Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Monitoring dostupnosti  (Přečteno 910 krát)

timmynovak

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 300
Monitoring dostupnosti
« kdy: 17 Září 2012, 10:29:38 »
Ahoj, v jednom místě mám docela nepříjemné, byť několika vteřinové výpadky připojení (UPC). Problém je, že díky výpadku dojde k přerušení některých důležitých spojení (neřešmě, prosím, že se dají opětovně navázat, o to mi teď nejde). Potřebuji výpadky sledovat a přemýšlel jsem jak. Typicky mne napadl nechat neustále dokola běžet ping na nějaký můj vnější server,ale to pokyje jen delší výpadky (a asi i jen ěnkteré typy). Jde mi o to, že bych potřeboval třeba 1x za sekundu zkusit dostupnost - jak byste to řešili vy? Hledal jsem na to nějaký vhodný nsátroj, ale zatím jsem nic s  velmi nízkou prodlevou nenašel. Díky.

beer

  • Host
Re:Monitoring dostupnosti
« Odpověď #1 kdy: 17 Září 2012, 10:36:09 »
Nechápu, k čemu by to bylo. Navíc ten tvůj soustavný monitoring by mohl síť zbytečně zatěžovat.
Domnívám se, že jdeš na to špatně. Měl bys nejprve lokalizovat, proč a kde k výpadkům dochází, to znamená, jestli se ti třeba každý den restartuje modem, nebo jestli je spojení ukončeno někde po cestě. To zřejmě z pingu nezjistíš. Spojení může být přerušeno ale kdekoliv na trase, nemusí to být na straně UPC, ale mimo dosah UPC. Operátoři spolu peerují po různých trasách, a někdy to prostě není optimální například UPC x Master Internet.

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Monitoring dostupnosti
« Odpověď #2 kdy: 17 Září 2012, 10:57:29 »
Sice souhlasím s beer, nicméně - jen pár paketů pingu nikomu neublíží.
Takže man ping hlavně kolem -c a -W a pak taky otázky kolem návratových kódu a hodnot proměnné $?

dovedu si představit nekonečný script co sekundu volat test s jedním paketem, to je při standartní velikosti pingovacího paketu (i to se dá upravit) ~5kB dat za minutu, čiliže ~300kB dat za hodinu. To je tak velikost HTML mailu s podpisem a logem firmy ztvořeného v MS Outlook, to snad z hlediska zatížení sítě nikomu nebude vadit.
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

jmp

  • Host
Re:Monitoring dostupnosti
« Odpověď #3 kdy: 17 Září 2012, 11:53:06 »
na použití ve skriptech bude možná vhodnější fping

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.