Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Acer Aspire 5738G  (Přečteno 1716 krát)

mar.h

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 69
Acer Aspire 5738G
« kdy: 13 Srpna 2012, 19:52:03 »
Dobrý večer,
 zdá se mi že zbytečně pracuje větrák a je asi zbytečně zatížený procesor v klidu pracuje na 35-40% je to možná tím že jsem si v Ubuntu 12.04 pokud je to nastavením compizu a nebo cairo docku asi nastavil přílišnou náročnost. CPU Intel Core duo T6600 2.2,
ATI Radeon HD 4570 (512MB), 4GB Memory. Jsem v Linux začátečník tak bych se chtěl zeptat v čem může být problém a nebo jestli nevíte někdo o nějaké jiné verzi Linuxu se kterou bych si asi do záčátku lépe poradil na tomto notebooku.
                                                                                                                      Děkuji

Rover623

Re:Acer Aspire 5738G
« Odpověď #1 kdy: 13 Srpna 2012, 21:06:11 »
Kombinace Ati grafik a Compizu je obvykle dost smrtící a Compiz potom obvykle pekelně vytěžuje procesor. Takže, prvně si zkus přidat tenhle repozitář
Kód: [Vybrat]
ppa:ubuntu-x-swat/x-updates a aktualizovat systém.

Pokud to nepomůže. můžeš zkusit používat Unity 2D (odhlásíš se a přepneš se na Unity 2D-je to pod tím ozubeným kolečkem).

Nebo můžeš zkusit jiná prostředí která mají vlastní compozitor, takže Xubuntu, Lubuntu, Kubuntu nebo třeba nejoblíbenější derivát Ubuntu, Linux Mint (k tomu teď vyšel článek, tak se můžeš mrknout jestli se ti bude líbit http://www.linuxexpres.cz/distro/recenze-linux-mint-13 )

Mimochodem, povolil jsi si přes nástroj Dodatečné ovladače nesvobodný ovladač Ati?

mar.h

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 69
Re:Acer Aspire 5738G
« Odpověď #2 kdy: 13 Srpna 2012, 23:15:58 »
Ahoj ovladač na ATI povolený mám jako jinak mi Ubuntu funguje skvěle nic se mi neseká netrhá ani nekouše fakt senzace asi je to spíš tím v čem jsem se štoural jako je to Tweak Unity a Compiz děkuji za radu na ten Mint se určitě podívám a nainstaluji si jej vedle Ubuntu pokud je to lepší proč ne teprve začínám tak jsem rád za každou radu .
                                                                                                        Děkuji Martin

Rover623

Re:Acer Aspire 5738G
« Odpověď #3 kdy: 14 Srpna 2012, 09:04:24 »
Ještě mě tak napadá, že by jsi mohl ten nesvobodný ovladač zakázat (stejně Ati tvrdí že v následující verzi ovladače, pro Ubuntu 12.10 z něj bude odstraněna podpora pro karty řady 4xxx a níže). Svobodný ovladač Radeon by měl mít s touhle kartou celkem slušný výkon a nemělo by to tak vytěžovat procesor (ale chce to zkusit). Přepnutí zpět na svobodný ovladač uděláš jednoduše, ve stejném okně kde jsi povoloval ovladač Ati, teď budeš mít místo tlačítka "Povolit", tlačítko "Zakázat" to odstraní ovladač Ati a po restartu systém sám přepne zpět na svobodný ovladač.

Další možností by byla instalace nejnovějšího ovladače Ati ze stránek AMD (postup je na Wiki), který by měl to velké zatížení řešit, ale instalace je trochu krkolomná a navíc výsledek není jistý, někomu to pomohlo někomu ne. Každopádně kdyby jsi to chtěl zkusit, nejdřív musíš zakázat původní ovladač Ati, stáhnout si nový a co s tím dál, najdeš tady http://wiki.ubuntu.cz/Instalace%20nesvobodn%C3%BDch%20ovlada%C4%8D%C5%AF%20ATI%20%28fglrx%29

Jen doplním, že pro Ubuntu 12.04 bude ten příkaz na vytvoření balíku vypadat takhle
Kód: [Vybrat]
sh ati-driver-installer-11-7-x86.x86_64.run --buildpkg Ubuntu/precise

mar.h

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 69
Re:Acer Aspire 5738G
« Odpověď #4 kdy: 14 Srpna 2012, 21:49:44 »
Díky s těmi ovladači to zkusím uvidím co to udělá nebo neudělá jinak ten Linux Mint vypadá velice zajímavě a asi podle mé krátké zkušenosti s Linuxem usnadní invididuální úpravy pracovního prostředí co se do počtu programů týče což je určitě pro začátečníka jako jsem já velké plus a méně starostí v jednotlivých nastaveních. Jen si jej nebudu instalovat sám ale tentokrát se zastavím u nějakého odborníka přes Linux někdy po prázdninách aby mi mohl v klidu zdělit všechny chyby které s tímto OS dělám bude to lepší než takto asi zatěžovat fórum začátečnickými chybami pokud by jste mi mohl někoho doporučit byl bych rád.
                                                                                            Děkuji Martin 

Rover623

Re:Acer Aspire 5738G
« Odpověď #5 kdy: 14 Srpna 2012, 22:11:20 »
To záleží na tom odkud jsi, pár lidí znám, ale celou republiku to neobsáhne

mar.h

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 69
Re:Acer Aspire 5738G
« Odpověď #6 kdy: 16 Srpna 2012, 20:28:51 »
Ahoj,
 jsem z Kolína, tak není problém se domluvit buď v Praze, kde jsem přemýšlel o nějakém školení, ale není problém dojet do Pardubic nebo Hradce Králové, všechno je jen o domluvě, každopádně to bude lepší než metodou pokus omyl něco vymýšlet, o hraní her mi nejde, ale spíš o kompatibilitu s windows a formáty nechce se mi totiž jen kvůli vlastní neznalosti zase instalovat windows, i když originální, úplný analfabet nejsem, ale rada někoho zkušeného určitě pomůže a mnoho věcí usnadní.
                                                                                        Děkuji Martin

František Zatloukal

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1799
    • frantisek.zatloukalu.eu
Re:Acer Aspire 5738G
« Odpověď #7 kdy: 16 Srpna 2012, 22:58:13 »
1. Pokud chceš, aby to vypadalo jako LinuxMint (doporučuji spíše než používat Mint přímo, nevím proč, ale mě nikdy nefungoval tak dobře jako Ubuntu) tak do terminálu postupně zadávej:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-add-repository ppa:gwendal-lebihan-dev/cinnamon-stable
sudo apt-get update
sudo apt-get install cinnamon
a pak před přihlášením klepni na ozubené kolečko a vyber Cinnamon.
2. Windows formáty - myslíš .exe asi, že?
Více zde: http://wiki.ubuntu.cz/Wine
3. Pro mediální formáty pak:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras
Pokud narazíš na jakýkoliv problém, doporučuji se prvně podívat na wiki, jinak klidně napiš tady na fórum - vše se dá vyřešit. S tou grafikou bych neaktualizoval na nové Ubuntu 12.10 (až bude), protože (jak již bylo zmíněno) tam ten ovladač nebude fungovat - na Ubuntu 12.04 můžeš zůstat klidně i 5 let(za tu dobu svobodný ovladač dozraje, doufám :D ).
First they ignore you, then they laugh at you,
then they fight you, then you win.
Powered by Fedora 22 | Ubuntu 15.10

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.