Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jak postupovat dál s *.img disku vytvořeného pomocí ddrescue? [vyřešeno]  (Přečteno 8335 krát)

vanad

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 187
Zdravím,
chci si vytvořit bitovou kopii odcházejícího 1,5TB disku pomocí ddrescue. Hledal jsem, ale moc toho na toto téma není. Tak prosím o radu, abych něco nezkazil. Ten obraz bude mít příponu .img. Zajímalo by mě, jestli můžu ten obraz uložit na prázdný disk 2TB a tam ho přímo rozbalit nebo ho musím uložit na třetí disk a z něho rozbalit na ten nový. Děkuji za rady.
« Poslední změna: 02 Srpna 2013, 09:12:53 od vanad »
Ubuntu 18.04 LTS, Intel® Core™ i7-6700 CPU @ 3.40GHz × 8, Intel® HD Graphics 530 (Skylake GT2), www.mineralion.cz, www.vitatrend.cz

vanad

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 187
Re:Jak postupovat dál s .img disku vytvořeného pomocí ddrescue?
« Odpověď #1 kdy: 30 Července 2013, 14:11:03 »
Neví někdo?
Ubuntu 18.04 LTS, Intel® Core™ i7-6700 CPU @ 3.40GHz × 8, Intel® HD Graphics 530 (Skylake GT2), www.mineralion.cz, www.vitatrend.cz

jmp

  • Host
Re:Jak postupovat dál s .img disku vytvořeného pomocí ddrescue?
« Odpověď #2 kdy: 30 Července 2013, 16:30:02 »
můžete to pomocí dd dát na ten 2TB disk jako na zařízení a pak omrknout, jestli to bude použitelné...
něco jako: sudo dd if=/cesta/k.img of=/dev/ten2TBdisk bs=1M
(dáváte to na větší disk, tak by to neměl být problém...)
« Poslední změna: 31 Července 2013, 11:07:46 od jmp »

vanad

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 187
Re:Jak postupovat dál s .img disku vytvořeného pomocí ddrescue?
« Odpověď #3 kdy: 31 Července 2013, 09:08:38 »
Dá se obraz img rozbalit přímo na tom disku?
Ubuntu 18.04 LTS, Intel® Core™ i7-6700 CPU @ 3.40GHz × 8, Intel® HD Graphics 530 (Skylake GT2), www.mineralion.cz, www.vitatrend.cz

beer

  • Host
Re:Jak postupovat dál s .img disku vytvořeného pomocí ddrescue?
« Odpověď #4 kdy: 31 Července 2013, 10:14:39 »
Ne, to by musel mít kapacitu, která by byla dvojnásobná. Otázka je, jestli je pro tebe bitová kopie vhodná. Jestli není jednodušší zkopírovat pouze aktuální data na disku.

Něco takového teď taky řeším. Mám partišnu s windows 7, která má cca 300 GB. Pokud udělám bitovou kopii, bude mít velikost stejnou, jako ta partišna. Přesto, že obsazené místo je třeba jen 30 GB a mohl bych mít tedy obraz 10x menší. Napadá mne řešení - vymazat vše nepotřebné, pokud je partišna NTFS, tak defragmentovat a zmenčit na minimum přes gparted (pozor - riziko ztráty dat, na poškozeném disku bych si to nelajznul), potom vytvořit nový oddíl, kam by se vešel image, teprve potom vytvořit img, například jednoduše přes diskový nástroj, uložit do nového oddílu, potom zapsat přes diskový nástroj image na nový disk. Potom třeba partišnu roztáhnout na celý disk.

Další řešení: Pokud se jedná jen o data a není tam systém, tak překopčit například přes rsync.

vanad

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 187
Re:Jak postupovat dál s .img disku vytvořeného pomocí ddrescue?
« Odpověď #5 kdy: 31 Července 2013, 10:25:41 »
Ten disk má vadné sektory. Proto chci raději vytvořit bitovou kopii a stou si hrát. Říkáš, že to image (img) lze zapsat na čistý disk diskovým nástrojem? Žádnou takovou možnost jsem tam neviděl.
Ubuntu 18.04 LTS, Intel® Core™ i7-6700 CPU @ 3.40GHz × 8, Intel® HD Graphics 530 (Skylake GT2), www.mineralion.cz, www.vitatrend.cz

beer

  • Host
Re:Jak postupovat dál s .img disku vytvořeného pomocí ddrescue?
« Odpověď #6 kdy: 31 Července 2013, 10:58:12 »
Ten disk má vadné sektory. Proto chci raději vytvořit bitovou kopii a stou si hrát. Říkáš, že to image (img) lze zapsat na čistý disk diskovým nástrojem? Žádnou takovou možnost jsem tam neviděl.
Zrovna včera jsem pomocí diskového nástroje viděl možnost vytvořit image i zapsat. Nevím, jakou verzi máš, já to měl na live dvd linux mint olivia, což odpovídá ubuntu 13.04. Já si přes to zazálohoval rezervovaný oddíl pro boot windows 7.

