Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: wifi modul do PC - jaky vybrat? vyrobce apod?  (Přečteno 6203 krát)

op64

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 43
wifi modul do PC - jaky vybrat? vyrobce apod?
« kdy: 07 Února 2013, 17:49:43 »
potrebuji stolni PC pripojit pres wifi (router TP-Link TL-WR841N) a potrebuji poradit na jakeho vyrobce wifi modulu se zamerit? (tedy jaky ma v linuxu podporu?)
Na PC je a bude Ubuntu.
wifi muze byt v PC pres usb, popr. pci. Nejlepe asi 300Mbps
diky za doporuceni.
Desktop:  Ubuntu 12.04 64bit
Notebook: FujitsuSiemens V5535 Ubuntu 11.10 32bit

beer

  • Host
Re:wifi modul do PC - jaky vybrat? vyrobce apod?
« Odpověď #1 kdy: 07 Února 2013, 18:11:15 »
Já si kupoval cca před 2 lety noname usb přes aukro za pár korun a fungovalo. Jestli chceš mít jistotu, objednej si přes nějaký eshop a vyzkoušej. Máš 14 dní možnost na odstoupení od smlouvy v zákonné lhůtě.
Pokud se ti nějaký parametrově zalíbí, dej si vyhledat jeho jméno + ubuntu googlem, a uvidíš, jestli je problémový, nebo ne.

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:wifi modul do PC - jaky vybrat? vyrobce apod?
« Odpověď #2 kdy: 07 Února 2013, 20:18:36 »
http://www.alza.cz/tp-link-tl-wn722n-lite-d155291.htm
Instalace je tak složitá, jak moc je složité zastrčit to správně do USB. ;)
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Rover623

Re:wifi modul do PC - jaky vybrat? vyrobce apod?
« Odpověď #3 kdy: 07 Února 2013, 20:27:04 »
USB nedoporučuji, většina jich po uspání a probuzení nefunguje, buď se musí resetovat (dá se to automatizovat skriptem) nebo vytáhnout a znovu vložit.

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:wifi modul do PC - jaky vybrat? vyrobce apod?
« Odpověď #4 kdy: 08 Února 2013, 08:30:17 »
Ono to uspávání je samo o sobě strašné zlo...  >:(
Mě na jednom počíači po uspání odmítal připojit drátové připojené LAN, na jiném se odmítal po probuzení připojit na Emphathy Chat, o tom že některé počítače se neprobudí vůbec ani nemluvím...

Nedá se to takhle kategoricky říct že je lepší nepoužívat LAN nebo Chatovat či nepoužívat USB jen proto že na některých stanicích to dělá problémy po uspání... ;)
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Rover623

Re:wifi modul do PC - jaky vybrat? vyrobce apod?
« Odpověď #5 kdy: 08 Února 2013, 12:12:43 »
Ještě jsme neviděl USB wifi modul který by se po uspání sám připojil, tedy za předpokladu, že deska při uspání vypne napájení USB. Ve Windows je to stejné, jenže tam ten reset obvykle řeší ovladač výrobce. V Linuxu si člověk musí prostě pomoct skriptem a usb-modeswitch

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3412
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:wifi modul do PC - jaky vybrat? vyrobce apod?
« Odpověď #6 kdy: 08 Února 2013, 13:03:37 »
Pokud mohu taky s troškou do mlýna, co se týče hw, tak jestliže máš N-kový router TP-LINK, sáhni po nějakém N-kovém adaptéru též od TP-LINKu, protože v této normě je hroznej bordel - takže i těch 300Mbps ber víceméně jako marketingový tah. Tuším, že v manuálu, nebo na krabici jsou uvedeny možnosti zapojení vůči různým druhům adaptérů od téže firmy. Podle názvu bych si pak asi vyhledal, jaké jsou s ním zkusenosti v linuxu.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

beer

  • Host
Re:wifi modul do PC - jaky vybrat? vyrobce apod?
« Odpověď #7 kdy: 08 Února 2013, 13:15:28 »
Výhoda pro řešení usb je jasná, je to přenosné, dá se to v případě potřeby snadno přendat jinam. Ty usb wifi modemy jsou i skladné. Co se týká toho uspávání, v době SSD disků je to zbytečnost a tak jako tak možná na většině PC nefunguje správně.

