Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: PC se samo zapne  (Přečteno 4914 krát)

bluewizard

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 166
PC se samo zapne
« kdy: 15 Listopadu 2012, 01:48:10 »
Ahoj, mám problém, doma mám 2 PC. Jeden z nich po vypnutí, se mi po cca 4s sám zapne. Dříve to nedělal. Taky jsem zjistil, že když je ten jeden PC vypnutý, tak ten, co se sám zapíná jde normálně vypnout. Zkoušel jsem i v biosu povypínat nějaké věci, ale nemá to na to vliv. Můžete mi poradit, čim by to mohlo být?

Rover623

Re:PC se samo zapne
« Odpověď #1 kdy: 15 Listopadu 2012, 11:25:01 »
Nejsou náhodou ty počítače nějak spojené (stejná zásuvka)

beer

  • Host
Re:PC se samo zapne
« Odpověď #2 kdy: 15 Listopadu 2012, 12:14:45 »
Vadná základní deska, zkrat ve spínači, může to být téměř cokoliv, ale vsadím boty, že je to hardwarová chyba. Mne to dělá taky, ale jen na debianu, a ne úplně stejně, někdy vydrží vypnutý půl hodiny, někdy hodinu, někdy několik hodin. Nicméně, pokud je pc vypnuté z ubuntu nebo windows, tak se to neděje. Při nabíhání to ukazuje nějaký bug timer not connected to IO-APIC, nefunguje suspend na disk ani do ram, a to ani z ubuntu, ani z windows. V ubuntu to ten bug aktuálně nezobrazuje, jen na debianu.

beer

  • Host
Re:PC se samo zapne
« Odpověď #3 kdy: 15 Listopadu 2012, 12:21:47 »

bluewizard

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 166
Re:PC se samo zapne
« Odpověď #4 kdy: 16 Listopadu 2012, 17:30:48 »
Mám v jednom pokoji 2 zásuvky, na jedné stěně jedna na druhé druhá a v každé z nich je zapojena přepěť. zásuvka a v tom PC....
Jedno PC je OK, ale to druhé, když se vypne, tak je cca 4-6 sek. vypnuté a pak naběhne. Když tu přepěťovku odpojím a dám PC přímo do zásuvky, dělá to taky. Teď jsem někde četl, že prý by to mohl být "špatný" spínač na bedně, nebo zdroj. Je pravda, že ten spínač na PC je takový horší, ale celou bednu kvuli tomu měnit nechci. Prostě teď, musím PC, až se vypne, vypnout i tu přepěťovku, aby zase nenajelo, i když je to vopruz :-(
Jo a v BIOSU mám snad vše okolo spotřeby vypnuté.
« Poslední změna: 16 Listopadu 2012, 17:49:36 od bluewizard »

Rover623

Re:PC se samo zapne
« Odpověď #5 kdy: 16 Listopadu 2012, 22:12:13 »
Doporučuji koupit si obyčejnou zásuvku s vypínačem a ty přepěťovky hodit do popelnice. Moje zkušenosti jsou takové, že zapojení jakéhokoli citlivějšího elektronického zařízení do těchto zásuvek je spíš horší než lepší, zdroje a ZD v počítačích jsou na to zvlášť háklivé (a před bleskem ti to stejně nepomůže)

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:PC se samo zapne
« Odpověď #6 kdy: 17 Listopadu 2012, 00:33:04 »
Citace
ale celou bednu kvuli tomu měnit nechci
nemusíš, většinou má tlačitko 2 kontakty, tak stačí přepájet drátky, nebo bývá použito stejné tlačítko na reset, tak si je zaměň. Pro otestování bych si na desce odpojil Power tlačítko a místo něj dal Reset, ten stejně nepoužíváš, tak proč to pomocí něj nezapínat  ;D

