Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Snížení napětí procesoru - sw ?  (Přečteno 2684 krát)

machura

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 96
Snížení napětí procesoru - sw ?
« kdy: 07 Května 2013, 17:10:44 »
Existuje pod linuxem něco jako byl RM Clock pod Win ? Potreboval bych snížit napětí procesoru (I7) pod linuxem, jestli to jde. Notebook má dost velkou spotřebu i v "klidu"

beer

  • Host
Re:Snížení napětí procesoru - sw ?
« Odpověď #1 kdy: 07 Května 2013, 17:30:56 »
To se dá nastavit v biosu, ne?

machura

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 96
Re:Snížení napětí procesoru - sw ?
« Odpověď #2 kdy: 07 Května 2013, 17:47:48 »
v mem notebooku ne...

beer

  • Host
Re:Snížení napětí procesoru - sw ?
« Odpověď #3 kdy: 07 Května 2013, 18:08:57 »
Můžeš měnit jednoše frekvenci procesoru prostřednictvím indicator-cpufreq.

Kód: [Vybrat]
sudo add-apt-repository ppa:artfwo/ppa -y
sudo apt-get update
sudo apt-get install indicator-cpufreq -y


ulawak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 77
Re:Snížení napětí procesoru - sw ?
« Odpověď #4 kdy: 07 Května 2013, 18:25:18 »
K automatickému  snižování napětí a frekvence CPU dle potřeby  (ondemand) by mělo docházet v základní instalaci ubuntu. Možná ti žere dost grafika. Zkus nastavit v biosu, že se má použít jen ta iniegrovaná v CPU pro ověření této domněnky.
« Poslední změna: 07 Května 2013, 18:30:31 od ulawak »

machura

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 96
Re:Snížení napětí procesoru - sw ?
« Odpověď #5 kdy: 07 Května 2013, 18:27:05 »
to muzu, ale to porad neresi, ze je procesor napajen vyssim napetim nez je potreba.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re:Snížení napětí procesoru - sw ?
« Odpověď #6 kdy: 07 Května 2013, 18:58:41 »
Jak jsi k tomu došel?
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

machura

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 96
Re:Snížení napětí procesoru - sw ?
« Odpověď #7 kdy: 07 Května 2013, 22:52:53 »
protoze jsem si nevsiml, ze by probehl nejaky test stability procesoru pro vsechny frekvence procesoru a vsechna napeti, ktera se pouzivaji. On je totiz velky rozdil mezi tim, co intel pise ( aby mel spolehlivy chod vsech vyrobenych kusu) a co skutecne procesor pro svuj chod potrebuje. Pod Win je na to spousta testovacich a nastavovacich programku, proto hledam neco pod Linux.

beer

  • Host
Re:Snížení napětí procesoru - sw ?
« Odpověď #8 kdy: 08 Května 2013, 22:33:49 »
Nesmysly.  Pokud výrobce řekne, že pro správný chod je potřeba určité napětí, nemá smysl o tom spekulovat.Pochybuji, že by výrobce své procesory pustil do oběhu bez otestování.  Změna o čtvrt voltu nevyřeší spotřebu. Existence nějakých programú sama o sobě neopodstatňuje smysl jejich používání.  Co myslíš, že se stane, když nastavíš nevyhovující napětí? Riskuješ zbytečně poškození hardwaru a jeho odxhod do křemíkového nebe.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re:Snížení napětí procesoru - sw ?
« Odpověď #9 kdy: 09 Května 2013, 01:38:02 »
Nepřibližně souhlasím s 3/4 toho, co psal kolega Beer. Pochop. Snažíme se zmapovat situaci, zda má cenu, abychom se mi všichni včetně Tebe, tomu věnovali.

