Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: změna značení partišnů - sdb4→sdb2  (Přečteno 961 krát)

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
změna značení partišnů - sdb4→sdb2
« kdy: 20 Srpna 2013, 19:30:32 »
Zdarec vespolek. Dělal jsem nějaké změny na hdd a zbyly mi 2 oddíly. První je značen sdb1, ale ten druhý sdb4. Je možno to opravit, abych měl sdb1 a sdb2? Nejjednodušší by samozřejmě bylo sdb4 smazat a udělat znovu, ale mám tam celkem dost dat a nechci strávit půl dne přetahováním zálohy. Lze tedy udělat změnu nějak nedestruktivně?
Kubuntu 20.04

jmp

  • Host
Re:změna značení partišnů - sdb4→sdb2
« Odpověď #1 kdy: 20 Srpna 2013, 20:15:47 »
Kód: [Vybrat]
man fixpartsobvzláště parametr "s"

ale odzkoušené to nemám...

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re:změna značení partišnů - sdb4→sdb2
« Odpověď #2 kdy: 21 Srpna 2013, 16:56:39 »
tak jsem radsi data pretahl na externi disk a po znovuvytvoreni zpet. nechtel jsem riskovat ztratu dat.
Kubuntu 20.04

jmp

  • Host
Re:změna značení partišnů - sdb4→sdb2
« Odpověď #3 kdy: 21 Srpna 2013, 21:07:11 »
taky dobře - to je velmi bezpečné řešení...

jadd

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 977
Re:změna značení partišnů - sdb4→sdb2
« Odpověď #4 kdy: 21 Srpna 2013, 21:50:53 »
ale když už zálohoval, měl možnost to zkusit, tím se připravil o zkušenost?

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re:změna značení partišnů - sdb4→sdb2
« Odpověď #5 kdy: 21 Srpna 2013, 22:49:25 »
protože jsem sice řešil jen sdb2, ale při selhání toho nevyzkoušeného sw bych ohrozil také čtyřnásobek dat na sdb1, které jsou pro mne mnohem důležitější. Je to disk v pc, který mi "zbyl" po instalaci systému na přidaný ssd. Proto jsem žongloval s partišny. Data samozřejmě zálohuju ještě na externí disk přes luckybackup(rsync gui), ale to je v případě kompletní zálohy na dlouho. Data na hdd boxu tak 1x za rok mažu a znovu vracím, aby se obnovil magnetický zápis. Přecijen disky nejsou stavěné na dlouhodobou archivaci a navíc je to ta problémová řada seagate. 80% dat jsou dv videa z kamery, které dosahují astronomických objemů. Bohužel se nejsu schopný dokopat k střihu a uložení v komprimovaném formátu. V x264 to bude počítám max 1 dvd - z jedné hodinové kazety hodlám vybrat 5-10 minut. Na víc stejně nikdo čučet nebude.
Kubuntu 20.04

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.