Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jak zamezit zničení baterie?  (Přečteno 7115 krát)

JARDA001

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 236
Jak zamezit zničení baterie?
« kdy: 25 Srpna 2012, 08:45:06 »
Zdravim, chtěl bych se zeptat, na minulém notebooku jsem používal Kubuntu myslím 10.xx, možná i 9.xx ale nedlouho po začátku používání systému mi odešla baterie, z ničehož nic spadla na 28%. Na aktuálním notebooku jsem používal Kubuntu 11.xx a aktuálně 12.04 a opět při začátku používání Linuxu mi baterie opět spadla kapacitou, tentokrát ovšem na 5% a aby toho nebylo málo, předpokládám že je tam tedy porušenej čip či teplotní čidlo nebo co to tam je a proto se mi i občas sám od sebe počítač restartuje, když tam baterie není, je vše v pořádku. Za nedlouho to bude 2 roky co ho budu mít a budu potřebovat být funkční i na baterii a nerad bych vyhodil 2,5k. Neví někdo, jak to pořešit aby mi baterka po několika dnech/týdnech neodešla? Moc bych vám byl vděčnej za radu, je to pro mě nyní celekm akutní. Předem díky za pomoc.


RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Jak zamezit zničení baterie?
« Odpověď #1 kdy: 25 Srpna 2012, 10:05:00 »
Baterie bohůžel odcházejí často a občas velmi náhle. Na linux bych to neházel jelikož úplně stejné problémy co popisuješ mám v servisu často a běží to na Win.
Asi tě nemine nová batterie. Mohu doporučit http://www.avacom.cz/
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Rover623

Re:Jak zamezit zničení baterie?
« Odpověď #2 kdy: 25 Srpna 2012, 10:17:31 »
Mě baterku obvykle odrovná Windows, na firemním Dellu mám baterku už skoro 5 let (Ubuntu), kolega s Windows už má třetí. -Ale platí to co píše Radek, baterky na notebooku obvykle odejdou skokově, prostě najednou ztratí kapacitu.

Navíc systém jako takový neovlivňuje parametry nabíjení, to dělá obvod uvnitř notebooku.

JARDA001

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 236
Re:Jak zamezit zničení baterie?
« Odpověď #3 kdy: 25 Srpna 2012, 10:29:37 »
Mě se to stalo právě vždycky až po instalaci linuxu, před tím ne, a fakt pár týdnů po koupi a instalaci. Mám takovou teorii, že za to může běh všeho na max, než to nakonfiguruju, čili než se zařídí cpufreq a rozjede, ovladače na gpu aby fungoval power management a myslim si, že ani acpi(d) nebude fungovat jak by měl. Nevím, je to jenom teorie ale podle mě na ní něco bude, konec konců tak vysokej odběr baterii vážně nepřidá.

to Rover623: můžu kdyžtak vědět podrobnosti o tom buntu (verze, kervel)?
je pravda že neovlivňuje nabíjení  jako takové ale řídí spotřebu, která tu baterii dle mě odrovná rychleji než přebíjení a podobné záležitosti související s nabíjením.

to RRadek Neužil: Aha, takže asi žádnej tip není předpokládám, kromě věcí související s tou teorií.
Díky za web, kouknu.

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Jak zamezit zničení baterie?
« Odpověď #4 kdy: 25 Srpna 2012, 10:46:00 »
Ale jo jeden "tip" bych měl. Starej se o to aby jsi měl vždy co nejnovější BIOS.
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Rover623

Re:Jak zamezit zničení baterie?
« Odpověď #5 kdy: 25 Srpna 2012, 11:39:40 »
Postupné přechody, nejdříve 9.10 potom 10.04, pak 10.10, verze 11.04 a 11.10 jsem vynechal a teď 12.04. Je to klasický Dell Latitude s grafikou od nVidia (bez přepínání), ale není to běžně prodávaný model, byl upravený tím jejich konfigurátorem.

Nicméně na Acerech TimeLine a Aspire (kupované s MeeGo) jsem na tom podobně. Dokonce na HP 530 kde je baterie skoro KO a Windows ten notebook po odpojení adaptéru okamžitě vypne mi Ubuntu 12.04 poskytne necelých 20 minut chodu na baterku.

Takže, buď máš blbej notebook nebo děláš něco blbě ty.