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6019
Re:PC se samo zapne
« Odpověď #7 kdy: 17 Listopadu 2012, 10:47:38 »
Doporučuji koupit si obyčejnou zásuvku s vypínačem a ty přepěťovky hodit do popelnice. Moje zkušenosti jsou takové, že zapojení jakéhokoli citlivějšího elektronického zařízení do těchto zásuvek je spíš horší než lepší, zdroje a ZD v počítačích jsou na to zvlášť háklivé (a před bleskem ti to stejně nepomůže)
Zásuvka s vypínačem, alespoň takové ty svítící, propouští část "elektřiny" dál a může to taky dělat psí kusy.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:PC se samo zapne
« Odpověď #8 kdy: 17 Listopadu 2012, 13:58:21 »
Zásuvka s vypínačem, alespoň takové ty svítící, propouští část "elektřiny" dál a může to taky dělat psí kusy.

Co to znamená "propouští část elektřiny"? Možná myslíš to, že se často vypínač dává na nulák, místo na fázi..

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6019
Re:PC se samo zapne
« Odpověď #9 kdy: 17 Listopadu 2012, 16:35:23 »
Zásuvka s vypínačem, alespoň takové ty svítící, propouští část "elektřiny" dál a může to taky dělat psí kusy.

Co to znamená "propouští část elektřiny"? Možná myslíš to, že se často vypínač dává na nulák, místo na fázi..
Čoveče, tvá odpověď dává smysl :-)
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

bluewizard

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 166
Re:PC se samo zapne
« Odpověď #10 kdy: 18 Listopadu 2012, 01:29:11 »
Doporučuji koupit si obyčejnou zásuvku s vypínačem a ty přepěťovky hodit do popelnice. Moje zkušenosti jsou takové, že zapojení jakéhokoli citlivějšího elektronického zařízení do těchto zásuvek je spíš horší než lepší, zdroje a ZD v počítačích jsou na to zvlášť háklivé (a před bleskem ti to stejně nepomůže)
Mám tuhle podobnou:
http://www.alza.cz/philips-spn4041b-d342509.htm, stála myslím kolem 500,-Kč a vypínač na tom je, tím to vypínám. Ale jak tady někdo psal, asi tam stejně jde pořád proud. Jo a proč by to od blesku, nebo přepětí neochránilo, má to přece v sobě pojistku, ne?

bluewizard

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 166
Re:PC se samo zapne
« Odpověď #11 kdy: 18 Listopadu 2012, 01:31:02 »
Citace
ale celou bednu kvuli tomu měnit nechci
nemusíš, většinou má tlačitko 2 kontakty, tak stačí přepájet drátky, nebo bývá použito stejné tlačítko na reset, tak si je zaměň. Pro otestování bych si na desce odpojil Power tlačítko a místo něj dal Reset, ten stejně nepoužíváš, tak proč to pomocí něj nezapínat  ;D
Tak nejsem elektrikář, ani kutil, abych měl doma pájku :-( Ale s tím přehozením je to SUPER nápad, to musím vyzkoušet. Díky.

Rover623

Re:PC se samo zapne
« Odpověď #12 kdy: 18 Listopadu 2012, 01:51:27 »
Nemá to v sobě pojistku, jen přepěťový chránič. Je to jen takový dodatečný hodně špatně vyrobený jistič. Při větším přepětí nebo zásahu bleskem tím ten náboj projde jako kdyby tam nic nebylo, navíc půlka těch přepěťovek po takové situaci začne hořet.

Abych řekl pravdu, sám tomu moc nerozumím, nejsem elektrikář, ale brácha je (nebo spíš byl) a ten ty přepěťovky zkoušel (testy homologace pro ČR, dnes už být nemusí a většina těchto tahaček na peníze je ani nemá). 90% přepěťovek vytváří za sebou v síti zákmity (změna frekvence) na což jsou některá citlivější zařízení dost háklivá. Tyhle ochrany se hodí tak na ledničku kde před kompresorem obvykle není žádné jištění (ani pojistka).

