Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Lubuntu 12.10 je zvláště vhodné pro starší počítače - říká kdo???  (Přečteno 2740 krát)

majakmp3

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 451
Minulý týden jsem se zabýval jistým PC-šrotem (Athlon XP 2000+, 200 MB DDR1-RAM, 80 GB HDD, ...). Limitujícím faktorem byla RAM, vše se nakonec vyřešilo a s 1GB operační  paměti je daný počítač pro běžné potřeby více než použitelný.

Chtěl bych tímto vyvrátit úvodní  řádky z českého webu Lubuntu http://www.lubuntu.cz/, kde se k verzi 12.10 mimo jiné píše:

Lubuntu je zvláště vhodné pro starší počítače, netbooky a všude, kde je potřeba... .

Oficiální anglické stránky říkají toto:
  • Alternate ISOs are for low-RAM PCs. Computers with less than 700 MB of RAM are considered low-RAM computers
  • Support for the i386, i486, i586 chipsets (VIA C3, AMD K6, National Semiconductor and AMD Geode) was removed after Lubuntu 10.04, so if you need Lubuntu for that hardware, Download Lubuntu 10.04 or download area 2).
  • RAM required to run the LiveCD (200 MB).

Otázkou asi bude definice slova starší počítač, nicméně jsem Lubuntu se 200MB RAM testoval a mohu ho s tímto množstvím paměti označit jako nepoužitelné.

Rover623

Re:Lubuntu 12.10 je zvláště vhodné pro starší počítače - říká kdo???
« Odpověď #1 kdy: 12 Listopadu 2012, 20:03:23 »
Co se týče takových věcí jako jsou procesory AMD K6 a jim podobné, tak to už nelze ani označit jako starší, to jsou spíš vykopávky kdy jejich éra skončila před 10 lety

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Lubuntu 12.10 je zvláště vhodné pro starší počítače - říká kdo???
« Odpověď #2 kdy: 12 Listopadu 2012, 20:13:27 »
Niesom si isty ale ubuntu 12.04+ a klony su uz iba i686 a ten popisany pocitac by skor potreboval architekturu i586 alebo este lepsie i386. Mylim sa?

Hmm. Prelozil som si bod 2 a tam sa to presne pise. :D
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

jmp

  • Host
Re:Lubuntu 12.10 je zvláště vhodné pro starší počítače - říká kdo???
« Odpověď #3 kdy: 12 Listopadu 2012, 20:22:04 »
njn, ale mezi K6 a Athlon XP je poměrně zásadní rozdíl (a první athlon XP 2000+ byl vydán v lednu 2002, takže i tak je to starý procesor)
http://cs.wikipedia.org/wiki/K6
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_AMD_Athlon_XP_microprocessors

majakmp3

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 451
Re:Lubuntu 12.10 je zvláště vhodné pro starší počítače - říká kdo???
« Odpověď #4 kdy: 12 Listopadu 2012, 22:01:37 »
CPU je v pohodě. Spíš mě zaráží definice PC s nízkou pamětí. Méně než 700 MB. Když vezmeme v potaz, že nová beta Slaxu 7 s KDE 4 si vystačí s 256 MB RAM - to podle Tomáše Matějíčka http://www.tomas-m.com/blog/19139-Slax-7-release-candidate-1.html, ale i stěmi 200 MB na tom byla o moc lépe než zmiňované Lubuntu.
Na druhou stranu 512 MB DDR 1 se dá sehnat za 80Kč, takže možná řeším nepodstatné blbiny.

