Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Instalátor s vylámanými zuby  (Přečteno 2205 krát)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Instalátor s vylámanými zuby
« kdy: 31 Října 2012, 14:26:53 »
Taky si váš instalátor U12.xx spolehlivě vyláme zuby, když na disku najde 4 primární oddíly a ještě prázdné místo?
Můj hodí kolečko, tváří se, že něco dělá, nenapíše nic a tak zůstane...
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Instalátor s vylámanými zuby
« Odpověď #1 kdy: 31 Října 2012, 14:38:59 »
Taky si váš instalátor U12.xx spolehlivě vyláme zuby, když na disku najde 4 primární oddíly a ještě prázdné místo?
Můj hodí kolečko, tváří se, že něco dělá, nenapíše nic a tak zůstane...
drahy osliku, story je to krasna, nicmene jeji smysl bych spis chapal v ubunti bugzille (launchpadu) .. dej to tam prosim - klidne presne v tomto zneni, lec v anglictine

zdravim, ntz
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Instalátor s vylámanými zuby
« Odpověď #2 kdy: 31 Října 2012, 14:41:06 »
Člověče ty jsi měl dělat v testovacím centru...
Furt se v něčem vrtáš a zkoušíš, občas mám pocit že nic jiného s počítačem neděláš. ;D

Zkus si položit otázku: Pracuje počítač pro mě, nebo já pro něj?
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

jmp

  • Host
Re:Instalátor s vylámanými zuby
« Odpověď #3 kdy: 31 Října 2012, 14:52:14 »
počítač pracuje?!  :o
;D

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Instalátor s vylámanými zuby
« Odpověď #4 kdy: 31 Října 2012, 15:02:55 »
Furt se v něčem vrtáš a zkoušíš, občas mám pocit že nic jiného s počítačem neděláš. ;D

Promiň, ale když si chci vyzkoušet nový "systém pro lidi", bez instalátoru to nejde a dialog "Bohužel, na disku nelze vytvořit víc primárních oddílů než 4, použijte gparted." tam soudruzi zapomněli dodělat.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Instalátor s vylámanými zuby
« Odpověď #5 kdy: 31 Října 2012, 16:21:58 »
Gparted tam ale máš ;)
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Instalátor s vylámanými zuby
« Odpověď #6 kdy: 31 Října 2012, 16:43:18 »
Gparted tam ale máš ;)

Gparted to napíše férově. Máš 4 primární, máš smůlu. Nezlobím se na instalátor, že to nezvládne, ale že upozorní, že to bude chvíli trvat, potom hodinu cvrká diskem a musí se sestřelit... To mi nepřijde košér vůči laikům...
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

beer

  • Host
Re:Instalátor s vylámanými zuby
« Odpověď #7 kdy: 31 Října 2012, 17:19:53 »
No pamatuji dobu, cca možná 5 let zpátky, kdy jsem pomocí gparted vytvořil úspěšně 5 primárních oddílů. Mělo to ale fatální následek na data, která tam byla, musel jsem je dolovat pomocí SystemRescueCD, oddíly se totiž rozpadly.
To prázdné místo možná bere jako 5. primární oddíl a to neskousne. Zajímavé. Já vždy mám na konci disku volné místo, tak kolem 2 MB a nikdy jsem na problém nenarazil. Nicméně já si s primárními oddíly nevystačím.

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re:Instalátor s vylámanými zuby
« Odpověď #8 kdy: 31 Října 2012, 18:01:40 »
Snad už všechny moderní OS zvládají GPT, tak proč používat MBR.

Co se týká instalátoru, tak compaq si to objevil, tak předpokládám že compaq to nahlásí na launchpad.
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Instalátor s vylámanými zuby
« Odpověď #9 kdy: 31 Října 2012, 19:47:22 »
Vyskusal som to vo VB a ziaden problem. Dostal som sa na rozdelenie disku. Priradenie / a swap a nic nenasvedcovalo ze by ma nepustilo dalej.

