Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: 2 fyzické disky "jako jeden"  (Přečteno 8192 krát)

alighator

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
2 fyzické disky "jako jeden"
« kdy: 28 Ledna 2007, 12:45:15 »
Zdravím všechny,
mám v pc 2 fyzické disky, hlavní s os Ubuntu 6.10 - hda1, druhý hdb rozdělený na 2 části, hdb1 s fs ext3 (připojený v media/d) a druhou část hdb2 s fs fat32 (připojený v media/e). Protože oba jsou to disky jen 6GB, napadlo mne, jestli existuje nějaká možnost spojit hda1 a hdb1 tak aby se "tvářil jako jeden" a měla jsem tím pádem více místa na instalaci dalších programů.
Existuje taková možnost?

Martin - ViPEr*CZ*

2 fyzické disky "jako jeden"
« Odpověď #1 kdy: 28 Ledna 2007, 13:10:35 »
No co já vím tak to jde pouze přes raid. Osobně - spoj fat32 a hdb1 v jeden partion oddíl a ten si připoj do nějakého adresáře. 6GB hda1 můžeš mít na systém a hdb1 můžeš pak mít na programy a data. ;)
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
2 fyzické disky "jako jeden"
« Odpověď #2 kdy: 28 Ledna 2007, 14:05:39 »
Citace: alighator
...existuje nějaká možnost spojit hda1 a hdb1 tak aby se "tvářil jako jeden" a měla jsem tím pádem více místa na instalaci dalších programů.
Existuje taková možnost?
Nejlepe RAID-0.

Czario

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 639
  • skill :: passive-llama
2 fyzické disky "jako jeden"
« Odpověď #3 kdy: 28 Ledna 2007, 15:55:38 »
Kromě raid-0 to jde ještě pomocí LVM

LVM - logical volume managment
zjednodušeně řečeno se udělá z jednoho nebo více disků prostor rozdělenej na fragmenty, pomocí nichž se dá vytvoří libovolně velká partišna. Kolik kdo potřebuje. Výhoda je v tom, že není problem tuto partišnu rozšiřovat a měnit velikost...
Jedinej problem co sem utoho zatim zjistil, kromě toho že /boot musí být na zvláštní partišně je to, že otom tady natom serveru snad nikdo nic neví a tak je těžké se dohledat podpory a nalezt doporučení pro nějaké přehledné programi pro další manipulaci.. (není tu někdo kdo LVM používá? pár rad bych potřeboval)..


Jinak jedno varovnání. Když spojíž 2 disky do jednoho a jeden se odkouří, přijdeš o všechno.
Radši si jeden připoj jako home a druhej jako / + /home/user/zaloznidisk...

Martin - ViPEr*CZ*

2 fyzické disky "jako jeden"
« Odpověď #4 kdy: 28 Ledna 2007, 16:07:59 »
Ten LVM ti spojí dva HDD do jedný partion tabulky? Já si myslím že to jde pouze přes raid pole teda.

PS: samozřejmě že pokud v raidu odejde jeden z disků je po datech... to ostatně ale i když odejde disk normálně je po datech ;)
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

Czario

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 639
  • skill :: passive-llama
2 fyzické disky "jako jeden"
« Odpověď #5 kdy: 28 Ledna 2007, 17:18:37 »
ViPEr*CZ*: jj, můžeš udělat přes pole disků jeden LVM oddíl.
To LVM je docela zajímavá věc, hlavně když člověk používá víc systémů a testuje hodně systémů...
může mít jeden společnej /home pro všechny linuxy s maximálním prostorem a pro / jen to co je potřeba + nějaká ta záloha pro upgrady atd..
Když je na / potřeba víc prostoru, uždibne to z /home oddílu a dá to /.
když chceš vyzkoušet nezávisle novou distribuci, odžďubneš z /home trochu větší kousek a až se nabažíš nového distra a rozhodneš se ho zbavit, smažeš ho a volný prostor vrátíš do /home..

Moc nechápu, proč to lidi nepoužívaj, hlavně proč se to nenavrhuje dělat nováčkům, který nevěděj kolik jakej oddíl potřebuje MB atd.. s LVM by si to kdykoliv mohli v budoucnu bez problemu předělat dle potřeby...
je možný, že sem nenašel nějaký mouchy co to může mít, jen to že to má špatnou podporu pro nováčky... je plno utilit ale já bych potřeboval nějakou easy s gui pro jednoduchou správu. nějaký gui na lvm je ve fedoře. ta přímo na lvm implicitně instaluje


Podle mě o LVM by měl být větší zájem ze strany těm, kteří linuxu více rozumí, aby mohli helpnout lidem jako jsem já, kteří jsou v tom namočeni jen jednou nohou... :o/

