Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Xubuntu 13.04. Vzdálená plocha bez lokálního přihlášení.  (Přečteno 5271 krát)

Laethnes

  • Host
Dobrý den,

chtěl na jednom PC (Laptop, Xubuntu 13.04.) nějak umožnit vzdálené připojení k ploše (tj. grafika, XFce sezení atd.), tak aby nebylo nutné se lokálně přihlásit. Je mi jedno, zda se použije VNC, RDP nebo jiná technologie. Připojuji se z programu Remmina (Desktop, taktéž Xubuntu 13.04.).

Co jsem zkoušel:

vino
- funguje naprosto perfektně
- vyžaduje ale, abych se nejprve lokálně přihlásil a taktéž lokálně spustil server, přes ssh jej spustit nelze

xrdp
- po úpravě dle http://ubuntu.distrosfaqs.org/xubuntu-users/using-xrdp-on-xubuntu-12-04/ (změna v souboru /etc/xrdp/startwm.sh, nahrazuje řádek s /etc/X11/Xsession na /usr/bin/xfce4-session aby se nespouštělo Gnome sezení) se lze přihlásit
- zobrazí se plocha tak, jak byla nastavena
- nelze ale spustit skoro žádný program, chybové hlášení se buď vůbec nevypíše (dokonce ani do konzole, většinou je to pouze segfault bez jakýchkoliv dalších podrobnějších informací), nebo se zobrazí chybové okno, které je ovšem kompletně šedé (kromě klasického rámu okolo okna) a tedy nemohu získat informaci
- pozn.: takový bonusový problém: do hlavní nabídky aplikací jsem po čisté instalaci XFcí nezasahoval. Když se přihlásím normálním způsobem, 3. položkou je odkaz na program "Správce nastavení" (skutečný název programu mi zůstal utajen). Když se ale přihlásím skrz xrdp, je nahrazen vysouvací nabídkou s různými nastaveními (tak, jak se zobrazuje běžně v Ubuntu s Gnome) PLUS výše zmíněný "Správce nastavení". Dále také správce sezení si sice pamatuje programy, které chci při přihlášení spustit (např. Double Commander), avšak nepamatuje si, že chci spustit podporu pro Gnome aplikací. Neví někdo, co je příčinou tohoto náhodného chování?

vnc
- zkoušel jsem programy: tightvnc, vnc4server (pochopitelně jsem měl nainstalovaný jen jeden v jeden čas)
- prvotní přihlášení samozřejmě selhalo, protože se pokoušelo spustit Gnome session (přičemž Gnome není vůbec nainstalovaný)
- zkoušel jsem opravit pomocí
http://wiki.kartbuilding.net/index.php/Xfce-vncserver
http://forums.opensuse.org/english/get-technical-help-here/network-internet/473757-running-xfce-desktop-under-vnc.html
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2070733
- výsledky byly ale vždy nefunkční - většinou se zobrazila prostě šedá plocha
- v "nejfunkčnější" verzi se zobrazí kompletně černé pozadí a dva překrývající se bílé obdelníky, které problikávají a mění svou pozici dle mnou nerozpoznané logiky
- v tomto případě vnc log obsahuje následující chyby:
Font directory '/usr/share/fonts/X11/75dpi/' not found - ignoring
Font directory '/usr/share/fonts/X11/100dpi/' not found - ignoring
Xlib:  extension "RANDR" missing on display ":1".
Xlib:  extension "RANDR" missing on display ":1.0".
(xfwm4:4034): xfwm4-WARNING **: The display does not support the XRender exten$

(xfwm4:4034): xfwm4-WARNING **: The display does not support the XRandr extens$

(xfwm4:4034): xfwm4-WARNING **: The display does not support the XComposite ex$

(xfwm4:4034): xfwm4-WARNING **: The display does not support the XDamage exten$

(xfwm4:4034): xfwm4-WARNING **: The display does not support the XFixes extens$

(xfwm4:4034): xfwm4-WARNING **: Compositing manager disabled.
Xlib:  extension "RANDR" missing on display ":1.0".
a spousty dalších
- pozn.: soubor ~/.Xresources nikdy nebyl nijak vytvořen, podle jednoho tipu jsem vytvořil prázdný soubor, nic to nezměnilo (jenom to přestalo vypisovat hlášku o jeho neexistenci do logu)
- ohledně "RANDR" chyby se mi nepodařilo najít v Googlu nic, co by mi pomohlo

