Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nelze nainstalovat samba  (Přečteno 4885 krát)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Nelze nainstalovat samba
« kdy: 25 Dubna 2013, 09:21:26 »
U120401

Pokus o nastavení sdílení skončí hláškou:

Citace
Failed to fetch http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/main/s/samba/samba_3.6.3-2ubuntu2.4_i386.deb 404  Not Found

Případně:
Balík 'samba' je virtuální.
a
Balík 'libpam-smbpass' je virtuální.
Instalace služby sdílení selhala. Chcete se o instalaci pokusit znovu?

Nevybírám si balík individuálně. Kliknu na složku, zvolím Možnosti sdílení, povolit, chce to nainstalovat sambu, dám ok a zadám heslo, nic víc, nic méně.... Jako uživatel nevím, kde hledat balíček pro sambu. Chci jen povolit sdílení. To je vše.
« Poslední změna: 25 Dubna 2013, 15:20:58 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

beer

  • Host
Re:Nelze nainstalovat samba
« Odpověď #1 kdy: 25 Dubna 2013, 09:59:13 »
Máš aktualizované balíčky (sudo apt-get update)? Nechceš spíše nainstalovat tento balík?

http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/main/s/samba/samba_3.6.9-1ubuntu1_i386.deb

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re:Nelze nainstalovat samba
« Odpověď #2 kdy: 25 Dubna 2013, 10:55:28 »
Ten repozitář je jen obyčejný adresář, tak si na něj klikni a uvidíš, že tam takový balík není. Více viz Beer.

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Nelze nainstalovat samba
« Odpověď #3 kdy: 25 Dubna 2013, 16:14:20 »
Máš aktualizované balíčky (sudo apt-get update)?

Dík. to pomohlo.

Soudruzi zapomněli napsat poznámku ke zaškrtávacímu boxu v Sdílení, že je nutno před jeho zaškrtnutím spustit terminál a sudo apt-get update.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Nelze nainstalovat samba
« Odpověď #4 kdy: 25 Dubna 2013, 16:27:07 »
Máš aktualizované balíčky (sudo apt-get update)?

Dík. to pomohlo.

Soudruzi zapomněli napsat poznámku ke zaškrtávacímu boxu v Sdílení, že je nutno před jeho zaškrtnutím spustit terminál a sudo apt-get update.

a) zadni soudruzi nikde nejsou
b) wtf ? kdyby "soudruzi" meli explicitne pocitat s kazdou takovouhle moznosti, tak se system ztrati pod haldou "poznamek pro dementy" ;)
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Nelze nainstalovat samba
« Odpověď #5 kdy: 25 Dubna 2013, 16:32:47 »
U120401

Pokus o nastavení sdílení skončí hláškou:

Citace
Failed to fetch http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/main/s/samba/samba_3.6.3-2ubuntu2.4_i386.deb 404  Not Found

....

jinak tady ma pravdu Pavel Hrncir a beer .. je to jen adresar a ty se do nej muzes podivat .. Ty jsi proste z jine galaxie a z jineho sveta .. uvazovat v tomhle smyslu a takovymhle zpusobem dite, tak ho budu vodit po doktorech s podezrenim, na mentalni poruchu (?retardaci)
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Nelze nainstalovat samba
« Odpověď #6 kdy: 25 Dubna 2013, 16:36:52 »
Jsi mimo, jen jsem zašktnul okénko ve sdílení. Systém se mě zeptal, zda chci nainstalovat sambu, dal jsem ok. Žádný cesty jsem nevybíral. Tu blbou cestu k souboru navrhl systém sám v chybovém dialogu. Já se na ní nedíval, jen jsem jí sem zkopíroval, abyste věděli, jaký kraviny mi to nabízí... (příště přiložím obrázek dialogu, abyste mi věřili)

Od U7.04 nastavuji sdílení dvojím trojím kliknutím (jedním povolit sdílení, druhým nainstalovat sambu, někdy třetí na přidání práv složky). Nevím, proč bych to měl u 12.04 dělat jinak!