Na Aspiru D250 mám s 12.04 spotřebu pod 15W konstantně a z 6 hodin na baterku (pod Windows) co udává výrobce, mi to dělá 8 hodin

JARDA001

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 236
Re:Jak zamezit zničení baterie?
« Odpověď #6 kdy: 25 Srpna 2012, 13:12:09 »
to:RRadek Neužil: jo, dobrej tip.
to Rover 623: já jel též postupně...
mno před tím acer aspire 6935g ale vše jsem časem vyladil, takže ani netopil...a aktuálně mám lenovo thinkpad edge 14 a ten trochu topí (fglrx ovladač si myslim:/ ) ale i tak je to v hajzlu...
« Poslední změna: 25 Srpna 2012, 18:03:43 od JARDA001 »

unkabunka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 243
  • Všichni jste blázni,jenom já jsem letadlo.
Re:Jak zamezit zničení baterie?
« Odpověď #7 kdy: 25 Srpna 2012, 18:12:37 »
Ahoj.Drze si sem připíchnu dotaz.Máma používá notebook jen doma(maximálně  ho přemístí ze stolu na nohy).Noťas je neustále připojen na zdroj.Má v něm nechat baterii,nebo ji nabít a vyndat?

petus

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 150
Re:Jak zamezit zničení baterie?
« Odpověď #8 kdy: 25 Srpna 2012, 18:57:18 »
Ahoj.Drze si sem připíchnu dotaz.Máma používá notebook jen doma(maximálně  ho přemístí ze stolu na nohy).Noťas je neustále připojen na zdroj.Má v něm nechat baterii,nebo ji nabít a vyndat?

všude najdeš něco jiného. Pokud se opravdu nepoužívá, tak bych jí vyndal (skladování: 80% baterie v pokojové teplotě). Ale baterie funguje i jako ochrana tedy zátěž pro nabíječku.
Ubuntu 11.10 (x86) s Gnome,Lenovo G550 :-)
http://www.chiptron.wz.cz

Rover623

Re:Jak zamezit zničení baterie?
« Odpověď #9 kdy: 25 Srpna 2012, 20:19:21 »
Nevyndavat, baterie funguje jako zátěž pro napájecí obvod, když ji vyndáš těm kondenzátorům se to nebude líbit.

Jestli ji budeš používat, tedy udržovat nabitou v notebooku nebo ji budeš někde skladovat (stejně ji musíš tak jednou za rok nechat dobít) je vcelku jedno, časem stejně začne ta baterka chemicky degradovat.

Zerog

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 473
    • Zerog blog
Re:Jak zamezit zničení baterie?
« Odpověď #10 kdy: 25 Srpna 2012, 23:54:38 »
Citace
Nevyndavat, baterie funguje jako zátěž pro napájecí obvod, když ji vyndáš těm kondenzátorům se to nebude líbit.

Jestli ji budeš používat, tedy udržovat nabitou v notebooku nebo ji budeš někde skladovat (stejně ji musíš tak jednou za rok nechat dobít) je vcelku jedno, časem stejně začne ta baterka chemicky degradovat.

Ja jsem tohle zkousel a mam presne opacnej nazor. Zatim jsem neprisel o zadnej NB a tim ze baterie se neprehriva tak vydrzi dele. Chtelo by to nejakej generator el. spicek a otestovat, jestli opravdu to NB bez baterie odpali.

PS: ASUS bez baterie jede uz 5tym rokem.
Distro:  Debian
WM:      Awesome
NT:       Latitude D620

Rover623

Re:Jak zamezit zničení baterie?
« Odpověď #11 kdy: 26 Srpna 2012, 00:12:45 »
Při plném nabití a udržovacím proudu by se baterka hřát neměla

Zerog

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 473
    • Zerog blog
Re:Jak zamezit zničení baterie?
« Odpověď #12 kdy: 26 Srpna 2012, 00:14:42 »
No ona se nehreje urcite. Ale notas ano ..a od neho i baterka.
Distro:  Debian
WM:      Awesome
NT:       Latitude D620

JARDA001

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 236
Re:Jak zamezit zničení baterie?
« Odpověď #13 kdy: 26 Srpna 2012, 11:06:58 »
mohl bych poprosit o rady k původnímu tématu? Díky

Rover623

Re:Jak zamezit zničení baterie?
« Odpověď #14 kdy: 26 Srpna 2012, 11:41:09 »
Tam platí co píše Radek, pravděpodobnost, že to způsobuje systém je malá. Nicméně na vadné baterii stejně nelze experimentovat, takže ti nezbude nic jiného než koupit novou (pokud chceš ten notebook provozovat nyní i na baterku).

Ještě mě tak napadá, nemáš náhodou nějaký levný neoriginální adaptér

JARDA001

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 236
Re:Jak zamezit zničení baterie?
« Odpověď #15 kdy: 26 Srpna 2012, 20:50:25 »
nemám, všechno je origo z krabice. každopádně přemejšlim, jak snížit ještě teplotu na tom aktuálním, protože dle cpufreq-info běží procesor většinou na 1,2GHz a teplota se neupravila ani při nastavení nastavení aticonfig (dle manuálu aticonfig šlo přepnout na diskrétní a integrovanou) na integrovanou, protože procesor je i5 a co jsem slyšel, měl by mít integrovanou grafiku ale i tak žádná změna, ať už by to souviselo nebo ne. restart Xsek jsem samo provedl a stejně nic. tak přemejšlim, jak to pořešit. Neměl by kdyžtak ještě někdo nějakej tip, ať už k údržbě baterie nebo jak zlepšit power management? kompl je TP Edge 14 CPU:i5 2,53GHz, GPU: Radeon 4xxx/5xxx (systém píše 4500). Topí jak u větráku (pochopitelně) tak mnohem víc než jinde zespod na levo od touchpadu z čelního pohledu. Moc bych vám byl vděčnej, nechci zbytečně zakládat nový vlákno, proč to tu prasit. Díky.

