Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Náhrada HDD za SSD  (Přečteno 5960 krát)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Náhrada HDD za SSD
« kdy: 19 Listopadu 2012, 10:59:56 »
Chci ve dvou NB zaměnit HDD za SSD disky. Myslíte, že bude fungovat pro přenesení OS tento jednoduchý postup:

nabootovat z Live CD
připojit USB adaptérem SSD disk jako externí
pomocí gparted zkopírovat oddíl(y) z HDD na SSD
vytvořit swap na SSD
vše vypnout a přemontovat disky
nabootovat z Live CD a nainstalovat grub už na SSD
restarovat z SSD

Lze nějak efektivněji přenést vše včetně MBR a grubu?

Sakra, na jednom NB jsou i starý widle. Nebude s nima problém?
« Poslední změna: 19 Listopadu 2012, 11:06:30 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

beer

  • Host
Re:Náhrada HDD za SSD
« Odpověď #1 kdy: 19 Listopadu 2012, 11:12:50 »
Při instalaci na SSD se doporučuje čistá instalace, abys měl správně zarovnané oddíly.
Petr Krčmář to doporučuje dělat pomocí fdisku, přesto, že jsem postupoval dle návodu, se mi to úplně nepodařilo. Více ve vlákně:
Zarovnání oddílů a filesystémů na SSD disku

Snad se najde nějaký ubunťácký guru, který poradí, jak s případnou nápravou.

Výrobci dodávají své utility, nebo utlitiy třetích stran na klonování oddílů, například acronis true image (který jsem dostal ke kingstonu v upgrade kitu).

V časopisu chip psali, že nedoporučují tyto nástroje používat, protože by mohli být oddíly chybně zarovnané.

Zřejmě asi ideální postup bude příprava disku z běžícího ubuntu nebo z live cd/dvd, vytvoření oddílů a souborových systémů, optimální zarovnání, následná instalace a následně překopírování /home například přes rsync.

Po instalaci samozřejmě jako první editace /etc/fstab, nastavení /tmp na tmpfs, a přidání parametrů discard a noatime k oddílům, které jsou na SSD, aby se eliminovaly zbytečné zápisy a aby fungovala funkce TRIM.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Náhrada HDD za SSD
« Odpověď #2 kdy: 19 Listopadu 2012, 11:16:39 »
A sakra...

A zkopírovat oddíly pomocí gparted, potom si (už na SSD) pohrát s jejich velikostma a nechat je "zarovnat" by asi nestačilo, co?

Ale dík moc.
« Poslední změna: 19 Listopadu 2012, 11:26:52 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

beer

  • Host
Re:Náhrada HDD za SSD
« Odpověď #3 kdy: 19 Listopadu 2012, 11:39:39 »
To nevím, jestli se dají nějak zarovnat, když už jsou nainstalované, uvidím, jestli někdo poradí buď v tomto vlákně, nebo v tom, co jsem zakládal já... Gparted je dobrý, bohužel ale asi takto přesně zarovnávat neumí. Pokud by se dal přesunout oddíl, neznamená to zřejmě, že se korektně zarovná i na něm vytvořený filesystém.

beer

  • Host
Re:Náhrada HDD za SSD
« Odpověď #4 kdy: 19 Listopadu 2012, 11:40:47 »
Jinak předpokládám, že to zkopírování přes gparted bude trvat daleko delší dobu, nežli čistá instalace a následné překopírování jen home složky.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Náhrada HDD za SSD
« Odpověď #5 kdy: 19 Listopadu 2012, 12:02:35 »
Jinak předpokládám, že to zkopírování přes gparted bude trvat daleko delší dobu, nežli čistá instalace a následné překopírování jen home složky.

To neznáš tyhle stroje... Instalace jsou unikátní, nenapodobitelné a hlavně nezopakovatelné... ale máš pravdu...
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Náhrada HDD za SSD
« Odpověď #6 kdy: 19 Listopadu 2012, 17:02:14 »
Po instalaci samozřejmě jako první editace /etc/fstab, nastavení /tmp na tmpfs, a přidání parametrů discard a noatime k oddílům, které jsou na SSD, aby se eliminovaly zbytečné zápisy a aby fungovala funkce TRIM.

Chápu to správně, že instalátor nepozná, že instaluje na SSD a nastaví toto chybně?
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

beer

  • Host
Re:Náhrada HDD za SSD
« Odpověď #7 kdy: 19 Listopadu 2012, 17:17:31 »
Nepozná. Optimalizace se musí provést ručně. Ne všechny disky jsou s podporou TRIMU, to by musel instalátor mít v sobě databázi disků od všech výrobců a automaticky vybrat nastavení, které by bylo nejvhodnější. Widle to poznají (7 a 8 ), nějaké optimalizace provedou, ale zase třeba chybně. Jako u mne zakázali defragmentaci rotačního disku, ale ponechaly jí u SSD povolenou.

