Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: PC s malým výkonem  (Přečteno 2475 krát)

fcharlief

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
PC s malým výkonem
« kdy: 29 Října 2012, 11:52:34 »
Hezký den, přemýšlím o instalaci linuxu na počítač, který by měl primárně sloužit jako stanice na hudbu a jednoduchá videa. Jedná se o nestandartní železo. CPU má 400MHz (100MHz) a k tomu DDR2 paměť 1GB (667MHz) a S3 grafiku se sdílenou pamětí. Místo pevného disku je zde CF karta - nově 16GB (rychlost přes 500). Známý má ten samý s WinXP, ale podle mě je to nepoužitelné - systém naběhne rychle, ale spouštění jakékoliv aplikace je děs, pokud jich má být i několik (audio přehravač + internet) tak se to začne zasekávat.

Můj dotaz je jestli doporučujete naistalovat Xubuntu nebo Lubuntu. Před založením tohoto dotazu jsem přečetl požadavky a různé již 1000x řešené dotazy, ale vzhledem k železu kam má být instalace provedena bych byl rád za nějaké cizí názory.

Díky

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:PC s malým výkonem
« Odpověď #1 kdy: 29 Října 2012, 12:02:06 »
jestli jen jako jukebox, tak xbmc, nebo tak něco

jinak lubuntu nebo xubuntu, když by byl problém s rychlostí, doporučuji starší distro, například 8.04, s tím mám osobně nejlepší zkušenosti na starém šrotu, místo HDD stačí i 4GB fleška

nevidím problém... na podobných strojích jsem v dávných dobách přehrával i ripoval filmy...
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

beer

  • Host
Re:PC s malým výkonem
« Odpověď #2 kdy: 29 Října 2012, 12:27:23 »
Asi bych to postavil na nějakém aktuálním stable nenáročném distru, ne na nějakých vykopávkách. To znamená Lubuntu 12.04 nebo debian stable, případně něco zbastlit přes susestudio.com. Možná by byl dostačující window manager typu openbox.

Z XBMC bych měl možná trošku strach, že to nebude zvládat hardwarově.

Rover623

Re:PC s malým výkonem
« Odpověď #3 kdy: 29 Října 2012, 13:44:22 »
Největší problém bude asi ta grafika od S3, svobodný ovladač není nic moc a nesvobodný obvykle nefunguje

fcharlief

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:PC s malým výkonem
« Odpověď #4 kdy: 29 Října 2012, 14:07:18 »
Našel jsem k tomu ještě bližší informace.

http://www.imcorpinc.com/PDF/DS_Smart_US_NON-recycle_v6.pdf

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:PC s malým výkonem
« Odpověď #5 kdy: 29 Října 2012, 14:48:43 »
Asi bych to postavil na nějakém aktuálním stable nenáročném distru, ne na nějakých vykopávkách.

Zkusil bych obojí. Kdyby vykopávka 8.04 běžela 2x rychleji a spolehlivěji...
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

beer

  • Host
Re:PC s malým výkonem
« Odpověď #6 kdy: 29 Října 2012, 15:00:48 »
Když už jsme u těch vykopávek, tak to rovnou může zkusit vykopávku fluxbuntu :-).
Nemyslím si, že by bylo Ubuntu 8.04 rychlejší než Lubuntu 12.04, nebo debian stable s Openboxem.

Co se týká té flashky, bude důležitá zejména rychlost čtení. Jinak dalo by se to postavit například i na Slaxu, atd.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:PC s malým výkonem
« Odpověď #7 kdy: 29 Října 2012, 15:38:49 »
Nemyslím si, že by bylo Ubuntu 8.04 rychlejší než Lubuntu 12.04, nebo debian stable s Openboxem.

A zkoušel jsi to na nějakém šrotu? Já ano. Chce to vyzkoušet.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

beer

  • Host
Re:PC s malým výkonem
« Odpověď #8 kdy: 29 Října 2012, 15:53:20 »
Zkoušel jsem debian stable na nějakém šrotu cca 10 a více let starém. S prostředím Gnome 2, bylo to be zproblémů. Nicméně použítí bylo pro jako web browser, Skype a Citrix, ne vyloženě na multimédia. Bylo to rychlejší, než Xubuntu 11.04 nebo Ubuntu 11.04.