Většina kvalitních prodlužovaček s vypínačem přerušuje fázi, ale určitě jsou na trhu i ty nebezpečné které vypínají přes zem. Což třeba PC zdroje bytostně nesnášejí.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6019
Re:PC se samo zapne
« Odpověď #13 kdy: 18 Listopadu 2012, 08:36:34 »
Citace
ale celou bednu kvuli tomu měnit nechci
nemusíš, většinou má tlačitko 2 kontakty, tak stačí přepájet drátky, nebo bývá použito stejné tlačítko na reset, tak si je zaměň. Pro otestování bych si na desce odpojil Power tlačítko a místo něj dal Reset, ten stejně nepoužíváš, tak proč to pomocí něj nezapínat  ;D
Tak nejsem elektrikář, ani kutil, abych měl doma pájku :-( Ale s tím přehozením je to SUPER nápad, to musím vyzkoušet. Díky.
Pájka netřeba. Přehodíš "piny" na desce.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6019
Re:PC se samo zapne
« Odpověď #14 kdy: 18 Listopadu 2012, 08:39:44 »
Jak někdo podotkl, správná bleskoochrana je 3 stupňová. V praxi se však vyskytuje jen stupeň 1(prodlužka), maximálně se stupněm 2. Teď jsem našel dokonce údajně 3 stupňovou ochranu na blesk, což je jen prodlužka se zásuvkama za 4 tácy, ale tomu prostě z principu nevěřím.
Kód: [Vybrat]
Filtr je vysoce funkční a zlepší nejen zvuk připojené audio sestavy, ale i obraz vašeho televizoru, obojí ochrání před případnými účinky nepřímého úderu bleskem.:D

Tohle už je lepší :-)
http://www.stavebnictvi3000.cz/clanky/ochrana-rodinnych-domu-proti-ucinkum-blesku-a-prep/
« Poslední změna: 18 Listopadu 2012, 08:42:46 od Roman "Rovano" Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

bluewizard

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 166
Re:PC se samo zapne
« Odpověď #15 kdy: 18 Listopadu 2012, 15:49:47 »
Tak to jste mě teď docela "dostali" s těma přepěťovkama. Jsem si vždy myslel, jak je to v pohodě, když jsem si to pořídil a teď čtu, že díky tomu, můžu i vyhořet :-(
Tak to je v ).(  :o

PS: Jdu přehodit ty piny  :D
PS2: Tlačítko přehozeno, ale nepomohlo  :'(
« Poslední změna: 19 Listopadu 2012, 14:57:15 od bluewizard »

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:PC se samo zapne
« Odpověď #16 kdy: 20 Listopadu 2012, 16:32:53 »
Nečetl jsem všechno, ale zdá se že to tu nebylo.
Síťový adaptér může být nastavený na probuzení PC při příchodu požadavku na komunikaci po síti. V biosu to lze zakázat. Mě se takto probouzeli PC v práci. Vypnul jsem počítač, po vypnutí byl pár vteřin klid a pak se PC zaplo.
Takže toto je další z příčin, které mohou způsobit samovolné zapnutí PC.
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

bluewizard

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 166
Re:PC se samo zapne
« Odpověď #17 kdy: 26 Listopadu 2012, 22:10:20 »
Nečetl jsem všechno, ale zdá se že to tu nebylo.
Síťový adaptér může být nastavený na probuzení PC při příchodu požadavku na komunikaci po síti. V biosu to lze zakázat. Mě se takto probouzeli PC v práci. Vypnul jsem počítač, po vypnutí byl pár vteřin klid a pak se PC zaplo.
Takže toto je další z příčin, které mohou způsobit samovolné zapnutí PC.
Rover623 napsal: "Nemá to v sobě pojistku, jen přepěťový chránič. Je to jen takový dodatečný hodně špatně vyrobený jistič. Při větším přepětí nebo zásahu bleskem tím ten náboj projde jako kdyby tam nic nebylo, navíc půlka těch přepěťovek po takové situaci začne hořet."
V biosu mám snad vše povypínané, už to neřeším, vypínám přes tu zásuvku :-(

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.