Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jednoduchý linux  (Přečteno 3248 krát)

lllano

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Jednoduchý linux
« kdy: 07 Září 2012, 23:20:17 »
Tak jsem pod tíhou hesel o jednoduchosti ubuntu a jeho snadného používání podlehl a jal se ho instalovat na nové llano. Už to zkouším 3 dny a stále se mi to nepodařilo.

Moc vtipné jsou pokusy o instalaci z usb paměti, kdy po volbě instalace ubuntu a vybrání českého rozložení instalátor požaduje vložení cd s instalací, ačkoliv je pc bez cdrom. Ani alternativní verze instalátoru nefunguje a končí pouze černou obrazovkou...

 :( :( :(

Rover623

Re:Jednoduchý linux
« Odpověď #1 kdy: 08 Září 2012, 06:10:20 »
Deska od Gigabyte, že jo?

Filip Dominec

  • [Proplesk] [Piškot]
  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1157
Re:Jednoduchý linux
« Odpověď #2 kdy: 08 Září 2012, 10:13:58 »
Jestli máš problém s požadavky na vložení CDROM, tak to nainstaluj anglicky a češtinu pak přidáš v jazykových nastaveních. Nepamatuji si, že by instalace Ubuntu byla takový problém..
http://www.vrattenamstat.cz/ | Buďme tolerantní k triviálním dotazům; neznamenají "neumím to najít", ale "nejsem si jist, že to je správná cesta".

lllano

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re:Jednoduchý linux
« Odpověď #3 kdy: 08 Září 2012, 12:35:11 »
Tak s unetbootin instalace z usb vůbec neproběhne, ale s LiLi usb creator už jo...jen se musí zvolit nomodeset, což nevim co je a ani jsem se to nikde při instalaci nedočet... >:(

Deska je Asus F1A75-M S AMD A4-3400.

lllano

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re:Jednoduchý linux
« Odpověď #4 kdy: 08 Září 2012, 12:48:10 »
Po instalaci a restartu opět černá obrazovka. Při spuštění se shiftem a nastavení nějakého nouzového grfického režimu to naběhne...opravdu moooc jednoduchá instalace, ale asi jen pro guru linuxáky a ne běžného uživatele.

lllano

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re:Jednoduchý linux
« Odpověď #5 kdy: 08 Září 2012, 12:51:32 »
Teď ještě jak do toho nacpat ovladače pro Radeon...

František Zatloukal

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1799
    • frantisek.zatloukalu.eu
Re:Jednoduchý linux
« Odpověď #6 kdy: 08 Září 2012, 13:37:29 »
Doufám, že instaluješ nejnovější dostupnou verzi Ubuntu (=12.04.1).
Pro instalaci Radeon ovladače postupuj takto:
0. doporučuji zajistit přístup k síti přes LAN
1. nabootouj do recovery mode (terminál uživatele root)
2. zadávej tyto příkazy:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get install fglrx
sudo aticonfig --initial
sudo reboot
3. zapni pc, vše by mělo být ok
First they ignore you, then they laugh at you,
then they fight you, then you win.
Powered by Fedora 22 | Ubuntu 15.10

MacHala

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1104
  • Big Bro iz watching joo!
    • ZlejT
Re:Jednoduchý linux
« Odpověď #7 kdy: 08 Září 2012, 14:44:45 »
Po instalaci a restartu opět černá obrazovka. Při spuštění se shiftem a nastavení nějakého nouzového grfického režimu to naběhne...opravdu moooc jednoduchá instalace, ale asi jen pro guru linuxáky a ne běžného uživatele.
no jo, ten Linux je taaaaaaaaaak slozitej a ocividne jen pro "guru linuxaky", protoze tobe se to ocividne nepodarilo...

Zajimalo by me jak moc by bylo bezproblemove na to PC bez cd-romky instalovat Windows... :-/
Prislusnik ligy, za kreativni pouzivani interpunkcnich znamenek, carek, predevsim.
=======================================
Tweetuju jako http://twitter.com/zl8

lllano

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re:Jednoduchý linux
« Odpověď #8 kdy: 08 Září 2012, 15:10:51 »
Ano nainstaloval jsem nejnovější verzi z tohoto webu. Starší verze(asi 10) funguje bez problémů hned. Tato nová bohužel ne. Je opravdu zajímavé, že starší verze funguje ačkoliv podporu takto "nového" hardwaru asi mít nemůže vzhledem k datu vydání.

