Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Chybné stanovení hodnoty baterie - tvrdé vypnutí  (Přečteno 3840 krát)

pocitacovazachranka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 205
    • Počítačová záchranka
Chybné stanovení hodnoty baterie - tvrdé vypnutí
« kdy: 10 Září 2012, 10:58:59 »
Pánové, už hledám hodně dlouho řešení svého problému.

Předem se všem omlouvám, jestli někde se řešení na fóru objevilo a já jej přehlédl. Prosím o radu pány a dámy zkušenější, v linuxu jsem opravdu nováček.

Mám ntb Philips freevent X5SCZ (tedy to je na něm napsané, nicméně správně se má jmenovat Averatec 2200), který je hodně zajímavý.
Provozoval jsem na něm léta XP a dobře, nicméně Ubuntu je Ubuntu, takže nyní mám verzi 12.04 v posledné aktualizaci.
Vyměnil jsem baterii za novou 7200mAh a tak ntb vydrží i 6,5hod.

Ale problém který mám je, že měřič napájení ukazuje chvílemi nesmysly (při zadání příkazu acpi -i v terminálu sdělí správnou hodnotu vždy) , náhodně systém ukáže že baterie má 1% (a následně se ntb vypne) = po opětovném zapnutí tam je co má být např. 90%, než se baterie vybije na 10% tak toto se děje náhodně kdykoliv. Je to velmi nepříjemné.
Někdy se ukáže že to má 3% a po třeba minutě se objeví správná hodnota.

BIOS je správný nový. Zkoušel jsem veškeré návody a nastavení, co jsem našel na webu a nic nepomohlo.

Jo ještě jedna maličkost, díky tomu co to je za HW musí být v grup.cfg zadaná hodnota "reserve=0xFFB00000,0x100000 jinak se vůbec nenastartuje Ubuntu.

Nejsem tak dobrý hw (živím se opravami MS produktů :-D )  takže netuším co to dělá. Resp. jak tuto nepříjemnost opravit.

Poradí mi někdo ? když tak prosím i emailem arcon@knet.cz .
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS --- OSX Theme Lion ---

beer

  • Host
Re:Chybné stanovení hodnoty baterie - tvrdé vypnutí
« Odpověď #1 kdy: 10 Září 2012, 11:07:39 »
Citace
grup.cfg
?

Grub se nastavuje v /etc/default/grub

pocitacovazachranka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 205
    • Počítačová záchranka
Re:Chybné stanovení hodnoty baterie - tvrdé vypnutí
« Odpověď #2 kdy: 10 Září 2012, 20:36:59 »
Kde se nastavuje  grub vím.
Co tam nastavit nevim
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS --- OSX Theme Lion ---

beer

  • Host

pocitacovazachranka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 205
    • Počítačová záchranka
Re:Chybné stanovení hodnoty baterie - tvrdé vypnutí
« Odpověď #4 kdy: 11 Září 2012, 10:37:40 »
Acpi= jsem zkoušel,

Bez efektu, spíš ještě mi přestaly fungovat usb.

Někde je zrada v nastavení battery. Ale kde.

English moc neumím....
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS --- OSX Theme Lion ---

beer

  • Host
Re:Chybné stanovení hodnoty baterie - tvrdé vypnutí
« Odpověď #5 kdy: 11 Září 2012, 10:57:07 »
Já taky moc anglicky neumím, ale zkusil bych upravit v /etc/default/grub řádek GRUB_CMDLINE_LINUX=

Kód: [Vybrat]
GRUB_CMDLINE_LINUX="reserve=0xFFB00000,0x100000"
pak
Kód: [Vybrat]
sudo update-grub.

beer

  • Host
Re:Chybné stanovení hodnoty baterie - tvrdé vypnutí
« Odpověď #6 kdy: 11 Září 2012, 11:02:22 »
Netuším, jestli to pomůže s baterií, ale asi ne. Bude problém někde v ACPI.