[příloha smazaná administrátorem]
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Instalátor s vylámanými zuby
« Odpověď #10 kdy: 01 Listopadu 2012, 09:25:38 »
Moje situace byla jiiná:

3 plné oddíly a swap a volné místo.
Na to volné místo jsem chtěl instalovat.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

beer

  • Host
Re:Instalátor s vylámanými zuby
« Odpověď #11 kdy: 01 Listopadu 2012, 09:51:37 »
Tak a jsme u toho. Co to je za nesmysl? Ten swap je co? Ten si měl taky jako primární oddíl (4.). Takže ne, 4 primární oddíly a volné místo, kam si chtěl instalovat, to samozřejmě nelze. To by si totiž musel místo jednoho oddílu vytvořit rozšířený oddíl a na něm logické oddíly a pokračovat tam, nebo jak již bylo zmíněno, používat GPT. Případně použít koncept LVM.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Instalátor s vylámanými zuby
« Odpověď #12 kdy: 01 Listopadu 2012, 09:56:07 »
...4 primární oddíly a volné místo, kam si chtěl instalovat, to samozřejmě nelze. To by si totiž musel místo jednoho oddílu vytvořit rozšířený oddíl a na něm logické oddíly a pokračovat tam...

To vím, jen bych čekal, že mě na to instalátor "OS pro lidi" lidsky upozorní a nezůstane viset s točícím se kolečkem dvě hodiny...

:-)
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

beer

  • Host
Re:Instalátor s vylámanými zuby
« Odpověď #13 kdy: 01 Listopadu 2012, 10:01:09 »
Citace
Na discích s hlavním spouštěcím záznamem (MBR) můžete vytvořit maximálně čtyři primární oddíly, nebo tři primární oddíly a jeden rozšířený oddíl a neomezený počet logických jednotek.
. Viz MS, to platí i pro linux.

Nebo wikipeide:

Citace
Rozdělení fyzického disku na logické diskové oddíly bývá uvedeno v tzv. Partition Table (tabulka rozdělení disku), která se nachází na úplně prvním sektoru disku (tzv. Master boot record, hlavní spouštěcí záznam). Nejčastější verze této tabulky umožňuje pouze čtyři záznamy (primary partitions), ale v případě většího počtu diskových oddílů na jednom médiu je možné v hlavní (primární) tabulce odkázat na takzvaný rozšířený diskový oddíl (extendend partition), na jehož začátku se opět nachází MBR s další tabulkou, ve které je uvedeno rozdělení extended partition na další oddíly.

beer

  • Host
Re:Instalátor s vylámanými zuby
« Odpověď #14 kdy: 01 Listopadu 2012, 10:06:06 »
...4 primární oddíly a volné místo, kam si chtěl instalovat, to samozřejmě nelze. To by si totiž musel místo jednoho oddílu vytvořit rozšířený oddíl a na něm logické oddíly a pokračovat tam...

To vím, jen bych čekal, že mě na to instalátor "OS pro lidi" lidsky upozorní a nezůstane viset s točícím se kolečkem dvě hodiny...

:-)

Instalátor neznalým uživatelům nabízí automatické rozvržení disku, pokud chce někdo si to sám upravovat, tak to dělá na vlastní pěst a vyžaduje to již nějakou úroveň znalostí. Je chválihodné, že tě instalátor neposlechl a nenechal ti zničit disk, respektive data na něm. Takže jsme u toho, že se o žádný bug nejedná, že je chyba mezi klávesnicí a židlí. Pokročilá instalace operačních systémů nepatří mezi nástroje, se kterými by si měli BFU hrát, je to pro jejich dobro. Pokud by však BFU postupoval doporučovaným způsobem, to znamená, jak by postupovala slepice, kdyby se na enter nasypalo zrní, byla by instalace zřejmě úspěšná.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Instalátor s vylámanými zuby
« Odpověď #15 kdy: 01 Listopadu 2012, 10:12:10 »
Souhlasím, ale žádnej dobře udělanej program by nikdy neměl zůstat viset s přesýpačkama...

Natož instalátor, kterej předtím upozorní, že to může dlouho trvat! V tu chvíli už měl vědět, že to nepůjde.
« Poslední změna: 01 Listopadu 2012, 10:14:19 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

beer

  • Host
Re:Instalátor s vylámanými zuby
« Odpověď #16 kdy: 01 Listopadu 2012, 10:14:38 »
Souhlasím, ale žádnej dobře udělanej program by nikdy neměl zůstat viset s přesýpačkama...

Třeba čeká, že si k PC mezitím sedne někdo kompetentní ;D.

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Instalátor s vylámanými zuby
« Odpověď #17 kdy: 01 Listopadu 2012, 10:16:12 »
zamykam, dokud nedostanu pres PM link na reportovanej bug do launchpadu ..

jen pro vysvetleni :: zde opet zapracovala compaqova povest .. sorry, za jinych podminek bych to neudelal ..

@compaq :: vzhledem k tomu, s jakou energii to obhajujes tady si myslim, ze ten 1 minutovej report na 3 radky bys fakt udelat mohl

zdravim, ntz
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.