Ovladač jsem instaloval v grafickém prostředí a vypadá to, že funguje. I když XBMC media center je nějakej línej. Ještě u grafiku budu muset na něčem otestovat ve 3D, ale netuším na čem v ubuntu...

Co mi ovšem vůbec nejde je změna jazyka z angličtiny na češtinu. Sice ji přes dialog nainstaluju, ale stále je vše v angličtině. Jak to přepnout??

->MacHala
Vzhledem k tomu jak se ubuntu prezentuje, tak bych opravdu předpokládal, že mi jeho instalace nezabere 4 dny...
« Poslední změna: 08 Září 2012, 15:13:47 od lllano »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Jednoduchý linux
« Odpověď #9 kdy: 08 Září 2012, 15:26:21 »
Jazyk. Klikni na applet kde sa vypina ubuntu-nastavenie systemu-pouzivatelske ucty-v pravo hore odomknut a zmen si jazyk.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

lllano

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re:Jednoduchý linux
« Odpověď #10 kdy: 08 Září 2012, 16:17:05 »
Položku uživatelské účty nikde nevidím. Jsou tu jen "kapitoly" PERSONAL, HARDWARE, SYSTEM.

lllano

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re:Jednoduchý linux
« Odpověď #11 kdy: 08 Září 2012, 16:28:14 »
Tak ono to chtělo jen restartovat ;D ale o restart si to neřeklo...zas taková guru vychytávka.

lllano

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re:Jednoduchý linux
« Odpověď #12 kdy: 08 Září 2012, 16:34:18 »
Neví někdo jak nastavit jednoduché uživatelské heslo(s plnými právy)...tedy aby nemusel mít xx znaků nebo se hesla úplně zbavit?

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Jednoduchý linux
« Odpověď #13 kdy: 08 Září 2012, 16:41:20 »
Jednoduche myslim ze ide iba pri instalacii. V systeme min. 6 znakov. Restartovat na jazyk nebolo treba malo by stacit odhlasit sa a znovu prihlasit.

Ubuntu/linux sa zo zaciatku zdaju zlozite ale ked pochopis princip ako to v nom chodi tak je to jednoduche.
« Poslední změna: 08 Září 2012, 16:43:22 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

František Zatloukal

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1799
    • frantisek.zatloukalu.eu
Re:Jednoduchý linux
« Odpověď #14 kdy: 08 Září 2012, 16:44:29 »
Pokud nemáš aktivní šifrování oddílu /home , takto:
Kód: [Vybrat]
passwd uzivatelske_jmeno
First they ignore you, then they laugh at you,
then they fight you, then you win.
Powered by Fedora 22 | Ubuntu 15.10

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Jednoduchý linux
« Odpověď #15 kdy: 08 Září 2012, 17:45:19 »
Ubuntu/linux sa zo zaciatku zdaju zlozite ale ked pochopis princip ako to v nom chodi tak je to jednoduche.

no a to pak už budeš Guru  ;D

lllano

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re:Jednoduchý linux
« Odpověď #16 kdy: 08 Září 2012, 18:05:19 »
Ten jazyk se mi pořád nepodařilo změnit. V mém profilu je sice už čeština, ale při přihlášení hosta je tam stále angličtina. Za to mi zmizela lišta s ikony po levé straně :-[ :-[ :-[ :-\ kterou nevim jak obnovit.

Přes HDMI do TV samozřejmě nejde zvuk ???

honza95454

Re:Jednoduchý linux
« Odpověď #17 kdy: 11 Září 2012, 20:26:16 »
Ten jazyk se mi pořád nepodařilo změnit. V mém profilu je sice už čeština, ale při přihlášení hosta je tam stále angličtina. Za to mi zmizela lišta s ikony po levé straně :-[ :-[ :-[ :-\ kterou nevim jak obnovit.

Přes HDMI do TV samozřejmě nejde zvuk ???

Zkus aktualizovat jazykové balíky. mě to pomohlo.
Ubuntu 14.04, Unity

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:Jednoduchý linux
« Odpověď #18 kdy: 11 Září 2012, 20:29:38 »
Přes HDMI do TV samozřejmě nejde zvuk ???

Podívej se do apletu se zvukem (ta ikonka repráku), tam se dá nastavit, kam má výstup směřovat.
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.