Možná by pomohlo, abys viděl přesný stav baterie, nespoléhat se na indikátor, ale nainstalovat a nakonfigurovat například Conky.

http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=18355.1000
http://wiki.ubuntu.cz/conky

pocitacovazachranka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 205
    • Počítačová záchranka
Re:Chybné stanovení hodnoty baterie - tvrdé vypnutí
« Odpověď #7 kdy: 11 Září 2012, 12:18:06 »
Netuším, jestli to pomůže s baterií, ale asi ne. Bude problém někde v ACPI.

Možná by pomohlo, abys viděl přesný stav baterie, nespoléhat se na indikátor, ale nainstalovat a nakonfigurovat například Conky.

Ano v ACPI problém bude, já i Conky zkoušel, stav baterie byl vpořádku, přesto Ubuntu vyplo ntb z důvodu nedostatku napětí.

Už jsem zkusil dát v powerbattery že vypínat to má až na 1% stejně to vypne. Mrcha jedna.

Baterka je vpořádku, na XP s tím problém není, ale XP na svých PC a ntb nechci, resp. mám jej jen na hry.

Chtělo by to radu.
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS --- OSX Theme Lion ---

beer

  • Host
Re:Chybné stanovení hodnoty baterie - tvrdé vypnutí
« Odpověď #8 kdy: 11 Září 2012, 13:00:11 »
Deaktivuj si to vypínání při nízkém stavu baterie ve "správě napájení", alespoň se ti to nebude nechtěně vypínat.

pocitacovazachranka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 205
    • Počítačová záchranka
Re:Chybné stanovení hodnoty baterie - tvrdé vypnutí
« Odpověď #9 kdy: 11 Září 2012, 13:02:20 »
To nejde. ručně to neumím a z volby to nenabídne.

tam mám možnost volby jen Vypnout nebo uspat na disk (a to nemohu ani náhodou)
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS --- OSX Theme Lion ---

beer

  • Host
Re:Chybné stanovení hodnoty baterie - tvrdé vypnutí
« Odpověď #10 kdy: 11 Září 2012, 13:41:29 »
Možná pomůže toto:
http://looselytyped.blogspot.in/2012/04/preventingdisabling-automatic.html


Je to zřejmě bug, který je tu už delší dobu...

Je možné deaktivovat acpi, acpid, acpi-support a celý power management.
« Poslední změna: 11 Září 2012, 13:50:10 od beer »

pocitacovazachranka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 205
    • Počítačová záchranka
Re:Chybné stanovení hodnoty baterie - tvrdé vypnutí
« Odpověď #11 kdy: 12 Září 2012, 18:49:47 »
Tak jsem zkusil to tam dát.

Uvidíme zda to pomůže. Třeba se to nebude aspoň natvrdo vypínat.

Dám vědět za týden zda je toto řešení.
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS --- OSX Theme Lion ---

pocitacovazachranka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 205
    • Počítačová záchranka
Re:Chybné stanovení hodnoty baterie - tvrdé vypnutí
« Odpověď #12 kdy: 14 Září 2012, 07:58:58 »
Tak zatím to vypadá, že opravdu rada na použití dconf-edit a ruční zeditování hodnot týkajících se vypnutí při kritickém stavu pomohlo.

Tedy aspoň po dvou dnech používáni to ještě natvrdo nezdechlo.

Otázka je co s tím udělá aktualizace a budoucí čas.

Takže zatím díky za info a pomoc
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS --- OSX Theme Lion ---

pocitacovazachranka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 205
    • Počítačová záchranka
Re:Chybné stanovení hodnoty baterie - tvrdé vypnutí
« Odpověď #13 kdy: 17 Září 2012, 13:21:35 »
Tak to nepomohlo.

Sice se to vyplo natvrdo (resp. i když je baterka na 90% - 6:04hod) přesto to najednou dalo že 1% a šlus.