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Xubuntu 13.04. Vzdálená plocha bez lokálního přihlášení.
« Odpověď #1 kdy: 10 Června 2013, 15:08:39 »
ne, ubuntu asi obsahuje chyby protoze vnc pouzivam uz 10 let a nikdy zadnej problem vc celych KDE (narozdil od nejakeho polo-retardovaneho xfce) ..

ono to chce trosicku zapojit hlavu .. uprav odpovidajicim zpusobem ~/.vnc/xstartup a pujde to
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

Laethnes

  • Host
Re:Xubuntu 13.04. Vzdálená plocha bez lokálního přihlášení.
« Odpověď #2 kdy: 10 Června 2013, 15:18:34 »
ne, ubuntu asi obsahuje chyby protoze vnc pouzivam uz 10 let a nikdy zadnej problem vc celych KDE (narozdil od nejakeho polo-retardovaneho xfce) ..
Jenom tak, pro moji informaci, co je na XFcích (polo)retardovaného?

ono to chce trosicku zapojit hlavu ..
No, o to se snažím celý dnešek. Googlím jak zdutý. Takže se omlouvám, že moje mozkové kapacity nejsou dostatečné, abych se tu nemusel ptát :(.

uprav odpovidajicim zpusobem ~/.vnc/xstartup a pujde to
Právě že o to se snažím většinu času. "/etc/X11/Xsession" jsem v daném souboru samozřejmě nahradil za XFcí variantu. Zkoušel jsem jak "/usr/bin/xfce4-session", tak "/usr/bin/startxfce" (návody totiž píší občas to a občas ono) a vždy to končí (jak jsem psal výše) nefunkční obrazovkou. Zrovna tak jsem zkoušel další tipy, jako je např. "unset SESSION_MANAGER" a "unset DBUS_SESSION_BUS_ADDRESS". A protože vše selhalo, tak se ptám :(.

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Xubuntu 13.04. Vzdálená plocha bez lokálního přihlášení.
« Odpověď #3 kdy: 10 Června 2013, 15:26:56 »
Právě že o to se snažím většinu času. "/etc/X11/Xsession" jsem v daném souboru samozřejmě nahradil za XFcí variantu. Zkoušel jsem jak "/usr/bin/xfce4-session", tak "/usr/bin/startxfce" (návody totiž píší občas to a občas ono) a vždy to končí (jak jsem psal výše) nefunkční obrazovkou. Zrovna tak jsem zkoušel další tipy, jako je např. "unset SESSION_MANAGER" a "unset DBUS_SESSION_BUS_ADDRESS". A protože vše selhalo, tak se ptám :(.

^^ treba tohle je na xfce polo-retardovaneho :)

ne, ted vazne - vsechno se loguje (treba ~/.xsession-errors), zkus tam schvalne pustit nejake light-weight prostredi jako twm nebo icewm (podle toho co mate v ubu)
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

Laethnes

  • Host
Re:Xubuntu 13.04. Vzdálená plocha bez lokálního přihlášení.
« Odpověď #4 kdy: 10 Června 2013, 15:53:04 »
Právě že o to se snažím většinu času. "/etc/X11/Xsession" jsem v daném souboru samozřejmě nahradil za XFcí variantu. Zkoušel jsem jak "/usr/bin/xfce4-session", tak "/usr/bin/startxfce" (návody totiž píší občas to a občas ono) a vždy to končí (jak jsem psal výše) nefunkční obrazovkou. Zrovna tak jsem zkoušel další tipy, jako je např. "unset SESSION_MANAGER" a "unset DBUS_SESSION_BUS_ADDRESS". A protože vše selhalo, tak se ptám :(.

^^ treba tohle je na xfce polo-retardovaneho :)
Hmm... potěší. Když já už fakt nevím, co si teda mám vybrat za prostředí, když chci něco rychlého, ale i použitelného (zvlášť když hojně využívám přepínání skrz alt+tab, pomocných panelů s rychlým spouštěním, qt i gnome aplikací...) a nemám tu-pro-linux-správnou grafickou kartu a poslední vývoj Gnome i KDE jde mimo moje potřeby...

ne, ted vazne - vsechno se loguje (treba ~/.xsession-errors), zkus tam schvalne pustit nejake light-weight prostredi jako twm nebo icewm (podle toho co mate v ubu)
No, já hodně vycházel spíš z logů v ~/.vnc/*.log a toto mě nenapadlo. ~/.xsession-errors jsem tedy vyprázdnil a zkusil se přihlásit. Nicméně jak v případě xrdp, tak v případě vnc zůstává kompletně prázdný (kontrolováno po odhlášení).

