Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: propojení dvou LAN [vyřešeno]  (Přečteno 7615 krát)

zaoral

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 38
propojení dvou LAN [vyřešeno]
« kdy: 03 Února 2013, 09:42:15 »
Ahoj, potřebuju poradit v následující specifické situaci. Mám dvě LAN sítě, oddělené od sebe. Potřebuji je propojit přes internet. Bohužel, obě jsou za NATy, tudíž nemají veřejnou IP. Lze nějak přes internet propojit router s routerem obou těch LAN tak, aby vznikla jedna velká P2P?
na routerech je slax, sítě jsou kubuntu, xubuntu a widle 7 a xp - to ale asi není podstatné.
Díky
« Poslední změna: 07 Února 2013, 01:06:20 od zaoral »

Ar3sAli3n

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:propojení dvou LAN
« Odpověď #1 kdy: 03 Února 2013, 09:49:53 »
Ahoj
neslo by pouzit tohle?
http://wiki.ubuntu.cz/hamachi
« Poslední změna: 03 Února 2013, 09:52:18 od Ar3sAli3n »

zaoral

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 38
Re:propojení dvou LAN
« Odpověď #2 kdy: 03 Února 2013, 09:56:56 »
Hezkou neděli přeju,
Hamachi by asi šlo použít. Já ale kvůli přístupu k počítačům v LAN, lidem co je maj atd. zkouším najít řešení, které by neobsahovalo nutnost spouštět klienty na těch jednotlivých stanicích. Zkrátka hledám způsob, jak propojit přes internet ty dva routery. Hamachi jen na těch routerech by myslím nefungovalo, nebo se pletu? Jinak co se týče sítí, jsem čistokrevný lamer, takže pokud píšu blbosti, měj se mnou trpělivost:-)

Ar3sAli3n

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:propojení dvou LAN
« Odpověď #3 kdy: 03 Února 2013, 10:20:17 »

zaoral

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 38
Re:propojení dvou LAN
« Odpověď #4 kdy: 03 Února 2013, 10:31:20 »
Díky, mrknu, dám vědět.

zaoral

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 38
Re:propojení dvou LAN
« Odpověď #5 kdy: 03 Února 2013, 10:41:03 »
Tak jsem to proběhl - bez pevné ip ale nebude to Cisco fungovat. Kdybych měl pevnou IP aspoň jednu, tak bych byl za vodou. Problém je jak tunelovat ty NATy v internetu po cestě mezi těma routerama, když nemám pevné IP adresy. Chtělo by to něco jako voip protocol, ten pokud vím funguje tak, že mezi dvěma body bez pevné IP, co se chtějí spojit, leží server s pevnou IP, ten naváže spojení s oběma body a předá jim "kontaktní info" takže pak komunikují mezi sebou už napřímo bez něho. Nemelu blbosti?

Mirek Ryšán

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 60
Re:propojení dvou LAN
« Odpověď #6 kdy: 03 Února 2013, 11:22:24 »
Kdybych měl pevnou IP aspoň jednu, tak bych byl za vodou.

Nejsem sítař, ale když to vezmu obecně - jak chceš komunikovat mezi dvěma místy, když se navzájem neznají a nemají se ani jak "domluvit" kde se "potkat" :(

Pokud jde o domácí uživatele a domácí užití + nemění se často pc v síti, volil bych něco alá Hamachi + automatické spouštění při startu.

Pokud by byla podmínka jet skutečně bez klientů (často se připojují různá zařízení, instalovat na každé klienta by byl opruz), napadá mě buď využít jeden počítač jako router a na něm mít spuštěné hamachi. Ostatní PC jedou přes něj. Ale nedoplatíš se za elektriku + musíš to PC mít. Takže lepší verze rozjet na routeru OpenWRT a Hamachi, nebo něco podobného rozjet přímo na něm. Což by bylo asi ideální. Ovšem potřebuješ mít router co OpenWRT zvládne a musíš si s tím trochu pohrát. V téhle souvislosti jsme narazil na tenhle článek. O N2N se píše i na rootu. Jestli by na OpenWRT jelo Hamachi nefím :(

zaoral

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 38
Re:propojení dvou LAN
« Odpověď #7 kdy: 03 Února 2013, 14:58:58 »
Citace
Nejsem sítař, ale když to vezmu obecně - jak chceš komunikovat mezi dvěma místy, když se navzájem neznají a nemají se ani jak "domluvit" kde se "potkat" :(
A tady je zakopaný jezevčík:-)
voip to umí. Takže to nějak jít musí. Jenže za boha nevim jak...
Možná natvrdo nastavit porty na obou stranách a pak si je nějak poslat vzájemně, já nevím. Tady moje mojo končí. Zdrátovat LANku, připojit wifi, nastavit router nebo AP a víc jsem nikdy zatím nepotřeboval.

