Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Systém náhodně padá.  (Přečteno 2529 krát)

Žraloun

Systém náhodně padá.
« kdy: 10 Září 2013, 11:19:15 »
Zdravím,
od poslední velké aktualizace Ubuntu mi začal náhodně padat systém. Na monitoru se mi vypíše kód (přiložen dole) a jediná možná cesta je natvrdo vypnout počítač. Zkoušel jsem instalovat Fedoru, nyní mám Kubuntu, padá však stále. Z kódu nedovedu nic kloudného přečíst, co jsem zkoušel googlit, taky jsem nenašel nic smysluplného. Poté co jednou spadne, většinou spadně ještě 5x - 8x, než se "ustaví" a běží bez potíží, tedy bez pádu. Padá naprosot náhodně, někdy spadne již při načítání systému, jindy při přihlašování k účtu, jindy zase při načtení všech programů, po pár minutách provozu. Většinou ale padá poměrně brzy po spuštění počítače, řádově do prvních 15ti minut. Ty pokud přežije bez pádu, je skoro jisté, že už nespadne.
Vzhledem k tomu, že se mi to děje na více verzích, bych to tipoval na nějaký HW problém, při instalacích nikdy potíže nebyly a nějaké nevyhovující požadavky myslím taky nemám.
Děkuji předem všem za názory a pomoc.
P.S. Nevím moc v čem je tedy problém, tak jsem nevěděl, kam by bylo nejlepší to zařadit. Omlouvám se tedy předem za případné nevhodné zařazení.

[příloha smazaná administrátorem]

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Systém náhodně padá.
« Odpověď #1 kdy: 10 Září 2013, 11:34:42 »
Vzhledem k tomu, že se mi to děje na více verzích, bych to tipoval na nějaký HW problém

To jsi tipnul správně. :)
Co nám něco říct o tom co je to za HW?

Co ti hlásí stav SMART? Klidně nám to vyfoť. ;)
http://wiki.ubuntu.cz/syst%C3%A9m/datov%C3%A1_%C3%BAlo%C5%BEi%C5%A1t%C4%9B/diskov%C3%BD_n%C3%A1stroj

Testoval jsi RAM?
http://wiki.ubuntu.cz/memtest86
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Rover623

Re:Systém náhodně padá.
« Odpověď #2 kdy: 10 Září 2013, 12:17:14 »
Nedělal jsi něco s tím strojem, jako změny nastavení BIOSu, přidání nebo odebrání nějakých karet, případně vypnutí těch integrovaných, hlásí ti to totiž kolizní přerušení. Pokud jsi nic z toho nedělal, pravděpodobně ti odchází deska

Žraloun

Re:Systém náhodně padá.
« Odpověď #3 kdy: 10 Září 2013, 17:24:57 »
Mám počítač DELL Inspiron 1564. Je starý cca 5 let.
Tak tedy, zde je výpis o mém HW:
CPU:   Intel(R) Core(TM) i3 CPU M 330 @ 2.13GHz
GPU:   Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 12)
Audio:   ALSA Timer Device
Audio:   ALSA Sequencer Device
Audio:   HDA Intel MID (ALC269 Analog)
Audio:   HDA Intel MID(HDA Intel ALSA hardware specific Device)
Audio:   HDA Intel MID
Audio:   HDA Intel MID (HDMI 0)
Network:   Loopback device Interface
Network:   BCM4312 802.11b/g LP-PHY
Network:   RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller


Projet to tím SMARTem byl porod, ale po několika pádech systému se konečně povedlo jej úspěšně dokončit, byť mi to zabralo několik hodin, fotky přikládám zde v odkazu: http://mr.lhar.sweb.cz/smart001.tar.gz. Snažil jsem se to tu nahrát, ale nějak se mu nelíbí ty soubory. Typem, velikostí i počtem však vyhovuji tak nevím co se mu nezdá  ???
Memory test nechám jet přes noc a zítra sem nahodím co mi pěkného zjistil.

Nedělal jsi něco s tím strojem, jako změny nastavení BIOSu, přidání nebo odebrání nějakých karet, případně vypnutí těch integrovaných, hlásí ti to totiž kolizní přerušení. Pokud jsi nic z toho nedělal, pravděpodobně ti odchází deska
Počítač jsem několikrát formátoval, to by myslím vliv mít nemělo. Do BIOSu nelezu, neumím to s ním a nechci nic zvrtat. Takže nevím o žádné vědomé akci, kdy bych to mohl udělat. Notebook má cca 4 roky, to mi přijde na odchod desky ještě docela brzo, ne?

