Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ocěnění PC sestavy  (Přečteno 2806 krát)

kovalensue

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 67
Ocěnění PC sestavy
« kdy: 11 Března 2013, 23:00:06 »
Zdravim, dělám do školy prezentaci, ve které oceňuji svoji PC sestavu. Nevěděl jsem do jaké to dát sekce tak to dávám sem. Doufám že mi pomůžete a dáte mi návrhy kolik peněz byste byli ochotni za tuto sestavu utratit. Dík moc...

PC SESTAVA:

CPU: Core 2 Duo E7400, 2,8GHz, 3MBLGA775
základní deska: Asus MB P5KPL/1600
RAM: 2 x A-DATA 2GB DDR2 800MHz
HDD: Samsung 320GB SATA 7200 otáček
GPU: Palit GeForce 9600GT 512MB GDDR3
DVD ROM: DVD-RW Samsung SH-S223Q/BEBE SATA
zdroj: EUROCASE 400W ATX 12cm Fan
skříň: CoolerMaster Elite 331
síťová karta: Edimax Wi-Fi PCI 11/54Mbs
Windows 7 Proffesional, Linux Mint 15 - Mate

If you don't like something, change it. If you can't change it, change your attitude.

menganito

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1728
Re:Ocěnění PC sestavy
« Odpověď #1 kdy: 12 Března 2013, 08:32:41 »
Ja nic, ale ked je to Tvoja domaca, asi by si si ju mohol urobit sam ;)
Hint: pogoogluj ceny komponentov, odrataj stvrtinu ceny za rok a mas.

Rover623

Re:Ocěnění PC sestavy
« Odpověď #2 kdy: 12 Března 2013, 08:42:35 »
Pokud bych to dnes stavěl nové, cena by byla asi kolem 6 500,- spíš asi méně. Podle stáří potom pohodlně odhadneš jakou to má cenu.

kovalensue

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 67
Re:Ocěnění PC sestavy
« Odpověď #3 kdy: 12 Března 2013, 09:01:35 »
No já jsem právě zkoušel spočítat reprodukční náklady ke dni ocenění - polovinu komponentů už ani neseženu, tak jsem šel porovnávací metodou a vyšlo mi že teď by se to dalo postavit asi za 9000 - což mi teda přijde dost, ale whatever a pak jsem odečetl amortizaci a jsem na 5299,- => je to seriozní cena??
Windows 7 Proffesional, Linux Mint 15 - Mate

If you don't like something, change it. If you can't change it, change your attitude.

beer

  • Host
Re:Ocěnění PC sestavy
« Odpověď #4 kdy: 12 Března 2013, 09:41:33 »
Nevím, jak jí máš dlouho, já bych za ní více než 3.000 nedal. Procesor celkem ujde, ram je na dnešní poměry nedostačující, je úzkým hrdlem, disk není taky nic extra, grafická karta je prehistorická, ikdyž alespoň podporuje VDPAU. Zajímalo by mne její srovnání s novějšími lowendy, například s mou pasivní GT 520, jak bude na tom s výkonem, a jak bude na tom se spotřebou. Zdroj nemá moc rezerv, na herní PC je to nedostatečné, na kancelářskou práci možná moc žravé, na multimediální centrum a streamování videa je to žravé. Síťovou kartu označují na alze, že je shitová, tak nevím, jestli je to dobrá volba :)

zdroj:
http://www.alza.cz/sitova-wifi-karta-edimax-ew-7628ig-pci-mimo-d63683.htm

Předpokládám, že všechny komponenty mají po záruce. Při oceňování je potřeba nejen brát amortizaci (1/5 za rok), ale je potřeba zohlednit morální zastarávání a počítat s tím, kolik by nás v dnešní době sestava s podobným výkonem nebo spotřebou stála nová se zárukou. Barebone PC, které bude mít podobný výkon, nižší spotřebu a grafickou kartu na podobné úrovni se dá dnes postavit za příznivější cenu. Navíc bude mít i menší rozměry a wifi bude mít integrované.
« Poslední změna: 12 Března 2013, 09:56:13 od beer »

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6023
Re:Ocěnění PC sestavy
« Odpověď #5 kdy: 12 Března 2013, 10:21:56 »
LOL. Takovej * takhle nacenit. :D Souhlas s beerem.

Prosímtě mrkni na aukro pro orientační ceny. Ta grafika umí nějaké prvotní VDPAU typu A nejspíše, takže nic moc.

