Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Přesunutí /tmp na jiný oddíl [Vyřešeno]  (Přečteno 1763 krát)

Rover623

Přesunutí /tmp na jiný oddíl [Vyřešeno]
« kdy: 02 Dubna 2013, 13:05:12 »
Tak jsem hledal a nenašel uspokojivé řešení, protože každý radí něco jiného. Situace je taková, momentálně mám adresář /tmp na SSD disku umístěný klasicky (tak jak to tam šoupne instalace), do paměti ho nechci, protože ač s tím laboruji už dost dlouho, po čase vždy něco zlobí.

Původní úmysl byl dát ho již při instalaci na datový 3TB disk WD Black, který se ale ukázal jako poměrně hlučný a protože systém do /tmp neustále něco zapisuje bylo to chroupání po chvíli dost otravné (zvláštní 1TB WD Black byl příkladně tichý).

Nyní mi ovšem odešel externí disk (elektronika za pár korun) ze kterého jsem prostě vyndal obyčejný Samsung 750GB, který je o mnoho tišší. Zapojil jsem ho tedy, vytvořil na něm oddíl pro /tmp a teď jak tam to /tmp z toho SSD dostat. Všude radí něco jiného, vyzkoušel jsem tedy ve VirtualBoxu co udělá systém když vytvořím oddělené /tmp a zjistil, že vlastně nic, do fstab se to zapíše klasicky. Tedy identifikátor, umístění (/tmp), parametry (pouze defaults), nula pro zálohu a dvojka pro kontrolu.

Některé návody při přemisťování /tmp (kromě změny parametrů) radí zálohovat si jeho obsah, což považuji za blbost, neb systém obsah toho adresáře po restartu stejně smaže. Takže jak na to, podle mě by mělo stačit přidat příslušný řádek s připojováním do fstab, restartovat systém a původní /tmp na SSD potom prostě smazat. Bude to vůbec fungovat nebo máte někdo lepší nápad jak na to?
« Poslední změna: 14 Dubna 2013, 16:26:43 od Rover623 »

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Přesunutí /tmp na jiný oddíl
« Odpověď #1 kdy: 02 Dubna 2013, 13:19:07 »
Takže jak na to, podle mě by mělo stačit přidat příslušný řádek s připojováním do fstab, restartovat systém a původní /tmp na SSD potom prostě smazat. Bude to vůbec fungovat nebo máte někdo lepší nápad jak na to?
Ano to by mělo fungovat. Ovšem pozor na správné nastavení práv, /tmp to má trochu zvláštně... Podívej se
Kód: [Vybrat]
ls -la / | grep tmp a nastav si nový správně... chmod má myslím parametr kterým řekneš že chceš nastavit stejná práva jako má jiný inode.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Rover623

Re:Přesunutí /tmp na jiný oddíl
« Odpověď #2 kdy: 02 Dubna 2013, 14:08:38 »
Jestli na to správně koukám, tak vlastníkem je skupina root, uživatel root, nicméně každý si v tom adresáři může dělat co chce, všichni mají práva ke všemu, jen je tam omezené oprávnění něco spouštět, spustitelné soubory v /tmp může spouštět jen root

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Přesunutí /tmp na jiný oddíl
« Odpověď #3 kdy: 02 Dubna 2013, 14:13:05 »
Kód: [Vybrat]
# getfacl /tmp
getfacl: Removing leading '/' from absolute path names
# file: tmp
# owner: root
# group: root
# flags: --t
user::rwx
group::rwx
other::rwx

tzn ma to prava 1777 .. muzes dat klidne 3777 (+sT)
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re:Přesunutí /tmp na jiný oddíl
« Odpověď #4 kdy: 02 Dubna 2013, 14:33:52 »
Kód: [Vybrat]
defaults,nodev,nosuid,noatime,exec,mode=1777  0       0Ale jestli je to naprosto správně, nevím. Jen s tímhle nastavením nemám problémy.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Rover623

