Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Win8 + Kubuntu + EFI  (Přečteno 1767 krát)

ybznek

Win8 + Kubuntu + EFI
« kdy: 03 Října 2012, 23:36:54 »
Budu reinstalovat Windows a chtěl bych přiinstalovat i Kubuntu.
Už jsem se o to pokoušel, ale nenastavil se mi zavaděč pro linux.

Rozdělení disku:
EFI oddíly | Windows | Data

"Požadované" rozdělení disku s Linuxem //disk nebudu formátovat, pouze shrink a formát Windows oddílu
EFI oddíly | Windows | Data | Linux

Teoreticky bude jedno který systém nainstaluju dřív.
Jak to provést, abych poté nemusel řešit problém se zavaděčem (dualbootem)? lze to vůbec nějak?

Aeyes

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 121
  • skype : aeyesx
Re:Win8 + Kubuntu + EFI
« Odpověď #1 kdy: 04 Října 2012, 14:50:17 »
Není to jedno zformátuj co chceš a začni s Win8 (i když nechápu ,že by si to někdo instaloval možná stím budou problémy kdo ví ;D ;D) a poté s Kubuntu, kdyby jsi to udělal opačně Win 8 by se nacpal do MBR a přemazal tupě GRUB a tvářil se ,že je tam sám > musel by jsi nabootovat přes Live CD a obnovit GRUB...

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Win8 + Kubuntu + EFI
« Odpověď #2 kdy: 04 Října 2012, 15:42:15 »
pozor píše EFI a to mám tušení, že už MBR nemá ale zavádí se nějak přímo z EFI bootloaderu. Navíc win 8 má mít security boot takže to dualboot znemožní, ale možná kecám  ;D ještě jsem s tím neměl tu čest...

Citrisin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 138
Re:Win8 + Kubuntu + EFI
« Odpověď #3 kdy: 04 Října 2012, 17:30:39 »
Aktuálně jsem si pořídil notebook s UEFI. Windows pohoda, ale Ubuntu do toho nemůžu se zapnutým UEFI dostat. Nainstaluje se, přemaže EFI oddíl ale nenabootuje. Prostě není podpis, nebo co to ten bios od grubu chce. Četl jsem že by to mělo fungovat od nějaké následující verze Ubuntu, možná právě 12.10. Takže aktuálně bez vlastních úprav Ubuntu 12.04 (a předcházející) a Win8 na dualboot asi nejde.
†Asus M51Va
*Lenovo Ideapad Y580, intel i5 Ivi bridge, Nvidia GTX660, 8GB ram, 32GB ssd (Samsung), 1TB hdd.
Ubuntu 12.10, Gnome shell.

Aeyes

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 121
  • skype : aeyesx
Re:Win8 + Kubuntu + EFI
« Odpověď #4 kdy: 04 Října 2012, 23:34:48 »
jde to ... je třeba vlézt do Recovery menu a někde mu říct ,že se používá EFI... jinak ten debilní secure boot vypnout z biosu (efi no xD)

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6021
Re:Win8 + Kubuntu + EFI
« Odpověď #5 kdy: 05 Října 2012, 09:01:41 »
Já jsem instalaci prováděl s vypnutým EFI a po instalaci ať je zapnutý nebo vypnutý, tak bootuje korektně. To jen tak jako poznatek.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Win8 + Kubuntu + EFI
« Odpověď #6 kdy: 05 Října 2012, 14:48:30 »
Pokud by někomu z nějakého důvodu po instalaci Ubuntu na uefi startoval pouze windows a Ubuntu ne tak doporučuji provést opravu pomocí boot-repair-cd http://sourceforge.net/p/boot-repair-cd/home/Home/ Tam se snad nedá zkazit nic ;)
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.