Ode dneška začínám každý pracovní den příkazem sudo apt-get update.
« Poslední změna: 25 Dubna 2013, 16:44:03 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re:Nelze nainstalovat samba
« Odpověď #7 kdy: 25 Dubna 2013, 16:37:16 »
Potlesk

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Nelze nainstalovat samba
« Odpověď #8 kdy: 25 Dubna 2013, 16:38:42 »
no comment .. uz bych se jen opakoval ..
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

beer

  • Host
Re:Nelze nainstalovat samba
« Odpověď #9 kdy: 25 Dubna 2013, 16:43:13 »
compaq: můžeš to navrhnout jako bug. Manželka by to taky nevěděla a má ECDL+ICDL a dvě vysoké školy. Prostě pokud má být ubuntu systém pro lidi, mohl by si před instalací softwaru aktualizovat repozitáře sám. Nicméně s tvými letitými zkušenostmi s ubuntu bys to znát mohl :). Nicméně na druhou stranu, toto jsou stejně věci, které běžnému uživateli bych do ruky nedával. Rodičům nebo bratrům taky nedávám admin práva, aby si počítače nerozdrbali.
« Poslední změna: 25 Dubna 2013, 16:46:03 od beer »

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Nelze nainstalovat samba
« Odpověď #10 kdy: 25 Dubna 2013, 16:47:58 »
Nicméně s tvými letitými zkušenostmi s ubuntu bys to znát mohl :).

A jak bych se to asi dozvěděl, když mi vždy stačila ty dvě tři kliknutí? Nevím, tento dnešní dialog jsem dnes viděl poprvé v životě.

K druhé části: myslím si, že i běžný uživatel má právo si zapnout i vypnout sdílení složky. Není to žádný superzásah do systému pro terminálového guru. Mé dcery to na Mackách používají od deseti let.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

beer

  • Host
Re:Nelze nainstalovat samba
« Odpověď #11 kdy: 25 Dubna 2013, 16:55:12 »
Citace
K druhé části: myslím si, že i běžný uživatel má právo si zapnout i vypnout sdílení složky. Není to žádný superzásah do systému pro terminálového guru. Mé dcery to na Mackách používají od deseti let.

Já si zase myslím, že by to mohl být v určitých situacích bezpečnostní problém. Když už jsme u toho applu, není to tak dlouho, co si nějaký malý kluk půjčil mobil, nainstaloval hru zadarmo a do ní nakoupil vylepšení za cca 60 tisíc. Systém nebyl nastaven, aby vyžadoval heslo pro nákupy.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Nelze nainstalovat samba
« Odpověď #12 kdy: 25 Dubna 2013, 17:04:39 »
Když už jsme u toho applu, není to tak dlouho, co si nějaký malý kluk půjčil mobil, nainstaloval hru zadarmo a do ní nakoupil vylepšení za cca 60 tisíc. Systém nebyl nastaven, aby vyžadoval heslo pro nákupy.

...to jsme se vzdálili hodně od sdílení složky...
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

beer

  • Host
Re:Nelze nainstalovat samba
« Odpověď #13 kdy: 25 Dubna 2013, 17:12:31 »
Když už jsme u toho applu, není to tak dlouho, co si nějaký malý kluk půjčil mobil, nainstaloval hru zadarmo a do ní nakoupil vylepšení za cca 60 tisíc. Systém nebyl nastaven, aby vyžadoval heslo pro nákupy.

...to jsme se vzdálili hodně od sdílení složky...
Představ si, že budeš mít souseda hackera a nabourá se ti do tvé wifi sítě. Následně přes špatně zabezpečenou nebo nezabezpečenou sambu si stáhne od tebe kompromitující materiály, nebo si získá přístup k heslům, která si tam necháš třeba povalovat v nějaké tabulce. Nebo získá údaje o tvých platebních kartách. Nebo to bude úchyl a půjde po fotkách tvých dcer.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Nelze nainstalovat samba
« Odpověď #14 kdy: 25 Dubna 2013, 17:55:52 »
Představ si, že budeš mít souseda hackera a nabourá se ti do tvé wifi sítě. Následně přes špatně zabezpečenou nebo nezabezpečenou sambu si stáhne od tebe kompromitující materiály, nebo si získá přístup k heslům, která si tam necháš třeba povalovat v nějaké tabulce. Nebo získá údaje o tvých platebních kartách. Nebo to bude úchyl a půjde po fotkách tvých dcer.

Napiš to tvůrcům Ubuntu, ať tam nedávají ten zaškrtávací box Sdílení. :-)
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

beer

  • Host
Re:Nelze nainstalovat samba
« Odpověď #15 kdy: 25 Dubna 2013, 18:04:32 »
Představ si, že budeš mít souseda hackera a nabourá se ti do tvé wifi sítě. Následně přes špatně zabezpečenou nebo nezabezpečenou sambu si stáhne od tebe kompromitující materiály, nebo si získá přístup k heslům, která si tam necháš třeba povalovat v nějaké tabulce. Nebo získá údaje o tvých platebních kartách. Nebo to bude úchyl a půjde po fotkách tvých dcer.

