Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Textury u APU AMD  (Přečteno 2640 krát)

Grukin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Textury u APU AMD
« kdy: 31 Července 2013, 15:58:46 »
Zdravim,

Koupil jsem si nový procesor AMD A8-6600K Black Edition s odpovidajici zakladni deskou a novou ramkou. Procesor bezi asi spravne, musi :) Ale mam problem s integrovanou grafikou. Zkousel jsem nainstalovat nejnovejsi verzi ovladace stazenou ze stranek AMD, obe verze v centru softwaru a u vsech pripadu je vysledek velmi spatny. U nekterych her dochazi dokonce k tomu ze se sekne a musim resetovat PC, protoze nejde hra vypnout. Jinak se mi spatne vykresluji textury, pokazde jine. Barvy jsou cerne, fialove, tyrkysove a podobne nebo jsou spravne vykreslene ale blikaji. FPS mam take velmi malo a velmi kolisaji i na nejmensi mozne nastaveni, pritom kdyz dam autodetekci tak mi to vzdy nakonfiguruje aspon stredni nastaveni, tzn ze na minimalni to musi bezet krasne. Pred tim jsem mel jeste stare jednojadro s grafikou nvidia. Vsecko bezelo dobre. Jen u "novejsich" her byly male FPS i na minimalni konfiguraci. Problem je u vsech her. Poradte mi prosim vas co mam delat.

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Textury u APU AMD
« Odpověď #1 kdy: 31 Července 2013, 16:44:58 »
Jaký operační systém používáš?
Pokud Linux, tak řekni jaký. Pokud windows, tak se tu odpovědi asi nedočkáš.
Předpokládám, že linux, nějakou verzi Ubuntu (mluvíš o Centru softwaru), pokud je to tak, tak pošli postupně výpisy od každého příkazu
Kód: [Vybrat]
uname -a
lsb_release -a
lspci | grep -i vga
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

Grukin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Textury u APU AMD
« Odpověď #2 kdy: 31 Července 2013, 18:05:36 »
Samozrejme pouzivam linux. Po vymene komponentu nove nainstalovany.

uname
-a 3.8.0-27-generic #40-Ubuntu SMP Tue Jul 9 00:17:05 UTC 2013 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

lsb_release -a
No LSB modules are available.
Distributor ID:   Ubuntu
Description:   Ubuntu 13.04
Release:   13.04
Codename:   raring

lspci | grep -i vga
00:01.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Richland [Radeon HD 8570D]



« Poslední změna: 31 Července 2013, 18:36:17 od Grukin »

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Textury u APU AMD
« Odpověď #3 kdy: 31 Července 2013, 18:37:33 »
S ATI kartami nemám zkušenost, ale na Wiki - Grafické karty ATI se doporučuje vrátit ke svobodným ovladačům. Přečti si to, třeba Ti to pomůže.
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

Grukin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Textury u APU AMD
« Odpověď #4 kdy: 31 Července 2013, 21:05:44 »
To jsem si cetl. Kdyz se vratim ke svobodnemu ovladaci, tak se mi pri spusteni hry obevi jen cerna obrazovka a nic vic. Zvuk jde. Klikat jde (aspon podle zvukove odezvy) ale nic neni videt. Tzn. svobodne ovladace jsou mnohem mene funkcni nez nesvobodne.
« Poslední změna: 31 Července 2013, 21:09:41 od Grukin »

Rover623

Re:Textury u APU AMD
« Odpověď #5 kdy: 31 Července 2013, 22:05:36 »
Nesvobodné ovladače Ati už jsou 20 let hrozný *censored*. Ve 13.04 navíc fungují hrozně, protože Ati je samozřejmě pro tuhle verzi X serveru nedokázala napsat pořádně. Ale i když fungují, tak jsem s nimi měl vždy jen problémy. Hry které jsem na nVidia pod Wine rozjel bez problémů na Ati obvykle trhaly, vypadával zvuk nebo nešly spustit vůbec. Navíc mi ten jejich nesvobodný bazmek občas způsoboval, že při vypínání systém zamrzl.

Máš asi 2 možnosti, kup si nějakou externí grafiku od nVidia (hlavně ne od Gigabytu), ona asi i levná a pasivně chlazená 610 bude mít větší výkon než ta grafika v procesoru, která toho na papíru umí hodně (jako Intel) a v reálu houby. Nebo přejdi na Ubuntu 12.04, kde ten ovladač Ati funguje ještě celkem slušně.