Nehledě na to, že na základovce budou patrně elektrolyty a každou chvílu můžou vyletět oknem k pánu bohu :-) To samé zdroj. Grafika máš ménně výkonnou, tak by mohla snad ještě držet.

Za 6500,- dnes máš mnohonásobně rychlejší PC a se zárukou.

Je to neúprosné, ale komponenty jsou investice ještě horší jak auto.

Příklad: Před půl rokem jsem si naceňoval sestavu:
AMD X2 2.1GHz 45W, Gigabyte AMD 690G, 4GB 800MHz RAM, 40GB HDD, AMD X1250, atd. Vyšlo mi asi 1500.- že bych z toho minimálně vytřískal.

Takže nějakou hodnotu má akorát HDD, skříň, potom CPU, atd,. Mechaniku bys uvalil tak za 100Kč, čte-li dobře. Pokud je IDE, tak možná nějakému zoufalci za víc. Síťovka nemá žádnou obchodovatelnou hodnotu.
« Poslední změna: 12 Března 2013, 10:28:05 od Roman "Rovano" Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

beer

  • Host
Re:Ocěnění PC sestavy
« Odpověď #6 kdy: 12 Března 2013, 10:49:03 »
V ceně kolem 5 tisíc bych si vybral třeba toto:

http://www.alza.cz/zotac-zbox-nano-id61-d329395.htm

úspora energie, místa, možnost až 8 GB ram, ram je dneska levné, dal bych tam třeba toto:

http://www.alza.cz/kingston-so-dimm-8gb-ddr3-1333mhz-cl9-d398914.htm

Jsme na ceně 5 699,-  + 8 GB ram = 1 073,-. Ještě je potřeba pevný disk, teď záleží na tom, jestli je důležitější rychlost, nebo velikost.

Pokud nám jde o úsporu energie a máme nějaký externí disk, nebo nas, tak lze sáhnout po SSD. Nejlépe se Sata III. Zvolil bych alespoň 60 GB, ale na samotný operační systém nám stačí i polovina a zbyde i rezerva pro nějaká lokální data:

http://www.alza.cz/adata-s510-60gb-d294211.htm

cena celkem nové pc s vyšším výkonem a úsporou energie:
5 699+1 073+1 689=8461.

Oproti tvému pc budeme mít 4 x více ram, vyšší výkon (sandy bridge, ssd, již zmíněná ram) úsporu za elektřinu a tichý chod, dálkové ovládání, usb 3.0 a úsporu místa na stole.

nebo například http://www.alza.cz/zotac-zbox-id42-barebone-d383728.htm
« Poslední změna: 12 Března 2013, 10:57:38 od beer »

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Ocěnění PC sestavy
« Odpověď #7 kdy: 12 Března 2013, 11:44:59 »
Roman "Rovano" Vacho + beer proč ho deprimujete?  :D pro mě jakožto uživatele těchto archaických komponentů je tento cenový vývoj spíše pozitivum  ;D Nákup na aukru je standard a k novým komponentům se přikláním jen v zřídka. Souhlasím, že cena 3000,- je odpovídající, ale za 8461,- bych z aukra postavil pořádný dělo  ;D 8)

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6023
Re:Ocěnění PC sestavy
« Odpověď #8 kdy: 12 Března 2013, 12:05:58 »
Roman "Rovano" Vacho + beer proč ho deprimujete?  :D pro mě jakožto uživatele těchto archaických komponentů je tento cenový vývoj spíše pozitivum  ;D Nákup na aukru je standard a k novým komponentům se přikláním jen v zřídka. Souhlasím, že cena 3000,- je odpovídající, ale za 8461,- bych z aukra postavil pořádný dělo  ;D 8)
Aby se probudil ze sna :-) A neztropil si trapas ve škole.
Protože tam občas vídám neuvěřitelný naivky. Včera jsem prodával zvukovku PCI, starou bezcennou od koruny(reálná hodnota tak 0-50Kč.)... a borec vedle ju prodával za 500,- Ta tam bude do skonání věků .D

