavit boot flag jejich partition

pokud má někdo samostatnou /boot, jistě pro něj nebude problém si návod upravit. doufám, že jsem na nic nezapomněl a že to pomůže aspoň někomu, když už jsem se s tím patlal ;)
------------------------------------------------------------------------------------------------

je treba pouzit v konzoli pro zotaveni vw Windows oba dva prikazy. fixmbr a fixboot, jedno v jakem poradi. vyzkouseno nekolik(set)krat, vzdy 100% funkcni

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Pavelp

  • Host
"Vyhoda" nebo "Budouci pruser"
« Odpověď #4 kdy: 24 Ledna 2007, 19:09:11 »
Tohle vypada dobre a rozumne, v pristim zivote vyzkousim.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.