Grukin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Textury u APU AMD
« Odpověď #6 kdy: 31 Července 2013, 22:25:55 »
Presne to mam v planu. Koupim nejakou nvidiu aspon 650 ale az po dovolene. Proc ne Gigabyt? Integrovana je jen prechodne reseni. Jen jsem doufal ze by to slo nejak zlepsit. Jeste to asi zkusim ve winech, jen ze zvedavosti, jestli se mi bude chtit je instalovat. Btw proc vyvojari ubuntu nenapisou svobodny ovladac  na AMD, ktery by fungoval stejne kvalitne jako ty od nvidie?
« Poslední změna: 31 Července 2013, 22:36:51 od Grukin »

Rover623

Re:Textury u APU AMD
« Odpověď #7 kdy: 31 Července 2013, 22:48:42 »
Psát svobodné ovladače je těžké, protože neznáte specifikace HW, takže ten ovladač nikdy nemůžete napsat tak dokonale jako výrobce který ty specifikace zná. Tolik asi k tomu proč nelze napsat stejně kvalitní ovladač jako ten uzavřený. Ati prostě nezvládá ten ovladač upravovat podle potřeby nového X serveru, zajímavé je, že nVidia to zvládá a to dokonce pro větší skupinu karet.

Ve Windows bude výkon pravděpodobně OK, protože jejich zobrazovací systém je starý jak metuzalém a pochází z Windows NT.

Proti Gigabytu hovoří hned několik věcí, ještě jsem od Gigabytu neviděl nic co by nebylo navržené špatně. Firma sama se vyjádřila, že nepodporuje Linux a její technická podpora si z uživatelů tohoto systému dělá "dobrý den". Jejich komponenty obvykle nedodržují standardy, což třeba u těch grafik vede k tomu, že ty karty mají až o 20% nižší výkon než konkurence.

Grukin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Textury u APU AMD
« Odpověď #8 kdy: 01 Srpna 2013, 07:00:56 »
Doufam ze se zakladnima deskama jsou na tom lepe, protoze jsem si prave gigabyt koupil. Konkretne GIGABYTE GA-F2A85XM-HD3 - AMD A85X na doporuceni IT v nasi firme. On mi vlastne navybiral vsechny komponenty. Ja se v tom prd vyznam takze jsem si nechal poradit. Snad ne spatne.

beer

  • Host
Re:Textury u APU AMD
« Odpověď #9 kdy: 01 Srpna 2013, 11:39:35 »
Doufam ze se zakladnima deskama jsou na tom lepe, protoze jsem si prave gigabyt koupil. Konkretne GIGABYTE GA-F2A85XM-HD3 - AMD A85X na doporuceni IT v nasi firme. On mi vlastne navybiral vsechny komponenty. Ja se v tom prd vyznam takze jsem si nechal poradit. Snad ne spatne.

A dostali informaci v tom IT ve firmě, že na tom má jet linux?

Grukin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Textury u APU AMD
« Odpověď #10 kdy: 01 Srpna 2013, 16:14:52 »
Jj. Rikal jsem ho pouzivam. Ale hw by melo byt jedno jaky os pouzivam, ne?
« Poslední změna: 01 Srpna 2013, 16:17:59 od Grukin »

beer

  • Host
Re:Textury u APU AMD
« Odpověď #11 kdy: 01 Srpna 2013, 16:23:41 »
... hw by melo byt jedno jaky os pouzivam, ne?
To rozhodně jedno není a není to jedno ani u windows. Nová windows například nepodporují starší hardware. U linuxu se doporučují spíše intel nebo nvidia grafiky. Já bych amd nebo ati grafiku nechtěl v linuxu ani zadarmo.

Mám doma navíc nvidia gt 520, pokud by tam pasovala, tak za nějakou rozumnou cenu jsem schopen přenechat. Není to herní grafika, ale nějaké hry jsem si na ní i zahrál - například Urban Terror. Je ještě v záruce. Je to to samé, co nvidia gt 610, je kvalitní, od asusu, s pasivním chlazením.
« Poslední změna: 01 Srpna 2013, 16:27:11 od beer »

Grukin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Textury u APU AMD
« Odpověď #12 kdy: 01 Srpna 2013, 20:31:51 »
Zatim kupovat nebudu ale dekuji za nabidku. Ati grafiku bych taky nechtel. Ale AMD je o mnoho levnejsi nez Intel a kdyz koupim k tomu procesoru grafiku kolem dvou tisic, spis ale tri, tak me to vychazi skoro na stejne penize jak procesor Intel, ke kteremu bych stejne musel taky koupit grafiku. Jinak mi rekni v cem je tento muj procesor o tolik horsi nez procesor od intelu odpovidajici tridy. Do ted jsem mel taky AMD Athlon, bezel bez problemu 7 let a myslim ze este par let pobezi ale uz ne u me :)

Rover623

Re:Textury u APU AMD
« Odpověď #13 kdy: 01 Srpna 2013, 20:48:12 »
Tak nejlépe vyřešené grafiky s pasivním chlazením má asi MSI (v těch levných). Asusu se občas co se týče grafik povede docela slušná bota, kdy ten pasiv na chlazení v zátěži stačí tak tak. Nejlépe si asi vedou Gainwardy a Zotac u těch vyšších grafických čipů. Gainward jako jediný dokáže udělat i 650 s pasivem, tak aby se uchladila, ale nevejde se to do každé skříně.