Cuore tak třeba ode mě něco koupíš ;-)
« Poslední změna: 12 Března 2013, 12:09:34 od Roman "Rovano" Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

beer

  • Host
Re:Ocěnění PC sestavy
« Odpověď #9 kdy: 12 Března 2013, 12:16:59 »
Ještě bych dodal, že nejspíš bude dost znát i třeba u těch pamětí nejen kapacita, ale frekvence a časování. 2 GB DDR2 budou dnes někde jinde, nežli by byly 2 GB DDR3 1333 Mhz... 8 GB DDR3 1333 mhz v kombinaci s SSD na Sata III a dostačujícím procesorem by znamenalo nejen bleskový start systému, ale i velice rychlé reakce systému a spouštění programů. U mých nástřelů by byl úzkým hrdlem přece jen ne úplně nejlepší procesor (plnohodnotný ivy bridge jsem v této cenové kategorii nezahlédl) a absence herní grafiky. Nicméně i ta integrovaná intel nebo nvidia GT 520 m, případně GT 610 možná budou efektivnější nejen do spotřeby, ale i do výkonu. Ale bechmarky jsem pravda neprocházel. Osobně na GT 520 hraji občas ve full hd urban terror nebo Counter Strike Source a je to hratelné.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re:Ocěnění PC sestavy
« Odpověď #10 kdy: 12 Března 2013, 15:08:20 »
Nekvalifikovaný odhad: dva možná tři tisíce. Sám mám prakticky totožnou sestavu (jiná GK a slabší procesor) doma a když si vezmu, že jsem za ní před čtyřmi roky dával 11 tisíc, tak mi to taky přijde málo, ale je to holt tak.

Po částech by se možná dal rozprodat za nějakých 4-6 tisíc (možná i víc), ale to je na dlouho.

kovalensue

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 67
Re:Ocěnění PC sestavy
« Odpověď #11 kdy: 12 Března 2013, 15:48:27 »
Díky za rady, někdo řikal, abych se neztrapnil... myslím že panáci z podnikohospodářské fakulty vědí kulový... já si to řikal, že to morální opotřebení mi tam chybí...a proto jsem to psal sem, abych použil vaše návrhy...vytvořil nějaký rozumný průměr a to použil jako správnou obvyklou cenu...;-)

Nekvalifikovaný odhad: dva možná tři tisíce. Sám mám prakticky totožnou sestavu (jiná GK a slabší procesor) doma a když si vezmu, že jsem za ní před čtyřmi roky dával 11 tisíc, tak mi to taky přijde málo, ale je to holt tak.

Po částech by se možná dal rozprodat za nějakých 4-6 tisíc (možná i víc), ale to je na dlouho.
- zakolik jsi tu sestavu prodal??

BTW: neprodával jste někdo taky něco takového a za kolik a jak ty sestavy byly staré a jaké obsahovali díly??....
« Poslední změna: 12 Března 2013, 15:57:44 od ShallWeDance »
Windows 7 Proffesional, Linux Mint 15 - Mate

If you don't like something, change it. If you can't change it, change your attitude.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6023
Re:Ocěnění PC sestavy
« Odpověď #12 kdy: 12 Března 2013, 16:12:49 »
Tak se mrkni na to Aukro... teď tam borec prodává sestavu... aukcí... cena je asi momentálně 1050Kč..4h do konce.. a je hodnotnější než tvoje. Su zvědav, kam to vyšplhá.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

beer

  • Host
Re:Ocěnění PC sestavy
« Odpověď #13 kdy: 12 Března 2013, 16:29:02 »
Možná by se dal vymyslet nějaký vzoreček, dle kterého by se to dalo počítat.

Bylo by dobré vycházet z aktuálních cen na trhu, ale ne původního zboží, ale srovnatelného, protože kdo určuje cenu, je trh (nabídka, poptávka).

Cena nové sestavy se zárukou dnes (obdobného výkonu a spotřeby) = 100 %

stáří do 12 měsíců -20 %
stáří do 24 měsíců -40 %
- - -po záruce- - -
stáří 24-36 měsíců -50 %
stáří 36-48 měsíců -60 %
stáří 48-60 měsíců -70 %
stáří 60-72 měsíců -80 %
stáří 72-84 měsíců -90 %
stáří 84 a více       -recyklace, cena za odvoz, prodej v aukci od koruny...

U nefunkčního sestavy by to bylo samozřejmě ještě jinak...