Rover623

Re:Systém náhodně padá.
« Odpověď #4 kdy: 10 Září 2013, 20:26:32 »
Plánovaná životnost, po nějakých 4-5 letech začíná obvykle něco odcházet, ale u Dellu to desky nebývají, spíš bezdrátové karty nebo paměti

jadd

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 977
Re:Systém náhodně padá.
« Odpověď #5 kdy: 10 Září 2013, 22:57:19 »
Zkus napsat upravit řádek jádra napasáním na konec
Citace
modeset=0
nula
případně ještě jiné
Citace
noapic
acpi=off apod.

Žraloun

Re:Systém náhodně padá.
« Odpověď #6 kdy: 11 Září 2013, 10:01:28 »
Nechal jsem projet počítač 2x přes memory test, ani jednou nenašel nic závadného.

Zkus napsat upravit řádek jádra napsáním na konec
Citace
modeset=0
nula
případně ještě jiné
Citace
noapic
acpi=off apod.
Jak to mám přepsat? Můžeš mi tu napsat nějaký ucelenější návod nebo odkaz? Jsem linuxový amatér, bez jakýchkoliv větších znalostí, bohužel.

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:Systém náhodně padá.
« Odpověď #7 kdy: 11 Září 2013, 10:04:23 »
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

Žraloun

Re:Systém náhodně padá.
« Odpověď #8 kdy: 12 Září 2013, 11:40:25 »
Dnes mi systém spadl 2x za sebou, ovšem vypisuje jiné kódy. Nevím zda to bude k něčemu dobré, ale snad ano.
Snažím se udělat něco s tím nastavením přes ten grub, ale moc úpěšný zatím nejsem a nemůžu věnovat všechno volno jen počítači :-\

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:Systém náhodně padá.
« Odpověď #9 kdy: 12 Září 2013, 11:48:43 »
Jak už zde padlo, viděl bych to na HW chybu - ten grub můžeš zkusit, ale nevím, nevím...
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

Žraloun

Re:Systém náhodně padá.
« Odpověď #10 kdy: 12 Září 2013, 11:52:43 »
Hmm, a jak zjistím co se tam hroutí? Když na to testy nepřišly, tak asi to hodit někam do servisu, což?

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Systém náhodně padá.
« Odpověď #11 kdy: 12 Září 2013, 15:19:00 »
Když jsi kontroloval disk tak říkáš že to padá...

Když jsi kontroloval RAM tak to padlo nebo to běželo několik hodin bez problémů?

Zkus používat nějakou dobu Ubuntu z Live CD/USB a zajímalo by mě jestli to padlo...

Dále ti poradím podle toho jak dopadneš... ;)
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Žraloun

Re:Systém náhodně padá.
« Odpověď #12 kdy: 14 Září 2013, 20:24:23 »
Kdyz se povedlo udelat kompletni test, system bezel dobre az do jeho radneho vypnuti.

Jinak nyni jsem na Grenie 11.10
Jen nevim zda to neni už moc stary system, ale na aktualnim Kubuntu se nedalo pracovat. Tedy z duvodu, ze tam neni zadna moznost neco delat, oba systemy se zdaji byt stabilni, coz mi moc svetla do situace nevnasi..   ???

Žraloun

Re:Systém náhodně padá.
« Odpověď #13 kdy: 07 Října 2013, 20:59:59 »
Nuže přátelé,
věc se má tak že po odevzdání do rukou kamaráda mi tento nainstaloval ovladače na wifi. Od té doby systém už údajně nespadl.
Wifi mi však fungovala i předtím, takže jaký je váš odborný názor?
je možné, že za vším tím trápením je pouze nedoinstalovaný ovladač, bez kterého mi to ale stejně fungovalo?

Myghael

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 99
  • Si vis pacem, para bellum.
    • FantasyWiki
Re:Systém náhodně padá.
« Odpověď #14 kdy: 09 Října 2013, 13:29:25 »
Teoreticky ano, mě se systém s jedním ovladačem odmítal připojit na konkrétní síť a vypínal se asi 15 minut. Po jeho výměně už ta konkrétní síť šlape a vypnutí systému trvá 5 sekund.
Lenovo ThinkPad R61 8918DFG Intel Core2Duo T8100 2,1 GHz, 4 GB DDR2-667, Intel 965PM, nVidia NVS140M, Hitachi 160 GB SATA2, Ubuntu Server 14.04.2 LTS x86_64, Xfce + Gnome Classic + awesome
Na serverech Debian Stable x86_64 (doma) nebo AlexanderaServer UNIX (v práci).
Všechny desktopy mám diskless + PXE boot ze serveru - běhá to cca. tak rychle jako klasický HDD.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.