Re:Přesunutí /tmp na jiný oddíl
« Odpověď #5 kdy: 02 Dubna 2013, 14:42:52 »
Co když to udělám jako instalátor, mám oddíl s nějakým UUID, tedy do fstab přidám třeba tohle
Kód: [Vybrat]
UUID=b7777ac1-cc69-49fa-84cd-8531014ad36a /tmp ext4 defaults 0 2 tím se mi disk (oddíl na něm) bude připojovat do adresáře /tmp na tom SSD. Po restartu kdy se to takhle připojí, by se mělo začít při pokusu o zápis do /tmp začít ukládat na na ten Samsung a práva by měla zůstat stejná

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Přesunutí /tmp na jiný oddíl
« Odpověď #6 kdy: 02 Dubna 2013, 14:47:10 »
na konci staci `0 0' .. viz man fstab .. ta *dvojka je pro /tmp zbytecna .. jinak ja bych asi celej oddil na tmp nedaval .. nestacil by tzv --bind mount eg:

/olddir /newdir none bind ### viz man fstab ?
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

Rover623

Re:Přesunutí /tmp na jiný oddíl
« Odpověď #7 kdy: 02 Dubna 2013, 15:09:11 »
To by také mohlo stačit, zkusím trochu zaexperimentovat na notebooku a uvidím jak to dopadne

matlala

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 480
Re:Přesunutí /tmp na jiný oddíl
« Odpověď #8 kdy: 03 Dubna 2013, 02:24:35 »
a kolik máš RAM? já mám SSD taky, 8GB (na ubuntu by klidně 4GB stačili taky, já ale plánuju koupit 16GB a udělat RAMDISK na rychlé převody filmů a pod dočasné velké soubory, což mi urychlí práci s přístupovou dobou neměřitelnou a čtením/zápisem 2-2.5GB/s) RAM a udělal jsem si RAMdisk a mám tam i cache firefoxu jak ve widows tak pod ubuntu

http://www.root.cz/clanky/optimalizace-prace-s-ssd-disky-v-linuxu/
NOTEBOOK: Ubuntu 14.04 (kernel 3.14); Asus N56VM-S4272V (i7 3610QM, 16GB RAM 1600MHz, INTEL SSD 520 180GB + původní HDD místo DVD/BD, Full HD displej) + INTEL 7620 + doma 24" LG IPS 24EA53
NAS-HTPC: Ubuntu server 12.04 x64 + XBMC; ASRock E350M1/USB3, SEASONIC SSP-350GT, RAM 8GB (2x4GB) DDR3 1333MHz, case BITFENIX Prodigy , prim. eth. INTEL PRO/1000 CT, 2ks WD Red 3TB v SW RAID 1, 2*1Gb switch

Rover623

Re:Přesunutí /tmp na jiný oddíl
« Odpověď #9 kdy: 03 Dubna 2013, 12:38:29 »
TMP v paměti je pro mě nemožné, protože občas mi při práci ten adresář bobtná přes 20GB (mám 16GB paměti). Momentálně studuji ten postup co navrhuje NTZ, zdá se to jako velmi šikovná volba

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Přesunutí /tmp na jiný oddíl
« Odpověď #10 kdy: 03 Dubna 2013, 12:43:05 »
No v případě přetečení by si systém přebytečná data odswapoval
Ale je pravda že ntzeho řešení bude taky fungovat
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Rover623

Re:Přesunutí /tmp na jiný oddíl
« Odpověď #11 kdy: 14 Dubna 2013, 16:26:18 »
Takže jsem úspěšně přesunul /tmo na jiný oddíl/disk, bohužel kromě vytvoření ramdisku nedojde ani při jednom z pokusů ke správnému nastavení práv a musí se to udělat ručně. Navíc jsem si tupě myslel, že systém při restartu z /tmp vymaže všechno, bohužel není to pravda. Takže přesunutí lze udělat přes LiveCD nebo naklonováním /tmp třeba do /tmp2 (pokud se to udělá správně zůstanou zachována práva) zničením původního adresáře a připojením nového na jeho místo.

Tímto bych to asi považoval za vyřešené.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.