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6023
Re:Ocěnění PC sestavy
« Odpověď #14 kdy: 12 Března 2013, 16:41:41 »
Což nejde, protože cena jednotlivých komponent klesá různě. Vzácně může nabývat i stoupající hodnoty.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

kovalensue

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 67
Re:Ocěnění PC sestavy
« Odpověď #15 kdy: 12 Března 2013, 16:42:34 »
Já právě postupuji podle vzorečku a už mám vypočítanou tzv. časová cenu (po určité úpravě) => 3456,47 Kč... no a teď musí vypočítat obvyklou cenu (tržní cenu) a pro to potřebuju zjistit koeficient prodejnosti a proto chci vaše návrhy nebo jak jste kdo co prodal... a pak to aukro...ale to bude voser a ztráta času, kterého není nazbyt... asi si to vymyslim:D
Windows 7 Proffesional, Linux Mint 15 - Mate

If you don't like something, change it. If you can't change it, change your attitude.

beer

  • Host
Re:Ocěnění PC sestavy
« Odpověď #16 kdy: 12 Března 2013, 16:54:40 »
Což nejde, protože cena jednotlivých komponent klesá různě. Vzácně může nabývat i stoupající hodnoty.

Je sice pravda, že když přijdou záplavy, že se zvedne cena nějakých komponent. Proto je potřeba počítat s ceny na trhu, nikoliv z nákupní ceny. Můžeme diskutovat o procentech, ale počítat z kupní ceny před x lety je slepá ulička. Samozřejmě jiná situace bude u PC, které jsou starší než třeba 10, 20 let, každá taková sestava, když je funkční, získává pak punc raritnosti a pak je tam zase může být stoupající tendence. Záleží ale na tom, jestli to bylo něco zbastleného, nebo značkový výrobce (první série macintoshů a pod).

Já právě postupuji podle vzorečku a už mám vypočítanou tzv. časová cenu (po určité úpravě) => 3456,47 Kč... no a teď musí vypočítat obvyklou cenu (tržní cenu) a pro to potřebuju zjistit koeficient prodejnosti a proto chci vaše návrhy nebo jak jste kdo co prodal... a pak to aukro...ale to bude voser a ztráta času, kterého není nazbyt... asi si to vymyslim:D
Viz výše, podle mne si to děláš těžší, musíš vycházet z aktuálních cen srovnatelného zboží na trhu a odečíst amortizaci od aktuálních cen.

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Ocěnění PC sestavy
« Odpověď #17 kdy: 12 Března 2013, 17:01:59 »
Tam má největší cenu nezformátovaný HDD...
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

kovalensue

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 67
Re:Ocěnění PC sestavy
« Odpověď #18 kdy: 12 Března 2013, 17:06:35 »
Citace
Proto je potřeba počítat s ceny na trhu, nikoliv z nákupní ceny.

Citace
Viz výše, podle mne si to děláš těžší, musíš vycházet z aktuálních cen srovnatelného zboží na trhu a odečíst amortizaci od aktuálních cen.

Já ale nepočítám z nákupní ceny - neopsal jsem tupě fakturu. Reprodukční cena je cena kolik by stálo postavit nový podobný stroj ke dni ocenění. Jinak asi si to dělám těžší, ale chci dostát postupů.

Jinak díky moc všem, tady aspoň někdo reaguje, na pc-helpu ticho po pěšině:D

Tam má největší cenu nezformátovaný HDD...

nevím jak tato hláška souvisí s problémem;-)
Windows 7 Proffesional, Linux Mint 15 - Mate

If you don't like something, change it. If you can't change it, change your attitude.

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Ocěnění PC sestavy
« Odpověď #19 kdy: 12 Března 2013, 17:35:21 »

Tam má největší cenu nezformátovaný HDD...

nevím jak tato hláška souvisí s problémem;-)

Chtěl jsi nacenit počítač jehož součástí je hdd... na hdd bývají data... myslím, že už jsi pochopil :)
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re:Ocěnění PC sestavy
« Odpověď #20 kdy: 12 Března 2013, 17:38:08 »
Pokud jde čistě o nějakou školní práci, tak tam uveď cokoli, co dokážeš náležitě obhájit. To je mnohem důležitější než skutečná cena :)

kovalensue

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 67
Re:Ocěnění PC sestavy
« Odpověď #21 kdy: 13 Března 2013, 13:43:34 »
Pokud jde čistě o nějakou školní práci, tak tam uveď cokoli, co dokážeš náležitě obhájit. To je mnohem důležitější než skutečná cena :)

Jo, tak na tom něco bude... prostě to tam nějak splácám a uvidíme, co mi na to profesor řekne...:D
Windows 7 Proffesional, Linux Mint 15 - Mate

If you don't like something, change it. If you can't change it, change your attitude.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.