jmp

  • Host
Re:Jak postupovat dál s .img disku vytvořeného pomocí ddrescue?
« Odpověď #7 kdy: 31 Července 2013, 11:08:24 »
zvýraznil  jsem to v předchozím příspěvku...

beer

  • Host
Re:Jak postupovat dál s .img disku vytvořeného pomocí ddrescue?
« Odpověď #8 kdy: 31 Července 2013, 11:17:46 »
zvýraznil  jsem to v předchozím příspěvku...

Možná by bylo ideálnější to udělat ještě trošku jinak, když je ten disk poškozený, určitě z live cd. Ujisti se, jakým směrem data kopíruješ, aby sis nepřemazal vadný disk prázdným diskem.

Kód: [Vybrat]
sudo ddrescue -f -n /dev/sda /dev/sdb sda.log
sudo ddrescue -f -r3 /dev/sda /dev/sdb sda.log
zdroj:
http://wiki.ubuntu.cz/ddrescue#kopírování_dat_z_poškozeného_disku

vanad

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 187
Re:Jak postupovat dál s .img disku vytvořeného pomocí ddrescue?
« Odpověď #9 kdy: 31 Července 2013, 11:46:08 »
můžete to pomocí dd dát na ten 2TB disk jako na zařízení a pak omrknout, jestli to bude použitelné...
něco jako: sudo dd if=/cesta/k.img of=/dev/ten2TBdisk bs=1M
(dáváte to na větší disk, tak by to neměl být problém...)
Děkuji, jen mi nebylo jasné, jestli se to img na disk rozbalí. Zkusím to takto.
Jinak, co jsem pátral, nová verze Diskového nástroje by už zápis img na disk měla obsahovat, já mám 3.0.2 a v ní to není. Další grafický nástroj, co by to mohl umět je Tvůrce spouštěcího disku.
Ubuntu 18.04 LTS, Intel® Core™ i7-6700 CPU @ 3.40GHz × 8, Intel® HD Graphics 530 (Skylake GT2), www.mineralion.cz, www.vitatrend.cz

jmp

  • Host
Re:Jak postupovat dál s .img disku vytvořeného pomocí ddrescue?
« Odpověď #10 kdy: 31 Července 2013, 11:57:33 »
nevím, jestli to dobře chápu
někde máte img disku a pak máte volný nepoužitý 2TB disk a na něj pak ten img dáte výše popsaným způsobem
pokud ten 2TB disk není prázdný (je na něm např. ten img jako soubor ve filesystému), tak to samozřejmě výše popsaným způsobem provést nejde...

beer

  • Host
Re:Jak postupovat dál s .img disku vytvořeného pomocí ddrescue?
« Odpověď #11 kdy: 31 Července 2013, 12:04:05 »
nevím, jestli to dobře chápu
někde máte img disku a pak máte volný nepoužitý 2TB disk a na něj pak ten img dáte výše popsaným způsobem
pokud ten 2TB disk není prázdný (je na něm např. ten img jako soubor ve filesystému), tak to samozřejmě výše popsaným způsobem provést nejde...
Přesně tak, musel by být image na 3. disku, nebo by musel být na vadném disku, což by asi nebylo moc rozumné, protože by mohl být poškozený ten image. Proto jsem dával (« Odpověď #8 kdy: Dnes v 11:17:46 »)odkaz na možnost kopírovat disk pomocí ddrescue bez vytváření image.
« Poslední změna: 31 Července 2013, 12:05:43 od beer »

vanad

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 187
Re:Jak postupovat dál s .img disku vytvořeného pomocí ddrescue?
« Odpověď #12 kdy: 31 Července 2013, 12:49:58 »
Mám 2 prázdné 2 TB disky. Takže: vytvořit img špatného disku pomocí ddrescue na  první disk, zmíněným postupem zapsat na druhý disk a pak zachraňovat data.
Bez toho img to asi nejde, protože jsem to zkoušel přesně podle návodu na wiki a přemazal jsem si systémový disk. Upozorňuju, že jsem si dopředu vstupy a výstupy několikrát zkontroloval.
Ubuntu 18.04 LTS, Intel® Core™ i7-6700 CPU @ 3.40GHz × 8, Intel® HD Graphics 530 (Skylake GT2), www.mineralion.cz, www.vitatrend.cz

beer

  • Host
Re:Jak postupovat dál s .img disku vytvořeného pomocí ddrescue?
« Odpověď #13 kdy: 31 Července 2013, 12:59:00 »
sudo ddrescue -f -n /dev/sda /dev/sdb sda.log
sudo ddrescue -f -r3 /dev/sda /dev/sdb sda.log

by fungovat mělo, v případě, že /dev/sda je disk, který zachraňuješ a sdb je disk, na který zachrańuješ.

