Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: instalacia *ubuntu na asus eee pc 901  (Přečteno 7235 krát)

jurmich

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 53
instalacia *ubuntu na asus eee pc 901
« kdy: 11 Listopadu 2012, 19:22:55 »
kolegu v praci som spracoval na linux. chcem do jeho eee nainstalovat bud xubuntu, alebo kubuntu. skor ako sa do toho pustim by som sa rad opytal ci neviete, alebo nemate problemi s instalovanim *ubuntu na dany eee. ma to nejake ssd asus asi o velkosti 4gb.

dakujem

ps. nebol by som rad, ze vezmem jeho eee a nastanu problemi.

starenka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1276
  • Karma: plynová [zapalovač] [hasičák]
    • /home/starenka
Re:instalacia *ubuntu na asus eee pc 901
« Odpověď #1 kdy: 11 Listopadu 2012, 19:35:29 »
ahoj,
kdysi sem na 900a pouzival bez problemu http://www.geteasypeasy.com/ Nicmene mi ubuntu nikdy moc nesedelo, takze sem tam hodil debian testing (kdm+awesome), kterej tam jedu doted.
mojenka | blozinek v2 | starej blozinek | krotim hady za penize | UJ! Kalužátor

Debian testing vrní v Thinkpadu X200/bedně/EEE 900a, MasoX Tiger v lampe

jurmich

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 53
Re:instalacia *ubuntu na asus eee pc 901
« Odpověď #2 kdy: 11 Listopadu 2012, 19:44:01 »
ahoj

no ja sa sebe snazim neuspesne na ntb nahodit debian kvoli wifi tak je debian mimo. dokonca mam problem aj na desktop. pre uplneho laika je xubuntu si myslim dobrou volbou.

nerad by som bol keby sa nieco s ssd asus pokaslalo a potom by som krv potil pri instalovani xp naspat. aspon co som cital na nete.

vdaka.

starenka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1276
  • Karma: plynová [zapalovač] [hasičák]
    • /home/starenka
Re:instalacia *ubuntu na asus eee pc 901
« Odpověď #3 kdy: 11 Listopadu 2012, 20:31:27 »
tusim, ze stacilo vypnout journal na extu, aby to tolik nepsalo. ja to pouzivam jen na cesty do zahranici (cili partkrat do roka na tejden), takze sem to ani nedelal.

jakej problem s wifi?
mojenka | blozinek v2 | starej blozinek | krotim hady za penize | UJ! Kalužátor

Debian testing vrní v Thinkpadu X200/bedně/EEE 900a, MasoX Tiger v lampe

jurmich

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 53
Re:instalacia *ubuntu na asus eee pc 901
« Odpověď #4 kdy: 11 Listopadu 2012, 21:26:13 »
tusim, ze stacilo vypnout journal na extu, aby to tolik nepsalo.

uff neviem o com hovoris a ani ako sa to robi. ten ssd som pozeral ma 16gb

jakej problem s wifi?

pouzijem skopirovane s ineho fora aby som to nemusel vsetko nanovo pisat.

Citace
instalujem to do ntb asus k50ij-sx078.

pozeram cez win do spravcu zariadeni a je tam ze sietove adaptery su: "Atheros AR8121/AR8113/AR8114 PCI-E Ethernet Controller" a "Atheros AR9285 Wireless Network Adapter

stiahol som si 700mb gnome-shell 64b cd kedze chcem instalovat cez wifi do ntb. naposledy mi to na ntb nevedelo pocas instalacie rozbehat net mal som 2 moznosti cez eth0 a wlan- obe nic. (odpuste moj laicky pristup) po instalacii som nevedel najst ikonu na siete aby som skusil ako v ubuntu sa prihlasit k wifi sieti.

co robit uz pocas instalacie aby bol pristup na internet?
co robit aby som sa vedel po instalacii pripojit cez wifi?

najprv som to skusal s instalovanim cez usb (vytvorene s unetbootin). uz pocas instalacie som mal problem s netom. wlan vypisoval, ze je problem s dhcp. tak som to nainstaloval bez siete. po nainstalovani som mal v grube aj windows co som rad. problem nastal po instalacii. nevedel som nainstalovat sudo a pridat sa ako user do suda. nevedel som nainstalovat wireless-tools. stale pytalo cdrom. dalej som sa nedostal. stiahol som si aj wireless-tools ako deb a skusil nainstalovat cez "nainstalovat ako subor" a stale to vyhadzovalo chybu. no aspon som si precvicil pohybovanie po suboroch cez "cd" a "ls"   nic strasne, ale mala skola.

