Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Odstranění WinXP -> Instalace Win7 na druhý harddisk  (Přečteno 2319 krát)

ztalin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Odstranění WinXP -> Instalace Win7 na druhý harddisk
« kdy: 13 Února 2013, 15:25:22 »
Dobrý den,
nerad bych udělal nějakou fatální chybu, prosím proto o radu... Potřebuji provést následující operace:

1) Mám na jednom disku dualboot WinXP a Ubuntu, WinXP bych rád z tohoto disku zcela odstranil a ponechal ho pouze linuxový.
Představuji si, že by to šlo provést nějak takto:
Připojím druhý harddisk, na něj si zazálohuji všechna data z WinXP oddílu, následně rozšířím linuxový oddíl přes ten wokňácký. (jak to bezpečně provést?). Z druhého disku všechna data přesunu na onen celolinuxový disk.

2) Teď tedy budu mít čistou instalaci Ubuntu přes celý původní disk a druhý připojený disk, na kterém není nic podstatného. Na tento disk bych si rád nainstaloval Win7, která stále bohužel potřebuji kvůli Adobe nástrojům.
A tady už plavu, a uvítám všechny dobré rady...

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Odstranění WinXP -> Instalace Win7 na druhý harddisk
« Odpověď #1 kdy: 13 Února 2013, 15:57:09 »
Nebylo by jednodušší nejdříve na druhý disk nainstalovat Windows 7 + potřebný software, pak do něj přenést data z Windows XP. A teprve pak upravit oddíly na prvním disku? Bude to o kopírování méně. Navíc můžeš chvíli pracovat a zjišťovat jestli jsi přenesl všechna dat. Až to budeš mít, pak teprve můžeš si rozšířit i linuxový disk.
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Odstranění WinXP -> Instalace Win7 na druhý harddisk
« Odpověď #2 kdy: 13 Února 2013, 16:24:06 »
Niesom si isty ale pri odstraneni sda1 s wxp a rozsirenim sda2 s ubuntu sa z toho nestane sda1 s ubuntu s odkazom vsetkych konfiguracnych suborov na sda2 a tym padom nenastartovanim ubuntu?(to je krkolomna veta :D )
Ak to tak je tak bude treba rucne prepisat fstab a obnovit grub. Tiez je mozne ze rozsirovanie oddielu bude trvat dost dlho. Preto by som skor odporucil cistu instalaciu ubuntu.
Ak sa mylim tak ma opravte.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Odstranění WinXP -> Instalace Win7 na druhý harddisk
« Odpověď #3 kdy: 13 Února 2013, 16:52:10 »
TIBOR má nejspíše pravdu, možná by pro tebe bylo lepší, až budeš mít jistotu přenesených dat ve Windows, provést novou instalaci Ubuntu, samozřejmě si před tím musíš zálohovat data.
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Odstranění WinXP -> Instalace Win7 na druhý harddisk
« Odpověď #4 kdy: 13 Února 2013, 17:03:51 »
A tady už plavu...

Teda mám pocit že už plaveš od začátku :))
Pokusím se ti poradit co možná nejjednodušeji, netvrdím že to nejde jinak ale chci se vyvarovat omylů ;)
Stáhni si toto a vytvoř si bootovací USB nebo CD... http://sourceforge.net/projects/ubuntu-secured/files/ubuntu-secure-remix-12.10-64bit.iso/download

Nabootuj z toho a najdi si program Gparted ve kterém proveď požadované operace s disky, Smazat oddíl XP a roztáhnout oddíl s Ubuntu na jeho místo a potvrdit zelenou fajfkou ;) (toto bude trvat hodiny!!!).

Potom si nainstaluj W7 a bude ti startovat pouze W7 tak teď zase nabootuj to CD co jsi si stáhl a všimni si v aplikace v levém panelu Boot Repair

Stačí zvolit první automatickou možnost Recommended repair.