Napiš to tvůrcům Ubuntu, ať tam nedávají ten zaškrtávací box Sdílení. :-)

Mne nevadí, u většiny instalací, které jsem kdy provedl, mám roota jenom já :). A když je něco třeba, tak to jistí SSH+N2N. Takže i když PC změní ip adresu, ať je kdekoliv, pokud je připojen do internetu, tak se do něj v případě nutnosti dostanu.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Nelze nainstalovat samba
« Odpověď #16 kdy: 25 Dubna 2013, 18:22:28 »
Mne nevadí, u většiny instalací, které jsem kdy provedl, mám roota jenom já :)

Chápu to správně, že podle tebe nemá běžný uživatel právo sdílet složku ve firemní, nebo domácí síti?
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

jmp

  • Host
Re:Nelze nainstalovat samba
« Odpověď #17 kdy: 25 Dubna 2013, 18:36:34 »
Mne nevadí, u většiny instalací, které jsem kdy provedl, mám roota jenom já :)

Chápu to správně, že podle tebe nemá běžný uživatel právo sdílet složku ve firemní, nebo domácí síti?
spíš jde o to, zda může běžný uživatel něco instalovat
(pokud může, tak už to totiž není běžný uživatel)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Nelze nainstalovat samba
« Odpověď #18 kdy: 25 Dubna 2013, 19:38:50 »
Mne nevadí, u většiny instalací, které jsem kdy provedl, mám roota jenom já :)

Chápu to správně, že podle tebe nemá běžný uživatel právo sdílet složku ve firemní, nebo domácí síti?
spíš jde o to, zda může běžný uživatel něco instalovat
(pokud může, tak už to totiž není běžný uživatel)

Samba je nainstalována, když jí používá root... :-)
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

beer

  • Host
Re:Nelze nainstalovat samba
« Odpověď #19 kdy: 26 Dubna 2013, 09:20:03 »
Mne nevadí, u většiny instalací, které jsem kdy provedl, mám roota jenom já :)

Chápu to správně, že podle tebe nemá běžný uživatel právo sdílet složku ve firemní, nebo domácí síti?
Ano, dle mého názoru má běžný uživatel přijít za adminem, že chce něco sdílet, nebo nainstalovat. Admin to má posoudit, v závislosti na bezpečnostní politice, jestli nehrozí například i únik osobních údajů atd a může potom požadavku vyhovět. Doma ty podmínky mohou být benevolentnější, ale nedokážu si představit, že v nějakej firmě o tom bude rozhodovat někdo jiný, nežli administrátor.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Nelze nainstalovat samba
« Odpověď #20 kdy: 26 Dubna 2013, 09:39:33 »
Ano, dle mého názoru má běžný uživatel přijít za adminem, že chce něco sdílet, nebo nainstalovat. Admin to má posoudit, v závislosti na bezpečnostní politice, jestli nehrozí například i únik osobních údajů atd a může potom požadavku vyhovět

Ubuntu je jiné. Uživatel zaškrtne Sdílení (své složky v home) a pokud je nainstalována samba a systém je nastaven z fabriky, jde to... A mě osobně to přijde demokratické...
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

beer

  • Host
Re:Nelze nainstalovat samba
« Odpověď #21 kdy: 26 Dubna 2013, 09:58:47 »
Ano, dle mého názoru má běžný uživatel přijít za adminem, že chce něco sdílet, nebo nainstalovat. Admin to má posoudit, v závislosti na bezpečnostní politice, jestli nehrozí například i únik osobních údajů atd a může potom požadavku vyhovět

Ubuntu je jiné. Uživatel zaškrtne Sdílení (své složky v home) a pokud je nainstalována samba a systém je nastaven z fabriky, jde to... A mě osobně to přijde demokratické...

Samba naštěstí není součástí standardní instalace. Jinak, já osobně sambu nepoužívám, dávám přednost SSHFS.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Nelze nainstalovat samba
« Odpověď #22 kdy: 26 Dubna 2013, 10:09:33 »
Souhlasím. Mě zase přijde (už dvacet let) úžasné, že si děti vybalí pod stromkem Macky, zaškrtnou si sdílet a ihned se hrabou ve složce ségry i mojí. Ale je to věc vkusu a povahy.

Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.