Následně je ještě vhodné provést fsck na zachráněných datech.

Viz příklad:
http://www.gnu.org/software/ddrescue/manual/ddrescue_manual.html#Direct-disc-access

Citace
Example 1: using direct disc access.

     ddrescue -f -n /dev/hdb1 /dev/hdc1 logfile
     ddrescue -d -f -r3 /dev/hdb1 /dev/hdc1 logfile
     e2fsck -v -f /dev/hdc1
     mount -t ext2 -o ro /dev/hdc1 /mnt

vanad

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 187
Re:Jak postupovat dál s .img disku vytvořeného pomocí ddrescue?
« Odpověď #14 kdy: 31 Července 2013, 16:09:22 »
Tak jsem nainstaloval na NTB čisté Ubuntu, připojil čistý disk 2TB naformátovaný na ext4 a zadal příkaz. Data se vesele kopírovala, asi 50 GB dat. Pak jsem se na disk podíval a je prázdný. Kam se tedy data kopírovala? Na systémový disk. Podrobnosti jsou na obrázku.

[příloha smazaná administrátorem]
Ubuntu 18.04 LTS, Intel® Core™ i7-6700 CPU @ 3.40GHz × 8, Intel® HD Graphics 530 (Skylake GT2), www.mineralion.cz, www.vitatrend.cz

vanad

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 187
Re:Jak postupovat dál s .img disku vytvořeného pomocí ddrescue?
« Odpověď #15 kdy: 31 Července 2013, 16:18:00 »
Zkusil jsem ještě další 2 alternativy příkazu. V první jsem se jen přesunul na cílové místo. Výsledek byl stejný - žádná data se nekopírovala, ale přemazávala systémový disk.

Fungovalo to až ve druhé variantě, kdy jsem nezadával cíl. V cílové složce jsem byl a musel jsem zadat název a příponu obrazu.

Jak je to možné? Dělám někde chybu?

[příloha smazaná administrátorem]
Ubuntu 18.04 LTS, Intel® Core™ i7-6700 CPU @ 3.40GHz × 8, Intel® HD Graphics 530 (Skylake GT2), www.mineralion.cz, www.vitatrend.cz

beer

  • Host
Re:Jak postupovat dál s .img disku vytvořeného pomocí ddrescue?
« Odpověď #16 kdy: 31 Července 2013, 16:34:36 »
Netuším, kde si udělal chybu, musíš důkladně ověřit, jak se ti disk hlásí. Disk se jednou může hlásit jako sda a jindy zase jinak, mohl si to prohodit. Dále: disk bys neměl mít při provádění této operace mountnutý... Měl bys provádět z live dvd/usb, nikoliv z běžícího systému. Viz wiki:

Citace
nekopírujte data z disku, který je používán nebo připojen (mount)

vanad

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 187
Re:Jak postupovat dál s .img disku vytvořeného pomocí ddrescue?
« Odpověď #17 kdy: 31 Července 2013, 18:34:34 »
Je pravda, že jsem kopíroval běžící systémový disk. Ale bylo to jen na zkoušku, o data mi nešlo, jen jsem chtěl zkusit správnost syntaxe. Vše jsem měl správně - viz foto 1 a 2. Kdyby příkazu vadilo, že kopíruju běžící systém, nefungovala by žádná varianta.

P.S. Napadlo mě, není náhodou ddrescue určený jen pro ext2?
Citace
Example 1: Rescue a whole disc with two ext2 partitions in /dev/hda to /dev/hdb.
« Poslední změna: 31 Července 2013, 18:48:02 od vanad »
Ubuntu 18.04 LTS, Intel® Core™ i7-6700 CPU @ 3.40GHz × 8, Intel® HD Graphics 530 (Skylake GT2), www.mineralion.cz, www.vitatrend.cz

beer

  • Host
Re:Jak postupovat dál s .img disku vytvořeného pomocí ddrescue?
« Odpověď #18 kdy: 31 Července 2013, 20:06:26 »
není, používá se na různá media a filesystemy, včetně cd a dvd.

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Jak postupovat dál s .img disku vytvořeného pomocí ddrescue?
« Odpověď #19 kdy: 01 Srpna 2013, 09:57:25 »
Jen tak mimochodem, když už měl image celého disku, nikoliv jen partition, proč to neudělat jednodušeji?

Kód: [Vybrat]
#apt-get install qemu-utils
#modprobe nbd
#qemu-nbd -c /dev/nbd0 /cesta/k/tomu/img_celeho_disku.img
#mount /dev/nbd0p1 /media/partition1/
#mount /dev/nbd0p2 /media/partition2/
#mount /dev/nbd0p3 /media/partition3/
...