tak som rezignoval a vypalil cd. instalacia opat s problemom s wlan0
po instalacii sa mi to s cd podarilo nainstalovat sudo a pridat sa ako user. no wireless-tools zase nic. kde robim chybu??? nechcem to vzdat. potrebujem rozbehat net. internet mi doma ide do wifi routra cisco pri desktope a ntb mam na wifi. v ubuntu sa pripojim bezproblemov. cez graficku instalaciu balikov mi naslo na otazku wireless nejake subory a nainstaloval som prvy "firmware" - ten jeden chcelo nainstalovat. bol tam aj wireless-tools, ale nechce ho instalovat.

najradsej by som  to zvladol cez terminal bez klikaciek. pls poradte. vdaka


dalsi problem s instalaciou z usb vytvoreneho pomocou unetbootin. aj ked to v ubuntu funguje bezproblemov a v debiane s malym problemom z cd.

co chyba v debian instalatore oproti ubuntu, ze to nejde? cez co vytvarate usb? vdaka

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re:instalacia *ubuntu na asus eee pc 901
« Odpověď #5 kdy: 12 Listopadu 2012, 22:38:07 »
mival jsem aspire one s tim pomalym ssd. na takovy hw spise lubuntu ci xubuntu, kubuntu urcite ne. jeste lehci bude primo debian s xfce/lxde. rozhodne pouzit ext4 a vypnout zurnal,volby noatime atd. nahodit preload. na netu najdes plno clanku o tuningu aspire one ci eee s ssd(hw je stejny ci velmi podobny)
Kubuntu 20.04

Gwaihir

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re:instalacia *ubuntu na asus eee pc 901
« Odpověď #6 kdy: 14 Listopadu 2012, 11:42:15 »
Uplne nahodou se tez chystam na stejny upgrade. Sem zvedavy, jak se ti zadari. Napis postrehy a co jsi udelal s tim jejich podivnym diskem rozdelenym na 4 a 8 GB (nebo kolik to je). Ja to zkusim asi nejdriv z flashky a pokud to poslape pekne, tak to upgradnu a woken XP se zbavim - beztak je to silene pomale a poradne se s tim neda pracovat.

Moje konfigurace: EeePC 901, 8.9″ display, SSD 12GB (Genuine Windows XP® Home), Intel Atom, dale viz: http://event.asus.com/eeepc/microsites/901_1000/en/specifications.html

Staci vubec 12GB na rozumny system + praci? Da se treba Xubuntu nahrat na harddisk pripojeny pres USB a poustet to od tama? Samozrejme, ze to jde, ale ptam se, jestli je to rozumne.

Tak instalaci xubuntu na 20GB HDD popisuje:
http://chaostech.wordpress.com/2010/03/22/installing-xubuntu-10-4-beta-1-on-the-eee-pc-901/

Horsi je, ze ja mam o 8GB min, ale snad to pujde :)
« Poslední změna: 14 Listopadu 2012, 11:51:30 od Gwaihir »

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re:instalacia *ubuntu na asus eee pc 901
« Odpověď #7 kdy: 14 Listopadu 2012, 14:04:14 »
pocitam, ze se vsim to bude do 5 gb. ale uz su na kde,takze nemuzu posoudit. nejstihlejsi z ubunti rodiny bude lubuntu... problem muze byt v tom, ze pokud je ssd plnejsi,citelne zpomaluje. ale na 12gb bych se nebal. samozrejme jen system s aplikacemi a dulezite data. a potunit filesystem, rozdil oproti poinstalacnimu stavu je pak vic nez markantni.
Kubuntu 20.04

Gwaihir

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re:instalacia *ubuntu na asus eee pc 901
« Odpověď #8 kdy: 14 Listopadu 2012, 18:50:23 »
Takze v tom Asusu jsou 2 ssd disky. Jeden ma 4GB a druhy 8GB. Instalace sezrala prvni disk - psala, ze potrebuje alespon 4.3GB volneho mista, ale nejak se spokojila s tim, co tam bylo. Zbyleho disku se ani nedotkla. Ted mam na disku 1 uplne vse a potrebuju poradit, jak presunout alespon home a jak naformatovat ten druhej disk. Jeste nechapu, proc se mi zobrazuje 2x - v grafickem "pruzkumnikovi", ale neni to podstatne. Ted potrebuji aspon trochu uvolnit ten prvni disk. Jak zaridim, aby se mi nove programy instalovaly na druhy disk?

