Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Calligra Suite  (Přečteno 2171 krát)

holi

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 120
    • Osobní web-stránky
Calligra Suite
« kdy: 19 Ledna 2013, 17:29:08 »
Zdravím,
již párkrát jsem ze žádal o pomoc, bohužel mě vždy okolnosti(hlavně škola) donutila přejít zpět na WIN. Nyní jsem se rozhodl že bych přešel s nadcházející verzí ubuntu 13.04 přejít zpět. Tak jsem si udělal seznam programů, které na WIN využívám a potřebuji k práci. Největší problémy mi dělají programy Photoshop a oneNote(MS Office). Photoshop z důvodu, že dělám webové stránky a drtivá většina grafiků dělá v PS, chci tím říct, že já musím otevírat PSD soubory a grafiku nařezat pro daný web. Bohužel GIMP mě se zpracování PSD souborů moc nenadchl, tak jsem hledal po internetu a našel kancelářský balíček Calligra suite. Jeho součásti jsou balíčky Krita, a BrainDump, pokud jsem pochopil dobře tak BrainDump by měl být alternativou pro oneNote a prostředi(pouze dle screenu) se mi líbilo. Kritu jsem zkoušel na Win a PSD soubory otevřela relativně dobře, bohužel druhé spuštění se mi již nepovedlo. Mohl by to někdo prosím otestovat(popř kdo otestoval at se vyjádří), zda je tento balíček plnohodnotnou alternativou pro MS office a PS(Jde mi jen o PSD soubory nemusí obsahovat složitější funkce které PS má) ?

Předem děkuji HoLi

aloisam

  • Host
Re:Calligra Suite
« Odpověď #1 kdy: 22 Ledna 2013, 09:12:36 »
ahoj, zkušenosti bohužel nemám, já tak jednou za rok otevřu gimp :) a to je vše, ale photoshop by měl jet přes wine...

http://www.omgubuntu.co.uk/2013/01/photoshop-cs2-available-for-free-works-fine-in-wine

Dandim

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 401
Re:Calligra Suite
« Odpověď #2 kdy: 22 Ledna 2013, 10:50:12 »
Není nad to aby sis to otestoval sám (klidně i pod win):
http://www.kogmbh.com/download.html
Zkus třeba verzi 2.6 RC (jak se chová a otevírá dané soubory).
Jakou verzi Calligry jsi zkoušel?
OS: Fedora 25

holi

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 120
    • Osobní web-stránky
Re:Calligra Suite
« Odpověď #3 kdy: 22 Ledna 2013, 14:32:38 »
ahoj, zkušenosti bohužel nemám, já tak jednou za rok otevřu gimp :) a to je vše, ale photoshop by měl jet přes wine...

http://www.omgubuntu.co.uk/2013/01/photoshop-cs2-available-for-free-works-fine-in-wine

Wine nemám rád a pokud možno se mu snažím vyhýbat protože to je hlavně důvod proč musím potom přejít na WIN jelikož se tam vždycky najde něco co nefunguje, nebo je to pomalé atd. Chci prostě kvalitní nástroj pro linux, ale nemusí to být zas celý photoshop.

Není nad to aby sis to otestoval sám (klidně i pod win):
http://www.kogmbh.com/download.html
Zkus třeba verzi 2.6 RC (jak se chová a otevírá dané soubory).
Jakou verzi Calligry jsi zkoušel?

Myslím že 2.5 stable jsem zkošel pod WIN, ale nějak mě to nenadchlo na to že to byla stable verze tak to fungovalo na nic nehledě na to že v balíčku sice byl braindump ale nešel spustí. Ale to je jedno jde mi hlavně o to jak to šlape pod linuxem a jaký je názor uživatele na(stejně si ho budu muset udělat sám... sto lidí sto chutí)

Jinak děkuji za odpověď

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:Calligra Suite
« Odpověď #4 kdy: 22 Ledna 2013, 14:44:29 »
Tohle se špatně hledá. To je pravda. Ještě bych tu zmínil, že některé programy mají třeba PSD pluginy, které se distribuují zvlášť.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:Calligra Suite
« Odpověď #5 kdy: 22 Ledna 2013, 14:45:19 »
A jak s tím pracuješ? Jde ti o to přímo pracovat s PSD nebo ho jen korektně otevřít? Teoreticky lze z PSD udělat PNG či TIFF a s tím dále libovolně pracovat.

