Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Aktualizace vs. restart(vypnutí) - Kubuntu  (Přečteno 1359 krát)

suli

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Aktualizace vs. restart(vypnutí) - Kubuntu
« kdy: 10 Ledna 2013, 22:55:55 »
Zdravím,
řeším problém u běžných uživatelů, kteří spustí aktualizace a dají vypnout počítač. Aktualizace se nedokončí a systém skončí ve špatném stavu. Nevíte jak systému vnutit aby počkal, nebo alespoň jak rozumně zabránit restartu. Jedná se o Kubuntu 12.10.
Děkuji

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:Aktualizace vs. restart(vypnutí) - Kubuntu
« Odpověď #1 kdy: 10 Ledna 2013, 22:57:18 »
Běžný uživatel má práva roota?  :o Co jim nepřidělit správu systému, automatické aktualizace zakázat a vše si dělat sám?
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

suli

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re:Aktualizace vs. restart(vypnutí) - Kubuntu
« Odpověď #2 kdy: 11 Ledna 2013, 19:07:32 »
Tak aktualizace může dělat uživatel ve skupině myslím admin nebo sudo (nejsem si 100% jistý), problém je bohužel v tom, že se nejedná jen o počítače co mam doma, ale i několik počítačů co jsem různě "rozinstaloval" a tohle mi přijde jako poněkud nešťastné. Chci šířit Linux, a pokud jsou tomu uživatelé naklonění tak jim rád pomohu, ale nemám tolik času abych byť každý měsíc obíhal všechny počítače a instaloval aktualizace. Některým lidem se to dá vysvětlit, bohužel ne všem, navíc odebrat jim právo instalace programů je dosti svazující. Myslím, že celkově toto je moucha, kterou chce řešit. Tak se prvně po 2 dnech googlení ptám jestli někdo o něčem neví, pak začnu řešení vytvářet.

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:Aktualizace vs. restart(vypnutí) - Kubuntu
« Odpověď #3 kdy: 11 Ledna 2013, 19:20:11 »
Co vzdálená správa? Ta by v tvém případě použít nešla?
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

suli

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re:Aktualizace vs. restart(vypnutí) - Kubuntu
« Odpověď #4 kdy: 11 Ledna 2013, 19:27:51 »
Byla by hodně komplikovaná a stejně problém neřeší, pokud mi vypnou počítač pod rukama. S linuxem pracuju už přes 10let a tyhle nápady jak to obejít jsem už řešil. Ale jsou nevhodné, navíc pokud někomu prezentuju - tady máte super věc linux, windows nepotřebujete a v jednom dechu dodám "pozor na aktualizace" tak to není moc good. Krom toho, windows, tohle pořešené mají. Myslím si, že nějaký démonek nebo test při vypínání zda není zamčená DB aptu mohl už někdo možná napsat. Držím se unixové tradice: prohledal jsem web (dal jsem tomu 2 dny hledání), nyní se ptám a pokud to nikdo již neřešil tak se do toho pustím. Krom toho si myslím, že právě tohle mají windows dobře dořešené.
Takže ještě jednou, nechci řešit žádnou kličku ala zakázání aktualizací a podobně. Řeším problém restartu/vypnutí při běžících aktualizacích.

Mirek Ryšán

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 60
Re:Aktualizace vs. restart(vypnutí) - Kubuntu
« Odpověď #5 kdy: 11 Ledna 2013, 21:31:17 »
Musím se přiznat, že jsem zatím v tomto duchu potíže s aktualizacema nezaznamenal. Ťuk ťuk...

Přemejšlím nahlas - co automatický aktualizace jako takový zakázat, ale provádět je skriptem při rc0 (vypnutí) a rc6 (restart)? Pokud uživatel nevypne PC natvrdo, míněno z proudu tak by to mohlo šlapat. Mmj alá Windows... na přání můžeš dodělat i informační obrazovku "počítač bude vypnut automaticky" :D

suli

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re:Aktualizace vs. restart(vypnutí) - Kubuntu
« Odpověď #6 kdy: 11 Ledna 2013, 21:36:12 »
To je zajímavá myšlenka, problém nastává u uživatelů co mají notebook připojený přes wifi, ta se odhlásí společně s ohlášením, nebo ne? Každopáně myšlenka je to zajímavá. Uvažoval jsem o testu apt DB při vypínání, ale jestli se nepletu, tak jakmile se uživatel odhlásí, tak "umřou" i jeho programy včetně Apper nebo Muon, o konsoly s apt-getem nemluvě. Napadá mě právě jen navěsit něco na odhlášení. Ale třeba něco takového opravu existuje.. :)

Mirek Ryšán

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 60
Re:Aktualizace vs. restart(vypnutí) - Kubuntu
« Odpověď #7 kdy: 11 Ledna 2013, 21:51:34 »
Ona by se vypla nejen wifi. Tohle už je na mě vyšší dívčí, já jsem hrdý uživatel :) ale teoreticky by možná šel změnit runlevel, aby se připojení... to je asi blbost.

Hele, ale co to zkombinovat? Při vypnutí by se spustil skript, kterej si zkontroluje, jestli neprobíhá aktualizace. A pokud ano, jenom se neukončí, bude ve smyčce zdržovat a kontrolovat jestli už to je... Jenomže si jednak nejsem jistej, zda ten skript zdrží ukončení ostatních programů a démonů (aby se mezitím stejně nepřerušila aktualizace, protože se PC vypíná), druhak jestli by to na něj vůbec čekalo.

Jdu v Cimrmannových šlépějích :) nápad jistě dobrý, výsledky... nebyly dobré.

suli

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re:Aktualizace vs. restart(vypnutí) - Kubuntu
« Odpověď #8 kdy: 11 Ledna 2013, 21:58:12 »
Právě co se týče toho skriptu, tak pokud už se uživatel odhlásí, tak aktualizační program už bude mrtev. Tj. skript nebude mít proč zdržovat. Uvidím, zkusím ev. trochu nabourat KDE :D

Mirek Ryšán

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 60
Re:Aktualizace vs. restart(vypnutí) - Kubuntu
« Odpověď #9 kdy: 11 Ledna 2013, 22:08:48 »
V tomhle už asi moc neporadím. Ale aspoň malej námět...

https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=106612

...když to .config opravil, když to nešlo. Třeba to půjde rozmrvit, když to jde ;) a odkázat si někam jinam.

suli

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re:Aktualizace vs. restart(vypnutí) - Kubuntu
« Odpověď #10 kdy: 13 Ledna 2013, 15:34:19 »
Co jsem zatím zjistil, tak Muon umí, pokud je puštěn ručně, zabránit restartu nějak přes queryExit(). Musím ještě otestovat jak je to s automatickou aktualizací a také s Apper. Ideálně se pokusím dodělat něco ve smyslu Windows pro automatické aktualizace. Spustí se udělá aktualizace a ev. při vypínání dá info, že se instalují a pak vypne. Samozřejmě půjde "vypínání" přerušit a vrátit se do systému.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.