Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Win8 a Ubuntu  (Přečteno 2190 krát)

stapes

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 61
Win8 a Ubuntu
« kdy: 26 Ledna 2013, 08:49:40 »
Dobrý den, koupil jsem notebook HP 4545s s Win8 a teprve potom jsem "objevil" UEFI a problémy s dualbootem. Chtěl bych jen požádat o odborný názor, zda se tato situace vyřeší v dohledné době, nebo je lepší notebook vrátit a koupit něco bez OS nebo jen s Linuxem.
 Dík.

Rover623

Re:Win8 a Ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 26 Ledna 2013, 10:24:02 »
Tohle se v dohledné době nevyřeší, UEFI má totiž několik standardů (celkem 4), jenže výrobci si zvykli (stejně jako kdysi BIOSy) si ty standardy mršit podle sebe a většina to má udělané tak blbě, že tam ten dualboot jednoduše prostě udělat nejde.

Samotná instalace W8 a Linuxu vedle sebe, není problém (i když se použije zavaděč Windows). Pokud ten Windows nutně nepotřebuješ, tak ten notebook vrať a pořiď si jiný. Vzhledem k velmi mizerné kvalitě EFI (BIOSů) a podpoře u současných HP bych ti doporučil zakoupit úplně jinou značku (kromě Lenova, to je HP v bleděmodrým).

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Win8 a Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 26 Ledna 2013, 13:03:05 »
Koukal jsem že Ubuntu 13.04 už bootuje z flešky i ze zapnutým secureboot. :)
Instalovat jsem se to nepokoušel pač to nebyl můj notebook... Tím jsem chtěl jenom říct že se situace snad pomalu lepší.

Jinak pozor pokud by jsi v Biosu vypínal SecureBoot tak mrkni do sekce Boot jestli tam je možnost CSM boot tak jí povolit. Jinak by jsi bez toho notebook defakto umrtvil a pomohl by až reset Cmos baterie v notebooku nebo nahrání nového biosu. Viz...
http://www.top-password.com/blog/set-windows-8-pc-to-boot-with-legacy-bios-mode-instead-of-uefi-mode/
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6023
Re:Win8 a Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 26 Ledna 2013, 15:13:41 »
Nevíme jak to tam máš. I když máš EFI BIOS, neznamená to automaticky, že máš nutně i secure boot. U mě to dodělali až v novější verzi BIOSu, kterou stejně nikdy neflashnu :-)
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

stapes

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 61
Re:Win8 a Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 26 Ledna 2013, 16:49:18 »
Dík za odpovědi. V Biosu je secure boot, takže vždycky skončím u černé obrazovky s informací, že Ubuntu nfi nelze nabootovat protože není certifikován. Z podpory HP mi napsali že kombinaci W8 a Ubuntu nedoporučují, jedině odinstalovat W a na čistý disk dát Linux.
Nejsem odborník abych se v tom hrabal, takže asi jiný notes. ( pro Rovera - jakého výrobce bys doporučil?      Ahoj

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Win8 a Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 26 Ledna 2013, 18:52:34 »
Ubuntu 12.10 by uz mala mat podpisany zavadzac a podporovat secure boot. Skusas to na nom?
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Win8 a Ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 26 Ledna 2013, 19:47:55 »
Ubuntu 12.10 by uz mala mat podpisany zavadzac a podporovat secure boot. Skusas to na nom?
Zkoušel jsem jak na HP tak na Sony a CD s 12.10 vůben neviděl a ignoroval... 13.04 Sony viděl a bootoval ale nenabootoval ale HP alespoň najel do konce... Asi to bude chtít čas než se to ustálí... :'(
Podle mě je úplně jedno jaký výrobek teď koupí... Všechno je to stejná banda otroků Microsoftu.  >:(
Snad nejhorší je SONY pač úmyslně odstranil Bios po vzoru Apple...
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Rover623

Re:Win8 a Ubuntu
« Odpověď #7 kdy: 27 Ledna 2013, 00:09:17 »
Tak pokud se zaměřím pouze na značky které dodávají notebooky bez OS nebo s Linuxem (u nás dostupné), tak to moc velká hitparáda není. Nicméně lze doporučit Acer (pouze vyšší řady, tedy nejspíše TravelMate) a potom Asus, případně Packard Bell (což je vlastně lepší Acer).

HP a Lenovo mají obrovské problémy s chybovostí BIOSů. Dell s Linuxem je u nás skoro nesehnatelný. Jako poslední výrobce zbývá Fujitsu, ale to jsou notebooky kolem 25 tisíc a nahoru.

Bohužel nepíšeš jaké to HP vlastně máš, od 4545s existuje opět asi 6 revizí a ty slabší se prodávají i s Linuxem (SuSE Enterprise Linux). Podle stránek HP je konfigurace vždy obdobná a pokaždé se zakládá na procesoru AMD A.

Jako velmi dobrá alternativa k tomu HP se mi jeví tento Acer http://notebooky.heureka.cz/acer-travelmate-p253-e-b9804g50mnks-nx-v7xec-003/ má sice postarší procesor, ale také ještě normální klávesnici a HDD disponuje anti-shock ochrannou, která dnes není u notebooků zrovna běžná (spíš se to nahrazuje montáží disku s nižšími otáčkami).

stapes

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 61
Re:Win8 a Ubuntu
« Odpověď #8 kdy: 27 Ledna 2013, 09:52:36 »
Pánové díky, notebook potřebuji pro manželku, abych ji dostal pryč z mého desktopu, kde mám Ubuntu řadu let takže je na něj zvyklá. Rovere, ten Acer bude OK., doufám, že na něj půjde Ubuntu nainstalovat vedle Linpusu  bez záludností secure bootu. Ahoj

Rover623

Re:Win8 a Ubuntu
« Odpověď #9 kdy: 27 Ledna 2013, 10:56:24 »
Ten Acer nemá Secure boot a Linpus je tam myslím pouze ten textový (končí v terminálu), takže bych se s ním vůbec nezabýval a rovnou ho smazal

agila77.com

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re:Win8 a Ubuntu
« Odpověď #10 kdy: 28 Března 2013, 21:43:39 »
mám Acer a Secure boot tam je a taky jsem řešil disk který je nastavený jako IDE ... ale Linux nejde :-/

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.