Ale nejsem grafik a neznám možnosti těchto formátů.

A tu je něco s konzolí.
http://stackoverflow.com/questions/1168614/how-to-create-a-layered-psd-file-from-command-line/13514555#13514555

Dle odkazů vypadá nejnadějněji Inkscape. I když to je pravdaže vektorový program.
http://www.google.cz/#hl=cs&tbo=d&sclient=psy-ab&q=Inkscape+psd&oq=Inkscape+psd&gs_l=hp.3..0l4.3897.4354.1.4480.4.4.0.0.0.0.181.260.1j1.2.0...0.0...1c.1.YyT-TyZ3t-g&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&bvm=bv.41248874,d.d2k&fp=ee1305addddbd858&biw=1280&bih=800

Imagemagic a příklad něčeho.
https://gist.github.com/2955410
« Poslední změna: 22 Ledna 2013, 14:57:07 od Roman "Rovano" Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

holi

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 120
    • Osobní web-stránky
Re:Calligra Suite
« Odpověď #6 kdy: 22 Ledna 2013, 15:26:00 »
A jak s tím pracuješ? Jde ti o to přímo pracovat s PSD nebo ho jen korektně otevřít? Teoreticky lze z PSD udělat PNG či TIFF a s tím dále libovolně pracovat.
Sice si občas něco ukuchtím sám, ale to bych se naučil s tou kritou nebo s GIMPem. o ty PSD mi jde hlavně, aby šli otevřít bez chyb a šli skrývat vrstvy. Dělám webovou grafiku a potřebuju ji od grafika rozřezat a nasadit na web.

strom01

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 130
Re:Calligra Suite
« Odpověď #7 kdy: 22 Ledna 2013, 18:04:32 »
Používám Calligru 2.5 (mám KDE 4.8 ). Není plnohodnotnou alternativou pro MS Office, stejně jako MS Office není plnohodnotnou alternativou pro Calligru. Jsou to prostě jiné balíky. Calligra obsahuje mnohem více aplikací a má docela odlišné GUI a i funkce. Musí se vyzkoušet. Jinak Krita PS soubory dokáže importovat a zpracovat (i když už jsem narazil na soubor, který jsem neotevřel), ale musíš vyzkoušet, jestli ti vyhovuje. Braindump je v podstatě whiteboard a člověk si tam může dělat poznámky, vkládat tvary, odkazy a hromadu dalších věcí. Má jednu nevýhodu: nejde to ukládat do jednotlivých souborů. Co namaluješ, to také příště otevřeš. Celý balík už dnes v KDE běhá pěkně a určitě stojí za to ho vyzkoušet. Kromě běžných kancelářských aplikací má ještě vektorový a rastrový editor, editor diagramů, správu projektů a ten Braindump.

holi

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 120
    • Osobní web-stránky
Re:Calligra Suite
« Odpověď #8 kdy: 22 Ledna 2013, 18:50:27 »
Jistě nejde mi o přesnou alternativu MS Office, jde mi jen o to jestli je tu možnost nějakých zápisníku u to braindumpu, prostě jestli to je dobrý nástroj, např na zápisy ve škole(na to do teď používám oneNote).

Děkuji za reakci Krita mě velmi potěšila snad bude fungovat dobře i na Gnome.

strom01

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 130
Re:Calligra Suite
« Odpověď #9 kdy: 22 Ledna 2013, 20:07:12 »
Jo zápisníky si v Braindump můžeš vytvářet. Tam se to jmenuje tabule. Nejspíš bude ale oproti oneNote mítméně funkcí a možností. Sám uvidíš.

holi

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 120
    • Osobní web-stránky
Re:Calligra Suite
« Odpověď #10 kdy: 22 Ledna 2013, 21:37:04 »
Jo zápisníky si v Braindump můžeš vytvářet. Tam se to jmenuje tabule. Nejspíš bude ale oproti oneNote mítméně funkcí a možností. Sám uvidíš.

Podle pár screenu a částečné funkci virtuálu by mi to mělo stačit, oproti oneNote se mi líbily možnosti kreslení což je to co mě u oneNote(2007) dost štvalo, 2013 už není tak špatný

Dandim

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 401
Re:Calligra Suite
« Odpověď #11 kdy: 06 Února 2013, 12:45:40 »
OS: Fedora 25

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.