Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: FreeRapid Downloader oprava vypnutí, restartování atd.  (Přečteno 8998 krát)

Rover623

FreeRapid Downloader oprava vypnutí, restartování atd.
« kdy: 06 Února 2013, 00:12:14 »
Tenhle program se tu již řešil a to konkrétně zde http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=35897.0

O co tedy jde, tenhle downloader neumí v Linuxu po dokončení stahování provést nadefinovanou operaci (vypnutí, restart atd.). Při pokusu takovou operaci zvolit vás oblaží hláškou, že systémový příkaz není definován nebo podporován. Ve výše uvedeném tématu je sice řešení, ale to není zrovna elegantní, protože vyžaduje zapnutí tzv. suid módu kdy příkaz "shutdown" nevyžaduje ke své činnosti heslo roota a může být aktivován uživatelem.

To má jednak bezpečnostní dopad, je to sice velmi nepravděpodobné, ale lze tak počítač restartovat nebo vypnout na dálku bez znalosti hesla, ale hlavně to má značný diskomfortní dopad na systému s více uživateli. Druhý uživatel (s právy uživatele) vám takto může doslova pod rukama vypnout počítač když ve vašem účtu ještě něco běží. Nějak jsem se nehodlal smířit s tím, že automatické vypnutí bude možné jen tak, že si aktivují suid mód a umožním tak použití "shutdown" bez hesla.

Problém jsem prostudoval a následně dotčený soubor "syscmd.properties" který tuto činnost zajišťuje přepsal. Nyní by mělo stačit stáhnout upravený soubor a nahradit s ním původní soubor v adresáři programu, čímž by vám bez potřeby cokoli dalšího měnit mělo fungovat automatické vypnutí, restartování i uspání (do paměti i na disk).

Upravený soubor si můžete stáhnout odtud http://www.ulozto.cz/x7DneJ7/syscmd-properties

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:FreeRapid Downloader oprava vypnutí, restartování atd.
« Odpověď #1 kdy: 06 Února 2013, 08:53:02 »
Druhý uživatel (s právy uživatele) vám takto může doslova pod rukama vypnout počítač když ve vašem účtu ještě něco běží. Nějak jsem se nehodlal smířit s tím, že automatické vypnutí bude možné jen tak, že si aktivují suid mód a umožním tak použití "shutdown" bez hesla.

Nevím jak v nových verzích, ale ve starších shutdown bez hesla fungoval pouze pokud byl přihlášen jen jeden uživatel. Pokud je přihlášeno víc uživatelů, tak bylo/je potřeba oprávnění roota.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Rover623

Re:FreeRapid Downloader oprava vypnutí, restartování atd.
« Odpověď #2 kdy: 06 Února 2013, 10:31:32 »
To nevím, od 9.10 už se musel spouštět "shutdown" se "sudo". Jestli to bylo v 8.04 jinak by musel někdo vyzkoušet.

beer

  • Host
Re:FreeRapid Downloader oprava vypnutí, restartování atd.
« Odpověď #3 kdy: 06 Února 2013, 11:37:33 »
Tenhle program se tu již řešil a to konkrétně zde http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=35897.0

O co tedy jde, tenhle downloader neumí v Linuxu po dokončení stahování provést nadefinovanou operaci (vypnutí, restart atd.). Při pokusu takovou operaci zvolit vás oblaží hláškou, že systémový příkaz není definován nebo podporován. Ve výše uvedeném tématu je sice řešení, ale to není zrovna elegantní, protože vyžaduje zapnutí tzv. suid módu kdy příkaz "shutdown" nevyžaduje ke své činnosti heslo roota a může být aktivován uživatelem.

To má jednak bezpečnostní dopad, je to sice velmi nepravděpodobné, ale lze tak počítač restartovat nebo vypnout na dálku bez znalosti hesla, ale hlavně to má značný diskomfortní dopad na systému s více uživateli. Druhý uživatel (s právy uživatele) vám takto může doslova pod rukama vypnout počítač když ve vašem účtu ještě něco běží. Nějak jsem se nehodlal smířit s tím, že automatické vypnutí bude možné jen tak, že si aktivují suid mód a umožním tak použití "shutdown" bez hesla.