Jen tak mimochodem: Chválím ty korekce do minulosti. Příště zkus více "diplomacie". Nebo klidně veď dokumentaci. Není to fér k ostatním. Nejde přece o to, být za každou cenu bezchybný. Nikdo nad Tebou nebdí. Jen ty sám.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

machura

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 96
Re:Snížení napětí procesoru - sw ?
« Odpověď #10 kdy: 09 Května 2013, 11:18:41 »
Nesmysly.  Pokud výrobce řekne, že pro správný chod je potřeba určité napětí, nemá smysl o tom spekulovat.Pochybuji, že by výrobce své procesory pustil do oběhu bez otestování.  Změna o čtvrt voltu nevyřeší spotřebu. Existence nějakých programú sama o sobě neopodstatňuje smysl jejich používání.  Co myslíš, že se stane, když nastavíš nevyhovující napětí? Riskuješ zbytečně poškození hardwaru a jeho odxhod do křemíkového nebe.

Omlouvam se, asi jsem se dostal nekam, kde o tom nema nikdo ani anung... sorry, ale absolutne nemate pravdu - chtelo by si o tom neco zjistit (vygooglete si treba undervolting chlazeni). Bezne se to pouzivalo na Core 2 Duo procesory, ale Intel tady vlastne nefrci (ted mi napada, ze jsem to uspesne pouzil i na Pavilion s AMD). Na mem starsim notebooku, ktery zbytecne zivil procesor jsem tak snizil teplotu o 10st C a tudiz podstatne hlucnost.

Nicmene - nechtel jsem vase vyjadreni jestli je to blbost nebo ne, chtel jsem pouze info, jestli nekdo nezna pod Linux nejaky programek pro toto.

EDIT - kdo neveri, at tam bezi ... http://www.abclinuxu.cz/blog/punks_not_dead/2007/1/undervolting-amd
« Poslední změna: 09 Května 2013, 11:24:30 od machura »

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Snížení napětí procesoru - sw ?
« Odpověď #11 kdy: 09 Května 2013, 11:30:27 »
já jako hobby tuner s tebou souhlasím, ale mohu jen říct jedno, veškerý soft stojí za starou belu jak psal Beer. Jedině Bios, který v tvém případě je dost okleštěn.  :(

machura

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 96
Re:Snížení napětí procesoru - sw ?
« Odpověď #12 kdy: 09 Května 2013, 11:44:01 »
no, prave u notasu tohle moc nebyva...

Jinak pro neverici: http://openmindedbrain.info/09/05/2010/undervolting-in-ubuntu-10-04-lucid-lts/

Navic, treba u takovyho HP Pavilion DV6000 je to otazka preziti notebooku, protoze jinak ten "ponornej varic" casem zlikviduje grafiku.
« Poslední změna: 09 Května 2013, 11:47:18 od machura »

beer

  • Host
Re:Snížení napětí procesoru - sw ?
« Odpověď #13 kdy: 09 Května 2013, 12:43:12 »
Osobně bych nejpve zkontroloval, jestli za to nemůže grafika a nastavil procesor na powersafe.

Pokud je tam bumblebee, tak nainstaloval grafiku dle příslušných návodů na bumblebee. Pokud i potom bude zájem o snížení napětí procesoru, tak nějaké ty návody na googlu jsou, jak jsem zběžně nahlédl, není to úplně triviální záležitost. Navíc na tebou odkazovaném článku píší, že cpufreq mění spolu s frekvencí i voltáž dle nějakých tabulek specifikace. Nevidím důvod to nevyzkoušet.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re:Snížení napětí procesoru - sw ?
« Odpověď #14 kdy: 09 Května 2013, 12:57:36 »
http://www.linux-phc.org/

Těžko radit. Neznáme verzi kernelu, hardware... i7 nic moc neřekne...
« Poslední změna: 09 Května 2013, 12:59:11 od Roman "Rovano" Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Snížení napětí procesoru - sw ?
« Odpověď #15 kdy: 09 Května 2013, 13:10:40 »

Navic, treba u takovyho HP Pavilion DV6000 je to otazka preziti notebooku, protoze jinak ten "ponornej varic" casem zlikviduje grafiku.

ahoj, mam jednu neprimou zkusenost s HP pavillionem .. taky mam jeden ponornej varic doma (dv7 3190ec == i7 qm720, nvidia GT230m) a varil dost, tak jsem se jednoho dne nastval, odvez to v zaruce do HP servisu v jeremenkovo ulici a oni me zadarmo (v ramci reklamace) vymenili cely system chlazeni a je to lepsi ..

zdravim, ntz
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

jmp

  • Host
Re:Snížení napětí procesoru - sw ?
« Odpověď #16 kdy: 09 Května 2013, 13:52:21 »
to mi připomíná jeden DOSovej ftípek
Citace
Service Rep:  Sir, something has burned within your power supply.

