Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Záloha /windows (na SSD) do img na datovém HDD (NTFS)  (Přečteno 1804 krát)

beer

  • Host
Záloha /windows (na SSD) do img na datovém HDD (NTFS)
« kdy: 08 Srpna 2013, 09:50:44 »
Ahoj, včera jsem zapnul přes diskový nástroj zálohování oddílu /dev/sda1, který je na SSD s formátem NTFS. Image jsem ukládal na jiný disk (oddíl s formátem NTFS) připojený přes Sata II (Seagate Barracuda Green 1500 GB).

Na začátku byla rychlost nějakých 2,7 MB/s. Ukazovalo to, že bude zálohování trvat cca 5,5 hod. Postupně se rychlost snižovala, po několika desítkách minut na 2,5 MB/s, po několika hodinách až na 1,5 MB/s. Po šesti hodinách se rychlost klesla na 500 KB/s a dál to ukazovalo asi nějakých zbývajících 14 hodin.

Na systému nic jiného neběželo kromě toho diskového nástroje a prostředí XFCE. Zálohování jsem musel vypnout. Zálohovaný oddíl byl o velikosti kolem 64 GB, volné místo na oddílu, na který se zálohovalo, bylo kolem 700 GB.

Srovnávací test disku přes diskový nástroj ukazuje průměrnou rychlost zápisu u disku, na který se mělo zálohovat kolem 10 MB/s, s.m.a.r.t byl OK. Je to normální? Kde je chyba?

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

beer

  • Host
Re:Záloha /windows (na SSD) do img na datovém HDD (NTFS)
« Odpověď #2 kdy: 08 Srpna 2013, 10:15:27 »
Bohužel asi jo. Myslím, že syncem to nebude, to by se projevilo dřív a ne takto postupné snižování v rozsahu x hodin. Problém vidím spíše v tom NTFS.

Zapnul jsem před odchodem do práce zálohu pomocí

Kód: [Vybrat]
tar czf /media/DATA/zaloha/win-7-backup.tgz --one-file-system --ignore-failed-read --sparse /windows

To snad doběhne a snad bude záloha windows použitelná. Udělal bych si z windows bitovou kopii, ale bohužel mi to končí neznámou chybou, tak řeším zálohu přes linux. Pokud bude záloha tarem funkční, tak to bude stejně daleko lepší řešení, protože se nebude zálohovat prázdné místo, kde nejsou žádné soubory a záloha by měla být poloviční oproti celému oddílu.

Mohl bych zkusit novější jádro, ani nevím, jaké mám... Budu se muset mrknout.
« Poslední změna: 08 Srpna 2013, 10:17:04 od beer »

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Záloha /windows (na SSD) do img na datovém HDD (NTFS)
« Odpověď #3 kdy: 09 Srpna 2013, 14:11:04 »
Trochu se bojím, že záloha pomocí tar není to pravé ořechové. Co si tak vybavuji, tak Win potřebuje mít některé soubory umístěné na specifickém místě na oddíle (v defragmentaci to jsou oblasti označené jako nepřesunutelné). Ale třeba se pletu a už to dávno není pravda.

V každém případě bych ti na takovouto zálohu poradil mnohem hezčí nástroj ntfsclone
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

beer

  • Host
Re:Záloha /windows (na SSD) do img na datovém HDD (NTFS)
« Odpověď #4 kdy: 09 Srpna 2013, 15:02:14 »
Dík za typ. Nepřesunutelné soubory jsem vždy chápal tak, že se prostě na béžícím systému nedají defragmentovat.   Existují defragmentační programy, které pracují před naběhnutím windows, myslel jsem, že právě kvůli těmto souborům. Umí to třeba i defraggler.

jadd

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 977
Re:Záloha /windows (na SSD) do img na datovém HDD (NTFS)
« Odpověď #5 kdy: 09 Srpna 2013, 15:16:47 »
Nebo Ultradefrag (používám), jeho klon je  (pardon, není je mimo) i součástí balíku ntfs-3g.
« Poslední změna: 09 Srpna 2013, 15:20:55 od jadd »

beer

  • Host
Re:Záloha /windows (na SSD) do img na datovém HDD (NTFS)
« Odpověď #6 kdy: 09 Srpna 2013, 17:04:33 »
Díky za tip, ultradefrag jsem nezkoušel.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.