Desky Gigabyte jsou bohužel nespolehlivý odpad. Co se týče přístupu firmy, to platí stále. Dále jejich BIOSy nedodržují základní standardy ACPI což zbytečně přetěžuje napájecí obvody desky. V době kdy většina výrobců přešla na autonomní update BIOSu (flashnutí je možné provést přímo z BIOSu, což téměř vylučuje riziko selhání), Gigabyte to stále neumí. Jejich desky mají mnoho kondenzátorů a mnohdy i na špatných místech (což zvyšuje možnost selhání). I u profesionálních desek od Gigabyte (což jsou desky do serverů, kus kolem 80 000,- normální smrtelník nemá šanci si to ani koupit) se velmi často setkávám s bídnou stabilitou napájení CPU, kdy ta deska do toho CPU pere daleko víc, než by bylo třeba. U desek do klasických počítačů. většinou BIOS Gigabytu nastavuje špatně napětí pamětí, pokud o manuální korekci obvykle končí chybovou hláškou. Deklarované propustnosti sběrnic jsou v reálu u těchto desek, tak 80% toho co výrobce udává (do jaké míry už jde o klamání zákazníka, těžko říct). U nových procesorů s over-boostem, to desky Gigabyte (kvůli BIOSu) nedovedou ani správně používat, přepnutí trvá dlouho a občas končí únikem paměti.

To nejlepší co se dá dnes do stolních PC pořídit jsou desky Asus nebo ASRock (je to de facto jedna firma).

beer

  • Host
Re:Textury u APU AMD
« Odpověď #14 kdy: 02 Srpna 2013, 09:15:33 »
Citace
Tak nejlépe vyřešené grafiky s pasivním chlazením má asi MSI (v těch levných). Asusu se občas co se týče grafik povede docela slušná bota, kdy ten pasiv na chlazení v zátěži stačí tak tak.
Od Asusu mám 3 karty nvidia s pasivním chlazením - 7300 GT, GT520, GT610. Všechny naprosto v pohodě. Než jsem koupil GT520 od Asusu, vzal jsem jí právě od MSI. Vrátil jsem jí během 48 hodin.
- nefungoval na ní VGA výstup (byl mrtvý)
- byla strašně hlučná, malinký chladič rotoval naplno a vydával hodně hlasitý zvuk, bylo to nesnesitelné. Pro srovnání, bráchovi jsem dával s aktivním chlazením GT 430 a tam ten větrák se taky točí, ale rozhodně ta GT 430 byla tichá. Nevím už, od jaké značky byla ta GT 430, ale funguje OK a bez hučení nebo bzučení.

Pro mne jsou nejlépe vyřešené grafiky s pasivním chlazením Asus. Ale jiné pasivní jsem nezkoušel. Prostě žádný problém a pokud bych někdy kupoval kartu s pasivem, tak sáhnu vzhledem k této dobré zkušenosti rovněž po Asusu.
« Poslední změna: 02 Srpna 2013, 09:18:25 od beer »

Grukin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Textury u APU AMD
« Odpověď #15 kdy: 02 Srpna 2013, 23:49:38 »
Zkusim to ubuntu 12.04 lts. Da se na nej prejit z 13 nebo musim znova přeinstalovat pc?

Rover623

Re:Textury u APU AMD
« Odpověď #16 kdy: 03 Srpna 2013, 10:38:15 »
Musíš udělat novou instalaci, ale data ti zůstanou i když nemáš oddělený /home, stačí nezaškrtávat formát oblasti, ale v tvém případě bych asi volil udělat to celé znova na čisto.


sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3412
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Textury u APU AMD
« Odpověď #17 kdy: 03 Srpna 2013, 12:14:37 »
Já mám od gigabyte gt440 nepasivní s ddr5 a nebyl s ní žádný problém nebyl, i když to samozřejmě není žádný dělo. Chtěl jsem tu kartu tehdy od gainwardu, ale ve dvou firmách ji neměli skladem, ač eshop ukazoval něco jinýho. Až ve třetí firmě měli tuhle přímo na prodejně, takže bylo rozhodnuto.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Rover623

Re:Textury u APU AMD
« Odpověď #18 kdy: 03 Srpna 2013, 22:11:11 »
Já měl GT770Ti od Gigabyte, myslím že i dnes je pořád nejlevnější a ta karta je prostě ..... Ovladač nVidia s ní generoval neustále nějaké chyby textur (dokonce i pod Windows) a ta samá karta od MSI dávala asi o 10% vyšší výkon

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3412
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Textury u APU AMD
« Odpověď #19 kdy: 04 Srpna 2013, 09:20:45 »
Je možný, žes narazil na vadnej kus. Ale to by mohla řešit reklamace, nevím. Gigabyte nijak nehájím, jen mám tuhle kladnou zkušenost.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.