Nainstaloval jsem icewm, vnc konfigurák jsem patřičně upravil a prostředí se spustilo. Nicméně všechna tlačítka (kromě přepínače ploch) a všechny ikony v nabídkách jsou černé, aplikace opět nelze spustit. Nicméně když je spustím v terminálu, jsou trochu výřečnější (gimp):
Kód: [Vybrat]
Xlib: extension "RANDR" missing on display ":1". gimp:
/build/buildd/cairo-1.12.14/src/cairo-xlib-surface.c:1179: _cairo_xlib_surface_draw_image: Předpoklad „ret“ nesplněn.
gimp: terminated: Neúspěšně ukončen (SIGABRT)

Nicméně se stále opakuje chyba s "RANDR" (viz první post).

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Xubuntu 13.04. Vzdálená plocha bez lokálního přihlášení.
« Odpověď #5 kdy: 10 Června 2013, 17:06:20 »
jak prosim poustis vnc server, cim se k nemu pripojujes (verzi, sw)? jakou mas verzi vnc software ? jakou mas verzi Xvnc ? taky az to spustis, tak ukaz tu commandlajnu (ps -ef | grep X)

to proste musi fungovat .. znam pomerne dobre jak tightvnc tak tigervnc (osobne preferuji tigera) a problemy s tim uz roky nejsou nikde a v zadnem prostredi, ktere mi v tom bezelo (kde4, kde3, gnome, twm, icewm, fvwm) .. xfce nemam
« Poslední změna: 10 Června 2013, 17:08:08 od ntz_reloaded »
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

Laethnes

  • Host
Re:Xubuntu 13.04. Vzdálená plocha bez lokálního přihlášení.
« Odpověď #6 kdy: 10 Června 2013, 17:56:56 »
jak prosim poustis vnc server, cim se k nemu pripojujes (verzi, sw)? jakou mas verzi vnc software ? jakou mas verzi Xvnc ? taky az to spustis, tak ukaz tu commandlajnu (ps -ef | grep X)

to proste musi fungovat .. znam pomerne dobre jak tightvnc tak tigervnc (osobne preferuji tigera) a problemy s tim uz roky nejsou nikde a v zadnem prostredi, ktere mi v tom bezelo (kde4, kde3, gnome, twm, icewm, fvwm) .. xfce nemam

Takže, PC kde mám server (a ke kterému se připojuji):
- Xubuntu 13.04. přičemž v repositářích mám pouze klasické Ubuntu raring (main restricted universe multiverse) a pak několik 3. stran (mj. Medibuntu a Ubuntu-tweak) a samozřejmě aktualizované
- tightvncserver 1.3.9-6.4
- spouštím (jako běžný uživatel): vncserver -depth 32 -geometry 1024x768 :1
Kód: [Vybrat]
New 'X' desktop is LaethnesLinuxLaptop:1

Starting applications specified in /home/laethnes/.vnc/xstartup
Log file is /home/laethnes/.vnc/LaethnesLinuxLaptop:1.log
- pozn.: zmíněný log soubor je ten, ve kterém hledám chyby
- vypínám: vncserver -kill :1
Kód: [Vybrat]
Killing Xtightvnc process ID 19074
- pro běh s icewm používám to, co jsem našel na netu:
Kód: [Vybrat]
#!/bin/sh

xrdb $HOME/.Xresources
xsetroot -solid grey

icewm-session &

PC, kde se snažím připojit k vcn:
- Xubuntu, konfigurace stejná, včetně aktualizovanosti
- připojuji se s remmina 1.0.0-4ubuntu2 (remmina-plugin-vnc 1.0.0-4ubuntu2)
- Nastavení: Server = 10.42.0.36:5901, Moje uživatelské jméno, 24 bitová hloubka, maximální kvalita, pro rychlost a testování mám vypnutý ssh tunel
Kód: [Vybrat]
Remmina plugin RDP (type=Protokol) registered.
Remmina plugin RDPF (type=Soubor) registered.
Remmina plugin RDPS (type=Nastavení) registered.
Remmina plugin VNC (type=Protokol) registered.
Remmina plugin VNCI (type=Protokol) registered.
Remmina plugin SFTP (type=Protokol) registered.
Remmina plugin SSH (type=Protokol) registered.

