Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: acer aspire 5120z blbne větráček chladiče  (Přečteno 1983 krát)

tomislav

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
acer aspire 5120z blbne větráček chladiče
« kdy: 11 Ledna 2013, 18:39:08 »
dal jsem na ntb aspire 5120z ubuntu 12.10 předtím tam byla vista vše bez problémů funguje ale když zapnu ntb za studena tak se neroztočí větrák roztočí se až když se ntb přehřeje a restartuje někdy jde pak normálně jindy běží na nízké otáčky pořád beze změny ntb je teplej vzduch z toho jde jak z fénu
nejradši bych ho hodil do škarpy ale bohužel je to ted můj jedinej počítač a bojím se že zdechne a budu bez PC
našel jsem popis toho problému zde
http://forums.redflagdeals.com/overheating-problem-acer-aspire-5720-fan-not-activating-526074/
radí tam update biosu ale do toho se mi vůbec nechce neexistuje třeba pod ubuntu nějakej program kterým by se daly nastavit otáčky fanu ručně abych to nemusel řešit?

PS pod vistama to nedělalo proto taky píšu primárně sem

František Zatloukal

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1799
    • frantisek.zatloukalu.eu
Re:acer aspire 5120z blbne větráček chladiče
« Odpověď #1 kdy: 11 Ledna 2013, 22:37:43 »
Jestliže update biosu problém vyřeší, tak není důvod otálet. Ve většině případů se jedná o velice jednoduchý proces, který je za pár minut hotov.
Pochybuji, že by se tento problém dal nějak jednoduše řešit prostřednictvím Ubuntu.
First they ignore you, then they laugh at you,
then they fight you, then you win.
Powered by Fedora 22 | Ubuntu 15.10

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:acer aspire 5120z blbne větráček chladiče
« Odpověď #2 kdy: 12 Ledna 2013, 15:54:51 »
A co třeba rozebrat notebook a odmontovat chladič od CPU a GPU, odstranit staré ztvrdlé zbytky pasty a dát tam novou, potom rozšroubovat a vytáhnout vrtulku a lihem a ubrouskem pořádně vyčistit, kápnout olejíček do držáku vrtulky, sešroubovat a hotovo... V tomhle ti žádný soft nepomůže ;)
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

tomislav

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
Re:acer aspire 5120z blbne větráček chladiče
« Odpověď #3 kdy: 12 Ledna 2013, 22:58:03 »
zkusím odpovědět na oba
update biosu se bojím protože jsem to nikdy kromě výjimky na desktopu pomocí utility asus update nedělal
a rozebírat? no upřímně řečeno rozebral jsem notebook který mi odešel před vánoci a nevím jestli bych ho dokázal dát dohromady navíc nemám ani pastu ani líh a ani olejíček
fakt neexistuje od linuxem něco jako fanxpert? nastavil bych otáčky ručně a hotovo by bylo za 5 minut

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:acer aspire 5120z blbne větráček chladiče
« Odpověď #4 kdy: 13 Ledna 2013, 11:05:08 »
Ten počítač je už několik let starý a vyčistit jisto jistě potřebuje...
Pokud jsi z Práglu tak ti mohu nabídnout své služby,jinak navštiv jakýkoliv servis a nech si tam počítač vyčistit!
To co popisuješ vypadá na to že ventilátor je natolik špinavý že už se nedokáže točit na poloviční rychlost a spouští se až na plnou voltáž.
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.