Takže jiná rada ??
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS --- OSX Theme Lion ---

beer

  • Host
Re:Chybné stanovení hodnoty baterie - tvrdé vypnutí
« Odpověď #14 kdy: 17 Září 2012, 13:34:12 »
Zkus aktualizovat na betu 12.10, jestli to tam nebude fungovat lépe...

možná se jedná o tento bug:
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/upower/+bug/531190

Je tam ale uvedeno: Fix Released. To znamená, že by měla nějaká oprava problém řešit, pokud by to byl stejný případ...

pocitacovazachranka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 205
    • Počítačová záchranka
Re:Chybné stanovení hodnoty baterie - tvrdé vypnutí
« Odpověď #15 kdy: 07 Listopadu 2012, 14:02:27 »
Zkus aktualizovat na betu 12.10, jestli to tam nebude fungovat lépe...

možná se jedná o tento bug:
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/upower/+bug/531190

Je tam ale uvedeno: Fix Released. To znamená, že by měla nějaká oprava problém řešit, pokud by to byl stejný případ...

Verzi 12.10 nemohu použít.

Na tom mojem Philips Freevents X52CZ (správně se to má jmenovat Averatec 2000) bohužel po aktualizaci na 12.10 (ještě že jsem měl náhradní bitovou kopii disku) okamžitě přestal fungovat zvuk.

A také i Cairo Dock (a na to jsem sakramentsky zvyklý)

Nevím si s tím rady.....
 
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS --- OSX Theme Lion ---

beer

  • Host
Re:Chybné stanovení hodnoty baterie - tvrdé vypnutí
« Odpověď #16 kdy: 07 Listopadu 2012, 14:08:51 »
Na ten zvuk bych zkusil:
Kód: [Vybrat]
rm -r ~/.pulse
rm ~/.pulse-cookie

Na cairo dock bych zkusil smazat konfiguraci od cairo dock, případně k tomu cairo dock přeinstalovat.
Dříve jsem ho taky používal, ale můžeš vyzkoušet Avant Window Navigator. Je to podobné.

beer

  • Host
Re:Chybné stanovení hodnoty baterie - tvrdé vypnutí
« Odpověď #17 kdy: 07 Listopadu 2012, 14:10:27 »
Jinak vyřešil se s novou verzí původní problém?

pocitacovazachranka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 205
    • Počítačová záchranka
Re:Chybné stanovení hodnoty baterie - tvrdé vypnutí
« Odpověď #18 kdy: 07 Listopadu 2012, 22:18:10 »
Na ten zvuk bych zkusil:
Kód: [Vybrat]
rm -r ~/.pulse
rm ~/.pulse-cookie

Na cairo dock bych zkusil smazat konfiguraci od cairo dock, případně k tomu cairo dock přeinstalovat.
Dříve jsem ho taky používal, ale můžeš vyzkoušet Avant Window Navigator. Je to podobné.


na zvukovku to nemám vliv - ve 12.10 prostě to nenajde HW zvukovky

to AWN není dostupné

Ale u 12.10 se dá i to unity snad použít
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS --- OSX Theme Lion ---

pocitacovazachranka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 205
    • Počítačová záchranka
Re:Chybné stanovení hodnoty baterie - tvrdé vypnutí
« Odpověď #19 kdy: 07 Listopadu 2012, 22:20:16 »
Jinak vyřešil se s novou verzí původní problém?

nevím nevím.

tak jsem na zítra dal zpět disk s 12.10 do svého ntb. a uvidím. jestli to bude zlobit nebo ne.

graficky je 12.10 lepší, ale jestli je použitelná to nevím.

Přeci jen mě to živí, opravy Windows, a tak nemáḿ moc času řešit pracovní ntb jestli hraje nebo ne :D tedy jestli mu battery jedou  či ne...

safra na windows to dávat zpět nechci, ten linux je rychlejší.

EDIT:

Tak ani 12.10 problém nevyřeší.
Navíc zvuk se nepodařilo rozchodit, takže zpět jsem dal disk s 12.04LTS tam je problém jen s náhodným vypnutím.

Štve mě to ale hodně.

Kde se dá nastavit rychlost načítání hodnot baterie. Tak aby si zjišťoval stav baterie rychleji.

Sice asi přijdu o nějaký čas po který to bude moci pracovat, díky většímu zatížení CPU, ale aspoň by se to nevypínalo.

u Linuxu přeci neexistuje to nejde, jen to neumím....
« Poslední změna: 09 Listopadu 2012, 10:31:46 od pocitacovazachranka »
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS --- OSX Theme Lion ---

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.