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re:instalacia *ubuntu na asus eee pc 901
« Odpověď #9 kdy: 14 Listopadu 2012, 21:14:31 »
tak si to mel udelat podle toho navodu, root na 4gb a home na 8gb disk. to lze preci zvolit uz pri instalaci os. mozna by stacilo na prvni disk dat jen /boot a grub, zbytek vpoho na 8gb.
Kubuntu 20.04

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re:instalacia *ubuntu na asus eee pc 901
« Odpověď #10 kdy: 14 Listopadu 2012, 21:16:39 »
mimochodem, 2 diskove eee se resilo na x forech, hledej uz ale sam.
Kubuntu 20.04

Gwaihir

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re:instalacia *ubuntu na asus eee pc 901
« Odpověď #11 kdy: 15 Listopadu 2012, 00:06:07 »
No pohledam, kazdopadne ten 4GB disk je rychlejsi nez ten 8gb. Presunout jen /home na ten vetsi ssd mi nic moc zatim neresi, kdyz nevim, kam se ukladaji nove nainstalovane programy a jakym systemem mam zformatovat ten 8gb ssd. Kazdopadne i tak diky.


Edit: jak najdu neco o zmene adresarove struktury linux? Potreboval bych si rozsirit i znalosti o oddilech a jejich formatech. Na wiki je popsana adresarova struktura, takze uz vim, ze pro me idealni je presunout adresare /home a /usr na ten vetsi disk a mel bych mit klid. Jak mam zformatovat ten druhy disk? Ma to byt primarni oddil nebo extended? U extended si pak nemuzu vybrat druh formatu oddilu, ale predpokladam, ze je to podle primarniho disku.
« Poslední změna: 15 Listopadu 2012, 08:53:29 od Gwaihir »

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re:instalacia *ubuntu na asus eee pc 901
« Odpověď #12 kdy: 15 Listopadu 2012, 10:42:50 »
primarni oddily muzes mit 4. psal uz sem at zvolis ext4 a vypnes zurnal(na takove plecce nejryxhlejsi volba-osobne testovano),tak proc resis filesystem.  adresare a dane disky jsi mel nejlip nastavit uz pri instalaci.  a jeste jednou zduraznuju desitky stranek, kde se resilo eee ci aspire one s ssd. hledat tady za tebe nejspis nikdo nebude...
Kubuntu 20.04

jurmich

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 53
Re:instalacia *ubuntu na asus eee pc 901
« Odpověď #13 kdy: 15 Listopadu 2012, 21:59:26 »
ako a kde vypnem zurnal? co si mam nastudovat aby som vedel o com je rec? vdaka

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re:instalacia *ubuntu na asus eee pc 901
« Odpověď #14 kdy: 15 Listopadu 2012, 23:04:16 »
obavam se, ze je to nad tve sily,pokud se neumis zeptat na jednoduchy dotaz "ext4 vypnuti zurnalu". google totiz najde hned nekolik odpovedi. mel bys nastartovat z live usb a z nej zurnal vypnout(partisna musi byt odpojena) zkus radsi nekoho zkusenejsiho z okoli, kdo by si s tim pohral, protoze po vypnuti zurnalu se zaseknes hned na dalsich vecech, ktere je treba vzhledem k tvemu hw udelat pro rozumne nastaveni. pokud to ale nechces vzdat, tak znovu a naposledy opakuju, ze postupy pro tuning eee ci obdobneho aspire one jsou na x webech a vetsinou je tam vse pohromade.  jinak linuxexpress, root, abclinuxu-tady je spousta clanku o linuxu. tak hodne stesti a pochlub se  pak, jak to jede.
Kubuntu 20.04

jurmich

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 53
Re:instalacia *ubuntu na asus eee pc 901
« Odpověď #15 kdy: 15 Listopadu 2012, 23:24:16 »
len problem je ze ja nemam eee. ako som pisal na zaciatku eee je kamaratove, ktoreho som presvedcil na linux. skor som chcel pre svoje pc a ntb. a v mojom okoli som jediny co pouziva linux a keby mi to niekto urobi sa nic nenaucim. preco to napr neni na wiki? ja neviem v com sa da potunit linux tak ked na nieco narazim tak bud google, alebo sa spytam. je toho vela na zaciatok a len citat a citat. nato nemam az tolko casu.


