Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Pomalý system Ubuntu [vyřešeno]  (Přečteno 25874 krát)

Racyk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Pomalý system Ubuntu (vyřešeno)
« Odpověď #25 kdy: 22 Února 2006, 23:40:23 »
1. synaptic ze spouštěče neudělá vůbec nic a z řádky to napíše, že neznámy příkaz
2.zvukovku mám na desce je to ESS Solo nebo tak nějak... deska BS61B snad:) s chipsetem SiS620
fstab:

# /etc/fstab: static file system information.
#
#            
proc            /proc           proc    defaults        0       0
/dev/hda8       /               ext3    defaults,errors=remount-ro 0       1
/dev/hda5       /boot           ext3    defaults        0       2
/dev/hda1       /media/hda1     vfat    defaults        0       0
/dev/hda7       /media/hda7     vfat    defaults        0       0
/dev/hda9       /media/hda9     vfat    defaults        0       0
/dev/hda6       none            swap    sw              0       0
/dev/hdc        /media/cdrom0   udf,iso9660 user,noauto     0       0
/dev/hdd        /media/cdrom1   udf,iso9660 user,noauto     0       0
/dev/fd0        /media/floppy0  auto    rw,user,noauto  0       0

Jakub Šťastný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1441
Pomalý system Ubuntu (vyřešeno)
« Odpověď #26 kdy: 22 Února 2006, 23:41:41 »
to mibo: Mám dojem, že špatně čtete příspěvky - neupřesnil jste sice, jak jste to myslel, ale význam mého vyjádření o Fluxboxu nebyl, že je špatný (dokonce jsem to explicitně zdůraznil výše), právě naopak, ale že NENÍ vhodný pro začátečníka. Mimochodem prijemnejsi vyjadrovani by Vám neuškodilo. Nejsem žádný génius, no tak nevím, jak je to s Celeronem, no a co? Prostě jsem se chtěl poučit, tak jsem se zeptal...
ad Racyk: No Gaim tam sice je, ale ten zas tak s XFCE nesouvisí, je dělaný pro Gnome a ve standardní instalaci (s Gnome) přece je, ne? Naučte se dělat s apt, ať můžete instalovat, dokud se nevyřeší ten Synaptic...ostatně apt je velmi mocné. Jak na něj - viz man apt. Je to svižnější než Gnome? Je to svižnější než Vaše (bývalé již) Gnome. To neznamená, že to platí obecně. Gnome je vcelku svižné, prostě jste tam měl nějakej blbej proces, tohle není kvůli celému Gnome...Jo ten Synaptic spusťte z bashe, ono Vám jej to - jak píšete - nespustilo, nicméně určitě to hodilo nějaký výpis...Tak to sem pošlete. No a Windisky - k připojování slouží konfigurák /etc/fstab. Spusťte jej v nějakém testovém editoru třeba sudo nano -w /etc/fstab a zkontrolujte, jestli tam jsou zapsané ty Windisky - prostě začíná to nějakým /dev/hda1 a tak...no a Vy musíte zkontrolovat, jestli tam jsou napsané ty partitiony odpovídající Windiskům. Pokud ano, tak to dejte sudo mount /dev/hdax a ono se to připojí...pokud ne, pošlete opět výpis. Jestli tam nejsou, je třeba je tam dopsat...Jen tak mimochodem, na NTFS zapisovat nelze (tedy pokud vím, v ubuntím jádře tato možnost není - lze si zkompilovat jádro, kde ta podpora pro zápis na NTFS bude, jenže ta je pořád experimental a silně se nedoporučuje - nevím, nezkoušel jsem, do svého jádra jsem to nedával, Widle nevedu). J
Jabber: mistnost ubuntu na serveru chat.linjab.net Návod na připojení
Česká ubuwiki: wiki.ubuntu.cz/
Nejhorší IM  Nejlepší IM Vim rulez ;-) Návod