Customer: I bet that there is some command that I can put into the AUTOEXEC.BAT that will take care of this.

Service Rep: There is nothing that software can do to help you with this problem.

Customer: I know that there is something that I can put in... some command... maybe it should go into the CONFIG.SYS.

[After a few minutes of going round and round]

Service Rep: Okay, I am not supposed to tell anyone this but there is a hidden command in some versions of DOS that you can use. I want you to edit your AUTOEXEC.BAT and add the last line as C:DOSNOSMOKE and reboot your computer.

[Customer does this]

Customer: It is still smoking.

Service Rep: I guess you'll need to call Microsoft and ask them for a patch for the NOSMOKE.EXE.

[The customer then hung up. We thought that we had heard the last of this guy but NO... he calls back four hours later]

Service Rep: Hello Sir, how is your computer?

Customer: I called Microsoft and they said that my power supply is incompatible with their NOSMOKE.EXE and that I need to get a new one. I was wondering, where can I get it done and how much it will cost..

machura

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 96
Re:Snížení napětí procesoru - sw ?
« Odpověď #17 kdy: 10 Května 2013, 09:04:35 »
http://www.linux-phc.org/

Těžko radit. Neznáme verzi kernelu, hardware... i7 nic moc neřekne...

Asus GT73JH s i7-720QM, Ubuntu 12.04 - jadro 3.2.0-41-generic

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re:Snížení napětí procesoru - sw ?
« Odpověď #18 kdy: 10 Května 2013, 14:24:21 »
http://ark.intel.com/products/43122/
Podle mě sis vzal moc velký sousto. Tyhle nový procesory jsou v tomto již složitější. Je tam víc stavů a kombinací. Být Tebou, se na editaci tabulky vykašlu a řeším spotřebu jinak. Třeba s grafickou kartou AMD(Ati), co máš osazenu, jak ti psal ulawak výše. A to HDD taky něco žere, když je 7200ot.

Nehledě na to, že si tam něco nastavíš, ono to jakože pojede dobře, ale ve skutečnosti se budou větvit chyby až něco zkolabuje. Testovat procesor na tyto chyby je docela nejenom časově náročné. I rádoby expert utilitky při testu nic nemusí odhalit. A u mobilních je to ještě horší. Bohatě stačí, že si to neumí odladit ani výrobce, co jej osadil.

A jen tak mimochodem. Nenapsal si ani správný typ notebooku.
Mrkni se, zda máš poslední BIOS 213 z roku 2011.
« Poslední změna: 10 Května 2013, 14:36:11 od Roman "Rovano" Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

machura

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 96
Re:Snížení napětí procesoru - sw ?
« Odpověď #19 kdy: 10 Května 2013, 15:29:37 »
Jo, seknul jsem se , je to G73JH. Nebyl jsem u nej.

Jinak - s tim undervoltingem problemy nejsou - pod W existuje spousta programku, ktere delaji stress test cpu pro kazdou frekvenci a postupne snizujou napeti v krocich podle vyrobce. Mam takhle upravene 3 ntb (2x intel, 1x AMD) i 2 procesory v klasickem PC (E6600, E5200) . A nikdy zadny problem. On totiz vyrobce pridava rezervu, aby mel velkou vyteznost pri vyrobe svych procesoru. U novejsich procesoru je to porad stejne - pro vyssi frekvence, vetsi napeti. A v mnoha pripadech prave zbytecne. E6600 i E5200 mi jede bez jedineho problemu na to napeti, ktere je pouzite pro nejnizsi pracovni frekvenci spolehlive i na vsechny ostatni frekvence.

Jeste k nekterym poznamkam:
 - nastavit na powersave  - co tim jako resim ? Prepnu procesor na nejnizsi frekvenci a ?
 - bumblebee - je tam jen ATI, nic jineho
 - grafika to zase tolik nedela - ma vlastni chlazeni a to je hlucnosti celkem v pohode




 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.