Jinak je rozdíl, jestli N je pouze Draft (to bývají často ty 150 Mbps, jejich reálná rychlost bude nižší), nebo jestli je to skutečné hotové N. Ale i tak těch 300 je hypotetická hodnota, ke které se třeba jen přibližují v laboratorních podmínkách. Reálná by mohla být taky někde kolem těch 150, záleží ale na vzdálenosti a rušení.

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:wifi modul do PC - jaky vybrat? vyrobce apod?
« Odpověď #8 kdy: 08 Února 2013, 14:18:27 »
Pokud čtu úvahy na téma PCI nebo USB, tak u stolního počítače preferuji zařízení zabudovaná uvnitř (PCI, PCI-E ...).
Důvodem je, že zařízení je uvnitř PC. Není pro něho potřeba speciální místo, nikde nepřekáží, je menší pravděpodobnost, že se při nějaké činnosti kolem PC (utírání prachu...) zařízení odpojí od konektoru atd.
Jedině nutnost přenášet zařízení nebo uchovávat mimo PC, by mě přinutilo použít USB zařízení.
Samozřejmě USB klávesnice, myši, sluchátka a podobně je o něčem jiném.
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

beer

  • Host
Re:wifi modul do PC - jaky vybrat? vyrobce apod?
« Odpověď #9 kdy: 08 Února 2013, 14:29:50 »

Samozřejmě USB klávesnice, myši, sluchátka a podobně je o něčem jiném.

Očem jiném? Člověk musí tak jako tak dávat pozor. Ty wifi moduly jsou poměrně malé, dají se dát do volného usb v zadu v pc a nic by se mu nemělo stát ani při utírání prachu, to si spíš vytrhnete nešikovně kabel od klávesnice, než abyste vylomil modul, který je tam obklopen kabely.

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:wifi modul do PC - jaky vybrat? vyrobce apod?
« Odpověď #10 kdy: 08 Února 2013, 15:25:41 »
No v principu záleží na tom co uživatel považuje za důležité a únosné. Chtěl jsem jen zdůraznit, že každé externí zařízení komplikuje manipulaci s PC a kolem PC.
A síťová karta je natolik důležitá součást PC, že podle mě je vhodné mít ji uvnitř. Nevidím důvod mít kartu přenosnou mezi počítači... A je-li ta karta velikosti 2 cm ven z USB pak se dá vlastně považovat za interní  ;), jen zabírá jeden USB port. Ta, kterou doporučoval RRadek Neužil mi zrovna malá nepřišla...

Klávesnice a myš je o něčem jiném, protože standardní stolní počítače nemají klávesnici a myš zabudovanou. Proto bývají externí, bez nich se s dnešními PC špatně komunikuje ;). Samozřelmě, je také na úvaze a potřebách uživatele, má-li klávesnici, myš či sluchátka na kabelu nebo bezdrátová. (kabel nebo měnit či dobíjet baterie...)
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

beer

  • Host
Re:wifi modul do PC - jaky vybrat? vyrobce apod?
« Odpověď #11 kdy: 08 Února 2013, 16:18:42 »
Interní karty mají často antény, které jsou větší, nežli usb modul. Nedají se napojit na USB kabel a hledání lepšího signálu je velmi omezené. Ano, záleží na preferencích.



Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:wifi modul do PC - jaky vybrat? vyrobce apod?
« Odpověď #12 kdy: 08 Února 2013, 16:57:12 »
Pěkná fotka ;)
Nevím, laborování s umístěním wifi karty kvůli kvalitě příjmu, signalizuje nevhodně navrženou a postavenou domácí síť...
Samozřejmě každý si použije co chce, na co má finanční prostředky. Také mohou vzniknout specifické podmínky, které vyžadují nestandardní řešení. Jen jsem chtěl zdůraznit, že dávám přednost zabudovaným součástem, před součástmi povalujícími se, visícími či trčícími.
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

beer

  • Host
Re:wifi modul do PC - jaky vybrat? vyrobce apod?
« Odpověď #13 kdy: 08 Února 2013, 17:07:58 »
Je to otázkou priorit. Já si USB modul kupoval, když jsem se chtěl zbavit kabelů. Nakonec jsem se ho zbavil a nechal si kabel, a modul dal rodičům do staré šunky. Na druhou stranu jsem dostal interní tv kartu, kterou jsem v linuxu nerozchodil a v pc jen překáží a žere proud.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.