snop

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 366
Pomalý system Ubuntu (vyřešeno)
« Odpověď #27 kdy: 22 Února 2006, 23:41:52 »
Citace: botanicus
to snop: Fluxbox začátečník nezvládne...Když jsem viděl Fluxbox poprvé, nestačil jsem se divit, že v tomhle může někdo procovat. Video je nejlepší asi přes framebuffer bez puštěných Xek, ale to už také není tak úplně jednoduché...nicméně to XFCE nevyřeší. A mp3 si myslím, že musí dát v pohodě...BTW na přehrávání z konzole je dobrý mp3blaster či mp3list, hodí se...
to mibo: Ano, jsou to levnější obdoby pentia, nicméně jsou s ním poměrně hodně spjaté ve vývoji, takže dejme tomu, že je to ořezané pentium - ale nové pentium, ne nějaká starožitnost, takže dle mého názoru by to neměl být tak hrozný problém...Přece si nemyslíte, že by při frekvenci 500 Mhz byla 100% vytížený CPUčko normální...A proto si myslím, že by bylo mnohem lepší řešit, jak rozchodit Gnome, než co jiného tam dát...:-) J
mas pravdu pro zacatecnika je fluxbox asi porblematickejsi se naucit nez gnome...skratka je tam problem nekde jinde...i tak na te 500MHz sunke by gnomko malo valit 100% vytizeni dela nejaky proces treba vedet jaky ja rozhodne bych nesel cez fluxbox alebo XFCE ale kazdy ma svoj nazor a odtoho je forum aby se to resilo...vse zalezi od mibo
...........................--== sNop ==--............................
-- pgp - http://radeonvmod.ic.cz/keys/snop3.asc --
              AMD Sempron 2800+  1024MB RAM               ATI Radeon 9550        2x80GB HDD

MiBo

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 750
  • hello world
Pomalý system Ubuntu (vyřešeno)
« Odpověď #28 kdy: 22 Února 2006, 23:59:15 »
tak ty windows disky by meli byt na   /media/hda1 /media/hda7 /media/hda9 s defaultnim nastavenim tzn aby jsi mel pristup pro cteni a zapis pro bezneho uzivatele uprav ty radky na
Citace
/dev/hda1       /media/hda1  vfat    iocharset=utf8,umask=000   0       0
/dev/hda7       /media/hda7  vfat    iocharset=utf8,umask=000   0       0
/dev/hda9       /media/hda9  vfat    iocharset=utf8,umask=000   0       0

MiBo

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 750
  • hello world
Pomalý system Ubuntu (vyřešeno)
« Odpověď #29 kdy: 23 Února 2006, 00:11:16 »
Zvuk asi takto:

modprobe snd-card-es1938
alsamixer

ten modul by mel bejt zde pokud neni standartne v ubuntu http://www.alsa-project.org/alsa-doc/index.php?vendor=vendor-ESS_Technology#matrix
pokud umite anglicky tak jste za vodou je tam na te strane navod

