Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Vytvoření oddílu při instalaci  (Přečteno 1885 krát)

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Vytvoření oddílu při instalaci
« kdy: 20 Prosince 2012, 21:13:24 »
Snažím se nainstalovat U 12.10 a při vytváření oddílu pro boot mi roletka (použíz jako) nyní nechce nabídnout "zaváděcí EFI oblast" při které mi minulé instalace probíhaly bez problému, ale nyní ne a ne se tato možnost ukázat. Mám odzkoušeno, že když zvolím "rezervované místo pro BIOS zavaděč" tak se zavaděč nenainstaluje a OS se nerozběhne. Dobře instalace vždy proběhne jenom při volbě "zaváděcí EFI oblast", ale nevím co udělat aby mi to tuto možnost nabídlo. Ví někdo co dělám špatně?
Ubuntu 16.04 LTS 64bit

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Re:Vytvoření oddílu při instalaci
« Odpověď #1 kdy: 21 Prosince 2012, 15:57:14 »
Tak jsem na to asi přišla, ale podrobnosti jsou mi záhadou.
Instaluji vždy z flešky USB. Mohla jsem dělat co jsem chtěla, jako nachystat oddíly v Gparted, nebo chystat oddíly až při instalaci, restartovat a stále beze změny.  Až po jednom restartu mi naskočila černá obrazovka s bílými písmeny a výběrem zkoušky nebo instalace. Dala jsem jako vždy zkoušku a po načtení jsem si všimla že už si to nepamatuje nic z minulého načtení OS. Totiž v minulých načtení OS z flešky si to pamatovalo vše z minulých instalací, předvolby cz, názvy, obr. na ploše, dokonce i historii firefoxu.  Nyní si to nepamatovalo už nic a roletka při instalaci automaticky začala nabízet i volbu „zaváděcí EFI oblast“.
Zdá se mi že při každém novém vydání Ubuntu mě něco překvapí nového, s čím tak trochu zápasím. Zatím celkem úspěšně   :D
Ubuntu 16.04 LTS 64bit

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Vytvoření oddílu při instalaci
« Odpověď #2 kdy: 21 Prosince 2012, 18:59:28 »
Toto je vec biosu/efi. Kazdy novsi pocitac/ntb ma boot menu ktore sa vyvolava vacinou pomocou esc alebo niektorou klavesou F1 - F12. Ked si vyvolas toto menu a v biose/efi mas povoleny boot efi tak sa ti tam zobrazia dve moznosti bootovania z usb kluca a jedna z nich bude oznacena ako UEFI. Pokial nezvolis tuto moznost tak sa ti ani pri instalacii nezobrazi moznost "zaváděcí EFI oblast".
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Re:Vytvoření oddílu při instalaci
« Odpověď #3 kdy: 21 Prosince 2012, 20:53:47 »
Zase tak moc se v tom neorientuji, ale odzkoušela jsem to. Do biosu lezu skutečně přes klávesu Esc a na obr. 1 vyberu Boot menu a potom na obr. 2 jsem dávala SATA2 kde mi to začalo načítat graficky (fialová obrazovka s dole malou klávesničkou). Po nynější zkoušce tato možnost skutečně nenabízí zaváděcí EFI oblast. Při zkoušce na UEFI to skutečně načítá jinak obr.3 a nabídne to požadovanou možnost EFI oblast, což při včerejším restartu se tam muselo nějak dostat a tím mě to začalo fungovat. Tibor, díky za navedení, kde bych takové info jinde získala? 

[příloha smazaná administrátorem]
Ubuntu 16.04 LTS 64bit

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Vytvoření oddílu při instalaci
« Odpověď #4 kdy: 21 Prosince 2012, 22:29:32 »
Ako sa dostat do toho menu by malo byt v manuali k zakladnej doske alebo k notebooku.(ntb) Ak sa tam popisuje boot alebo bios.
K tomu bootovaniu ubuntu v rezime efi/uefi asi len cez google a dat si vyhladat stranky co sa zaoberaju uefi v linuxe.(pripadne uefi vseobecne) Tie budu najskor v anglictine. V cz/sk sa toho este vela nepopisalo.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.