Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: [vyřešeno - asi] Oddíl 1 nezačíná na hranici fyzického sektoru. GPT disk  (Přečteno 3561 krát)

Radius

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 143
    • CZT
Zdravim,
upgradoval jsem disk a přesně jsem věděl že s tím bude problémv(a rovnou jsem provedl čistou instalaci a nastavení; Ubuntu server 10.04 32b -> Ubuntu server 12.04 64b). Bohužel jsem na to přišel až po cca měsíci používání, tudíž odstavit disk a znovu přeformátovat a nakopírovat data by nebylo tak snadné.

Prolezl jsem desítky článků a i anglické fórum, všude vesměs tvrdí to samé, ale nikde neukazují postup. Řešení je disk naformátovat a znovu rozdelit nebo jen přesunout partišnu na sektor dělitelný 8mi. Tj třeba na 64 apod., ale doporučují 1MB.

Zkusil jsem se tedy podívat více na rozložení disku:
Disk /dev/sda: 3000.6 GB, 3000592982016 bytes
hlav: 255, sektorů na stopu: 63, cylindrů: 364 801, celkem 5 860 533 168 sektorů
Jednotky = sektory po 1 * 512 = 512 bajtech
Velikost sektoru (logického/fyzického): 512 bajtů / 4096 bajtů
Velikost I/O (minimální/optimální): 4096 bajtů / 4096 bajtů
Identifikátor disku: 0x06d6ddad

Zařízení Zavádět   Začátek       Konec    Bloky    Id  Systém
/dev/sda1               1  4294967295  2147483647+  ee  GPT
Oddíl 1 nezačíná na hranici fyzického sektoru.

Chtěl jsem tedy přesunout partišnu na 1MB, ale zjistil jsem, že ona již na 1MB začíná... respektive že místo 2 očekávaných jsem našel 3. Ta první je bios grub (vím že slouží k bootování, jelikož když jsem ji smazal, tak už systém nenaběhl; nějaký emulátor efi -> bios) a dle screenu je na sektoru 2048 a druhá partišna je práve na 1MB - sektor 4096. Proto jsem od akce upustil a raději se šel poradit sem.

Co tedy dělat?
Chápu správně, že mám tedy první bootovací partišnu přesunout na 1MB a tím se to celé posune a fdisk přestane hlásit onu chybu (Oddíl 1 nezačíná na hranici fyzického sektoru.)?

A co se stane s tímto hlášením? O tom už se nikde nepíše:
Velikost sektoru (logického/fyzického): 512 bajtů / 4096 bajtů

Pokud to takto zůstane (ale sektory budou tedy sedět), bude to mít vliv na výkon disku? Potýkám se práve s relativně pomalou sambou při zápisu a proto jsem hledal problém, až jsem narazil na toto. U starého systému byla samba možná až 2x rychlejší.

Nebo by bylo opravdu lepší disk překopírovat jinam (ale čím, přes rsync - zachovat práva; nebo do taru?), rozdělit (ale jak, aby tedy sektory byly 4096 bajtů) a pak znovu překopírovat přes rsync? Předpokládám že grub nepojede a že to bude docela práce...

Díky za každou dobře mířenou radu.
R.

[příloha smazaná administrátorem]
« Poslední změna: 23 Září 2013, 23:03:43 od Radius »

jmp

  • Host
Re:Oddíl 1 nezačíná na hranici fyzického sektoru.
« Odpověď #1 kdy: 23 Září 2013, 13:00:25 »
když na to nebudete koukat fdiskem (který uvidí jen ochranný MBR záznam GPT), tak je vše OK a nemusíte nic řešit...

Radius

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 143
    • CZT
Re:Oddíl 1 nezačíná na hranici fyzického sektoru.
« Odpověď #2 kdy: 23 Září 2013, 14:45:08 »
A přes co jiného to zkontrolovat? Přeci jen bych rád ze serveru vytáhl maximum a z disku především.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6023
Re:Oddíl 1 nezačíná na hranici fyzického sektoru.
« Odpověď #3 kdy: 23 Září 2013, 15:05:43 »
Nemá smysl rozmazávat UUID. Generuje se pokaždé jiné.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

jmp

  • Host
Re:Oddíl 1 nezačíná na hranici fyzického sektoru.
« Odpověď #4 kdy: 23 Září 2013, 15:57:48 »
v tom gparted je vidět, že je to zarovnané správně - prostě v tomto ohledu není co řešit...