Rover623

Re:Lubuntu 12.10 je zvláště vhodné pro starší počítače - říká kdo???
« Odpověď #5 kdy: 13 Listopadu 2012, 00:35:14 »
Citace
Na druhou stranu 512 MB DDR 1 se dá sehnat za 80Kč, takže možná řeším nepodstatné blbiny.
Do desktopu, ale zkus tu paměť sehnat do notebooku nebo nějakou speciálku (zkrácenou, určitý model, některé staré desky jsou dost vybíravé), to se pěkně prodraží. V takovém případě je totiž 512MB modul DDR1 dražší než 4GB DDR3

aloisam

  • Host
Re:Lubuntu 12.10 je zvláště vhodné pro starší počítače - říká kdo???
« Odpověď #6 kdy: 13 Listopadu 2012, 10:03:56 »
není to dlouho, co jsem bratranci na starší pc nainstaloval lubuntu, a šlape úplně v pohodě. Ale je pravda, že to jeho dělo má o polovinu víc paměti, celých 384mb. :-)

majakmp3

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 451
Re:Lubuntu 12.10 je zvláště vhodné pro starší počítače - říká kdo???
« Odpověď #7 kdy: 13 Listopadu 2012, 21:13:16 »
Citace
Na druhou stranu 512 MB DDR 1 se dá sehnat za 80Kč, takže možná řeším nepodstatné blbiny.
Do desktopu, ale zkus tu paměť sehnat do notebooku nebo nějakou speciálku (zkrácenou, určitý model, některé staré desky jsou dost vybíravé), to se pěkně prodraží. V takovém případě je totiž 512MB modul DDR1 dražší než 4GB DDR3
Musím potvrdit Tvá slova, paměť byla sice levná, ale stálo mě dost času než jsem sehnal takovou kombinaci, která by spolu chodila.
   Zafungovala až čtvrtá a pátá DDR. Zklamaly tutovky Kingston s čipy Samsung i Kingmax s čipy Kingmax, A-Data s čipy Samsung. Zcela mimo očekávání funguje Good RAM s NONAME čipy a V-Data osazená Samsungem.
   Ano problém může nastat s notebooky a atipickým železem, proto smě popudilo, že se Lubuntu staví do pozice lehké distribuce - spásy starých počítačů a přitom stroj s méně než 700 MB RAM nazývá PC s malou velikostí operační paměti.

Zerog

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 473
    • Zerog blog
Re:Lubuntu 12.10 je zvláště vhodné pro starší počítače - říká kdo???
« Odpověď #8 kdy: 13 Listopadu 2012, 21:24:54 »
Ja jsem ted na PC ktere ma

CPU 630MHz
HDD 5GB
ram 512MB

a myslim si, ze Lubuntu by na tom neslapalo, uz jen kvuli HDD kam by se stezi veslo.
Distro:  Debian
WM:      Awesome
NT:       Latitude D620

majakmp3

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 451
Re:Lubuntu 12.10 je zvláště vhodné pro starší počítače - říká kdo???
« Odpověď #9 kdy: 14 Listopadu 2012, 19:27:39 »
Ja jsem ted na PC ktere ma

CPU 630MHz
HDD 5GB
ram 512MB

a myslim si, ze Lubuntu by na tom neslapalo, uz jen kvuli HDD kam by se stezi veslo.
Velikost HDD i RAM je v pohodě, při nejhorší konstelaci by kamenem úrazu by mohl být procesor, dle frekvence se nedá vyloučit (i když pravděpodobnost této varianty je malá), že se jená o i586 generaci - mohla by to být brutálně přetaktovaná K6-2, v tom případě by jsi tam musel dát Lubuntu 10.04, ale chodit by to mělo.

Zerog

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 473
    • Zerog blog
Re:Lubuntu 12.10 je zvláště vhodné pro starší počítače - říká kdo???
« Odpověď #10 kdy: 14 Listopadu 2012, 19:36:21 »
Ja jsem mel teda problem spis s HDD.

Ale to je jedno, naistaloval jsem tam cisty debian a  doinstaloval jsem tam X a Awesome VM a beha to perfektne. Davam na tom internet, flash i videa.

Coz si myslim je na ten pc velice slusne.
Distro:  Debian
WM:      Awesome
NT:       Latitude D620

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.