Jakub Šťastný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1441
Pomalý system Ubuntu (vyřešeno)
« Odpověď #30 kdy: 23 Února 2006, 00:11:37 »
TAK NEVÍM, NĚJAK MI TADY BLBNE ODESÍLÁNÍ PŘÍSPĚVKU...UŽ JSEM TO SEM DÁVAL, ALE TEĎ TO TADY NENÍ, KDYŽ ZAKTUALIZUJI STRÁNKU...NECHÁPU TO, NĚJAK TO BLBNE...
to mibo: Mám dojem, že špatně čtete příspěvky - neupřesnil jste sice, jak jste to myslel, ale význam mého vyjádření o Fluxboxu nebyl, že je špatný (dokonce jsem to explicitně zdůraznil výše), právě naopak, ale že NENÍ vhodný pro začátečníka. Mimochodem prijemnejsi vyjadrovani by Vám neuškodilo. Nejsem žádný génius, no tak nevím, jak je to s Celeronem, no a co? Prostě jsem se chtěl poučit, tak jsem se zeptal...
ad Racyk: No Gaim tam sice je, ale ten zas tak s XFCE nesouvisí, je dělaný pro Gnome a ve standardní instalaci (s Gnome) přece je, ne? Naučte se dělat s apt, ať můžete instalovat, dokud se nevyřeší ten Synaptic...ostatně apt je velmi mocné. Jak na něj - viz man apt. Je to svižnější než Gnome? Je to svižnější než Vaše (bývalé již) Gnome. To neznamená, že to platí obecně. Gnome je vcelku svižné, prostě jste tam měl nějakej blbej proces, tohle není kvůli celému Gnome...Jo ten Synaptic spusťte z bashe, ono Vám jej to - jak píšete - nespustilo, nicméně určitě to hodilo nějaký výpis...Tak to sem pošlete. No a Windisky - k připojování slouží konfigurák /etc/fstab. Spusťte jej v nějakém testovém editoru třeba sudo nano -w /etc/fstab a zkontrolujte, jestli tam jsou zapsané ty Windisky - prostě začíná to nějakým /dev/hda1 a tak...no a Vy musíte zkontrolovat, jestli tam jsou napsané ty partitiony odpovídající Windiskům. Pokud ano, tak to dejte sudo mount /dev/hdax a ono se to připojí...pokud ne, pošlete opět výpis. Jestli tam nejsou, je třeba je tam dopsat...Jen tak mimochodem, na NTFS zapisovat nelze (tedy pokud vím, v ubuntím jádře tato možnost není - lze si zkompilovat jádro, kde ta podpora pro zápis na NTFS bude, jenže ta je pořád experimental a silně se nedoporučuje - nevím, nezkoušel jsem, do svého jádra jsem to nedával, Widle nevedu). J
Jabber: mistnost ubuntu na serveru chat.linjab.net Návod na připojení
Česká ubuwiki: wiki.ubuntu.cz/
Nejhorší IM  Nejlepší IM Vim rulez ;-) Návod

MiBo

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 750
  • hello world
Pomalý system Ubuntu (vyřešeno)
« Odpověď #31 kdy: 23 Února 2006, 00:16:56 »
Synaptic zkuste "aptitude install synaptic"

MiBo

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 750
  • hello world
Pomalý system Ubuntu (vyřešeno)
« Odpověď #32 kdy: 23 Února 2006, 00:18:41 »
jinak muzete se podivat i na to zda je nainstalovan treba aptitude show synaptic

MiBo

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 750
  • hello world
Pomalý system Ubuntu (vyřešeno)
« Odpověď #33 kdy: 23 Února 2006, 00:19:47 »
jeste proc pouzivam aptitude misto apt-get aptitude umi lepe odinstalovavat ale jen to co nainstaloval

Racyk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Pomalý system Ubuntu (vyřešeno)
« Odpověď #34 kdy: 23 Února 2006, 08:17:03 »
aaaaaaaa  pppppaaaaak    máááám  pppppprrrroooooooglééémmm   sssss    kkkllllááávveeesniiiicccíí    pppprossstttttěěěěě     drrržíííí  kkkkáááávveeeessssyvvvíc     nnneež  mmáá, vvšššaakkkk    tttttooo viddddíttee::.....)) rreeeeeseet  ttoooo  zzaaaattiiimmm vvyyyyyřřřřřeeeššiilll,,,,  aaaaaaaale    proooččččč ttooo   ddděěěllllla?

Racyk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Pomalý system Ubuntu (vyřešeno)
« Odpověď #35 kdy: 23 Února 2006, 08:30:47 »
mám tu pak pár dalších problémů, s tím synapticem zatím nepomohlo nic... pak nemůžu vypnout počítač. dostanu se kliknutím na přihlašovací obrazovku,ale nejde ani restartovat, ani vypnout, jen se přihlásit znovu.... jako docela blbé, vypinat natvrdo... a někdy o te klavesnici co jsem předvedl před chvíli ani nemluvim:)
a se zvukem jsem si taky zatím neporadil:(

Petr Tomeš

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1582
    • http://www.phil.muni.cz/~ptomes/
Pomalý system Ubuntu (vyřešeno)
« Odpověď #36 kdy: 23 Února 2006, 09:22:05 »
Doporučil bych vyzkoušení Ubuntu Dapper Drake Flight 4 (Ubuntu 6.04 alfa 4), kde jsou mnohá rychlostní vylepšení. Jinak doporučuji pro začátek GNOME a vypnout služby, které nepoužíváte, a případně ze Synapticu odebrat programy a rozhraní, které nevyužijete (např. pro skenování, nemáte-li skener, pro tiskárnu, nemáte-li jí apod.). Rovněž můžete vyzkoušet jiný mmotiv vzhledu (Clearlooks nebo jednodušší, méně náročný) a třeba také méně náročné pozadí. Na takové konfiguraci se hodí každý ušetřený MB v operační paměti.