ps: na forach sa mi paci, ze skusenejsi posielaju zaciatocnikov na google. ak tam vsetci pojdeme tak naco nam budu fora? na chvalenie sa pracovnou plochou? to co pre niekoho je uplna banalita je pre ineho spanielska dedina. potom pride zaciatocnik a zbada ze inemu napisu nech googli. tak sa radsej nespyta a vrati sa pre problemi k windows. je to o komunite si myslim. libor007 tymto neutocim na teba. len tak celkovo uvazujem...
« Poslední změna: 15 Listopadu 2012, 23:26:04 od jurmich »

Gwaihir

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re:instalacia *ubuntu na asus eee pc 901
« Odpověď #16 kdy: 16 Listopadu 2012, 08:51:21 »
Ja to nakonec na to eee nainstaloval XUBUNTU, ale boj to byl veliky. Neprisel jsem na to, jak jinak nez pri instalaci urcit pripojne body, takze jako jedine rozumne reseni, ktere mi nehlasilo nedostatek mista na disku bylo:
SSD 4GB: 2048 MB na /boot (je to sice hodne, ale lepsi vyuziti jsem nenasel)
              necele 2GB na swap - pry 2GB na swap bohate staci, ale pomoci gparted bych to mohl zvetsit na ukor /boot
SSD 8GB: tam sem pripojil "/" a po instalaci mi zbylo asi 5GB.

Kazdopadne to slape rychleji, jak ty XPcka, co tam byly predtim. Zatim jsem toho moc nezkousel. Zkusim jeste vypnout zurnalovani na ext4 a poladit to lepe.

libor007: Je sice fajn, ze tuning eee je na x webech, ale pokud to mas tak v malicku, tak prosim napis aspon jeden, ktery by si doporucil. Ja sem prolezl trochu forum.eeeuser.com, ale moc sem si nepomohl.

Gwaihir

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re:instalacia *ubuntu na asus eee pc 901
« Odpověď #17 kdy: 17 Listopadu 2012, 09:39:13 »
Na to vypnuti zurnalu sem nasel prima odkaz ;-)

http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=44708.0

jurmich

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 53
Re:instalacia *ubuntu na asus eee pc 901
« Odpověď #18 kdy: 17 Listopadu 2012, 10:37:05 »
 :D

RapMan

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 290
Re:instalacia *ubuntu na asus eee pc 901
« Odpověď #19 kdy: 18 Listopadu 2012, 01:24:31 »
tady je navod, jak ocurat instalator, aby povolil instalaci i na 4GB disk.

http://gobitech.blogspot.cz/2011/06/install-ubuntu-1104-on-asus-eee-pc-701.html

Gwaihir

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re:instalacia *ubuntu na asus eee pc 901
« Odpověď #20 kdy: 19 Listopadu 2012, 11:27:09 »
No ono to neni moc reseni
Citace
ocurat instalator
. Treba xubuntu chce 4.3GB, ale se 4GB se spokoji. Potiz je v tom, ze uz nejde nainstalovat zadna aktualizace. No asi pomoci gparted se da zmensit swap a natahnout datova oblast a tim se to asi vyresi. Datova oblast ma asi 2.7GB a swap ma zbytek do 4GB. Ale pro rozumny chod novych aplikaci to chce asi vic mista.

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re:instalacia *ubuntu na asus eee pc 901
« Odpověď #21 kdy: 19 Listopadu 2012, 23:38:14 »
jurmich: ono s tim odkazovanim na google se to ma tak, ze ne vzdy se da jednoduse odpovedet dany dotaz. a pak muzu bud za1. napsat predlouhy elaborat, ale nemusim mit cas ci chut pul hodiny datlit do klavesnice. nebo za2. chci precijen poradit a aspon napisu co mas vlastne hledat(tedy dost pripadu) nebo za3 shledam, ze odpovedet by bylo komplikovane, tak radsi nebudu radit vubec. Takze v pripade instalace eee napisu pouzij ext4 a vypni zurnal+dej volbu noatime. Pro laika sice spanelska vesnice, ale kdyz das do googlu ext4 vypnuti zurnalu, najde ti to hned nekolik funkcnich odkazu.  viz gwaihir nasel muj stary dotaz z doby, kdy jsem tunil aspireone - je to tusim dokonce hned prvni link v googlu. Jinak pokud budes instalovat svuj ntp+pc, zadny zurnal resit nemusis. pokud mas ssd, zase je na netu milion navodu na nastaveni(sam jsem to ted nedavno resil)
Kubuntu 20.04

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.