beer

  • Host
Re:Oddíl 1 nezačíná na hranici fyzického sektoru.
« Odpověď #5 kdy: 23 Září 2013, 16:58:35 »
Citace
Velikost sektoru (logického/fyzického): 512 bajtů / 4096 bajtů

Jedná se o disk s Advanced Format, má 4K sektory, které se emulují na sektory s 512 byty. Ta emulace bere disku výkon. Aby jel disk naplno, měl by být nějak speciálně naformátovaný, aby disk nebyl v režimu emulace.

beer

  • Host
Re:Oddíl 1 nezačíná na hranici fyzického sektoru.
« Odpověď #6 kdy: 23 Září 2013, 16:59:27 »
A přes co jiného to zkontrolovat? Přeci jen bych rád ze serveru vytáhl maximum a z disku především.

gdisk?

Radius

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 143
    • CZT
Re:Oddíl 1 nezačíná na hranici fyzického sektoru.
« Odpověď #7 kdy: 23 Září 2013, 19:37:18 »
gdisk mi hlásí také 512:
Disk /dev/sda: 5860533168 sectors, 2.7 TiB
Logical sector size: 512 bytes
Disk identifier (GUID): FB5CD70A-DA31-4B42-A115-FAA08C5813FD
Partition table holds up to 128 entries
First usable sector is 34, last usable sector is 5860533134
Partitions will be aligned on 2048-sector boundaries
Total free space is 2925 sectors (1.4 MiB)

Number  Start (sector)    End (sector)  Size       Code  Name
   1            2048            4095   1024.0 KiB  EF02
   2            4096      5856374783   2.7 TiB     0700
   3      5856374784      5860532223   2.0 GiB     8200

Ještě prozkoumávám web Westernu, něco jsem našel, uvidíme. Ale přesně jsem věděl, že s advance format bude problém. A to ten disk formátovalo Ubuntu 12.04 a na webu WD tvrdí, že už Ubuntu 10.04 je ok.

Edit:
No progooglil jsem zase celý večer a na nic jsem nepřišel :). Jenom že pokud je začátek oddílu dělitelný 8mi, tak je to ok. Pokud není, tak je na to dobrý tento postup (na konci je i video)
http://www.networkedmediatank.com/showthread.php?tid=46055

WD má na webu nějaký utility, ale jen pro Wydle :(, nicméně WD align mi ukazuje že 4k mám, ale ukazuje nesmyslný partišny.

fdisk má asi bug, takže nebrat na něho ohled

Něco málo en odpovědí:
    The EFI partition table is not required to be 34 blocks long. The Wikipedia article is downright misleading in this respect. Per the actual specification, rather than Wikipedia, the partition table length is determined by the size of the partition table entries and the number of partition table entries. They are both variable, and their values for any individial EFI partitioned disc are stored in the EFI partition table header. 34 blocks is merely what one gets with a 128 byte partition table entry size, a block size of 512 bytes, and a partition table with 128 entries. It's the minimum size of an EFI partition table, that the specification mandates. It's not the size.
    The first usable block doesn't have to be the first used block. (It's not a "data section", by the way.) Just because on a particular disc block #34 may be the first usable block, it is not required that a partition start there. EFI partitioning tools can align partitions to whatever rules they like. (Indeed, several, such as Apple's Disk Utility, famously do. Rod Smith's gdisk has a non-trivial ruleset, too.) The EFI specification doesn't mandate that partitions be aligned to the first or last usable blocks. Indeed, it doesn't even, strictly speaking, mandate that the first usable block immediately follow the primary copy of the partition table.

/

JdeBP's response is good, but I'd like to add that in practice, most modern partitioning tools align partitions on 2048-sector (1 MiB) boundaries by default, on both MBR and GPT disks. This keeps partitions aligned properly for Advanced Format drives as well as for other drive types, such as SSDs and some types of RAID arrays that have other alignment requirements. One partial exception to this rule is OS X's Disk Utility, which tends to create an EFI System Partition (ESP) as the first partition that begins on sector 40. Disk Utility creates subsequent partitions that begin on 1 MiB boundaries, though.

Něco o GPT:
http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table

Děkuji za rady R.

[příloha smazaná administrátorem]
« Poslední změna: 24 Září 2013, 15:16:13 od Radius »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.