Osobně považuji GNOME na takové konfiguraci za použitelné, pokud se provedou výše zmíněné úpravy. Ale zkoušel jsem to s 128 MB RAM, což je také znát...

jojko

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 230
Pomalý system Ubuntu (vyřešeno)
« Odpověď #37 kdy: 23 Února 2006, 13:28:00 »
Neviem cim to je ale ubuntu mi ide furt pomali aj ked som vymenil cele pc.
Amd Sempron 2600+ 1.6Ghz 64 Bit, Asus K8N, 512Mb Ram DDR ECC Twin, Wdc 40Gb 8Mb Cache, Geforce 4 MX440 64Mb Ram. Mam rad Linux pretoze je ako moja priatelka vrtochiva a proste uzastna. Xite RT/Gnu Linux - Oficialny vyvojar.

Petr Tomeš

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1582
    • http://www.phil.muni.cz/~ptomes/
Pomalý system Ubuntu (vyřešeno)
« Odpověď #38 kdy: 23 Února 2006, 13:39:32 »
Citace: jojko
Neviem cim to je ale ubuntu mi ide furt pomali aj ked som vymenil cele pc.
Na jaké konfiguraci? Na jaké architektuře? V jaké verzi Ubuntu? V jakém grafickém rozhraní? S jakými programy? Při jaké činnosti? Pomalé ve srovnání s čím (jinou distribucí, Windows apod.)?

Z mých vlastních zkušeností např. na Pentiu 500 MHz + 128 MB RAM výchozí instalace Ubuntu nabíhá výrazně rychleji a reaguje výrazně rychleji než např. SUSE 10.0 nebo Fedora Core 4.

nikola

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 944
    • http://home.tiscali.cz/nikola
Pomalý system Ubuntu (vyřešeno)
« Odpověď #39 kdy: 23 Února 2006, 13:51:04 »
Jestli mohu přispět se svou troškou do mlýnice -  AMD K6/2 500 MHz + 256 MB RAM. Protože to není žádnej rychlík, zkoušel jsem na tom mnoho dister, abych zjistil, co je pro tuhle sestavu nej. A jak už tady kdosi psal, Gentoo není nejrychlejší :D. Kupodivu nejsvižněji mi běhá Kubuntu, z tohoto hlediska mohu jen doporučit. Skutečně je ale nutné používat jen potřebné služby a zbytek povypínat.

nikola

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 944
    • http://home.tiscali.cz/nikola
Pomalý system Ubuntu (vyřešeno)
« Odpověď #40 kdy: 23 Února 2006, 14:02:31 »
Citace: Petr Tomeš
...reaguje výrazně rychleji než např. SUSE 10.0...
SUSE je opačný extrém - snad všechno je rychlejší ;)

Jakub Šťastný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1441
Pomalý system Ubuntu (vyřešeno)
« Odpověď #41 kdy: 23 Února 2006, 14:29:17 »
Citace: nikola
Jestli mohu přispět se svou troškou do mlýnice -  AMD K6/2 500 MHz + 256 MB RAM. Protože to není žádnej rychlík, zkoušel jsem na tom mnoho dister, abych zjistil, co je pro tuhle sestavu nej. A jak už tady kdosi psal, Gentoo není nejrychlejší :D. Kupodivu nejsvižněji mi běhá Kubuntu, z tohoto hlediska mohu jen doporučit. Skutečně je ale nutné používat jen potřebné služby a zbytek povypínat.
No, říkal jsem to o OpenOfficech...jinak třeba Gnome rychlejší je. Ale ne o moc, rozhodně tohle není důvod, proš používat Gentoo (ale geniálně vymyšlený Portage už ano...) Obecně rpmkové distribuce běhají docela pomalu (nejde o to, že používají rpmka, ale stejnou filosofii - narvat tam všechno, instalace z 50 CD, zapnuté všechny možné služby...). Debianní distra běhají rychle, totéž Gentoo, Linux from scratch, zdá se, že i Slackware, ale ten mi na počítač nesmí...J
Jabber: mistnost ubuntu na serveru chat.linjab.net Návod na připojení
Česká ubuwiki: wiki.ubuntu.cz/
Nejhorší IM  Nejlepší IM Vim rulez ;-) Návod