Martin - ViPEr*CZ*

2 fyzické disky "jako jeden"
« Odpověď #6 kdy: 28 Ledna 2007, 17:24:46 »
To je zajmavý... já si myslím že partion table nelze takhle spojit teda. Nehoní to přes nějakej datovej soubor kterej by se choval jako raid? Nedokážu si to představit dost dobře že to běží takhle na dvou discích jako jeden jen tak.
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

Czario

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 639
  • skill :: passive-llama
2 fyzické disky "jako jeden"
« Odpověď #7 kdy: 28 Ledna 2007, 17:36:22 »
ono asi přímo jako raid0 to není, ale má to podobný efekt viz nahoře..
já mam jen jeden disk, takže sem to na více nezkoušel. Ale z toho co sem čet, spojit dva disky aby se tvářili jako jedna partišna pro LVM neni problem.
Ono LVM je vlastně mezivrstva mezi diskem a FS.
Fyzicky jsou dva disky, v LVM je jedna oblast, kterou si člověk rozdělí jak chce a dá si tam třeba vfat, ext3,ě ... a může ji libovolně měnit narozdíl od FS samotných, protože to je nato dělané.
někde sem čet, že snad LVM a raid by se v budoucnu měli spojit do jednoho robustního  nástroje.

Czario

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 639
  • skill :: passive-llama
2 fyzické disky "jako jeden"
« Odpověď #8 kdy: 28 Ledna 2007, 18:30:28 »
LVM je implementace správce logických disků pro Linuxové jádro. První verze pochází z roku 1998 od Heinze Mauelshagena a byla založena na LVM z HP-UX.

Nevýhoda běžných pevných disků je obtížné přerozdělování volného místa po jejich prvotním rozdělení na oddíly. LVM tento problém elegantně řeší přidáním logické vrstvy mezi fyzická média a operační systém. Do logické jednotky lze snadno přidávat (nebo odebírat) fyzické disky a tím měnit jejich velikost.

[editovat] Základní stavební jednotky se kterými LVM pracuje

    * Physical volume (fyzický svazek) - oddíl na fyzickém disku (např. /dev/hda1), popřípadě celý fyzický disk (např. /dev/hda).
    * Volume group (skupina svazků) - sdružuje jednotlivé fyzické svazky do jednoho celku, nad kterým se definují logické svazky.
    * Logical volume (logický svazek) - je definován uvnitř skupiny svazků a ve výsledku se operačnímu systému jeví jako fyzický disk.

[editovat] Příklad vytvoření LVM svazku ze tří fyzických disků

nejdříve převedeme fyzické disky na svazky se kterými umí LVM pracovat:

pvcreate /dev/hda /dev/hdb /dev/hdc

seskupíme je do skupiny svazků:

vgcreate test_vg /dev/hda /dev/hdb /dev/hdc

nyní vytvoříme logický svazek jehož velikost bude součtem velikostí všech tří disků, řekněme že byly použity 100GB disky, vytvoříme tedy 300GB svazek:

lvcreate -L 300000 -n test_lv test_vg

ve vzniklém logickém svazku můžeme vytvořit souborový systém a připojit ho k přípojnému bodu:

mkreiserfs /dev/test_vg/test_lv

mount /dev/test_vg/test_lv /mnt/data
zdroj:http://cs.wikipedia.org/wiki/LVM

Jakub Lucký

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3433
    • Jakub Lucký
2 fyzické disky "jako jeden"
« Odpověď #9 kdy: 28 Ledna 2007, 19:50:16 »
Jen možná bych si nebyl tak "jistý" tím ReiserFS... A hodil bych tam radši ext3
No Flame, ale Ext3 je přeci jen Ubuntu standard...
Ale každému podle jeho chuti, že?
FAQ-Často kladené otázky   Návody(wiki)     
Jakub@Life:~$ Ubuntu změnilo váš život, přejete si změny uložit?(Y/N)?
Děkujeme, že nekrmíte trolly Blogísek  :wq

Jony

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 500
2 fyzické disky "jako jeden"
« Odpověď #10 kdy: 28 Ledna 2007, 21:44:46 »
Osobně jsem využíval starší řadič Compaq 2HD Array s 5x18GB v RAID0, partišn byl vytvořený pod W2K... a Ubuntu 6.06  ho "chytlo špatbě" jako 5 částí... oproti tomu OpenSuse 10.2 detekoval korektně.... nezkoumal jsem proč - nepotřeboval jsem to... jenom jsem to ze zajímavosti testnul.... takže opatrně =)... a jak již zde bylo řečeno výpadek jedné části v RAID0 módu znamená ohrožení VŠEHO!!! ... řeší to např kombinace s mirroringem, ale to už by chtělo poněkud více disků.