Nepotřebuje pak tunu dalších disků a pokud potřebuje jen určitá data a ne celý systém (který je dost možná i poškozený), je to - řekl bych - mnohem elegantnější ...
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

beer

  • Host
Re:Jak postupovat dál s .img disku vytvořeného pomocí ddrescue?
« Odpověď #20 kdy: 01 Srpna 2013, 11:06:54 »
Jen tak mimochodem, když už měl image celého disku, nikoliv jen partition, proč to neudělat jednodušeji?

Kód: [Vybrat]
#apt-get install qemu-utils
#modprobe nbd
#qemu-nbd -c /dev/nbd0 /cesta/k/tomu/img_celeho_disku.img
#mount /dev/nbd0p1 /media/partition1/
#mount /dev/nbd0p2 /media/partition2/
#mount /dev/nbd0p3 /media/partition3/
...

Nepotřebuje pak tunu dalších disků a pokud potřebuje jen určitá data a ne celý systém (který je dost možná i poškozený), je to - řekl bych - mnohem elegantnější ...

Hmm, škoda že tomu nerozumím :). Co ty příkazy přesně udělají? Není mi jasný zejména druhý a třetí řádek. To se z toho image stane nějaký virtuální disk? Ty další příkazy pak virtualizují jednotlivé oddíly a připojí do systému?
Vadné sektory ještě nemusí nutně znamenat, že jsou data poškozená. Mohou být v místech, kde je prázdné místo. Navíc systém by je měl umět přemapovat.

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Jak postupovat dál s .img disku vytvořeného pomocí ddrescue?
« Odpověď #21 kdy: 01 Srpna 2013, 12:53:03 »
Jen tak mimochodem, když už měl image celého disku, nikoliv jen partition, proč to neudělat jednodušeji?

Kód: [Vybrat]
#apt-get install qemu-utils
#modprobe nbd
#qemu-nbd -c /dev/nbd0 /cesta/k/tomu/img_celeho_disku.img
#mount /dev/nbd0p1 /media/partition1/
#mount /dev/nbd0p2 /media/partition2/
#mount /dev/nbd0p3 /media/partition3/
...

Nepotřebuje pak tunu dalších disků a pokud potřebuje jen určitá data a ne celý systém (který je dost možná i poškozený), je to - řekl bych - mnohem elegantnější ...

Hmm, škoda že tomu nerozumím :). Co ty příkazy přesně udělají? Není mi jasný zejména druhý a třetí řádek. To se z toho image stane nějaký virtuální disk? Ty další příkazy pak virtualizují jednotlivé oddíly a připojí do systému?
Vadné sektory ještě nemusí nutně znamenat, že jsou data poškozená. Mohou být v místech, kde je prázdné místo. Navíc systém by je měl umět přemapovat.

Vpodstatě to připojí ten obraz jako síťové blokové zařízení, díky tomu se objeví i jednotlivé particie, které se dají připojit. Takže se člověk může v klidu pohrabat ve všem, co je potřeba, případě klidně i pomocí cp -a vykopírovat celý systém.
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

beer

  • Host
Re:Jak postupovat dál s .img disku vytvořeného pomocí ddrescue?
« Odpověď #22 kdy: 01 Srpna 2013, 13:34:48 »
Takže se to provádí na jiném stroji, nežli je ten uložený obraz, když je to síťové blokové zařízení?

Image disku není možné přimountovat přímo jako třeba iso soubory? Musí to být zrovna přes síťové blokové zařízení?

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Jak postupovat dál s *.img disku vytvořeného pomocí ddrescue?
« Odpověď #23 kdy: 01 Srpna 2013, 20:03:16 »
Takže se to provádí na jiném stroji, nežli je ten uložený obraz, když je to síťové blokové zařízení?

Image disku není možné přimountovat přímo jako třeba iso soubory? Musí to být zrovna přes síťové blokové zařízení?

Ne, provádí se to na tom samém stroji. Že se jedná o síťovou aplikaci je v tomto případě nepodstatné.

Image celého disku není možné mountovat přímo, to lze jen s obrazem partition obsahující souborový systém pomocí loopu. Prostě musíš mít něco, co ti přechroustá informace o MBR resp. GPT. Po připojení přes nbd se to chová jako lokální blokové zařízení (HDD).
« Poslední změna: 01 Srpna 2013, 20:06:58 od Petr Merlin Vaněček »
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

beer

  • Host
Re:Jak postupovat dál s *.img disku vytvořeného pomocí ddrescue?
« Odpověď #24 kdy: 02 Srpna 2013, 09:05:06 »
OK, díky za vysvětlení, třeba se mi to někdy bude hodit.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.