(remmina:8132): Gdk-CRITICAL **: _gdk_x11_display_get_cursor_for_pixbuf: assertion `0 <= y && y < gdk_pixbuf_get_height (pixbuf)' failed

(remmina:8132): Gdk-CRITICAL **: gdk_cursor_unref: assertion `cursor != NULL' failed
- pozn.: výpis je z: spuštění Remmina, připojení se k icewm, otevření terminálu, spuštění GIMPu, zavření terminálu, odhlášení z icewm, vypnutí Remmina

- log soubor na vnc serveru je celkem velký, nicméně co se týče hlášení chyb, je to pouze "RANDR" (a výše uvedené chybějící adresáře s fonty)

- "ps -ef | grep X" na PC s vnc serverem:
Kód: [Vybrat]
root      4964  1075  2 16:46 tty7     00:01:42 /usr/bin/X :0 -core -auth /var/run/lightdm/root/:0 -nolisten tcp vt7 -novtswitch
laethnes  5090  5038  0 16:46 ?        00:00:00 /bin/sh /etc/xdg/xfce4/xinitrc -- /etc/X11/xinit/xserverrc
laethnes 19129     1  0 17:43 pts/4    00:00:00 Xtightvnc :1 -desktop X -auth /home/laethnes/.Xauthority -geometry 1024x768 -depth 32 -rfbwait 120000 -rfbauth /home/laethnes/.vnc/passwd -rfbport 5901 -fp /usr/share/fonts/X11/misc/,/usr/share/fonts/X11/Type1/,/usr/share/fonts/X11/75dpi/,/usr/share/fonts/X11/100dpi/ -co /etc/X11/rgb
laethnes 19314 18991  0 17:55 pts/4    00:00:00 grep X

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Xubuntu 13.04. Vzdálená plocha bez lokálního přihlášení.
« Odpověď #7 kdy: 10 Června 2013, 18:23:10 »
zkus tigervnc a jako klienta vncviewer z baliku tigervnc

`vncviewer host:display' (eg vncviewer localhost:9)
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

Laethnes

  • Host
Re:Xubuntu 13.04. Vzdálená plocha bez lokálního přihlášení.
« Odpověď #8 kdy: 10 Června 2013, 18:52:37 »
zkus tigervnc a jako klienta vncviewer z baliku tigervnc

`vncviewer host:display' (eg vncviewer localhost:9)

Chvíli trvalo, než jsem našel potřebný repositář (a zjistil, že pro 13.04. tam není server, takže potřebuji použít repositář staršího Ubuntu).

Server se ani nepodařilo spustit (používám stejný příkaz):
Kód: [Vybrat]
Could not start Xvnc.


Xvnc TigerVNC 1.1.0 - built Feb 27 2013 06:30:32
Copyright (C) 1999-2011 TigerVNC Team and many others (see README.txt)
See http://www.tigervnc.org for information on TigerVNC.
Underlying X server release 10605000,


Fatal server error:
Couldn't add screen 0

EDIT: to znamená, že v příkaze mám ":1" a ne ":0". (Pozn.: když použiji ":0", tak server vychodí - celkem pochopitelnou - chybu, že už je zabraný kvůli zámku /tmp/.X0-lock.)
« Poslední změna: 10 Června 2013, 19:18:46 od Laethnes »

RNA

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 630
Re:Xubuntu 13.04. Vzdálená plocha bez lokálního přihlášení.
« Odpověď #9 kdy: 14 Června 2013, 10:49:51 »
Nu, mě to chodí jak v Xubuntu. tak i v jiných distribucích Linuxu (Mint+MATE) i v PC-BSD (XFCE).

Server spuštím vncserver :1 -geometry 1200x900 -depth 24

a co se týče xstartup

rna@shrubbery:~$ cat .vnc/xstartup
#!/bin/sh
xrdb $HOME/.Xresources
xsetroot -solid grey
#x-terminal-emulator -geometry 80x24+10+10 -ls -title "$VNCDESKTOP Desktop" &
#x-window-manager &
# Fix to make GNOME work
export XKL_XMODMAP_DISABLE=1
/etc/X11/Xsession

rna@shrubbery:~$


 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.