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
2 fyzické disky "jako jeden"
« Odpověď #11 kdy: 28 Ledna 2007, 22:57:42 »
Když jsem znovu instaloval Kubuntu a jentak zkusil "asistované rozdělení", tak si to rozdělilo na LVM svazky. Čuměl jsme na to jak puk a nevěděl co s tím. Tak jsem to udělal klasicky.
Po přečtení tohoto vlákna mě to začlo zajímat. Hlavně, když jsem teď nedávno řešil problém, jak spojit 2 HDD nějak do spojitého místa.

Spíš by mě ale zajímalo, jak to je, když klekne 1 log.oddíl na LVM. Jestli sebou nevezme zbytek.
Jde také o zálohování na jiné oddíli, kdy se data z disku1 zálohují na disk2. To podle mě pak nejde, neb ("filesystém"LVM) se rozvaluje po obou discích. Takže při fyzickém zničení disku1 jdou data k čertu i z disku2.
Tudíž stejný dopad jako u HW raidu...

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Jony

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 500
2 fyzické disky "jako jeden"
« Odpověď #12 kdy: 29 Ledna 2007, 00:48:42 »
Pokud ta softwarová mezivrstva funguje jako RAID0, pak přijdeš o vše....
To průběžné zálohování disku na disk je tzv. mirroring alias RAID1

Pokud to někoho zajímá, tak popis RAID-ů jsem vygooglil třeba tady:
http://www.vahal.cz/html/raid.html

Czario

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 639
  • skill :: passive-llama
2 fyzické disky "jako jeden"
« Odpověď #13 kdy: 29 Ledna 2007, 09:45:40 »
Co se týče LVM a dopadu při výpadcích, tak tam si nejsem jistý.. osobně otom toho také tolik nevím. Ale vzhledem k tomu, že LVM má ono rozsáhlé členění a je to komplexní nástroj, je pravděpodobné, že výpadek jednoho logickýho svazku nebude mít totální dopad(stejně jako u normální partyšny) a výpadek jednoho disku možná také ne, pokud záznam o LVM je zachován. Problem je jaká data jsou ztracena a co vše se dá zachránit (principielně se ví co je na dobrém disku a jaká data se stratila.)..
Jinak LVM se může používat současně s RAIDy.

Czario

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 639
  • skill :: passive-llama
2 fyzické disky "jako jeden"
« Odpověď #14 kdy: 29 Ledna 2007, 10:43:40 »
Našel sem nějaký pdf článek o RAID a LVM, z prvního odstavce co jsem přečetl to vypadá na dobrý popis, který objasní danou problematiku okolo správy více hardisků..
portal.aticom.cz/linux-tutorialy/01_2005_lvm.pdf

Czario

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 639
  • skill :: passive-llama
2 fyzické disky "jako jeden"
« Odpověď #15 kdy: 29 Ledna 2007, 16:52:28 »
otázky
1)Nemáte někdo ponětí, jak do windows doinstalovat podporu pro LVM. vim že při instalaci těch bestií je ona možnost, ale když už je system nainstalován..reinstalovat se  mi to moc nechce. Nenajdou mě totiž LVM vfat oddíl

2)mam trochu zmatek při mountování.
Když mountuju oddíly, tak mountuju mount /co /kam
a za co davam /dev/hda1 nebo /dev/mapper/hda1
(brw-rw---- 1 root disk 254, 6 2007-01-29 15:08 /dev/mapper/hda1)?  jakej je mezi tim rozdíl a co to je to mapper? to je ve všech ubuntu nebo to je jen umě kvůli lvm?

Bo když sem mountnul něco z /dev/.. tak sem jako user tam nemohl zapisovat(zjistil jsem, že tam nejsou prava a nejdou tam dat), jako root ano. a teď sem zjistil, že v tom /dev/mapper , je to same a když namountnu odsud, tak už to jde...
tak mam trochu zmatek s /dev složkou, že tam mam oddíl jednoho zařízení na třech místech :o/

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
2 fyzické disky "jako jeden"
« Odpověď #16 kdy: 29 Ledna 2007, 18:33:25 »
Czario: Chce to prostudovat manual. Není to tak jednoduchý. Ten návod výše  v pdf by měl stačit.

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Czario

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 639
  • skill :: passive-llama
2 fyzické disky "jako jeden"
« Odpověď #17 kdy: 29 Ledna 2007, 18:54:25 »
milhouse: to pdf sem si už přečetl, docela dobře to tam je popsany..
a teď už asi ani nějaké grafické udělátko na lvm chtít nebudu.

co se týče otázek, psal sem je až sem si to pdf přečetl..
- u windows mam takoví pocit, že aby viděli lvm, musejí se přeinstalovat.. ale nikdy jsem to nezkoušel, tak se ptám, jestli někdo nemá zkušenosti, nebo nezná jak to rozchodit bez reinstalace..
- otom mapper tam neni zminka a jednou ho tam používá a jindy mountuje zase něco jiného.. nemam ponětí oco utoho de.. jestli to není standartně součást dev adresáře, tak stačí říct, že to není normální (já abych věděl směr svého nevědomí...)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.