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:PC s malým výkonem
« Odpověď #9 kdy: 29 Října 2012, 16:35:32 »
na takto specificky stroj bych ja osobne nevolil distrubucni kernel, ale zkompiloval si svuj vlastni ... tzn stahni zdrojaky (normalne nainstaluj prislusny balik) pro ubunti kernel a udelej pozadovane optimalizace zejm. v sekci cpu/system .. vsechno ostatni muzes prakticky nechat (stejne jsou to moduly)

edit: sekce "General Setup" a "Processor type and features", mozna to same s pozadovanyma programama (mplayer, xbmc - typicky vypnout ssse* support apod)
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

zkolar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:PC s malým výkonem
« Odpověď #10 kdy: 30 Října 2012, 15:31:33 »

fcharlief

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:PC s malým výkonem
« Odpověď #11 kdy: 31 Října 2012, 08:36:50 »
Díky za rady. Zkoušel jsem Lubuntu, Slax a Puppy linux. Musím říct, že největší kámen úrazu je asi čtení z CF karty (místo HDD). Nejlepší řešení teda asi bude Puppy linux. Jede v paměti a z karty budu tahat jen data a na konci relace tam uložím změny.

Uvnitř pc je i konektor na běžný 2,5 disk, ale chybí konstrukce na uchycení a propojovací kabel. Možná by to vyřešilo také hodně.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:PC s malým výkonem
« Odpověď #12 kdy: 31 Října 2012, 09:11:47 »
Musím říct, že největší kámen úrazu je asi čtení z CF karty (místo HDD).

A USB fleška?
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

fcharlief

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:PC s malým výkonem
« Odpověď #13 kdy: 31 Října 2012, 10:02:41 »
Musím říct, že největší kámen úrazu je asi čtení z CF karty (místo HDD).

A USB fleška?

Nezkoušel jsem. Mohlo by to z ní být rychlejší? Ani jedno nemá DMA jako HDD

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:PC s malým výkonem
« Odpověď #14 kdy: 31 Října 2012, 10:05:28 »
Musím říct, že největší kámen úrazu je asi čtení z CF karty (místo HDD).

A USB fleška?

Nezkoušel jsem. Mohlo by to z ní být rychlejší? Ani jedno nemá DMA jako HDD

Nevím jak na tvém šrotu, ale já jel z flešky rok komplet práci v kanclu i doma, nosil jsem jí na klíčích. Pracovat se dalo v pohodě.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

fcharlief

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:PC s malým výkonem
« Odpověď #15 kdy: 31 Října 2012, 10:10:58 »
Musím říct, že největší kámen úrazu je asi čtení z CF karty (místo HDD).

A USB fleška?

Nezkoušel jsem. Mohlo by to z ní být rychlejší? Ani jedno nemá DMA jako HDD

Nevím jak na tvém šrotu, ale já jel z flešky rok komplet práci v kanclu i doma, nosil jsem jí na klíčích. Pracovat se dalo v pohodě.

Mohu se zeptat s jakou distribucí? Na stole se pár klíčenek válí. Určitě by to za pokus stálo. Díky za tip

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:PC s malým výkonem
« Odpověď #16 kdy: 31 Října 2012, 10:34:09 »
Musím říct, že největší kámen úrazu je asi čtení z CF karty (místo HDD).

A USB fleška?

Nezkoušel jsem. Mohlo by to z ní být rychlejší? Ani jedno nemá DMA jako HDD

Nevím jak na tvém šrotu, ale já jel z flešky rok komplet práci v kanclu i doma, nosil jsem jí na klíčích. Pracovat se dalo v pohodě.

Mohu se zeptat s jakou distribucí? Na stole se pár klíčenek válí. Určitě by to za pokus stálo. Díky za tip

U8.04, více na http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=27118.msg210540#msg210540
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

fcharlief

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:PC s malým výkonem
« Odpověď #17 kdy: 01 Listopadu 2012, 07:43:57 »
Tak jsem zkusil flashku a výsledek je stejný. Známej řikal, že to může brzdit i procesor. Je v tom VIA Eden.. nízká spotřeba a nízkej výkon.. tak nevím

Každopádně nic aktuálního na tom plynule nechodilo, nejlepší výsledek má Puppy linux a Ubuntu 6.06.

Docela by se mi zamlouvalo tam to Ubuntu 6.06 nechat (doinstaluju pak LXDE), jedinej problém je, že není akcelerovaná grafika. Moc zkušeností v tomto nemám. Je to velký problém? Co myslíte nechat tam takto starou verzi Ubuntu?
 

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.