Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: extremne pomaly boot a cely system na notebooku  (Přečteno 1964 krát)

bluewizard

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 166
extremne pomaly boot a cely system na notebooku
« kdy: 06 Září 2013, 08:24:37 »
Zdravím, mám HP ProBook 4740s a udělal jsem na něm tyto změny:
výměna ram za 2x 8GB, výměna hdd za SSD 128GB M4 a přesun "stareho" hdd do ramecku misto cd-rom.
Nainstaloval jsem na primarni hdd (ten ssd) win 7 na jeden oddil (80gb) a ubuntu na zbyly oddil (cca 40gb).
Boot Win 7 je cca 1min, coz se jakz takz da ale co se tyka ubuntu, tak startuje cca 11 MINUT! a cely system je pomaly.
Pritom kdyz jsem mel klasicke pc, tak Win mi startovaly do cca 15s a Ubuntu do cca 6s.
Uz jsem z toho zoufaly (je to uz 4 den co s tim zapasim, vetsinu casu jsem stravil ruznym kombinovanim instalaci, ktere trvaly docela dost dlouho), protoze Linux potrebuju k praci, uz jsem si na nej zvykl. Pritom to same mi delali i jine distribuce, co jsem tam zkousel - Fedora, OpenSuse.
Budu rad za jakoukoliv pomoc.
Jo a jeste mozna, nevim, zda to ma na neco vliv, kdyz jsem na ssd instaloval Windowsy, tak jsem byl v bootloopu, tak jsem musel obnovovat mbr.
Diky za rady, napady.

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:extremne pomaly boot a cely system na notebooku
« Odpověď #1 kdy: 06 Září 2013, 10:21:30 »
Zkus odpojit ten HDD a nechat jen ten samotný SSD.
Jinak máš pravdu že u SSD by ten start měl odpovídat tomu co říkáš.
Citace
Win mi startovaly do cca 15s a Ubuntu do cca 6s.

Určitě bych hledal problém HW!
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

bluewizard

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 166
Re:extremne pomaly boot a cely system na notebooku
« Odpověď #2 kdy: 06 Září 2013, 12:11:11 »
Zkus odpojit ten HDD a nechat jen ten samotný SSD.
Jinak máš pravdu že u SSD by ten start měl odpovídat tomu co říkáš.
Citace
Win mi startovaly do cca 15s a Ubuntu do cca 6s.

Určitě bych hledal problém HW!
Vytrháváš věci z kontextu píšu: Pritom kdyz jsem mel klasicke pc, tak Win mi startovaly do cca 15s a Ubuntu do cca 6s.
Tim samozřejmě nemyslím tento NB, nebo jsem to možná jen nějak nešťastně formuloval....
Každopádně po dnešním laborování a přeinstalacích, zkoušení vyndání hdd co je v cd-rom rámečku, atd.. jsem problém zjistil - zkusil jsem ze stávajících 16GB RAM 8GB ubrat a Ubuntu naběhlo jako blesk.
Bohužel, nevím teď co s tím, protože těch 16GB jsem dokupoval jako upgrade, místo stávajících 4GB co byly v NB, teoreticky bych mohl zkusit ještě k těm 8mi hodit tu původní 4BG paměť. Ale jako když jsem koupil 16GB dual paměti, tak bych je chtěl použít.
Spíš by se mi hodilo, jak to rozchodit, jestli to jde s těmi 16GB nějak...

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:extremne pomaly boot a cely system na notebooku
« Odpověď #3 kdy: 06 Září 2013, 12:13:19 »
Nemá to náhodou na RAM omezení? U HP ProBook 4525s je to 8 GB max.
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

bluewizard

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 166
Re:extremne pomaly boot a cely system na notebooku
« Odpověď #4 kdy: 06 Září 2013, 12:49:25 »
Bohužel má taky na 8GB (nebo na 12GB), teď vyzkouším těch 12GB. Blbé je, že je to koupené na IČ, takže ty ramky nepůjdou vrátit/vyměnit :-(
NB by měl podporovat dle CPU (i5) v pohodě 16GB 1600MHz, a někde jsem se dočetl na netu, že to jde. Ve Windows 7 to jede v pohodě i když nevím, jak rychle by bootovaly 7 s jedním modulem.... taky jsem upgradoval BIOS....
Jako překvapuje mě, že ve Win 7 je těch 16GB v pohodě a v Linuxu je s tím problém. Možná to souvisí s nějakými ovladači ohledně základní desky :-(

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.