Každopádně doporučuji si nejdřív veškerá osobní data před všemi operacemi vykopírovat pro případ "havárie".
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

ztalin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re:Odstranění WinXP -> Instalace Win7 na druhý harddisk
« Odpověď #5 kdy: 13 Února 2013, 21:59:02 »
Děkuji moc za rady, jestli je to ještě možné, rád bych si to ujasnil...
Buď:
V podstatě by ty oddíly šly spojit, ale převedení na nový souborový systém bude trvat dloo....oouho... Pak normálně nainstalovat Win7. Pak nabootovat z instalačního CD Ubuntu, updatovat GRUB buď z terminálu anebo pomocí toho BootRepairu. A pak by to mělo jet... A úplně přede vším zálohovat data!!! Potrvá to hodiny...  :-\
Anebo:
Všechno zazálohovat, nainstalovat Win7, pak nová instalace Ubuntu na druhý disk. Potrvá to hodinu plus samozřejmě úprava Ubuntu do předchozího stavu. Pro mě, myslím, rychlejší varianta.
Takže by vlastně mělo fungovat, aneb nejrychleší varianta...?
1) odpojím stávající HDD(Disk1)
2) přpojím druhý HDD(Disk2)
3) nainstaluju Win7 (na Disk2)
4) připojím první HDD(Disk1)
5) zazálohuju z Disku1 na Disk2
6) nainstaluju Ubuntu na Disk1
7) všechno funguje jak má... ;D?

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Odstranění WinXP -> Instalace Win7 na druhý harddisk
« Odpověď #6 kdy: 13 Února 2013, 22:08:34 »
Obávám se, že ti widle stejně z externího disku nepojedou (nebo budeš mít v počítači dva disky na sata/scsi/ide kabelu?

Mě se nejlepší jeví jiný postup: pokud widle potřebuješ jen kvůli Adobe, tak si stáhni virtualbox a widle pouštěj ve vistuálu. Data z win oddílu si zazálohuj, pak rozšiř ubuntu na celý systém (bojíš-li se o konfiguráky, zmenši win oddíl na 8MB - tím konfiguráky zůstanou synchronizované s MBR a nebudeš se muset bát.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Odstranění WinXP -> Instalace Win7 na druhý harddisk
« Odpověď #7 kdy: 13 Února 2013, 22:19:49 »
Pro správné rozhodnutí je potřeba vědět, jestli ty disky budeš mít uvnitř PC jak píše "sachy" nebo bude některý externí. Protože pokud budeš mít v počítači jen jeden disk, je rozumnější ho rozdělit nebo použít ten virtualbox. Budeš-li se rozhodovat pro virtualbox, uvědom si, že výkon virtuálního PC je o dost nižší než klasické instalace windows na disk. Virtual box používá jen jedno jádro CPU a jen část paměti nainstalované v PC. Pokud plánuješ hrát hry ve vindows, virtual box nebude stíhat.
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

ztalin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re:Odstranění WinXP -> Instalace Win7 na druhý harddisk
« Odpověď #8 kdy: 13 Února 2013, 23:56:14 »
Oba disky jsou interní, SATA

Do toho VirtualBoxu se mi právě moc nechce, sice jsem nezkoušel, ale ztráta výkonu by asi byla dost znatelná a to při práci nepotěší.

Když jsou oba disky interní, myslíte, že by tedy šel ten můj postup v pohodě použít?
Ještě jednou moc děkuju za rady, v tak skvělý servis jsem ani nedoufal...  8)

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Odstranění WinXP -> Instalace Win7 na druhý harddisk
« Odpověď #9 kdy: 14 Února 2013, 00:33:30 »
Osobně bych nevyndaval ty disky.
Provedl bych zálohu dat jak Windows tak Ubuntu nejlépe na externí medium.
Pak bych nainstaloval windows na druhý disk, poté obnovil Grub podle návodu na Wiky Obnovení GRUB2 pomocí LiveCD.
Obnovil data ve windows, a nějakou dobu s tím takto pracoval až bych měl jistotu, že jsem nezapomněl přenést z původní instalace windows další data.
Pak bych pro jistotu zálohoval změněná data z ubuntu, pracoval-li bych v něm.
Nainstaloval bych Ubuntu na první disk, který bych rozdělil podle svých představ.
Obnovil bych data ze zálohy.
No a pak jen pracoval a doinstalovával to, co jsem při instalaci některého ze systému zapomněl.
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Odstranění WinXP -> Instalace Win7 na druhý harddisk
« Odpověď #10 kdy: 14 Února 2013, 11:08:35 »
Virtual box používá jen jedno jádro CPU a jen část paměti nainstalované v PC.