zaoral

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 38
Re:propojení dvou LAN
« Odpověď #8 kdy: 03 Února 2013, 14:59:57 »
To n2n zkusím, uvidíme. Díky!

RNA

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 630
Re:propojení dvou LAN
« Odpověď #9 kdy: 04 Února 2013, 15:10:08 »
No, pokud není možné ani na jedné straně udělat veřejnou IP (stačí přesměrovaný jeden UDP port), tak jedině externí VPN server (tak, jak to má Hamači). Pokud je alespoň jedna strana viditelná zvenku, (alespoň ten jeden port), tak nasadit OpenVPN.  Pokud to poběží na strojích, které jsou současně jako gatewaye do těch LAN, tak se na ostatních klientech v obou sítích nemusí vůbec nic nastavovat.

beer

  • Host
Re:propojení dvou LAN
« Odpověď #10 kdy: 04 Února 2013, 17:23:27 »
N2N je dle mé zkušenosti nejjednodušší. A lze použít i v případě, kdy se jedná o notebook, který je na cestách...

Mirek Ryšán

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 60
Re:propojení dvou LAN
« Odpověď #11 kdy: 04 Února 2013, 21:50:26 »
voip to umí.

Já mám pocit, že u VoIP se o to mimo vnitřní sít stará sip server poskytovatele.

RNA

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 630
Re:propojení dvou LAN
« Odpověď #12 kdy: 04 Února 2013, 23:57:11 »
N2N je dle mé zkušenosti nejjednodušší. A lze použít i v případě, kdy se jedná o notebook, který je na cestách...
Koukám, že to je takové načančané Hamači. Tedy externí VPN server na 88.86.108.50. Pokud ovšem to někdo vypne, je po parádě.

beer

  • Host
Re:propojení dvou LAN
« Odpověď #13 kdy: 05 Února 2013, 09:01:24 »
To je ip vpn hostingu, který provozuje supernode zdarma. Jinak samozřejmě ten supernode si může každý vytvořit i sám a může se obejít od supernodu třetí strany. Řekl bych, že jejich supernode je ale spolehlivý. Zařízení spolu komunikují napřímo, ten n2n supernode jim zjednodušeně jen řekne, kde mají hledat protějšek a jak se k němu dostat. Určité riziko tu je, a to DDS útok proti profláknutému supernodu. Pokud by byl zahlcen, mohl by přestat odpovídat a všechny sítě, které ho používají, by byly mimo provoz.
« Poslední změna: 05 Února 2013, 09:03:12 od beer »

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:propojení dvou LAN
« Odpověď #14 kdy: 05 Února 2013, 09:25:37 »
bez verejne ip to nepujde .. vsechna (nebezpecna) reseni typu hamachi routujou provoz pres nejakeho prostrednika .. proste potrebujes tak jako tak alespon jednoho prostrednika s verejnou ip
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

Standa99

  • Host
Re:propojení dvou LAN
« Odpověď #15 kdy: 05 Února 2013, 12:31:15 »
Přesně tak, už jsi zkoušel oslovit poskytovatele? Pokud ti neumožní přímo veřejnou IP, tak ať ti přesměruje aspoň několik portů z jeho veřejné IP. Tohle nebývá problém (jedině, že by to neuměl).

zaoral

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 38
Re:propojení dvou LAN
« Odpověď #16 kdy: 07 Února 2013, 01:05:34 »
Díky všem, už to běhá. Nakonec poslední varianta klapla. Dostal jsem pár portů na pevné na jedné straně a je po problému. Jinak funguje i to řešení s nezávislou supernode N2N, jenom jak tu padlo, když to někdo vypne, tak game over.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.