Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Combo port PS/2  (Přečteno 3084 krát)

yenya

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Combo port PS/2
« kdy: 11 Ledna 2013, 11:55:58 »
Zdravím,

mám základní desku MSI Z77A-G43 - Intel Z77 a starou klávesnici a myš s PS/2 koncovkami. Tato deska má jeden PS/2 port (zeleno fialový), který by měl podporovat myš i klávesnici. Zakoupil jsem za 42 Kč rozdvojku (jeden PS/2 na dva) a zapojil PS/2 myš i klávesnici. Po startu ubuntu 12.10 funguje pouze klávesnice, myš pouze "svítí", ale "nejezdí". Různými pokusy jsem přišel na trik - zapojit do rozdvojky pouze myš (klávesnice vypojená), nastartovat ubuntu, pak za běhu připojit klávesnici a vše šlape jak má ... je to sice funkční řešení, ale ne zrovna moc šikovné ...  :D

Uvítám jakýkoliv nápad, jak přes rozdvojku rozjet obě zařízení lepším způsobem. Díky.

Zerog

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 473
    • Zerog blog
Re:Combo port PS/2
« Odpověď #1 kdy: 11 Ledna 2013, 12:23:37 »
Neni nejrychlejsi zpusob koupit jakoukoliv USB mys ?
Distro:  Debian
WM:      Awesome
NT:       Latitude D620

yenya

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:Combo port PS/2
« Odpověď #2 kdy: 11 Ledna 2013, 14:27:14 »
Omlouvám se - zapomněl jsem uvést, že řešení "koupit jinou myš" samozřejmě znám, takový "dobrý" nápad jsem neočekával. Předpokládejme, že mám starou funkční PS/2 myš za 600 Kč a řekněme, že se mě nechce dávat dalších 600 Kč za novou USB myš. Existuje dále redukce USB -> PS/2, ale ani toto řešení mě nezajímá. Mě zajímá řešení, jak to zprovoznit s redukcí, viz předchozí můj příspěvek. Nějaký trik (příkaz, služba), jak myš z terminálu aktivovat.

Ještě jednou díky za jakýkoliv nápad ...

Zerog

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 473
    • Zerog blog
Re:Combo port PS/2
« Odpověď #3 kdy: 11 Ledna 2013, 15:09:40 »
Absolutne strilim od boku, protoze jsem tento problem neresil a ani ho nemam jak otestovat. Ale zkus toto:

Kód: [Vybrat]
sudo modprobe -r psmouse
sudo modprobe -a psmouse

to oddela a zase vrati z jadra driver na PS mys. Ovsem nevim co na to klavesnice :) kdyz je na to stejnej port.

A jak drahou mas klavesnici? :) USB klavesnice ...

Neni na to nejaka podpora v BIOSu ?
Distro:  Debian
WM:      Awesome
NT:       Latitude D620

yenya

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:Combo port PS/2
« Odpověď #4 kdy: 11 Ledna 2013, 15:21:22 »
Výborně - konečně nějaký nápad. Díky, večer to vyzkouším ... :) Jinak v Biosu o PS/2 ani zmínka ...

PS. Dobrý pokus s výměnou klávesnice, ale mám ji celkem rád. Stará, ale pořád dobrá ... ;)

yenya

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:Combo port PS/2
« Odpověď #5 kdy: 14 Ledna 2013, 09:37:55 »

Kód: [Vybrat]
sudo modprobe -r psmouse
sudo modprobe -a psmouse

Neni na to nejaka podpora v BIOSu ?

Vyzkoušel jsem uvedený postup, ale bez úspěchu. Existuje ještě příkaz xinput, který vypíše seznam připojených vstupních zařízení. Když provedu trik (zapojení myši a po nastartování ubuntu zapojení klávesnice) vypíše xinput následující údaje:

Kód: [Vybrat]
⎡ Virtual core pointer id=2 [master pointer (3)]
⎜ ↳ Virtual core XTEST pointer id=4 [slave pointer (2)]
⎜ ↳ GenPS/2 Genius Mouse id=8 [slave pointer (2)]
⎣ Virtual core keyboard id=3 [master keyboard (2)]
↳ Virtual core XTEST keyboard id=5 [slave keyboard (3)]
↳ Power Button id=6 [slave keyboard (3)]
↳ Power Button id=7 [slave keyboard (3)]
↳ AT Translated Set 2 keyboard id=9 [slave keyboard (3)]

Pokud nastartuju ubuntu bez triku (tedy zapojená klávesnice i myš), tak řádek GenPS/2 Genius Mouse chybí. Neexistuje nějaký způsob, jak mu myš vnutit? "sudo modprobe (-r)-a psmouse" to nezařídí. Mimochodem po zadání lsmod je u psmouse příznak použítí "0" a to i když provedu trik, viz výše ...

V Biosu žádná podpora pro PS/2 není ...

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Combo port PS/2
« Odpověď #6 kdy: 14 Ledna 2013, 10:23:56 »
Ono to není tak jednoznačné že to bude fungovat... Bohůžel výrobci né vždy respektují to jak to má být zapojeno a v případě Combo portu je navíc připojen Pin 2 a 6 který umí detekovat přes rozbočovač jiné zařízení. Vzhledem k tomu že je to PS2 zařízení tak se musí připojovat výhradně při zcela vypnutém počítači.
Můžeš zkusit Upgrade desky.
Co koukám na netu to to nechodí většině lidí ale prý s kombinací jiné myši nebo klávesnice to pak jde, ale to už je snad si lepší koupit novou USB a je klid ;)
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Combo port PS/2
« Odpověď #7 kdy: 14 Ledna 2013, 16:47:36 »
Pokud máš port COM, co zkusit něco takového:
http://www.alza.cz/redukce-pro-pripojeni-ps-d40021.htm

EDIT: mrknul jsem se na parametry té základní desky, a tam je uveden jeden serial port.  ;)

EDIT 2: hm, tak jsem si prohlédl věci kolem, a pravděpodobnost, že to bude fungovat moc velká není. Pokud jsem to pochopil, musela by to podporovat elektronika myšky.
« Poslední změna: 14 Ledna 2013, 17:03:02 od Myrmica »
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.