Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Rozdělení disku SSD + HDD  (Přečteno 3978 krát)

Ralen

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 85
Rozdělení disku SSD + HDD
« kdy: 17 Září 2012, 22:43:03 »
Mám notebook, kterej má 30GB SSD a 750GB HDD, jsou na něm windows7 a chtěl bych dualboot s linuxem. Má smysl dávat nějakej linuxovaj oddíl na SSD? Dočet jsem se, že SSD maj omezenej počet přepsání, čili by to asi chtělo, aby tam nebyl oddíl, na kterej se ukládaj dočasný soubory. Dával bych tam tedy asi jen / , mělo by to nějakej významnej dopad na rychlost, kdyby / byl na SSD a /home na HDD?
Uvítám jakýkoliv zkušenosti s používánim linuxu na SSD discích, díky.
Guayadeque - nejlepší hudební přehrávač pro linux.

petus

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 150
Re:Rozdělení disku SSD + HDD
« Odpověď #1 kdy: 17 Září 2012, 23:41:12 »
Citace
U SSD disků je udáván maximální počet přepsání buněk před jejich nevratným zničením. Zde je také diametrální rozdíl mezi disky se SLC a MLC čipy, o rozdílech mezi těmito čipy si přečtěte zde. U levnějších MLC čipů je udávána životnost od 1000 - 10 000 zápisu do stejné stránky. U čipů SLC je to až desetinásobek - 100 000 zápisů. I kdybyste zapsali celou kapacitu disku každý den (což není tak nemožné), disk by byl zničen až za několik let. Dnešní moderní disky už tímto problémem ale netrpí, díky funkci wear levelling je každodenní zátěž rozprostřena automaticky do všech částí disku a životnost se tím mnohonásobně prodlužuje. Pokud si dnes koupíte nějaký z nových disků, vydrží vám při běžném používání minimálně 5 let.

30GB SSD sežere jenom Win7 a za čas jim to bude málo ;-)
Ubuntu 11.10 (x86) s Gnome,Lenovo G550 :-)
http://www.chiptron.wz.cz

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re:Rozdělení disku SSD + HDD
« Odpověď #2 kdy: 18 Září 2012, 00:43:35 »
SSD mají omezený počet přepisů, HDD počet startů, pro praktické použití není problém ani v jednom. Na mnoho typů výrobci dávají 60 měs. záruku.

2,5" SSD mám v ntb 5 let, PCIe SSD ve stolním 2 roky. Klasické HDD používám v datových úložištích pro velké objemy dat, ale do PC bych si ho z důvodu rychlosti již nedal. Desetinásobek pro mne znamená že disk už není úzké hrdlo systému.
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Rozdělení disku SSD + HDD
« Odpověď #3 kdy: 18 Září 2012, 09:52:40 »
Jestli to máš jako hybridní disk tak ten SSD se používá pro nejčastěji požívané soubory. Já to chápu tak že nemůžeš nikterak ovlivnit co bude na tom daném SSD disku uložené. :(
Měl jsem tady několik notebooků s tímto hybridem a byly velice pomalé proti klasickému SSD disku. Pokud bych porovnal rychlost oproti klasickému HDD tak to u hybridu vidím na 2x rychlejší a u SSD 10x rychlejši proti HDD.

Zatím nevím kdo určuje které data se přesouvají na SSD část a jak toto bude fungovat pod Linux. Až budou vyrábět hybrid takový že uvidím fyzicky dva disky, jeden SSD a druhý HDD tak mě to teprv začne zajímat. :)
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Zerog

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 473
    • Zerog blog
Re:Rozdělení disku SSD + HDD
« Odpověď #4 kdy: 18 Září 2012, 10:02:49 »
Mam na notasu SSD disk uz 5 let a bez problemu slape. PS vsechno ma omezenou dobu ...to uz tak na svete chodi
Distro:  Debian
WM:      Awesome
NT:       Latitude D620

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6023
Re:Rozdělení disku SSD + HDD
« Odpověď #5 kdy: 18 Září 2012, 11:29:05 »
Zkrouhl bych HDD odzadu o takových 15GB(ale teoreticky stačí i 6GB) a tam dal / "kořen". Je to asi nejrychlejší řešení, pokud počítám přesuny/nepřesuny případných dat na HDD při změnách oddílů.
Nezapomeň, že je vhodné mít i linux swap oddíl a /home. I když /home může být malé a část přesměrovaná na oddíl Windows, kde máš user data.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Ralen