Prosím nešiř bludy! VBox může používat libovolnou podmnožinu procesorových jader, stejně tak libovolné množství RAM paměti. Ztráta výkonu je pro aplikace zanedbatelná, má-li systém dostatek RAM pro linux i win najednou a nemusí swapovat. Hry, jak píše Myrmica, nefungují kvůli grafickým ovladačům, které si šahají na grafiku přímo, což virtualizace z principu neumožnuje.

Osobně s Adobe aplikacemi ve virtuálu nemám nejmenší problém, víc mě držuje šifrování na HDD :)
« Poslední změna: 14 Února 2013, 11:11:01 od Martin "sachy" Šácha »
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Odstranění WinXP -> Instalace Win7 na druhý harddisk
« Odpověď #11 kdy: 14 Února 2013, 11:33:03 »
Virtual box používá jen jedno jádro CPU a jen část paměti nainstalované v PC.
Prosím nešiř bludy!
Omlouvám se, tak daleko jsem se v nastavení nějak nedostal.... Do teď jsem byl přesvědčený že je to tak jak jsem pasal...
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

ztalin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re:Odstranění WinXP -> Instalace Win7 na druhý harddisk
« Odpověď #12 kdy: 14 Února 2013, 11:44:53 »
Teď už tady trochu odbočuji od tématu... Jakou zkušenost máte, konkrétně s InDesignem, ve VirtualBoxu?

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Odstranění WinXP -> Instalace Win7 na druhý harddisk
« Odpověď #13 kdy: 14 Února 2013, 11:45:18 »
jj pokud procesor podporuje virtualizaci (nutno zapnout v biosu) tak rychlost je dokonce vyšší než přímo na nainstalovaném disku.  ;)
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Odstranění WinXP -> Instalace Win7 na druhý harddisk
« Odpověď #14 kdy: 14 Února 2013, 20:13:41 »
Teď už tady trochu odbočuji od tématu... Jakou zkušenost máte, konkrétně s InDesignem, ve VirtualBoxu?

Konkrétně s CS2 (stable), CS5 a CS6 (bety) a funguje, nenarazil jsem na žádnou potíž. Stejně tak PS a Illustator.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Odstranění WinXP -> Instalace Win7 na druhý harddisk
« Odpověď #15 kdy: 14 Února 2013, 21:14:43 »
doporučuji virtualizovat WinXP ;)
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

ztalin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re:Odstranění WinXP -> Instalace Win7 na druhý harddisk
« Odpověď #16 kdy: 15 Února 2013, 21:43:05 »
Tak, vindousy úspěšně nainstalovány, teď obnova GRUBu.
Návod na wiki jsem porovnal ještě s, pro mě trochu srozumitelnějším, http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,42267.0.html. Myslím, že jsem to docela pochopil, ale přece jen, jsou dvě varianty.
Radek Neužil mi výše radil použít aplikaci BootRepair, která je součástí té secure verze Ubuntu. Myslíte, že bych se na ten BootRepair mohl spolehnout nebo je lepší použít tu cestu přes terminál?

Už předem moc děkuji za rady.

S tím VirtualBoxem jste mě nalomili  :), až bude tahleta instalační operace za mnou, začnu s tím experimentovat. Když by to šlapalo, tak všechny tyhle starosi ohledně dualbootu, co teď řeším, by už do budoucna nebyly...

ztalin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re:Odstranění WinXP -> Instalace Win7 na druhý harddisk
« Odpověď #17 kdy: 17 Února 2013, 20:42:36 »
Takže BootRepair můžu doporučit...
Vše vyřešeno

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Odstranění WinXP -> Instalace Win7 na druhý harddisk
« Odpověď #18 kdy: 17 Února 2013, 22:30:09 »
Jasně že BootRepair funguje, jinak bych ho nedoporučoval ;)
Hlavně se tam dost těžko dá něco pokazit. :)

Tak teď by jsi se mohl vrhnout na ten VirtualBox :))
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.