nikola

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 944
    • http://home.tiscali.cz/nikola
Pomalý system Ubuntu (vyřešeno)
« Odpověď #42 kdy: 23 Února 2006, 15:52:51 »
Citace: botanicus
...ale geniálně vymyšlený Portage...
Souhlasím, to je fajn věc, ale na rychlejším počítači s velkým HDD. Na tomhle to bylo spíš o nervy. Jen instalace holého systému od stage1 byla záležitost 2 dnů. K tomu grafické rozhraní, pár programů o kompilaci OOo už jsem se ani neodvážil uvažovat, a sotva utekl týden, počítač byl připravený k vlastní práci. :D :D :D

Jakub Šťastný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1441
Pomalý system Ubuntu (vyřešeno)
« Odpověď #43 kdy: 23 Února 2006, 16:12:14 »
Citace: nikola
Citace: botanicus
...ale geniálně vymyšlený Portage...
Souhlasím, to je fajn věc, ale na rychlejším počítači s velkým HDD. Na tomhle to bylo spíš o nervy. Jen instalace holého systému od stage1 byla záležitost 2 dnů. K tomu grafické rozhraní, pár programů o kompilaci OOo už jsem se ani neodvážil uvažovat, a sotva utekl týden, počítač byl připravený k vlastní práci. :D :D :D
No také jsem instaloval hooodně dlouho...:-) Jenže pak už to bylo v pohodě...zejména když pomocí cronu updatnu v noci...:-) Každopádně RAMce to určitě prospělo...(čehož se dá ovšem i v Ubuntu docílit povypínáním nepotřebných služeb...) No a OpenOffice, to byla kapitola sama pro sebe...Ale kdyžtak se dají použít i binárky...J
Jabber: mistnost ubuntu na serveru chat.linjab.net Návod na připojení
Česká ubuwiki: wiki.ubuntu.cz/
Nejhorší IM  Nejlepší IM Vim rulez ;-) Návod

Racyk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Pomalý system Ubuntu (vyřešeno)
« Odpověď #44 kdy: 23 Února 2006, 23:13:47 »
A ještě se vetřu, neví někdo, proč se mi zasekáva klávesnice? jak je tam jeden příspěvek ode mě tak hezky napsaný:) prostě jen lehce zmáčknu klávesu a vyjede jich náhodně mnohem víc... a v tu samou chvíli dělá myška to, že když kliknu v liště např na aplikace, tak se hned schovají, ale když držím myšku tak to taky drží a můžu si vybrat co chci, ale nesmím pustit levé tlačítko myši...
btw mám zase Ubuntu 5.10 Gnome a zase se to zpomaluje, musím to nějak vykutit, bo se mi moc libi a je v něm moc věcí hotových, ale je tuhý na mojím slaboučkém kolejním kompu...

Jakub Šťastný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1441
Pomalý system Ubuntu (vyřešeno)
« Odpověď #45 kdy: 23 Února 2006, 23:23:44 »
Tak to je fakt dost zlé - nemám lepší radu, než chyby napsat do Malone (když dáte hledat v našem fóru, tak nejdete, jak se to hlásí). A zkusit nainstalovat 6.04...ano, já vím, není to ještě ani beta, ale je už dost solidní, výrazné problémy tam nejsou, mně fachá skvěle a navíc - tohle je docela výrazně revoluční verze, tak snad by se to tím dalo vyřešit...Hodně zdaru! J
Jabber: mistnost ubuntu na serveru chat.linjab.net Návod na připojení
Česká ubuwiki: wiki.ubuntu.cz/
Nejhorší IM  Nejlepší IM Vim rulez ;-) Návod