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 85
Re:Rozdělení disku SSD + HDD
« Odpověď #6 kdy: 18 Září 2012, 12:57:31 »
Na začátku jsem měl asi zmínit, že mám Lenovo ideapad Y570
Jestli to máš jako hybridní disk tak ten SSD se používá pro nejčastěji požívané soubory. Já to chápu tak že nemůžeš nikterak ovlivnit co bude na tom daném SSD disku uložené. :(
Měl jsem tady několik notebooků s tímto hybridem a byly velice pomalé proti klasickému SSD disku. Pokud bych porovnal rychlost oproti klasickému HDD tak to u hybridu vidím na 2x rychlejší a u SSD 10x rychlejši proti HDD.
Je to nějakej ten hybridní disk (ať už to znamená cokoliv) jak ty píšeš. Používá to funkci "rapiddrive" kterou popisujou tak, že na SSD odkládá nejpoužívanější soubory a tim zrychlue práci počítače. Netušim jak moc to je to rychlejší oproti uspořádní, kdy by byly windows nainstalovaný je na SSD, ale nabootujou mi pod 10s, což mi přijde jako slušnej výkon. Tahle funkce rapiddrive se týká pouze windows, čili kdybych chtěl využít SSD pro linux tak mu tam musím vytvořit oddíl na úkor místa, který právě používá rapiddrive - na netu jsem si už našel návod, jak to udělat, je to složitý ale dá se to.
@Ralen:
Záleží na prioritách, jestli spíš jedeš na linuxu, tak si na SSD spíš dej linux.
Jel bych převážně na linuxu, win bych měl na nějaký hry, co občas hraju, a proto bych rád aby windows zůstala schopnost používat SSD - přeci jen u her hraje rychlost větší roli, než u Firefoxu nebo Libreoffice.
Dík za rady, ale takový věci jako dávat /tmp do RAM mi přijde až moc komplikovaný, nejspíš bych zůstal jen u dvou oddílů tedy / a /home (a swap zřejmě taky). Oba tyhle oddíly zřejmě na SSD nenarvu, takže se teď rozhoduju mezi tim, jestli mít / na SSD nebo na HDD, přičemž dostat ho na SSD znamená pro mě mnohem víc práce, abych to mohl skloubit s tím rapiddrive.
Ještě jeden dotaz: pokud bych měl tedy / na SSD a /home na HDD, nesnižoval by fakt, že by počítač musel tahat data z pomalejšího HDD, celkovou rychlost a neztrácela by se tak výhoda toho mít / na SSD?

Ještě jednou, dík všem za rady.
« Poslední změna: 18 Září 2012, 13:01:01 od Ralen »
Guayadeque - nejlepší hudební přehrávač pro linux.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6023
Re:Rozdělení disku SSD + HDD
« Odpověď #7 kdy: 18 Září 2012, 13:25:00 »
Nesnižovala... prakticky skoro ne. Na /home jsou uloženy jen konfigurace a tvá případná soukromá data(ty ale máš na hdd tak jako tak asi většinou).

Záleží jak moc si chceš pomplikovat život. Linux bootuje povětšinou rychleji než Windows a nešrotuje dalších pár minut po svém startu. Takže i kdybys měl Linux jen na HDD, pořád to bude relativně rychlejší jak Windows.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Rozdělení disku SSD + HDD
« Odpověď #8 kdy: 19 Září 2012, 10:56:47 »
od tematu jsem oddelil a zamknul tyto prispevky http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=64766.0

diskutujicim se za beera omlouvam .. jdeme situaci resit s ostatnimy moderatory

jen pro Vasi informaci - to co tady *beer prohlasuje se jmenuje union mount a je to zcela mimo misu, neb to nema s ubuntu a s vychozim softwarem nic spolecneho

https://en.wikipedia.org/wiki/Union_mount
https://en.wikipedia.org/wiki/UnionFS
« Poslední změna: 19 Září 2012, 11:14:56 od ntz_reloaded »
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.