Problém jsem prostudoval a následně dotčený soubor "syscmd.properties" který tuto činnost zajišťuje přepsal. Nyní by mělo stačit stáhnout upravený soubor a nahradit s ním původní soubor v adresáři programu, čímž by vám bez potřeby cokoli dalšího měnit mělo fungovat automatické vypnutí, restartování i uspání (do paměti i na disk).

Upravený soubor si můžete stáhnout odtud http://www.ulozto.cz/x7DneJ7/syscmd-properties
Super, mrknu na to doma, to se hodí. K+.

beer

  • Host
Re:FreeRapid Downloader oprava vypnutí, restartování atd.
« Odpověď #4 kdy: 06 Února 2013, 11:40:13 »
Ještě tak vyřešit, pokud to není opraveno, aby v případě, že se ve free rapid downloaderu nastaví alokace diskového prostoru, aby to nepoškodilo linuxové oddíly - stalo se mi to opakovaně vždy po zapnutí této funkce, u různých disků. Ale to by bylo spíše na autory toho programu.

Rover623

Re:FreeRapid Downloader oprava vypnutí, restartování atd.
« Odpověď #5 kdy: 06 Února 2013, 13:36:41 »
Alokaci jsem spravil taky (funguje to jen na FS se žurnálem), ale moc stabilní to není, ono ani ta alokace ve Windows, přímo od autora nefunguje nijak extra dobře. Já to řešil kličkou kdy program zapíše na disk stejné velký soubor plný nul a do něho potom po blocích zapisuje stažená data

beer

  • Host
Re:FreeRapid Downloader oprava vypnutí, restartování atd.
« Odpověď #6 kdy: 06 Února 2013, 13:46:04 »
Hmm, super, a v jakém souboru se ta alokace nastavuje, aby fungovala? Tak jak to píšeš, jsem myslel, že to řeší i sám FRD... Respektive toto řešení vypadá nejjednoduššeji a chybí mi představivost i znalosti, abych si dokázal představit, že by to mohlo fungovat jinak :).
I toto nastavení je přímo v tom souboru na ulož.to?

Rover623

Re:FreeRapid Downloader oprava vypnutí, restartování atd.
« Odpověď #7 kdy: 06 Února 2013, 14:29:27 »
To se tak lehko nastavit nedá, musel jsem překopat část toho programu a celé to znovu sestavit, proto to nikde nešířím, nemám to řádně vyzkoušené a raději to zkouším na virtuálním stroji, co kdyby to náhodou zlikvidovalo celý FS. Tedy v kombinaci s Btrfs to tak končí vždycky a o tom se pořád mluví, že bude na Fedoře jako výchozí.

Mario Hlas

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
Re:FreeRapid Downloader oprava vypnutí, restartování atd.
« Odpověď #8 kdy: 09 Června 2017, 15:39:24 »
Po přechodu na Ub 16.04 jsem nedokázal FreeRapid downloader rozchodit, pak mně pomohl admin tong2short na http://wordrider.net/forum/7/17593/18334/_subject_#msg-18334 , a vše se tím vyřešilo (kopíruji) :
@mariohlas: Have you tried the instruction in the webupd8.org link I gave above?
Here is the excerpt:
sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/java
sudo apt-get update
sudo apt-get install oracle-java8-installer
sudo apt-get install oracle-java8-set-default
Můj dodatek (jsem BFU, promiňte můj způsob vyjadřování) : Je však nutno otevírat frd.jar a vybrat Otevřít pomocí "Oracle Java 8 Runtime". 

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:FreeRapid Downloader oprava vypnutí, restartování atd.
« Odpověď #9 kdy: 09 Června 2017, 18:44:30 »
Můj dodatek (jsem BFU, promiňte můj způsob vyjadřování) : Je však nutno otevírat frd.jar a vybrat Otevřít pomocí "Oracle Java 8 Runtime".
Spouští se normálně pomocí frd.sh (můžeš si udělat spouštěč třeba na Plochu atd...)
Otevírat "pomocí" není třeba, on už si javu najde sám - pokud je tedy nainstalována řádně)..

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.