Juraj

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 653
Pomalý system Ubuntu (vyřešeno)
« Odpověď #46 kdy: 24 Února 2006, 11:53:42 »
Idem na PII - 400MHz - Kubuntu s KDE a je to v pohode. KDE je badatelne rychlejsie ako Gnome, OOo sa spusta na tomto stroji snad najrychlejsie zo vsetkych distier, co som skusal. Jedno upozornenie: neinstalujte Kat, ak ho raz spustite, mozete mat problemy, vyradit ho z cinnosti, zerie to 90% prostriedkov. Porovnaval som XFce s KDE, az na tu dlhsiu dobu nacitania, bolo KDE zanedbatelne pomalsie ako XFce, ak sa vypnu nepouzivane KDE sluzby plus okrese sa vzhlad, rozdiel takmer zanikne.

Jakub Šťastný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1441
Pomalý system Ubuntu (vyřešeno)
« Odpověď #47 kdy: 24 Února 2006, 14:12:56 »
Citace: Juraj
Idem na PII - 400MHz - Kubuntu s KDE a je to v pohode. KDE je badatelne rychlejsie ako Gnome, OOo sa spusta na tomto stroji snad najrychlejsie zo vsetkych distier, co som skusal. Jedno upozornenie: neinstalujte Kat, ak ho raz spustite, mozete mat problemy, vyradit ho z cinnosti, zerie to 90% prostriedkov. Porovnaval som XFce s KDE, az na tu dlhsiu dobu nacitania, bolo KDE zanedbatelne pomalsie ako XFce, ak sa vypnu nepouzivane KDE sluzby plus okrese sa vzhlad, rozdiel takmer zanikne.
S OO2 máte naprostou pravdu, nicméně s tím KDE bych tedy nesouhlasil, dle mých zkušeností je určitě rychlejší Gnome. J
Jabber: mistnost ubuntu na serveru chat.linjab.net Návod na připojení
Česká ubuwiki: wiki.ubuntu.cz/
Nejhorší IM  Nejlepší IM Vim rulez ;-) Návod

Juraj

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 653
Pomalý system Ubuntu (vyřešeno)
« Odpověď #48 kdy: 24 Února 2006, 18:59:17 »
Skusal som Gnome v originalnom Ubuntu a KDE v originalnom Kubuntu, na KDE som bol nuteny prejst kvoli pomalemu Gnome, sam som bol prekvapeny rychlostou KDE. Na porovnanie Ximian sa mi spustal raz tak dlho ako Kmail, Konqueror je v zrovnani s Firefoxom takmer ako blesk, Gedit je vsak v porovnani s Kate rychlejsi, ale tam je to sposobene nacitanim externych pluginov u Kate atd... Na rychlejsich strojoch ten rozdiel moze byt nepostrehnutelny, ale na tomto stroji je to viac ako ocividne, nemam pritom nic proti Gnome, GTK2 toolkit sa mi paci viac ako QT...

Petr Tomeš

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1582
    • http://www.phil.muni.cz/~ptomes/
Pomalý system Ubuntu (vyřešeno)
« Odpověď #49 kdy: 24 Února 2006, 19:22:11 »
Citace: Juraj
Skusal som Gnome v originalnom Ubuntu a KDE v originalnom Kubuntu, na KDE som bol nuteny prejst kvoli pomalemu Gnome, sam som bol prekvapeny rychlostou KDE. Na porovnanie Ximian sa mi spustal raz tak dlho ako Kmail, Konqueror je v zrovnani s Firefoxom takmer ako blesk, Gedit je vsak v porovnani s Kate rychlejsi, ale tam je to sposobene nacitanim externych pluginov u Kate atd... Na rychlejsich strojoch ten rozdiel moze byt nepostrehnutelny, ale na tomto stroji je to viac ako ocividne, nemam pritom nic proti Gnome, GTK2 toolkit sa mi paci viac ako QT...
Mnohá rychlostní vylepšení jsou obsažena ve vývojových/testovacích verzích GNOME 2.14, resp. Ubuntu 6.04:

http://www.gnome.org/~davyd/gnome-2-14/
http://wiki.ubuntu.cz/Dapper_Flight_2#head-a400ab1bb5b0ca31e780e93f623abfe1d837c5d3

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.