Rover623

Re:Jak zamezit zničení baterie?
« Odpověď #16 kdy: 26 Srpna 2012, 21:32:01 »
Co se stane když zakážeš fglrx a necháš jen svobodný Radeon, mě to na teplotu obvykle působí

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Jak zamezit zničení baterie?
« Odpověď #17 kdy: 26 Srpna 2012, 22:12:28 »
hmm .. notebooku uz jsem mel x a s baterkou se mi nikdy nic nestalo ..
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

JARDA001

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 236
Re:Jak zamezit zničení baterie?
« Odpověď #18 kdy: 27 Srpna 2012, 10:40:04 »
to Rover623: myslim, že se to rozpeče ještě víc (soudím dle situace před řešením scalingu a fglrx), zkusím je schválně smazat a uvidíme.

to ntz_reloaded: já bych to neřešil, vím že se to stává ale na dvou různách notech ne dlouho po zakoupení po instalaci linuxu mi přijde podezřelí, je možný že mám takovou "kliku" na zmetky ale nezdá se mi to. Vzhledem k tomu, že baterie stojí přes 2k, tak to nechci nechat náhodě.

JARDA001

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 236
Re:Jak zamezit zničení baterie?
« Odpověď #19 kdy: 27 Srpna 2012, 11:21:21 »
tak jsem to provedl, samozřejmě to hřeje víc, nicméně jsem zjistil, že funguje man radeon a tam se píše clockgating a dynamic pm a obojí je defaultně na off, to bude můj problém, jenže se mi nedaří zjistit, jak to zaeditovat protože příkaz radeon to nezná (ani se sudo).

taktéž mě zarazil obsah xorg.conf, přesto že jsem postupoval podle wiki, přesto je tam napsán driver "fglrx"
Kód: [Vybrat]
Section "ServerLayout"
Identifier     "aticonfig Layout"
Screen      0  "aticonfig-Screen[0]-0" 0 0
EndSection

Section "Module"
Load  "glx"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier   "aticonfig-Monitor[0]-0"
Option     "VendorName" "ATI Proprietary Driver"
Option     "ModelName" "Generic Autodetecting Monitor"
Option     "DPMS" "true"
EndSection

Section "Device"
Identifier  "aticonfig-Device[0]-0"
Driver      "fglrx"
Option     "UseFastTLS" "1"
BusID       "PCI:1:0:0"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
DefaultDepth     24
EndSection

Section "Screen"
Identifier "aticonfig-Screen[0]-0"
Device     "aticonfig-Device[0]-0"
Monitor    "aticonfig-Monitor[0]-0"
DefaultDepth     24
SubSection "Display"
Viewport   0 0
Depth     24
EndSubSection
EndSection
přesto že ho nikde nevidím, správce proprietárních ovladačů taky ukazuje že kde nic tu nic, navíc po akci purge by mělo zmizet vše a rekonfiguraci jsem samo dle wiki udělal taky a pak restart.

Nějaký nápad, jak tohle pořešit, prosím?

Rover623

Re:Jak zamezit zničení baterie?
« Odpověď #20 kdy: 27 Srpna 2012, 13:59:20 »
Smazat xorg.conf s Radeonem ho nepotřebuješ

JARDA001

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 236
Re:Jak zamezit zničení baterie?
« Odpověď #21 kdy: 27 Srpna 2012, 20:14:30 »
Ok, neví ještě někdo jak udělat to nastavení? Pokud by to pak bylo funkční, zůstal bych u toho.

lukasrejnart

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re:Jak zamezit zničení baterie?
« Odpověď #22 kdy: 23 Září 2012, 08:47:32 »
Já mám Asus X51RL. Baterka odešla po roce. Jel jsem pořád na síť. Jak se baterka trochu vybila, začala se nabíjet. Po roce konec. BIOS nenabízí možnost nastavení kdy začít nabíjet.
Koupil jsem novou od Whiteenergy a dodržuju postup pravidelného vybíjení. Hlavně když mi indikace ukáže baterku na 99%, okamžitě vztahuju že sítě a nechám vybít. Dělám to už rok a v pohodě drží.

winnerme

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Re:Jak zamezit zničení baterie?
« Odpověď #23 kdy: 14 Listopadu 2015, 23:00:42 »
Moje baterie vydrží 3 roky. Nic není navždy  :) . Musel jsem si koupit novou <odkaz smazán> , a teď myslím, že nad tím, jak rozšířit svou činnost
« Poslední změna: 15 Listopadu 2015, 09:31:16 od Milhouse »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.