RedMaX

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 384
  • Narozen v komunismu, zemřu v komunismu.
Re:Náhrada HDD za SSD
« Odpověď #8 kdy: 20 Listopadu 2012, 00:01:25 »
Citace
V časopisu chip psali, že nedoporučují tyto nástroje používat, protože by mohli být oddíly chybně zarovnané.

Co pisou v chipu se neda brat moc vazne, bohuzel tazateli neporadim, protoze jsem nekolikrat uspesne prenasel pouze oddil z Windows 7 pres Acronis True Image a posleze jsem si jen v AS SSD Benchmarku zkontroloval, ze je zarovnany a vzdy byl. Predpokladam, ze s Ubuntu to bude stejne, takze osobne bych ty oddily z HDD naklonoval na nove SSD a shanel bych jen nejaky linuxovy nastroj, ktery mi zkontroluje, ze to je zarovnane, bohuzel sam zadny neznam.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Náhrada HDD za SSD
« Odpověď #9 kdy: 20 Listopadu 2012, 00:16:48 »
...osobne bych ty oddily z HDD naklonoval na nove SSD a shanel bych jen nejaky linuxovy nastroj, ktery mi zkontroluje, ze to je zarovnane, bohuzel sam zadny neznam.

Jinými slovy systém chodit bude, i když oddíly nebudou zarovnané a vyladit se to může později?
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

beer

  • Host
Re:Náhrada HDD za SSD
« Odpověď #10 kdy: 20 Listopadu 2012, 01:47:40 »
Citace
V časopisu chip psali, že nedoporučují tyto nástroje používat, protože by mohli být oddíly chybně zarovnané.

Co pisou v chipu se neda brat moc vazne, bohuzel tazateli neporadim, protoze jsem nekolikrat uspesne prenasel pouze oddil z Windows 7 pres Acronis True Image a posleze jsem si jen v AS SSD Benchmarku zkontroloval, ze je zarovnany a vzdy byl. Predpokladam, ze s Ubuntu to bude stejne, takze osobne bych ty oddily z HDD naklonoval na nove SSD a shanel bych jen nejaky linuxovy nastroj, ktery mi zkontroluje, ze to je zarovnane, bohuzel sam zadny neznam.

Pokud bys přes acronis přenášel windows xp, tak by zarovnaný pravděpodobně správně nebyl. Vista a 7 jsou na to OK, respektive na ten první sektor. Pak už ne, protože pevné disky pracují s jinou velikostí bloků, viz http://www.root.cz/clanky/optimalizace-prace-s-ssd-disky-v-linuxu/

Citace
SSD jako řada bloků

SSD pracuje jinak. To asi není pro většinu z vás překvapením, přesto si musíme ujasnit některé detaily z jeho principu. Především pracuje s podstatně většími bloky než rotační disky (dále HDD). Zatímco ten dokáže přečíst a zapsat samostatně kterýkoliv sektor (obvykle 512 B, nověji 4096 B), SSD disky pracují s podstatně většími bloky, které bývají velké 512 KB.

Interní práce s velkými bloky dat přináší problémy i při čtení. Pokud se totiž načítaná data nacházejí na dvou sousedních blocích, je třeba přečíst oba bloky a počítači předat třeba jen žádaných několik set bajtů. Efektivita celé práce se tak zhoršuje, protože kvůli několika kilobajtům musel disk uvnitř přečíst třeba i megabajt dat.

Většina problémů s SSD disky vychází právě z tohoto principu. Existují ovšem postupy, které snižují dopad různých problémů na minimum.

více v článku Petra Krčmáře, šéfredaktora root.cz
Zarovnání oddílu, Zarovnání souborového systému, TRIM a klesající výkon, Méně zápisů a vyšší výkon, Parametr noatime, Přemístění /tmp do paměti, Přemístění cache Firefoxu do paměti, Vypnutí výtahu, Vypnout žurnál nebo ne?

beer

  • Host
Re:Náhrada HDD za SSD
« Odpověď #11 kdy: 20 Listopadu 2012, 11:07:13 »
Správné zarovnání oddílů se dá ověřit přes
Kód: [Vybrat]
fdisk -l.

Jestli je správně zarovnaný a nakonfigurovaný souborový systém, to nevím, jak se dá zjistit. Každopádně při instalaci na SSD je potřeba v linuxu používat zatím výhradně ext4 nebo btrfs. Ostatní souborové systémy nejsou (kromě například NTFS) na linuxu podporovány.

Kedrigern


 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.